کد خبر : 4333
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/ نوک فلش زورگویان بین المللی به سمت کارهای وزارت نفت است/ لزوم حمایت جدی مجلس از وزارت نفت

فارس/ نوک فلش زورگویان بین المللی به سمت کارهای وزارت نفت است/ لزوم حمایت جدی مجلس از وزارت نفت

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس با تاکید برلزوم حمایت جدی مجلس از وزارت نفت، گفت: در شرایط فعلی نوک فلش زورگویان بین المللی به سمت کارهای وزارت نفت است لذا باید در زمینه تامین اعتبارات و سرمایه گذاری‌ها برای اجرای پروژه‌های این وزارتخانه توجه کافی انجام شود.
خبرگزاری فارس: نوک فلش زورگویان بین المللی به سمت کارهای وزارت نفت است/ لزوم حمایت جدی مجلس از وزارت نفت

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) طی سخنانی بعد از ارائه توضیحات وزیر نفت و تعدادی از وکلای ملت درباره طرح‌های توسعه‌ای نفت و گاز، اظهار داشت: باید از چند منظر به توضیحات آقای قاسمی وزیر نفت توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه باید مجلس وزارت نفت را مورد حمایت قرار دهد، گفت: در شرایط فعلی که نوک فلش زورگویان بین المللی به سمت کارهای وزارت نفت است، از این جهت اقتضاء می‌کند و تدبیر این است در داخل کشور، در زمینه بودجه و سرمایه گذاری‌ها به وزارت نفت کمک کنیم تا پروژه‌های خودشان را بتوانند اجرایی کنند.

رئیس مجلس بر همین اساس یادآور شد: نکته دوم سرمایه گذاری در میادین مشترک نفتی است، از منظر منافع ملی کشور، توجه به سرمایه گذاری در میادین مشترک نفتی باید جزو اولویت‌ها باشد چرا که طرف‌های دیگر از این منابع استفاده می‌کنند، محدودیت‌هایی هم که در این زمینه برای وزارت نفت است، باید مورد توجه قرار گیرد تا راه‌هایی برای سرمایه گذاری در این زمینه‌ها برای وزارت نفت فراهم شود.

" خوشبختانه در قانون بودجه 91 هم در سهم وزارت نفت و هم امکانی که از صندوق توسعه ملی برای استفاده از فراهم شد و هم در زمینه ایجاد امکانات استفاده از اوراق مشارکت ارزی مصوباتی داشتیم که انشاالله دولت در این زمینه کمک کند تا این مصوبات اجرایی شوند و این از نکات بسیار مهمی است که باید در مخازن و میادین مشترک سرمایه گذاری جدی‌تری داشته باشیم."

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: باید در وزارت نفت از نیروهای خبره و مهندسین مبتکر و شرکت‌هایی که فعال هستند، استفاده بهینه شود؛ البته وزارت نفت در این زمینه کارهایی را انجام داده اما هر چه بتوانیم سهم شرکت‌های داخلی را در این زمینه افزایش دهیم، این اقدام آورده کشور در آینده خواهد بود و البته تجاوب درستی هم است به پیام مقام معظم رهبری که امسال را سال رونق تولید داخل نام نهادند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل مهم توجه به اجرای اصل 44 قانون اساسی است که البته نمایندگان نیز این موضوع را متذکر شدند؛ این مسیر حتما باید در بخش‌های شرکت نفت و گاز و پتروشیمی محقق شود البته گامی‌های برداشته شده ولی اگر در این زمینه سرعت کافی داشته باشیم، می‌توانید از صندوق توسعه ملی بهتر استفاده کنید لذا خصوصی سازی در این زمینه به نفع بخش نفت و گاز خواهد بود.

لاریجانی از موضوع سند راهبردی انرژی سخن به میان آورد تصریح کرد و گفت: باید حتما مسئولان در وزارت نفت تلاش کنند تا این سند مدون شود تا انشاالله برای دوره‌های مختلف پایه‌ای برای کار باشد.

رئیس دستگاه قانون گذاری کشورمان در ادامه سخنانش به اساسنامه شرکت گاز و پتروشیمی اشاره و تصریح کرد باید وزارت نفت نسبت به تهیه این اساسنامه اقدام کند چرا که این موضوع جزء مواردی است که در قوانین مکررا از آن یاد شده و وزیر نفت باید در این زمینه سرعت بخشد تا بر اساس یک مبنای درست امور پیش رود.

لاریجانی همچنین گفت: برخی از تذکرات توسط نمایندگان در مورد کارهایی که در مناطق مختلف باید انجام شود، در جلسه علنی امروز مطرح شد که انتظار داریم آقای قاسمی این موضوعات را به همکارانشان توصیه کنند تا پیگیری‌های لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی