کد خبر : 4368
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ لاریجانی: ضرورت توجه به دغدغه مراجع نسبت به گرانی‌های اخیر

خانه ملت/  لاریجانی: ضرورت توجه به دغدغه مراجع نسبت به گرانی‌های اخیر

رئیس مجلس با بیان اینکه در برهه حساسی از زمان قرار داریم تأکید کرد: باید در چنین شرایطی تصمیمات درستی اتخاذ شود و به مسائل اصلی کشور پرداخته شود.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی شامگاه شنبه ۲۷ خرداد ماه در جمع  علما، نخبگان و بزرگان استان همدان که در هتل شیان تهران جمع شده بودند ضمن تقدیر از این گردهمایی یادآور شد: توسعه کشور فقط تصمیم گیری در اتاق های شیشه ای مرکز نیست بلکه باید رفت و برگشت هایی برای انتقال و تبادل علوم با نقاط سراسر کشور وجود داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: چنین جلساتی باعث می شود که نخبگان و افراد صاحب تجربه که مشکلات کشور را از نزدیک درک کرده اند و برای آن برنامه دارند، راهکار مناسب ارائه دهند که البته چنین فکری در مجلس نهم هم وجود دارد که با تدوین ساز و کاری برای بهره گیری از ظرفیت نخبگان تمام کشور استفاده شود.

وی با بیان اینکه ما در برهه حساسی از زمان قرار داریم که باید شرایط آن را درک کنیم گفت: وضعیتی که در خاورمیانه و اطراف ما وجود دارد نشانگر این است که برخی با حالات غضب آلودی بحران های بحرین و سوریه را دنبال می کنند البته این شرایط وجه مثبت هم دارد که افزایش قدرت مسلمانان وجه مثبت آن است که به تبع آن افزایش فشارها هم وجود دارد.

لاریجانی مسئله هسته ای کشور را دیگر مسئله مهم کشور در شرایط فعلی خواند و ادامه داد: مسئله هسته ای کشور در مقطع حساسی قرار گرفته که با استفاده از تجربیات گذشته باید در این باره تصمیم گیری کرد.

وی با بیان اینکه مسئله حساسی دیگر در کشور مسئله اقتصادی است تأکید کرد: اگر بخواهیم شرایطی پایدار برای کشور فراهم کنیم باید وضعیت اقتصادی مناسبی داشته باشیم. اقتصاد ما نباید با هر خبر جدیدی دچار تشویش و بحران شود که متأسفانه ریشه های این مسئله به تصمیمات، برنامه ریزی ها و انتخاب روش های نادرست برمی گردد.

 

تورم موجود قابل پیش بینی بود / نقدینگی به سمت تولید برود

رئیس قوه مقننه برای مثال به بحث تورم موجود در کشور اشاره و تصریح کرد: چنین تورمی در کشور قابل پیش بینی بود که می شد با برنامه ریزی و سوق دادن نقدینگی موجود در جامعه به سمت تولید شرایط را برای بهبود بخشیدن آماده کرد و من انتظار دارم در این گونه نشست ها به این گونه مسائل پرداخته شود. اگر نقدینگی موجود در جامعه به هر جایی غیر از تولید برود آسیب زا خواهد بود بنابراین باید از بهترین روش ها در شرایط حساس استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه رونق تولید ملی بحث های زیادی در دولت صورت گرفته است ادامه داد: پس از نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در مجلس هم سیر بحث ها به این سمت رفت.

 

نباید اجازه داد تا با فضاسازی ها ما از مسیر اصلی کشور عقب بیافتیم

لاریجانی مشکلات موجود در کشاورزی، صنعت و دامپروری را قابل حل خواند و گفت: نباید اجازه داد تا با فضاسازی ها ما از مسیر اصلی کشور عقب بیافتیم.

وی افزود: در همین یکی دو ماه اخیر مسئله گرانی نان و شیر مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد که باید به طور دقیق نشست و این مسائل را حل کرد. قطعاً اقتصاد ما با تصمیمات آنی و لحظه ای قابل حل نیست.

 

دغدغه مراجع مسئله اصلی مردم است، به آن توجه شود

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به نگرانی های مراجع از وضعیت اقتصادی کشور گفت: آنچه که مراجع مطرح می کنند مسئله اصلی مردم است و باید به دغدغه های آنان توجه شود لذا مسئله رونق تولید باید مسئله اصلی دولت و مجلس در شرایط کنونی باشد و در این زمینه لازم است که تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

لاریجانی نکته دیگر برای توسعه کشور را حاکم بودن فضای آرام سیاسی و اجتماعی عنوان و تصریح کرد: کشوری که در آن آشفتگی وجود داشته باشد رونقی نخواهد داشت بلکه نگرانی و اضطراب خروجی آن خواهد بود.

 

آزادی فکری در کشور نباید بستری برای تشویش اذهان شود

وی با بیان اینکه به مسئله آرام بودن فضا باید بیش از گذشته توجه شود افزود: امروز باید در اظهارنظرها دقت لازم شود چرا که زمانه ای نیست که حرف ها ذهن ها را مشوش کند و اینکه در کشور آزادی فکری وجود دارد نباید بستری برای مشوش شدن اذهان عمومی شود.

لاریجانی با تأکید بر پرهیز از تهمت و افترا یادآور شد: ما در شرایط کنونی نیاز به وحدت کلمه داریم که این بدان معنی نیست که مشکلی در کشور وجود ندارد ولی نقادی ها باید در فضای آرام مطرح شود.

 

با پدیده دریدگی گفتاری مواجهیم

وی ادامه داد: متأسفانه افراد تصور می کنند در هر زمان باید هر مطلبی را عنوان کنند شاید اگر بنده این نکته را عرض کنم گستاخی تلقی شود ولی در کشورمان با پدیده ای مواجه شدیم که شاید بتوان اسمش را دریدگی گفتاری نامید یعنی مراعات حال یکدیگر را نکردن، پنجه کشیدن به صورت یکدیگر این مسئله حتماً آشفتگی ایجاد می کند شما اگر در خانواده ای باشید که روابط عاطفی بر آن حاکم نباشد وضع خانواده به هم خواهد ریخت و در جامعه هم این مسئله در مراتب بالاتر وجود دارد.

رئیس مجلس نهم مؤدبانه صحبت کردن را مقابل زبان انقلابی ندانست و افزود: امام(ره) هیچگاه در بیانات خود در عین انقلابی بودن به شخصی توهین نمی کرد و ما نیز باید ایشان را الگوی خود قرار دهیم. امیدواریم مسیر کشور براساس تدابیر رهبری طریق احسنی را طی کند و ما به توسعه در تمامی بخش ها دست یابیم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی