کد خبر : 4403
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ لاریجانی: تیم مذاکره کننده در مذاکرات تساهل نکند

واحدمرکزی خبر/ لاریجانی: تیم مذاکره کننده در مذاکرات تساهل نکند

 رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به تیم مذاکره کننده کشورمان با پنج به علاوه یک گفت: آنچه که در مسیر مذاکرات به عنوان مصالح در نظر گرفته می شود باید به اختیار و متناسب با نیاز ملت ایران باشد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، لاریجانی در پایان گزارش دبیر شورای عالی امنیت ملی از وضع هسته ای کشورمان در جلسه علنی امروز مجلس افزود: حدود 40 سال است که موضوع هسته ای در کشور ما در جریان است و در این مدت دو مقطع متمایز دارد.

وی گفت : قبل از پیروزی انقلاب که خود امریکایی ها در این زمینه فعال بودند و حتی کیسینجر وزیر خارجه وقت امریکا به ایران آمد و یک قرارداد 6 میلیارد دلاری را در زمینه هسته ای با ایران امضا کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آنجا همه فرایند موضوع هسته ای  حتی غنی سازی وجود داشت و آن زمان مورد حمایت آنها بود.
لاریجانی گفت: آنان پس از پیروزی انقلاب حتی در مورد نیروگاههای اتمی هم  به ایران ستم  کردند و قرارداد برخی کشورهای اروپایی مثل المان و فرانسه با ایران را لغو کردند، بنابراین ما چاره ای نداشتیم جز این که در زمینه فناوری هسته ای خودمان کار را آغاز کنیم.
وی با بیان اینکه امروز این دانشی که وجود دارد دانش وارداتی نیست، بلکه محصول خدمات و فعالیتهای فکری دانشجویان، دانشمندان و پژوهندگان ایرانی است، گفت: بنابراین آنها حق ندارند در این زمینه مطالبه ای از ایران داشته باشند.
رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص معاهده ان پی تی افزود: آنچه در این زمینه مهم است این است که  برای همه کشورها یک ضابطه گذاشتند که در چارچوب ان پی تی فعالیت هسته ای داشته باشند.
لاریجانی با اشاره به اینکه تاریخ مذاکرات گذشته نشان می دهد که رفتار غربی ها در این زمینه مزورانه است، گفت: آنان از یک طرف می گویند ما برای حل مسئله پای میز مذاکره می آییم و پشت صحنه دنبال رفتارهای تندروانه هستند.
وی ادامه داد: معضل اصلی این  است که آنها سوءتفاهم به خودشان دارند و مذاکره را یک مذاکره واقعی نمی بینند.
لاریجانی تصریح کرد: مطالبه اصلی مجلس از تیم مذاکره کننده این است که پای حقوق ملت در چارچوب ان پی تی بایستد و در مذاکرات تساهل نکند.
وی گفت: ایران در جایی که درجه غنی سازی مطرح است به دلخواه خود و بسته به نیاز خود می تواند این درجه را تنظیم کند و این نمی تواند سدی برای فن آوری هسته ای ایران شود .
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دوستانی که در مذاکرات هسته ای موضوع را دنبال می کنند باید توجه داشته باشند مرز کار باید مقررات بین المللی باشد و انچه هم که در مسیر مذاکرات به عنوان مصالح در نظر گرفته می شود باید به اختیار و متناسب با نیاز ملت ایران باشد.
لاریجانی گفت: با این چارچوب مجلس شورای اسلامی از تیم مذاکره کننده هم حمایت می کند و هم مطالبه جدی دارد.
وی تصریح کرد: ما نتیجه مذاکرات مسکو را رصد خواهیم کرد و امیدواریم دوستان در این مذاکرات بتوانند انچه را که ملت  ایران پس از سالها به دست آورده است مستحکم و مستقر کنند.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی