کد خبر : 4337
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني:دشمن از تاكتيك"مجاهدت"درك درستي ندارد/سپاه دنبال درآمدزايي نيست

ایسنا/ لاريجاني:دشمن از تاكتيك"مجاهدت"درك درستي ندارد/سپاه دنبال درآمدزايي نيست

رييس مجلس شوراي اسلامي، فرهنگ مجاهدت را موتور محرك فرهنگ ملي براي پيشرفت عنوان و اظهار كرد: سرشت فرهنگ پاسداري، با مجاهدت عجين شده است و به همين دليل اين فرهنگ نقش مهمي در توسعه كشور دارد از اين رو بايد از ساحت سپاه صيانت دروني و بيروني شود و از نگاه بيروني طراز سپاه بايد براي همگان حفظ گردد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در هشتمين مراسم انتخاب كتاب سال سپاه انقلاب اسلامي و پاسداران اهل قلم در تبيين فرهنگ پاسداري،‌ اخلاص در كار، بزرگواري روح، در خدمت خلق بودن را امري مهم برشمرد.

وي با بيان اينكه سپاه حافظ نظام و آرمان‌هاي انقلاب است، گفت: دستگاه ديگري براي اين امر نداريم و مقام معظم رهبري در راس همه چنين وظيفه‌اي را بر عهده دارند كه ابزارشان سپاه است. اين ابزار ذي‌قيمت است كه هم خودش و هم ديگران بايد از آن صيانت كنند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه هيچ فردي نبايد به ساحت سپاه توهين كند، گفت: ماموريت سپاه، حفاظت از آرمان‌ها و دستاوردهاي نظام است و بايد بين مردم مقدس باشد.

لاريجاني يادآور شد: در برهه‌اي از زمان به سپاه تعريض مي‌شد كه حتي چفيه را مسخره مي‌كردند كه اين كار آنها ناشي از ناداني سياسي و نفهمي اين ارزش بزرگ بود.

وي با تاكيد بر اينكه از سپاه نبايد براي كارهاي خرد هزينه شود، تصريح كرد: در آرمان‌هاي انقلاب چيزي بزرگتر از سپاه نداريم از اين رو سپاه به صيانت دروني و بيروني احتياج دارد. بر همين اساس بايد طراز سپاه براي همگان حفظ شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با تاكيد بر اينكه سرشت فرهنگ پاسداري با مجاهدت عجين شده است، اين فرهنگ را در توسعه كشور و فرهنگ ملي تاثيرگذار خواند و گفت: در همين راستا از علامت‌هاي منتظران واقعي حضرت مهدي (عج)، آمادگي براي مجاهدت و شهادت است و هيچ امري نبايد روي آن سايه بيندازد.

لاريجاني در ادامه با تاكيد بر اينكه سپاه در مقابل حريف بايد تاكتيك خاص خود را داشته باشد،‌ گفت:‌ در شرايط فعلي و در صحنه بين‌المللي و مسائل منطقه‌اي، ما با دشمن چندوجهي مواجه هستيم به طوري كه به خوبي مي‌توان اين موضوع را در انقلاب‌هاي منطقه ديد.

وي افزود: در چنين شرايطي اگر براي مقابله با دشمنان تنها حركات متعارف پيش بيني شود مطمئن باشيد آنها همه اين آرايش‌ها را مي‌دانند. شما در شرايطي تنها مي‌توانيد دشمنان را گيج كنيد كه عنصر مجاهدت را در تاكتيك‌هاي خود لحاظ كنيد. مطمئن باشيد آنها حتي اگر اين تاكتيك را بر روي كاغذ نوشته باشند اما از آن درك درستي ندارند، اين مولفه ناآشنا حريف را گيج مي‌كند.

به گفته لاريجاني، تمسك به فرهنگ جهادي و استفاده از ابتكارات آن، موضوع مهمي براي مواجهه با حريف است.

رييس قوه مقننه با تاكيد بر توجه جدي به بنيه‌ي دفاعي،‌ گفت: با وجود مهم بودن بصيرت و عميق بودن در حوزه فرهنگ، نبايد به موضوع بنيه‌ي دفاعي كم‌توجه بود و بايد در حد مقدورات آن را تجهيز كرد.

وي افزود: ‌در برهه‌اي از زمان برخي تحليلگران از روي ناتواني ادعا مي‌كردند كه براي توسعه سياسي تنها مردم‌سالاري احتياج است و اين امر بهترين دفاع ما در برابر دشمنان است. البته اين موضوع در جاي خود درست است اما همه حقيقت نيست چرا كه دشمنان گاهي به خاطر مردم‌سالاري به جان ما مي‌افتند. آنها با كشورهاي عرب و سلطنتي مشكلي ندارند و با ما كه مدلي جديد را ارائه كرده‌ايم مشكل دارند.

لاريجاني با اشاره به مصوبات سال‌هاي گذشته مجلس براي تقويت بنيه‌ي دفاعي از محل درآمدهاي مازاد ارزي، گفت: ما اكنون در شرايطي هستيم كه نيروهاي مسلح‌مان بايد از سطح مناسبي از بنيه دفاعي برخوردار باشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي، داشتن مطالعه در ابعاد مختلف را براي سپاه بسيار مهم خواند و گفت: براي صيانت از ظرفيت‌هاي انقلاب اسلامي بايد نگاه نافذي داشت كه اين امر با مطالعه بيشتر ميسر مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي عمراني سپاه گفت: امروز فعاليت‌هاي عمراني سپاه گسترش يافته و تاثيراتي در بين مردم دارد. كارهايي كه براي رفع نياز مردم است در دالان بوروكراسي به سادگي شدني نيست.

لاريجاني افزود: مردم خدمات شما سپاهيان را درك مي‌كنند و احساس مي‌كنند كه پاسداران در كنارشان هستند. اين موضوع به خودي خود امري ارزشمند است اما بايد مراقبت كرد تا به سمت درآمدزايي حركت نشود چرا كه اين امر فرهنگ مجاهدت را تخريب مي‌كند.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: البته دغدغه سپاه، درآمدزايي نيست. كارهاي بزرگي براي رفع مشكلات مردم انجام مي‌دهند كه اين خود بسيار ارزشمند است.

به گزارش ايسنا، وي در ادامه اخلاص در كار، بزرگواري روح و در خدمت خلق بودن را به عنوان سه مولفه اصلي فرهنگ پاسداري عنوان و خاطر نشان كرد: اگر تاكنون سپاه در تمامي فراز و نشيب‌هاي كشور توانسته تكيه‌گاه ملت باشد مولفه‌اي جز داشتن اخلاص در متن فرهنگ سپاه راهگشا نبوده است.

وي افزود: هنگامي كه منافقين در كشور آشوب به پا كردند گشت ثارالله به ميدان آمد و با عمل مخلصانه، بساط آنها را جمع كرد.

لاريجاني با اشاره به مولفه بزرگواري روح براي پاسداران گفت: بزرگواري روح با روح بزرگ دو موضوع متفاوت است. براي كسب بزرگواري روح بايد حركت‌هاي اكتسابي كرد و تمرين نفس نمود و در همين راستا گاهي در مسير اداره كشور وضعيتي پيش مي‌آيد كه كساني از مسائل خرد براي منافع بزرگ گذشت مي‌كنند، اين موضوع براي سپاه بسيار مهم است.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه وظيفه دفاع از انقلاب به عهده سپاه است، تصريح كرد: امام سجاد (ع) مي‌فرمايند كه زبان گواه و نشانه عقل است از اين رو وقتي مي‌خواهيم كار بزرگي در كشور انجام دهيم بايد ميزان عقلانيت و زبان ما متناسب با آن كار باشد. رسيدن به اين امر مهم جز با مطالعه شدني نيست.

وي در ادامه با تاكيد بر اينكه سپاه همواره بايد در خدمت خلق باشد، گفت: سپاه همواره در شرايط سخت در كنار و خدمت مردم بوده است كه اين موضوع بايد در آينده نيز ادامه پيدا كند.

لاريجاني اضافه كرد: گاهي در مورد اسلامي شدن دانشگاه‌ها سخن‌هاي مختلفي گفته مي‌شود كه هر كدام گوشه‌اي از مسائل را مي‌پوشاند اما به نظر من ركن اصلي در اسلامي شدن دانشگاه‌ها اساتيد هستند كه مي‌توانند شرايط دانشجو را تغيير دهند اين امر در جامعه نيز بسط پيدا مي‌كند به طوري كه اگر مردم احساس كنند كه پاسداران در شرايط سخت در كنارشان هستند اين امر مي‌تواند فرهنگ مجاهدت را در فرهنگ ملي بسط دهد.

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطر نشان كرد: بر اين اساس بايد ويژگي در كنار مردم بودن و خدمت كردن به مردم در شرايط مختلف به عنوان يك اصل سپاه مورد نظر قرار گيرد تا به تبع آن پاسداران مسائل مردم را درك كرده و در تمامي سختي‌ها در كنارشان باشند. اين موضوع مي‌تواند بيشترين تاثير را در گسترش فرهنگ مجاهدت در جامعه داشته باشد.

وي در ادامه با اشاره به نامگذاري سالروز ميلاد امام حسين (ع) به نام روز پاسدار، گفت:‌ امام(ره) اين نام پرمسمي را براي پاسداران برگزيدند تا پاسداران نمونه‌ بسيار ارزشمندي داشته باشند.

لاريجاني با اشاره به ويژگي هاي شخصيتي امام حسين (ع) گفت: امام حسين (ع) در راه خدا حماسه آفريدند از اين رو وقتي امام خميني اين روز را به نام روز پاسدار نامگذاري كردند منت بر پاسداران نهادند كه آنها الگويي براي مجاهدت در راه خدا داشته باشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه همواره حركت سپاه با حركتي فرهنگي عجين بوده است، گفت: بنيانگذاران سپاه افرادي بودند كه بر اساس وظيفه ديني و فرهنگ پاسداري، سپاه را بنا نهادند و اين افراد در راه مبارزه با استبداد و تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي تلاش‌هاي بسياري كردند كه جنس تمامي كارهايشان فرهنگ بود.

وي با بيان اينكه سپاه مشكلات كشور در را برهه‌هاي مختلف علاج كرد، افزود: در شورش حركت كردستان كه عده‌اي ضدانقلاب به جان مردم افتادند سپاه با پهن كردن بساط فرهنگي مردم را متوجه حقانيت اين نهاد كرد اتفاقي كه در تركمن‌صحرا و سيستان و بلوچستان نيز رخ داد. از همان زمان حركت سپاه با كار فرهنگي عجين شده بود.

لاريجاني افزود: در زمان هشت سال دفاع مقدس نيز همواره عمليات‌هاي سپاه با كارهاي فرهنگي عجين شده بود به طوري كه اسرا نيز با ديدن چنين شرايطي براي سپاه اسلام جنگ كردند.

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مدرسه‌اي كه تفكر پاسداري آن را دنبال مي‌كند مولفه‌هايي را دارا مي باشد كه يكي از آنها مجاهدت، بزرگواري روح و خدمت به خلق است.

وي اضافه كرد: پاسداران در سپاه بايد از ويژگي‌هايي برخوردار باشند كه ساير نهادها چنين ويژگي‌هايي را دارند. سپاه تجربه بسيار خون‌باري در مجاهدت داشت كه به سادگي براي همه نيروهاي مسلح اين تجربه به وجود نمي‌آيد. آنها تنها به مانور دادن اكتفا مي‌كنند كه اين امر با صحنه عمليات واقعي بسيار متفاوت است. در و ديوار سپاه بوي شهادت و مجاهدت مي‌دهد از اين رو بايد به اين نكته تاكيد كرد كه موتور محركه براي كل فرهنگ ملي و حفظ سپاه، مجاهدت مي‌باشد.

لاريجاني با اشاره به قرار گرفتن در دهه پيشرفت و عدالت گفت: در دهه پيش‌رو بايد به اين نكته توجه كرد كه بدون فرهنگ، پيشرفت و توسعه ميسر نمي‌شود البته پيشرفت بايد عزتمندانه باشد كه يكي از اركان آن، داشتن فرهنگ جهادي است.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: در حال حاضر كشورهاي پيشرفته و اسلامي با منابع بسيار گازي و نفتي داريم كه در ظاهر زندگي خوبي دارند اما آنها در مقابل دستورات ايالات متحده و كشورهاي زورگو خاضع هستند و نمي‌توانند تحركي انجام دهند. پيشرفت اين كشورها بدون عزتمندي است كه به فرموده امام علي (ع) كسي كه لباس جهاد را از تن خود بيرون آورد لباس ذلت پوشيده و اين كشورها اكنون به همين دليل ذليل شده‌اند.

به گزارش ايسنا، وي در پايان از پاسداران اهل قلم با ارائه لوح و تنديس تقدير كرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی