کد خبر : 4357
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی مطرح کرد:

مهر/ نظارت بر نمایندگان در مجلس نهم اجرایی می شود/ انتقاد از حرف و حدیث ها

مهر/ نظارت بر نمایندگان در مجلس نهم اجرایی می شود/ انتقاد از حرف و حدیث ها

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری بر ایجاد مدل خودنظارتی در مجلس از نقاط نورانی سخنان ایشان بوده است گفت: مجلس این امر را محقق کرد و از ابتدای مجلس نهم این روش سامان خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در دیدار با کارکنان و مدیران قوه مقننه طی سخنانی با اشاره به ایام ماه رجب و پیش رو بودن ایام شعبان خاطرنشان کرد: این دو ماه برای کل بشریت پر از نور است.

وی با اشاره به مبعث پیامبر گرامی اسلام گفت: این روز روزی است که جهان امیدوار شد که بتواند شرایط زندگی را برای آینده به نحو سعادتمندی ترسیم کند. خداوند، پیامبر را نذیر و بشیر خطاب می کند و چنین جایگاهی فقط برای پیامبر گرامی اسلام است.

لاریجانی گفت: وقتی ما پیام پیامبر اسلام را آئین خاتم می دانیم یعنی این آئین در همه وجوه کامل است. مسلک اسلام مسلک ریاضت کشی نیست بلکه اعتدال در آن است. وقتی یک انسان می تواند رهرو صادق اسلام باشد که از این رویکرد برخوردار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه چیز باید در حد اعتدال باشد گفت: بسیاری از مشکلاتی که امروز در خانواده ها  و اجتماع دیده می شود به دلیل رویگردانی از مسلک اعتدال و راهی است که آئین مقدس اسلام پیش روی بشریت گذاشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از زحمات کارکنان مجلس در طول ادوار مختلف تقدیر و تشکر کرد و گفت: خدمات شما از دید ناظران مختلف مخفی نیست.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد مشکلات کاری کارکنان مجلس مرتفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: من به امور اجرایی توصیه کردم رسیدگی به مسائل و مشکلات همکاران را در اولویت قرار دهند. کارکنان مجلس نیز مانند سایر دستگاهها باید از یک وضع حداقلی برخوردار باشند که هنوز این وضع حداقلی سامان پیدا نکرده است.

وی همچنین با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در عرصه فعالیت مجلس یادآور شد:  مجلس همیشه در پناه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب یک برداشت های خوبی داشت که می توانست موتور محرک مجلس باشد و در هر 4 سال نکاتی ارزشمندی برای مجلس بیان کردند و این سرلوحه کار عزیزان شد به طوری که یک بار در مورد تنقیح قوانین اشارتی داشتند که حرف بسیار درست و سنجیده ای بود و در مجلس هشتم بنای نسخ قوانین گذاشته شد و یکی از کارهایی که مجلس نهم باید آن را دنبال کند همین موضوع است. این کار یک پایه خوب برای قانونگذاری کشور است.

لاریجانی ادامه داد: رهبری همچنین سال گذشته بر مدل خودنظارتی در مجلس تاکیداتی داشتند که بر اساس طرحی در مجلس آماده شد ، یک سال جلسات مستمر گذاشته شد. طرح آماده و در مجلس به تصویب رسید و پایه برای سیستم خودنظارتی در مجلس شد. این از نقاط نورانی مقام معظم رهبری بود که مجلس آن را محقق کرد و از ابتدای مجلس نهم این روش سامان خواهد یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری همچنین بر زنده بودن مجلس تاکید داشتند که این نکته ارزشمندی است. ما در طول تاریخ هرگاه مجلس ساکت صامت داشته ایم بلایی بر سر کشور آمده اما وقتی مجلس زنده بوده و حرفها زده شده است تصمیمات از سر حکمت گرفته شد و مجلس در رفع مشکلات کشور راهگشا بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یک رکن زنده بودن مجلس را داشتن مجال برای بحث آزاد عنوان کرد و گفت: البته بحث آزاد باید آراسته به ادب پارلمانی باشد ما نباید به برخی کشورها که با مشت و لگد در پارلمان به جان  هم می افتند تاسی کنیم. در واقع آنجا ادب پارلمانی سقوط کرده است. البته این فضا نیازمند وجوددستگاههای زیرمجموعه کارشناسی مجلس و نیز پیوند نمایندگان با نخبگان است که در مجلس نهم بنای آن گذاشته می شود.

وی در خصوص سلامت مجلس نیز که از تاکیدات مقام معظم رهبری بود گفت: مجلس در بالاترین سطوح نظارتی قرار دارد و هر چه سلامت درون کار مجلس بالاتر رود برای جامعه مورد اعتماد تر است.به عنوان مثال نگاه صرفه جویانه ای که در مجلس وجود دارد باز هم ادامه یابد و در مجلس نباید کار زائد داشته باشیم. بودجه مجلس باید شفاف باشد. ما حتما این نظر مقام معظم رهبری را که بر سلامت مجلس تاکید داشتند پیگیری خواهیم کرد.

لاریجانی در بخشی از سخنان خود به انتقاد از حرف و حدیث ها درباره مجلس و دادن امکانات فوق العاده به نمایندگان و کارمندان انتقاد کرد و گفت: گاهی می بینم در بیان رسانه ای افرادی درباره مجلس موضوعاتی را مطرح می کنند که تعجب می کنم آیا این بحث ها از سر دلسوزی است یا مسائل دیگری در سرشان است. کارکنان مجلس واقعا نجیبانه زحمت می کشند کدام دستگاه دولتی امکانات تفریحی ندارد؟ از مازندران تا رشت و گیلان و مشهد امکانات مختلف تفریحی برای کارکنان دارند آیا مجلس چنین امکانی دارد؟ چطور نسبت به کارکنان مجلس این حرفها را می زنید؟ زمانی قرار بود این امکانات را بفروشند اما آیا فروخته اند بعید می دانم یک مورد را هم فروخته باشد.

وی  افزود: کارکنان مجلس از نظر حقوقی تابع قانون خدمات کشوری هستند پس چه می گویید؟ اینکه عرض میکنم از سر علم و آگاهی است که می گویم واقعا کارکنان مجلس از امکانات کمی برخوردارند و نجیبانه کار می کنند.

لاریجانی خطاب به کارکنان مجلس گفت: ما قدردان کار شما هستیم و تلاش می کنیم از امکاناتی برخوردار باشید که بتوانید تمشیت امور کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید گامهایی در خصوص امکانات کارکنان برداشته شود البته هر گونه کاری که فکر می کنید پرت است باید در آن صرفه جویی شود. هر چند که در زمینه های مخلتف صرفه جویی انجام شده است به عنوان مثال در غذای مجلس 30 درصد صرفه جویی شد. همچنین با وجود افزایش قیمت سوخت در مصرف سوخت و هزینه های برق هم کاهش داشتیم . سال گذشته حداقل 5 میلیارد تومان صرفه جویی داشته ایم با اینکه حجم کار ما افزایش یافته است. این رویکرد رویکرد معقولی است.

وی با انتقاد از مباحث مطرح شده درباره دریافتی نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: برخی حرفهایی در کشور زده می شودو نمی دانم برای چه این حرفها را می زنند . قرائتی بود که نمایندگان 470 میلیون یا 740 میلیون دریافتی دارند مگر ممکن است کسی این وجوه را دریافت کند؟ نمایندگان طبق قانون خدمات کشوری حقوق می گیرند. این ارقام را از کجا درآورده اید؟ مجلس 3 هزار پرسنل دارد هزینه جاری و عمرانی را تقسیم بر 290 نماینده می کنند و مبلغی در می آید. آیا عقلی چنین کاری می کنید؟ اگر چنین است بودجه عمرانی کشور 150 هزار میلیارد است که اگر تقسیم بر 15 وزیر کنیم هر کدام 10 هزار میلیارد تومان می شود آیا می توان این حرفها را زد؟ چرا این ذهنیت ها را در کشور بوجود می آورید؟

لاریجانی مجددا تاکید کرد: همه کارمندان و نمایندگان طبق قانون خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند ضمن اینکه نمایندگان امکانات مسئولان دولتی را هم ندارند و باید پاسخگوی افراد زیادی در حوزه انتخابیه خود باشند. نه در تهران و نه در حوزه انتخابیه خود دفتر و ساختمان ندارند. بفرمایید کجا چنین گنجی هست . این ارقام را از کجا می آورید و این حرفها را می زنید. این بداخلاقی ها در کشور ما خوب نیست و در تراز جمهوری اسلامی نیست . نه متلک گویی شایسته کارمندان است و نه تخفیف کار نمایندگان خوب است اگر شما دارای نبوغی برای اداره کشور هستید همان آنها را بفرمایید کار دیگران تخفیف نکنید. این کارها اشکال دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کارکنان گفت: به این نوع مباحث اهمیت ندهید نه در پیشگاه خداوند و در خلق خدا این گفته ها اهمیت ندارد. اگر کار آراسته ای انجام شود خود را نشان می دهد باید مسیری که درست می دانیم را با جدیت دنبال کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به افراشته معاون اجرایی خود خواست تا مطابق ضوابق قانونی مسائل و مشکلات کارکنان مجلس را رفع کند.

وی گفت: گوش های شما برای شنیدن درد کارمندان باید شنوا شود باید نگاه طبیبانه بر مدیریت شما حاکم باشد و به متلک ها توجه نداشته باشید. آنچه درست می دانیم روی آن استقامت می کنیم . اگر ما خدمت کردن به کارمندان مجلس را وظیفه می دانیم افتخار می کنیم و ادامه می دهیم وگوشی به متلک سازان نداریم.

کارکنان مجلس پس از این گفته های لاریجانی با قرائت صلوات و همچنین کف زدن خشنودی خود را از گفته های او نشان دادند.

لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد  مجلس نهم در پناه خدمت ومسئولیت شناسی کارکنان مجلس گامهای قوی تری بردارد و دو معاونت قوانین و نظارت در مجلس نهم تقویت شود تا این دو معاونت بتوانند زنده بودن مجلس را محقق کنند.

به گزارش مهر پس از سخنرانی لاریجانی از 24 کارمند مجلس به نمایندگی از سایر کارمندان با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی