کد خبر : 4401
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی:

خانه ملت/مجلس نهم از هر لحاظ نسبت به مجلس هشتم کارآمدتر خواهد بود

خانه ملت/مجلس نهم از هر لحاظ نسبت به مجلس هشتم کارآمدتر خواهد بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیداری که صبح امروز پنجشنبه ۲۵ خرداد با آیت‌الله مکارم شیرازی داشت، به ارائه گزارشی از عملکرد مجلس هشتم در مدت ۴ سال پرداخت و گفت: مجلس هشتم عملکرد مثبتی داشت و پیش‌بینی می‌شود با اوضاع موجود و ترکیب نمایندگان و هیات رئیسه مجلس نهم از هر لحاظ کیفی‌تر و کارآمدتر باشد.
 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این دیدار به ارائه گزارش از عملکرد مجلس هشتم پرداخت و افزود: در مدت مجلس هشتم در راستای حل مشکل کشاورزان مصوبه‌ای با عنوان بسته حمایتی از کشاورزان به تصویب رسید که مراحل عملیاتی آن در دولت طی شده است.

وی در همین زمینه ادامه داد: در این مصوبه مطالعات کارشناسی انجام شده و در کمیسیون تلفیق تسهیلاتی به آن اختصاص یافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به خرید تضمینی محصولات کشاورزی و مصوبات آن در مجلس هشتم اشاره و تاکید کرد: در مجلس هشتم برای حمایت از کشاورزان و دامداران نرخ خرید تضمینی افزایش و برای آن منابعی اختصاص یافت.

لاریجانی افزود: با توجه با ترکیب هیات رئیسه و نمایندگان مردم در خانه ملت، مجلس هشتم از هر لحاظ کیفی‌تر و کارآمدتر خواهد بود.

نماینده مردم قم در مجلس نهم به ترکیب مجلس نهم اشاره و تصریح کرد: در مجلس نهم ۱۳۰ نفر فوق‌لیسانس، ۳۸ نفر لیسانس و ۱۰۱ نفر هم از مجلس هشتم به این مجلس راه یافتند.

وی در ادامه به ترکیب کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس نهم اشاره کرد و گفت: کمیسیون کشاورزی در مجلس نهم کاراتر و کیفی‌تر خواهد بود و افراد به طور تخصصی در این کمیسیون جای گرفته‌اند.

رئیس مجلس در همین زمینه یادآور شد: برای تشکیل کمیسیون‌ها در مجلس نهم، تخصص و حرفه شغلی افراد مدنظر قرار داده شده است.

لاریجانی یکی از مهمترین کارهای انجام شده در مجلس هشتم درخصوص حوزه انتخابیه‌اش را صدور مجوز در انتشار اوراق مشارکت به شهرداری قم اعلام کرد.

وی در ادامه به بدهی دولت به آستان مقدسه حضرت معصومه (س) اشاره کرد و اظهار داشت: در مجلس هشتم تصمیماتی گرفته شد تا مشکل بدهی دولت به آستان مقدسه حضرت معصومه (س) با توافق انجام شود.

رئیس مجلس نهم اختصاص بودجه به شهرهای قم و مشهد را یکی دیگر از فعالیت‌های مجلس هشتم عنوان کرد و افزود: در مجلس هشتم به منظور رفاه حال زائرین بودجه متمرکزی به شهرهای قم و مشهد اختصاص یافت.

نماینده مردم قم در مجلس نهم در ادامه تاکید کرد: یکی از فعالیت‌های مجلس هشتم ارائه آب، برق و گاز رایگان به مساجد در جهت توسعه فرهنگ اسلامی بود که در این راستا در مجلس نهم نیز فعالیت‌هایی انجام خواهد شد.

همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار با ابراز نگرانی از گرانی‌های اخیر گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل مردم گرانی و تورم موجود در جامعه است که باید با تعامل مجلس و دولت این معضل برطرف شود، البته فعالیت‌هایی نیز در این زمینه انجام شده است.

وی در ادامه به مهریه زنان اشاره کرد و گفت: دین مبین اسلام همواره از مردم می‌خواهد تا به اصول و عقاید اسلامی پایبند بوده و در تمامی مراحل زندگی آن را به کار گیرند که یکی از این مراحل تعیین مهریه برای زنان است و باید این موضوع در چارچوب اسلام تعیین شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی یکی از موارد نگرانی مردم را که همه‌روزه به دفتر وی ابلاغ می‌شود، گرانی بیش از حد نان دانست و از مجلس خواست در جهت رفع موانع قانونی برای کاهش قیمت نان تلاش کند.

این مرجع تقلید در ادامه به عملکرد بانک‌ها در سال‌های اخیر اشاره و فعالیت آنها در چارچوب موازین اسلامی را خواستار شد.

وی در تشریح عملکرد بانک‌ها، جریمه دیرکرد برای افراد را خلاف موازین اسلامی عنوان کرد و آن را نوعی ربا دانست.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان به عقود اسلامی و گسترش آن در بانک‌ها اشاره کرد و یادآور شد: باید در چارچوب موازین اسلامی تصمیماتی اتخاذ شود تا بانکداری اسلامی گسترش یافته و از رباخواری در آنها پرهیز شود، زیرا براساس آیات قرآن و روایات ائمه، رباخواری عملی زشت و مذموم است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی