کد خبر : 4339
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رییس مجلس شورای اسلامی در جمع پاسداران اهل قلم:

حرکت سپاه پاسداران دارای زیربنای فرهنگی و عجین با روحیه جهادی است

حرکت سپاه پاسداران دارای زیربنای فرهنگی و عجین با روحیه جهادی است

حفظ بنیه دفاعی سپاه ضرورتی غیر قابل انکار است

دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در هشتمین مراسم انتخاب کتاب سال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پاسداران اهل قلم با تأکید بر اهمیت نامگذاری روز میلاد سیدالشهدا به نام روز پاسدار گفت: سیدالشهدا نمونه ارزشمندی است که پاسداران انقلاب اسلامی می توانند خود را با آن قیاس کنند چرا که شخصیت امام حسین در راه جانبازی و ایثارگری در تاریخ بی نظیر است.
لاریجانی باتأکید بر اینکه مجاهدت و ایثارگری ویژگی همه ائمه اطهار بوده است افزود: تمامی خاندان پیامبر و ائمه اطهار در راه خدا با همه هستی حضور یافتند اما امام حسین (ع) در یک مصاف خونین حماسه بزرگی را به وجود آورد.
وی برگزیدن روز تولد امام حسین(ع) را به نام روز پاسدار از جانب بنیانگذار انقلاب اسلامی اقدامی بزرگ توصیف و تصریح کرد: با توجه به خصوصیات ویژه و بی بدیل حضرت سیدالشهدا زمانی که امام(ره) روز میلاد حضرت را در ایران به عنوان روز پاسدار برگزیدند در حقیقت بر پاسداران منت نهادند و بر آنها تأکید کردند که همه هستی باید در راه مجاهدت در راه خدا باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه حرکت سپاه پاسداران همیشه با فعالیت‌های فرهنگی عجین بوده است افزود: محور اصلی بسیاری از فعالیت‌های سپاه پاسداران فعالیت‌های فرهنگی بوده و این مساله به خودی خود یکی از توفیقات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محسوب می شود.
وی ادامه داد: ادامه دار بودن محور فعالیت های فرهنگی در میان کارکردهای سپاه پاسداران شاید ناشی از این مسئله است که بنیانگذاران این نهاد چنین خصوصیتی را داشتند و این مسئله باعث شد تا این باور تبدیل به فرهنگ سپاه پاسداران شود.
لاریجانی بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مبارزان راه استبداد و استعمار توصیف و تصریح کرد: بنیانگذاران سپاه کسانی بودند که در راه تحقق انقلاب تلاش های بسیار کرده بودن و این مسئله به خودی خود تأکیدی دیگر بر فرهنگی بودن انقلاب اسلامی ایران است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخن شهید مطهری مبنی بر اینکه زیر بنای انقلاب اسلامی فرهنگی است گفت: این باور که تمامی کارکردهای سپاه باید با زیربنای فرهنگی باشد در این نهاد نشست کرده است و تمامی سپاه پاسداران امروز بر این باور فعالیت می کنند که هر اقدامی که بخواهد به ثمر افتد باید زیربنای فرهنگی داشته باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روزها و شرایط سخت کشور شکل گرفت افزود: خصوصیت فرهنگی بودن سپاه پاسداران در تمامی مراحل سخت کشور وجود داشته است و بستری برای توفیق این نهاد بوده است.
وی ادامه داد: حتی در زمان جنگ فعالیت های فرهنگی سپاه نیز متوقف نشد و این مسئله به خودی خود در تمامی طول مراحل تاریخ کشور به خصوص در شرایط سخت عاملی بوده است که مخالفین منقلب شده و به فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی پی بردند.
لاریجانی اهتمام نمایندگی ولی فقیه به مسائل فرهنگی را اقدامی قابل تقدیر توصیف و تصریح کرد: فعالیت های فرهنگی همیشه در سپاه ریشه داشته و اهتمام نمایندگی ولی فقیه در سپاه در این خصوص اقدامی قابل تقدیر و تشکر است.

تفکر پاسداری مدرسه تربیت مجاهدت درون و بزرگواری روح است
رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح اهمیت تفکر پاسداری در پیشرفت کشور تأکید کرد: تفکر پاسداری مدرسه‌ای است که هم مجاهدت درون در آن شکل می گیرد و هم بزرگواری روح.
وی با اشاره به تعبیر بزرگواری روح در بیانات شهید مطهری گفت: روح بزرگ با بزرگواری روح دو مقوله متفاوت است چرا که به دنبال کسب جاه و مقام بودن نشانه های روح بزرگ اما گذشتن از جاه و مقام برای هدف‌های متعالی نشانه بزرگواری روح است.
رئیس مجلس شورای اسلامی بزرگواری روح، مجاهدت و خدمت به خلق را محورهای اصلی تفکر مدرسه پاسداری توصیف و تصریح کرد: خدمت به مردم در شرایط مختلف اولویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و این نهاد با باورهایی از این دست رشد کرده است.
لاریجانی با تأکید بر اینکه بصیرت دینی از محورهای مورد  توجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است افزود: تمامی مسائلی که مورد توجه سپاه پاسداران است از خصوصیات راه سیدالشهدا(ع) می باشد و به همین دلیل نیز میلاد مسعود حضرت به نام روز پاسدار نام گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جایگاهی متفاوت از سایر نهادها قرار دارد گفت: ممکن است در بسیاری از امور دیوانی کشور به مجاهدت اهمیت داده شود اما حرکت در مسیر مجاهدت از خصوصیات ذاتی سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه های سپاه پاسداران در زمینه مجاهدت افزود: سپاه پاسداران در میدان های مجاهدت تجربه های عملی و ملموس زیادی دارد و این مسئله موتور محرکی برای کل حرکت فرهنگی ملی کشور تلقی می شود.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم مدینه فاضله اسلامی را ترسیم کنیم باید فهم درستی از مجاهدت داشته باشیم.
لاریجانی حرکت در مسیر پیشرفت و عدالت بر مبنای سخنان رهبری را ضروری تلقی کرد و افزود: فرهنگ موتور محرکه حرکت در این مسیر است و اگر فرهنگ مجاهدان در کشور قالب باشد شتاب برای حرکت این پیشرفت ها حاصل می شود و در صورت نبودن این فرهنگ شاید پیشرفت حاصل شود اما شتاب ندارد.

فرهنگ مجاهدت کلید دست یابی به عزت مندی برای یک کشور است
وی با اشاره به اینکه فرهنگ مجاهدت کلید دستیابی به عزت مندی برای کشور است گفت: در منطقه شاهد حضور و فعالیت کشورهای اسلامی زیادی هستیم که ثروت و گاز و نفتی ندارند اما در مقابل دستورات آمریکا و زورگویان خاضعند و بیشتر از اینکه به فکر منافع امت اسلامی باشند به دنبال اجرای سیاست های آمریکا هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخن امام علی(ع) مبنی بر اینکه کسی که لباس مجاهدت از تن درآورد لباس ذلت به تن می کند گفت: یکی از ارکان عزت مندی فرهنگ جهادی است که اگر پیشرفت جهادی در کشور سست شود عزت مندی از دست می رود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همیشه خصوصیت فرهنگ جهادی را سرلوحه کار خود قرار داده است افزود: دستیابی به بصیرت لازم برای فرهنگ جهادی تنها با کتاب خواندن میسر نیست اما بی تردید مطالعه در دستیابی به این فرهنگ مؤثر است.
وی ادامه داد: کسانی که از کار جهادی فرار می کنند از بصیرت دور می شوند چرا که عمق بصیرت در کار جهادی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی مرگ آگاه بودن را از خصوصیات لازم برای تقویت فرهنگ جهادی در درون هر انسانی اعلام و تأکید کرد: اگر کسی با فرهنگ مجاهدت زیست کند صاحب بصیرت واقعی می شود و رویارویی کامل با هستی که ناشی از مرگ آگاهی است در تقویت این فرهنگ نقش بسزایی دارد.

سپاه پاسداران در فراز و نشیب های کشور تکیه گاه ملت بود
رئیس مجلس شورای اسلامی اخلاص در کار را موتور محرکه دیگر پیشرفت کشور توصیف و تصریح کرد: اگر سپاه پاسداران در فراز و نشیب ها توانست تکیه گاه ملت باشد به خاطر وجود اخلاص در متن فرهنگ سپاه بود.
وی ادامه داد: در تمامی مسائلی که سپاه توانست در مقابل دشمن ظاهر شود و بساط آنان را جمع کند اخلاص نقش مهمی داشت.
لاریجانی با اشاره به سخن امام حسین(ع) مبنی بر اینکه متن دوست داشتن شیعه در اخلاص نهفته است تأکید کرد: اخلاص در سپاه پاسداران خصوصیتی است که از روزهای ابتدایی تشکیل آن وجود داشته و هنوز هم محوری است که این نهاد با تکیه به آن توفیقات زیادی به دست می آورد.
وی بزرگواری روح را از دیگر خصوصیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توصیف و تصریح کرد: بزرگواری روح نگاه انسان را بلند مدت می کند و مانع از درگیر فرد در امور خرد می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای کسب بزرگواری روح باید حرکت های اکتسابی و تمرین های انفسی داشت و این مسئله در مسیر اداره کشور اهمیت بسیار دارد.
لاریجانی مصداق مطرح شده توسط شهید چمران به نام اشک و حدید را از خصوصیات بزرگواری روح توصیف و تصریح کرد: اندیشیدن به افق های دور دست در کشور از مسائلی است که سپاه پاسداران باید به دنبال آن باشد.
وی ادامه داد: در کشور همیشه مسائل متعارف و خرد وجود دارد که افرادی باید به آنها بپردازند اما مسائل بزرگ و بلند مدت جزء حوزه های برتر است که باید نهادهایی با اهمیت بالاتر به آنها رسیدگی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه متمایز سپاه پاسداران در قانون اساسی کشور افزود: دفاع از منافع کشور و آرمان های انقلاب اسلامی از خصوصیات منحصر به فرد سپاه در قانون اساسی است که جزء اهداف تراز بالای انقلاب و کشور محسوب می شود.
لاریجانی انجام بهینه این رسالت را در گرو بزرگواری روح خواند و گفت: برای رسیدن به ویژگی بزرگواری روح اهل مطالعه بودن امری ضروری است و نباید به یک تجلیل سطحی محدود شود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که سپاه پاسداران باید به آن توجه کند برخورد با طبقات مختلف جامعه متناسب با سطح آنهاست.
رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت با زبان هر کس را از خصوصیات ائمه اطهار توصیف و تصریح کرد: ائمه اطهار با افراد گوناگون متناسب با سطح درک و عقلشان صحبت می کردند و این مصداقی است که تأیید می کند میزان عقلانیت و زبان یک کار خرد با کار بزرگ باید متفاوت باشد.
وی ادامه داد: برای دستیابی به بزرگواری روح باید از زبان متناسب در مواجه با خلق استفاده کرد که این اصلی است که سپاه پاسداران به آن توجه داشته و بعد از این نیز باید نسبت به آن اهتمام ویژه داشته باشد.

خدمت همیشگی به خلق خصوصیت بی بدیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سپاه پاسداران در خدمت رسانی به خلق پیشرو بوده است افزود: همانطور که رکن اصلی اسلامی شدن دانشگاه ها اساتید هستند، سپاه پاسداران نیز در جامعه در مقام اساتید دانشگاه برای مردم قرار دارد.
وی ادامه داد: اهمیت در کنار مردم بودن سپاه به این خاطر است که مردم باید حس کنند سپاه پاسداران در تمامی مراحل یار و همراه آنان است و حتی مردم بتوانند در الگوبرداری از روحیه مجاهدت سپاه پاسداران را مبنای خود قرار دهند.
لاریجانی در کنار مردم بودن و خدمت به آنان را از اصول مهم و همیشگی سپاه پاسداران خواند و گفت: بخش مهمی از رسالت سپاه پاسداران کار فرهنگی است اما بخش عمده ای از آن در کنار مردم بودن است.

سپاه پاسداران دغدغه درآمدزایی در کارهای عمرانی ندارد
رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص فعالیت های عمرانی سپاه پاسداران گفت: در مقاطع مختلفی که بحث فعالیت های عمرانی سپاه شکل گرفته بود تنها هدف کمک به مردم و خدمت به آنها در رأس اهداف سپاه در این خصوص بوده است.
وی ادامه داد: سپاه در مباحث عمرانی در کارهایی وارد شده است که نیاز مردم تلقی می شود اما در دالان بروکراسی های کشور گم شده است.
لاریجانی با تأکید بر اینکه باید مراقب بود تا درآمدزایی فرهنگ مجاهدت را تخریب نکند گفت: فرهنگ مجاهدت باید همیشه در رأس برنامه های سپاه پاسداران باشد در خصوص مسائل عمرانی نیز از نگاه من درآمدزایی دغدغه سپاه پاسداران نبوده و رفع مشکلات مردم دلیل ورود سپاه به فعالیت های عمرانی محسوب می شود.

رهبری در رأس وظیفه حفاظت از نظام است و سپاه پاسداران ابزار این حفاظت است
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخن امام حسین(ع) در این خصوص که رستگاری در مکتب حسینی خدمت به خلق است افزود: سپاه حافظ نظام و آرمان های انقلاب است و این افق متعالی است که در دستگاه های دیگر وجود ندارد.
وی ادامه داد: کسی نباید بتواند به ساحت سپاه تعرض و آن را تخریب کند چرا که این نهاد رسالت بسیار سنگینی را بر عهده دارد که از وظایف دستگاه ها و نهادهای دیگر متمایز است.
لاریجانی توهین و یا تمسخر سپاه پاسداران را در برهه هایی از زمان نادانی سیاسی و نفهمی ارزش های اسلامی خواند و گفت: خود سپاه پاسداران در اولین قدم باید وظیفه صیانت از سپاه را بر عهده داشته باشد و در مسائل خرد وارد نشود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه صیانت درونی و بیرونی از سپاه ضروری است افزود: تراز سپاه در جامعه باید حفظ شود و این مسئله نیازمند حفظ ارزش های این نهاد از درون آن و حفاظت این نهاد از بیرون است.

سرشت فرهنگ پاسداری با مجاهدت عجین شده است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه شهادت و شهامت نقش مهمی در فرهنگ کشور دارد افزود: فرهنگ مجاهدت موتور محرکه کشور است و این مسئله در تاریخ دفاع مقدس و فتح خرمشهر به اثبات رسیده است.
لاریجانی در خصوص مسائلی که امروز کشور در عرصه بین المللی و منطقه ای با آن مواجه است گفت: کشور در حال حاضر در صحنه بین المللی با یک وزن مخالف مواجه نیست و مقابله ها و مخالفت ها در عرصه بین‌المللی امروز آرایش و وجوه مختلفی دارد.
وی ادامه داد: در این شرایط اگر از مقابله‌ها و حرکت‌های متعارف استفاده کنیم دشمن آنان را محاسبه می کند پس باید به فکر راه چاره ای بود که با آن بتوان حریف را گیج کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنصر جهادی را کلید توفیق در شکست دادن وجوه مختلف مقابلات با جمهوری اسلامی خواند و گفت: در شرایط فعلی تنها عنصری که خارج از محاسبه حریف باشد عنصر جهادی است که شاید دشمن آن را بر روی کاغذ محاسبه کند اما از لمس و درک آن عاجز است.
وی افزود: در شرایط فعلی تمسک به فرهنگ جهادی و استفاده از ابتکارات برخاسته از این فرهنگ که از سر تدبیر صورت می گیرد کلید توفیق در پیروزی بر دشمنی ها علیه کشور است.

حفظ بنیه دفاعی سپاه ضرورتی غیر قابل انکار است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بنیه دفاعی سپاه باید در بهترین شرایط در حد توان باشد افزود: در زمان بحث توسعه سیاسی گاهی این تحلیل ها مطرح می شود که فربه شدن دموکراسی بهترین دفاع ممکن از کشور است.
لاریجانی تقویت مردمسالاری را تنها یکی از ارکان دفاع خواند و گفت: توجه به مردمسالاری و تقویت آن در جای خود درست است اما همه حقیقت نیست چرا که بنیه دفاعی امر مهمی است که در خصوص این مسئله شرایط سپاه باید تقویت لازم شود.
وی ادامه داد: در خصوص تقویت بنیه دفاعی سپاه درزمان فعالیت شخص من در مجلس پیگیری های زیادی شده است که این مسئله به دلیل درکی بوده که نسبت به اهمیت بنیه دفاعی سپاه داشتم.
لاریجانی با تأکید بر اینکه سطح نیروهای دفاعی کشور باید جنبه بازدارنده داشته باشد تصریح کرد: همان اندازه که فرهنگ جهادی در زمان حاضر اهمیت حیاتی دارد بنیه دفاعی و امکانات دفاع از کشور که از مهمترین وظایف سپاه پاسداران است باید تأمین شود.
وی با اشاره به طرح برخی از مسائل در فضای رسانه ای و روزنامه ها خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: متأسفانه گاهی برخی گروه ها با منافع سیاسی خاص و نیز در برخی از موارد به دور از بدخواهی تنها بخشی از مسائل گفته می شود که منجر به وارونه جلوه دادن حقیقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: کسانی که قصد صیانت از ظرفیت های انقلاب اسلامی را دارند باید مطالعات عمیق تری داشته باشند و با بصیرت نسبت به مسائل توجه کنند و از این جهت اینگونه نشست ها گامی رو به جلو است.
 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی