کد خبر : 4383
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مراجع عظام تقلید در دیدار با رئیس مجلس:مهمترین مشکل مردم گرانی و تورم در جامعه است

مراجع عظام تقلید در دیدار با رئیس مجلس:مهمترین مشکل مردم گرانی و تورم در جامعه است

دکتر لاریجانی:تمرکز مجلس نهم پیگیری مشکلات و مطالبات مردم است

رئیس مجلس شورای اسلامی امروز با آیات عظام آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله صافی گلپایگانی، آیت‌الله شبیری زنجانی، آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله سبحانی و آیت‌الله موسوی اردبیلی دیدار و گفت و گو کرد.

دکترعلی لاریجانی در دیداری که صبح امروز پنجشنبه ۲۵ خرداد با داشت، به ارائه گزارشی از عملکرد مجلس هشتم در مدت ۴ سال پرداخت و گفت: مجلس هشتم عملکرد مثبتی داشت و پیش‌بینی می‌شود با اوضاع موجود و ترکیب نمایندگان و هیات رئیسه مجلس نهم از هر لحاظ کیفی‌تر و کارآمدتر باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار به ارائه گزارش از عملکرد مجلس هشتم پرداخت و افزود: در مدت مجلس هشتم در راستای حل مشکل کشاورزان مصوبه‌ای با عنوان بسته حمایتی از کشاورزان به تصویب رسید که مراحل عملیاتی آن در دولت طی شده است.
وی در همین زمینه ادامه داد: در این مصوبه مطالعات کارشناسی انجام شده و در کمیسیون تلفیق تسهیلاتی به آن اختصاص یافته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به خرید تضمینی محصولات کشاورزی و مصوبات آن در مجلس هشتم اشاره و تاکید کرد: در مجلس هشتم برای حمایت از کشاورزان و دامداران نرخ خرید تضمینی افزایش و برای آن منابعی اختصاص یافت.
لاریجانی افزود: با توجه با ترکیب هیات رئیسه و نمایندگان مردم در خانه ملت، مجلس هشتم از هر لحاظ کیفی‌تر و کارآمدتر خواهد بود.
نماینده مردم قم در مجلس نهم به ترکیب مجلس نهم اشاره و تصریح کرد: در مجلس نهم ۱۳۰ نفر فوق‌لیسانس، ۳۸ نفر لیسانس و ۱۰۱ نفر هم از مجلس هشتم به این مجلس راه یافتند.
وی در ادامه به ترکیب کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس نهم اشاره کرد و گفت: کمیسیون کشاورزی در مجلس نهم کاراتر و کیفی‌تر خواهد بود و افراد به طور تخصصی در این کمیسیون جای گرفته‌اند.
رئیس مجلس در همین زمینه یادآور شد: برای تشکیل کمیسیون‌ها در مجلس نهم، تخصص و حرفه شغلی افراد مدنظر قرار داده شده است.
لاریجانی یکی از مهمترین کارهای انجام شده در مجلس هشتم درخصوص حوزه انتخابیه‌اش را صدور مجوز در انتشار اوراق مشارکت به شهرداری قم اعلام کرد.
وی در ادامه به بدهی دولت به آستان مقدسه حضرت معصومه (س) اشاره کرد و اظهار داشت: در مجلس هشتم تصمیماتی گرفته شد تا مشکل بدهی دولت به آستان مقدسه حضرت معصومه (س) با توافق انجام شود.
رئیس مجلس نهم اختصاص بودجه به شهرهای قم و مشهد را یکی دیگر از فعالیت‌های مجلس هشتم عنوان کرد و افزود: در مجلس هشتم به منظور رفاه حال زائرین بودجه متمرکزی به شهرهای قم و مشهد اختصاص یافت.
نماینده مردم قم در مجلس نهم در ادامه تاکید کرد: یکی از فعالیت‌های مجلس هشتم ارائه آب، برق و گاز رایگان به مساجد در جهت توسعه فرهنگ اسلامی بود که در این راستا در مجلس نهم نیز فعالیت‌هایی انجام خواهد شد.
همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار با ابراز نگرانی از گرانی‌های اخیر گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل مردم گرانی و تورم موجود در جامعه است که باید با تعامل مجلس و دولت این معضل برطرف شود، البته فعالیت‌هایی نیز در این زمینه انجام شده است.
وی در ادامه به مهریه زنان اشاره کرد و گفت: دین مبین اسلام همواره از مردم می‌خواهد تا به اصول و عقاید اسلامی پایبند بوده و در تمامی مراحل زندگی آن را به کار گیرند که یکی از این مراحل تعیین مهریه برای زنان است و باید این موضوع در چارچوب اسلام تعیین شود.
آیت‌الله مکارم شیرازی یکی از موارد نگرانی مردم را که همه‌روزه به دفتر وی ابلاغ می‌شود، گرانی بیش از حد نان دانست و از مجلس خواست در جهت رفع موانع قانونی برای کاهش قیمت نان تلاش کند.
این مرجع تقلید در ادامه به عملکرد بانک‌ها در سال‌های اخیر اشاره و فعالیت آنها در چارچوب موازین اسلامی را خواستار شد.
وی در تشریح عملکرد بانک‌ها، جریمه دیرکرد برای افراد را خلاف موازین اسلامی عنوان کرد و آن را نوعی ربا دانست.
آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان به عقود اسلامی و گسترش آن در بانک‌ها اشاره کرد و یادآور شد: باید در چارچوب موازین اسلامی تصمیماتی اتخاذ شود تا بانکداری اسلامی گسترش یافته و از رباخواری در آنها پرهیز شود، زیرا براساس آیات قرآن و روایات ائمه، رباخواری عملی زشت و مذموم است.
 
آیت‌الله صافی گلپایگانی: جریمه دیرکرد بانک ها نوعی ربا محسوب می‌شود و خلاف موازین اسلامی است
رئیس مجلس: پیشرفت کشور در گرو اجرای صحیح قانون است


رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با آیت‌الله صافی گلپایگانی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجلس هشتم گفت: اگر می‌خواهید فضای جامعه به سمت پیشرفت در تمامی زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی سوق یابد، می‌بایست قانون و مصوبات مجلس از سوی دولت به شکلی صحیح و منطقی اجرا شود.  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این دیدار بودجه سال ۹۱ را نسبت به سال‌های قبل متفاوت‌تر دانست و افزود: در بودجه امسال به وضعیت صنعت و کشاورزی که دو اصل مهم در پیشرفت اقتصادی کشور است، توجه ویژه‌ای شده است.
وی ادامه داد: در بودجه امسال مجموعه‌ای ایجاد کردیم تا وضعیت صنعت و کشاورزی رونق یافته و از طریق ارائه بودجه به این بخش مشکل بیکاری و تورم تا حدودی مرتفع شود.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همانطور که حضرتعالی مستحضرید فاز اول هدفمندی یارانه‌ها با نواقصی در بخش‌های صنعت و کشاورزی اجرا شد، اما در بودجه امسال و برای اجرای فاز دوم تصمیماتی اتخاذ شده تا در کنار اجرای صحیح قانون این بخش‌ها نیز تقویت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه استفاده بهینه از منابع صندوق توسعه ملی را بهره‌برداری از منابع آن در زمینه پیشرفت بخش کشاورزی دانست.
لاریجانی تصریح کرد: اختصاص بودجه برای استفاده از صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی یکی از کارهای مهمی است که در مجلس هشتم انجام شده و از بودجه‌های سال گذشته متفاوت است.
وی در ادامه به عملکرد مجلس هشتم در زمینه فعالیت‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: در مجلس هشتم کارهای خوبی نیز در راستای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی انجام شده است، به طوری که ضمن تصویب بودجه ۹۱ در پایان مجلس هشتم، بودجه‌ای برای آب و برق مساجد در نظر گرفته شد.
نماینده مردم قم در مجلس نهم در ادامه با انتقاد از ارائه قانون بودجه ۹۱ از سوی دولت گفت: در بودجه ارائه شده از سوی دولت نواقصی وجود داشت که با پیش‌بینی نمایندگان مردم در خانه ملت این نواقص در راستای توسعه پیشرفت روزافزون اقتصادی کشور تلاش شده است.
لاریجانی تصریح کرد: در بودجه امسال به منظور حفظ آرامش روانی برای مردم ۶ هزار میلیارد تومان به بخش سلامت و ۲ هزار میلیارد تومان نیز به بیمه بیکاری اختصاص یافت.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بودجه امسال به نحوی طراحی شده تا ضمن کاهش تورم، رشد نقدینگی نیز به سمت تولید پیش رود.
لاریجانی در پایان این دیدار توسعه عدالت و پیشرفت کشور را در گرو اجرای  صحیح و منطقی مصوبات مجلس از سوی دولت دانست.
در ادامه این دیدار آیت‌الله صافی گلپایگانی ضمن تشکر از فعالیت‌های مجلس هشتم گفت: در حال حاضر مهمترین نگرانی و دغدغه مردم گرانی کالاهای اساسی است که باید این مشکل با تعامل صحیح و منطقی دولت و مجلس به نحو مطلوبی برطرف شود.
وی در ادامه به بحث گرانی‌ها اشاره کرد و افزود: گرانی‌ها و حل آن به صورت دستوری برطرف نمی‌شود بلکه باید مطالعات و کارهای کارشناسی برای حل آن انجام شود.
این مرجع تقلید با انتقاد از عملکرد بانک‌ها تصریح کرد: کشور ما یک کشور اسلامی است و تمامی فعالیت‌ها به‌خصوص بانکداری اسلامی نیز باید با تمامی موازین اسلامی مطابقت داده شود.
آیت‌الله صافی گلپایگانی در پایان این دیدار به جریمه دیرکرد اقساط بانکی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مهمترین مسئله‌ای که از سوی بانک‌ها نادیده گرفته می‌شود جریمه دیرکرد اقساط بانکی است که بانک‌ها باید به این مسئله نیز توجه داشته باشند، زیرا جریمه دیرکرد نوعی ربا محسوب می‌شود و خلاف موازین اسلامی است.
 
آیت‌الله شبیری زنجانی: تعهد و تخصص لازمه کار نمایندگان مجلس باشد
لاریجانی مطرح کرد: پیگیری مشکلات و مطالبات مردم اولویت مجلس نهم


رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با آیت‌الله شبیری زنجانی یکی دیگر از مراجع تقلید قم ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مجلس هشتم افزود: با توجه به اینکه مجلس نهم فعالیت خود را به تازگی آغاز کرده در ابتدای کار مجلس سعی شد تا از حاشیه‌سازی پرهیز شده و بر رفع مشکلات مردم در راستای قانون تمرکز شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این دیدار ادامه داد: مجلس نهم در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از تخصص افراد تحصیل‌کرده بهره‌مند شده است که امید می‌رود مسائل و موضوعات روز جامعه در کمیسیون‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در شروع مجلس سعی شد تا به دور از حاشیه‌سازی، مشکلات و موانع اساسی کشور که اصلی‌ترین آنها صنعت و کشاورزی است مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.
وی در سخنانی به افزایش روزافزون موج گرانی‌ها اشاره و تاکید کرد: در مجلس هشتم و همین‌طور مجلس نهم سعی شده تا مصوبات و قوانین بر روی حل مشکلات اساسی مردم تمرکز کرده و مشکلات و مطالبات مردم به طور جدی پیگیری شود، البته همه این موارد در گرو اجرای صحیح قانون از سوی دولت است.
نماینده مردم قم در مجلس نهم اظهار داشت: در زمینه برنامه‌ریزی مدیریتی مجلس نهم باید نظارت بیشتری بر اجرای قوانین داشته باشد که این موضوع در سرلوحه کار کمیسیون‌ها و معاونت نظارت مجلس قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات مجلس هشتم تاسیس مرکز پژوهش‌های اسلامی در قم بوده که هدف از تاسیس آن بررسی طرح‌ها و لوایح از لحاظ دینی است.
لاریجانی تاکید کرد: در مجلس نهم تلاش می‌شود تا مجلس مستقلی برای قانونگذاری در کشور داشته باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خویش یادآور شد: یکی دیگر از کارهای اساسی در مجلس نهم این است که مقرر شده هر نماینده‌ای یک مشاور و نخبه فرهنگی در حوزه انتخابیه داشته باشد تا بتواند در راستای تقویت بنیه فکری مجلس و نمایندگان ایفای نقش کند.
در ادامه این دیدار آیت‌الله شبیری زنجانی تعهد و تخصص را لازمه کار نمایندگان مجلس در یک جامعه اسلامی دانست و گفت: بنده با توضیحاتی که جناب آقای لاریجانی ارائه کردند از فضای مجلس از لحاظ تخصص و تعهد نمایندگان اطمینان دارم و برای همگی آنها آرزوی موفقیت می‌کنم که این موضوع انتظار تمام مراجع از مجلس است.
 
آیت‌الله جوادی آملی:حضور افراد مومن و متعهد در مجلس نقطه قوتی برای نظام است
لاریجانی:تمرکز مجلس نهم بر روی مسائل اساسی کشور و پرهیز از حاشیه‌سازی است


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای خود با مراجع عظام تقلید قم با آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مجلس هشتم گفت: مجلس نهم عزم جدی برای رفع مشکلات بخش‌های صنعت و کشاورزی کشور دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در حال حاضر بخش‌های صنعت و کشاورزی کشور و همین‌طور کشاورزان با مشکلات زیادی روبرو هستند که مجلس نهم طبق سنوات قبل و با استفاده از نیروهای کارآمد و متخصص نسبت به رفع این مشکلات اقدام خواهد کرد.
وی با بیان اینکه بخشی از این مشکلات ناشی از مسائل بین‌المللی است، گفت: در سال‌های اخیر تحریم‌های اقتصادی از سوی کشورهای غربی بر علیه کشورمان اعمال شده، اما تاثیر زیادی بر روی اقتصاد کشور نداشته است.
لاریجانی با اشاره به اینکه تمرکز مجلس نهم بر روی مسائل اساسی کشور و پرهیز از حاشیه‌سازی است، یادآور شد: در مجلس نهم افراد متخصص و متعهدی حضور دارند که با حضور این افراد می‌توانیم در راستای رفع مشکلات و مسائل اقتصادی موجود در کشور گام‌های اساسی برداریم.
نماینده مردم قم در مجلس نهم تاکید کرد: در مجلس هشتم و در راستای بودجه امسال منابعی از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا دولت بتواند گام‌هایی را با اعطای وام‌های کم‌بهره در راستای رفع مشکلات کشاورزی بردارد.
همچنین در ادامه این دیدار آیت‌الله جوادی آملی به هویت‌شناسی مجلس به‌عنوان یک نماد قانونگذاری اشاره کرد و گفت: اولین و مهمترین قدمی که مجلس و نمایندگان آن باید بردارند این است که نسبت به جایگاه خود واقف بوده و بدانند که وظیفه الهی مجلس قانون‌شناسی است و قانونگذاری تنها از سوی خداوند متعال انجام می‌شود.
وی یادآور شد: همه‌روزه مسائل و مشکلات روز جامعه اعم از گرانی و تورم موجود به دفتر بنده ابلاغ می‌شود که مجلس می‌تواند در راستای رفع موانع موجود بر سر راه کاهش تورم و گرانی کالاهای اساسی گام‌هایی را بردارد.
این مرجع عالیقدر نیز مانند سایر مراجع از وضع موجود در بانک‌ها ابراز نارضایتی کرد و گفت: در حال حاضر بانک‌ها شرایطی را برای مردم فراهم کرده‌اند که در کنار سودهای کلانی که از آنها دریافت می‌کنند، شخص باید تا آخر عمر نیز به بانک‌ها بدهکار باشد که این موضوع با موازین اسلامی مغایرت و منافات دارد.
آیت‌الله جوادی آملی در پایان سخنانش همدلی و وفاق بین قوای سه‌گانه کشور به‌خصوص دولت و مجلس را در راستای پیشبرد اهداف نظام اسلامی و برطرف کردن مشکلات کشور موثر دانست و افزود:حضورافراد مومن و متعهد در مجلس شورای اسلامی نقطه قوتی برای نظام بوده که در کنار آن باید تعامل با سایر قوا نیز انجام شود.
 
آیت‌الله سبحانی:افزایش قیمت مواد غذایی مردم را به ستوه آورده است
لاریجانی:موضوع گرانی بی‌رویه نان را در مجلس پیگیری می کنیم


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهایش با مراجع عظام تقلید قم با آیت‌الله سبحانی دیدار و گفت‌وگو کرد.  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این دیدار به جهش علمی و تخصصی مجلس نهم نسبت به دوره‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در مجلس نهم افراد متخصص و متدینی از سوی مردم انتخاب شده‌اند که این موضوع باعث شده تا سطح علمی و تخصصی مجلس از هر لحاظ نسبت به دوره‌های گذشته جهش یابد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گرانی در کالاهای مورد نیاز مردم را یکی از دغدغه‌های مهم و اساسی نمایندگان مردم در خانه ملت دانست و افزود: در روزهای اخیر شاهد گرانی بی‌ضابطه قیمت نان بودیم که این موضوع باعث شد تا جلساتی را با وزرای مرتبط با این موضوع در مجلس داشته باشیم که البته توضیحات آنان برای نمایندگان قانع‌کننده نبود.
لاریجانی اظهار داشت: موضوع گرانی بی‌رویه نان در روزهای آینده را در مجلس پیگیری خواهیم کرد.
رئیس مجلس با اشاره به اینکه مجلس نهم نسبت به دوره‌های گذشته جهش علمی و تخصصی در بین نمایندگان داشته است، گفت: مهمترین اولویت مجلس نهم پیگیری امور اقتصادی بوده و در زمینه کنترل و مهارت تورم تلاش خواهیم کرد.
همچنین در ادامه این دیدار آیت‌الله سبحانی از مراجع عظام تقلید قم در سخنانی پیشرفت کشور را در گرو یک مجلس مقتدر و قوی دانست و گفت: کشور زمانی می‌تواند در تمامی زمینه‌ها به پیشرفت دست یابد که از یک مجلس قوی و مقتدر برخوردار باشد، البته نباید با سایر قوا در تضاد عمل کند.
وی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی را شعار امسال قرار دادند مجلس نیز می‌بایست با وحدت خود و قوای دیگر در جهت افزایش سطح تولید ملی اهتمام ورزد.
این مرجع تقلید در پایان با ابراز گله‌مندی در نوسان قیمت مواد خوراکی یادآور شد: در حال حاضر افزایش قیمت در مواد خوراکی مردم را به ستوه آورده که مجلس باید به کمک دولت این مشکل را برطرف کند.
 
آیت الله موسوی اردبیلی:استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق مسلم و قانونی ملت است
لاریجانی:روند مذاکرات هسته‌ای به صورت کامل از سوی مجلس رصد می‌شود


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهایش با مراجع عظام تقلید قم  با آیت‌الله موسوی اردبیلی دیدار و در زمینه مسائل داخلی و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این دیدار به موضوعات مهم داخلی و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مهمترین موضوع داخلی کشور بحث گرانی‌ها است که مجلس به جد آن را پیگیری می‌کند.
وی در ادامه یکی دیگر از مسائل مهم مورد پیگیری در مجلس نهم را موضوع هسته‌ای و به‌خصوص مذاکرات مسکو دانست و افزود: مجلس به‌عنوان یک نهاد قانونگذاری مسائل مربوط به انرژی هسته‌ای را که حق قانونی و طبیعی مردم است به دقت پیگیری و رصد می‌کند و از کشورهای طرف مذاکره نیز خواست تا به این موضوع توجه خاصی داشته باشند.
نماینده مردم قم در مجلس نهم مهار تورم و گرانی‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های مجلس نهم در آینده دانست و اظهار داشت: در لایحه بودجه امسال دولت نواقصی وجود داشت که با کار کارشناسی از سوی نمایندگان در مجلس و در کمیسیون‌ها این نواقص برطرف شده است.
وی تاکید کرد: نمایندگان مردم در خانه ملت موضوعات مربوط به مسئله هسته‌ای را به دقت پیگیری می‌کنند که این امر کار را برای طرف‌های مذاکره‌کننده کمی دشوار کرده است.
لاریجانی افزود: همگان بر این موضوع اتفاق‌نظر دارند که انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق قانونی و طبیعی مردم بوده و مجلس نیز هیچگونه کوتاهی را در این زمینه از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در مذاکرات مسکو نمی‌پذیرد.
رئیس مجلس در پایان سخنانش رسیدگی به وضع اشتغال را جزو مهمترین فعالیت‌های مجلس بیان کرد و یادآور شد: در حال حاضر موضوع بیکاری مهمترین مسئله روز کشور بوده که برطرف شدن آن مسائل و مشکلات دیگر را نیز مرتفع خواهد کرد و نمایندگان نیز در خانه ملت بر این موضوع اصرار دارند.
دراین دیدار آیت‌الله موسوی اردبیلی با اشاره به توصیه امام خمینی (ره) مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت نان گفت: امام خمینی (ره) در بدو پیروزی انقلاب همواره گرانی نان را به مسئولان وقت هشدار می‌دادند، اما در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت در نان هستیم که این مسئله وضعیت خوبی برای اقشار آسیب‌پذیر ایجاد نکرده است.
این مرجع عالیقدر در پایان یادآور شد: استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق مسلم و قانونی ملت بوده و مجلس نیز باید در رفع موانع قانونی دیپلماسی در این زمینه تلاش‌های لازم را داشته باشد.
 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی