کد خبر : 433
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

ایرنا: دعوا و نزاع در کشورفقط سایش ایجاد می کند/برخی تلاش ها برای حذف نام خلیج فارس کودکانه است

ایرنا:  دعوا و نزاع در کشورفقط سایش ایجاد می کند/برخی تلاش ها برای حذف نام خلیج فارس کودکانه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه همدلی و همگرایی در کشور باعث پیشرفت می شود، گفت: دعوا و نزاع فقط در کشور سایش ایجاد می کند . برای پیشرفت کشور باید همگرا باشیم و گرنه اگر وقت را صرف جدال های بلا وجه در کشور کنیم کفران نعمت کرده ایم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز شنبه در حاشیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود : اگر همه بخش های مختلف کشور با هم هماهنگ باشند باعث هم افزایی و رشد جامعه می شود.

وی با یادآوری اینکه هماهنگ کردن کارها مشکل است، اظهار داشت: یکی از مسائلی که بارها در شرایط فعلی گفته ایم این بوده که باید به سمت همگرایی و همدلی برویم زیرا با همدلی و همگرایی کارها سر و سامان می یابد ولی دعوا و نزاع تنها سایش ایجاد می کند و نمی گذارد نیروها با هم جمع شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید برای پیشرفت کشور همگرا باشیم و کاستی های یکدیگر را جبران کنیم تا ایران آباد شود.

وی افزود: این کفران نعمت است که وقت را صرف جدل های بلاوجه در کشور کنیم.

لاریجانی ضمن قدردانی از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مثبت بوده است؛ گاهی بحث های مختلفی گفته می شود اما فرایند کاری جنتی خوب بوده است.

وی با تاکید بر رضایت ناشران و مردم از این نمایشگاه اظهار داشت: در سال های گذشته گله گذاری ها زیاد بود ولی امسال وضع خوب شده بود. این نمایشگاه یک رویداد مهم فرهنگی است و گشت و گذار در عالم علم و فرهنگ است که امسال به خوبی برگزار شد.

** امسال فیلم های سینمایی پرمعنا و پرمغزتری ساخته شد

لاریجانی تاکید کرد: امسال براساس گزارشی که به بنده ارائه شده فیلم های سینمایی بهتر و پرمعناتر و پرمغزتری ساخته شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما در پشتیبانی از اصحاب قلم تلاش مجدانه ای خواهیم داشت، گفت: برنامه ای که امروز انجام شد بسیار هنرمندانه بود.

** برخی تلاش ها برای حذف نام خلیج فارس کودکانه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تمدن ایران بسیار پرمغز است، گفت: عده ای تلاش می کنند که نام فارس را از خلیج فارس حذف کنند ولی نمی توانند این کار را انجام کنند . این تلاش ها کودکانه است. باید بپذیرند این ملت از تمدنی فاخر برخوردارند.

وی با تاکید بر اینکه در بخش نشر سال های سختی را طی کرده ایم، اظهار داشت: کار نشر به دلیل مشکلات و نابسامانی های اقتصادی و تحریم ها و فضای اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه بود ولی بخش نشر این مشکلات را تحمل کرد که امیدواریم وضعیت بهتر شود.

لاریجانی تاکید کرد: بعد از توافق هسته ای آرام آرام وضعیت کشور تغییر می کند و بهتر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه سیستم توزیع نشر در کشور با مشکل مواجه است، گفت: برخی ناشران طرح مقدماتی در این راستا ارائه کرده اند که ما آن را در برنامه ششم لحاظ کنیم. اصل کار درست است ولی این طرح باید پخته تر شود و این موضوع نیز کار دولت نیست بلکه باید از اتحادیه ناشران نیز در این راستا کمک گرفت تا سیستم توزیع فراگیر را داشته باشیم.

وی یادآور شد: ما تلاش می کنیم تسهیلات لازم را در برنامه ششم توسعه فراهم کنیم و در این راستا از صندوق توسعه یا سیستم های بانکی استفاده خواهیم کرد و ما از وارد کردن بخش های دولتی به این موضوع پرهیز می کنیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه سیستم های چاپ در ایران باید متناسب با شرایط ، روزآمد شود، گفت: باید در این راستا سرمایه گذاری لازم انجام شود و سیستم نشر به روز شود . در این زمینه باید استانداردها بالا رود و سیستم چاپ و صحافی با تکنولوژی جدید به روز شود.

وی ادامه داد: دولت و مجلس بخش نشر را مورد حمایت قرار خواهند داد تا زمینه برای دسترسی آسان کتاب ها فراهم شود و به رشد فکری جامعه کمک شود.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما باید چرخه مطلوب اقتصادی را برای ناشران و اهل قلم فراهم کنیم و این موضوع در برنامه ششم توسعه مورد تاکید ماست.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: عدم توجه به کپی رایت می تواند فواید کوتاه مدتی در داخل داشته باشد اما در دراز مدت عدم توجه به این مساله ناشران را از تحقق بازارهای جهانی باز می دارد. باید در مورد قانونمندی بین المللی فکر کنیم و آن را ساماندهی کنیم.

وی در بخشی از سخنانش از زحمات محمدباقر قالیباف شهردار تهران به دلیل همت عالی و خوش سلیقگی در ایجاد مجموعه شهر آفتاب تشکر و قدردانی کرد و گفت: این زحمات قابل تقدیر است و ما در کارهای دیگر در شهرداری تهران روحیه مجاهدت را مشاهده کرده ایم و خدا را شکر می کنیم شهردار عاقلی داریم که اوضاع شهر را سامان می دهیم.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدباقر قالیباف در پایان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از ناشران برتر داخلی و بین المللی تقدیر کردند.
 

 

 

انتهای پیام

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی