کد خبر : 4406
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ تیم مذاکره‌کننده ایران حق تساهل ندارد/ درجه غنی‌سازی را به دلخواه خود تعیین می‌کنیم

مهر/ تیم مذاکره‌کننده ایران حق تساهل ندارد/ درجه غنی‌سازی را به دلخواه خود تعیین می‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تیم مذاکره کننده در حقوق هسته ای ایران حق تساهل ندارد گفت: ایران در خصوص درجه غنی سازی به دلخواه خود می تواند درجه را مشخص کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه امروز مجلس که به بررسی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار شد ، با اعلام تشکر از جلیلی و تیم مذاکره کننده ایران گفت: حدود 40 سال است که مسئله هسته ای در کشور در جریان است.

وی با اشاره با تقسیم دوره های فعالیت هسته ای ایران به قبل و بعد از انقلاب گفت: پیش از انقلاب آمریکایی ها هم در فعالیت های هسته ای ما مشارکت داشتند و کسینجر با ایران در این زمینه قرارداد امضا کرد که در آن بحث غنی سازی هم وجود داشت اما پس از پیروزی انقلاب در مورد نیروگاههای اتمی هم نسبت به ایران ستم کردند و کشورهای اروپایی قراردادهای خود لغو کردند.
 
لاریجانی افزود: در آن برهه زمانی ما چاره ای نداشتیم جز اینکه خودمان فعالیت های هسته ای را جلو ببریم امروز دانش هسته ای ما وارداتی نیست بلکه بومی بوده و محصول فعالیت دانشمندان جوان ماست و غرب حق ندارد مطالعه ای در این زمینه از ما داشته باشد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه معاهده ان پی تی برای همه کشورها چارچوبی جهت فعالیت هسته ای تعیین کرده است، گفت: رفتار غربی ها در این زمینه مزورانه است که از طرفی پای میز مذاکرات می نشینند و از طرف دیگر به دنبال رفتارهای مزورانه هستند. آنها سوء تفاهم نسبت به خودشان دارند .

وی با تاکید بر اینکه تیم مذاکره کننده هسته ای در خصوص حقوق ملت ایران در مذاکرات حق تساهل ندارد، گفت: ایران در جایی که مربوط به درجه غنی سازی است می تواند به دلخواه خود درجه اش را مشخص کند و این موضوع سدی برای پیشرفت فناوری هسته ای ما نیست.

وی ادامه داد: تیم مذاکره کننده نیز باید توجه کند مرز مذاکرات مقررات بین المللی است و آنچه در مسیر مذاکره به عنوان مصالح در نظر گرفته می شود باید به اختیار ملت ایران و متناسب با نیاز ملت ایران تعیین شود.
 
لاریجانی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با این چارچوب از تیم مذاکره کننده حمایت کرده و مطالبه جدی دارد و نتایج مذاکرات مسکو را رصد می کند و انتظار دارد تیم مذاکره کننده آنچه ملت ایران پس از سالها بدست آورده است ، مستحکم و مستقر نماید.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی