کد خبر : 4326
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس شورای اسلامی:

ایلنا/ استقلال قوه قضاییه فقط یک ژست حکومتی نیست

ایلنا/ استقلال قوه قضاییه فقط یک ژست حکومتی نیست

رییس مجلس شورای اسلامی گفت:قوه قضاییه از گذشته تاکنون مستقل بوده اما، امروزه باید به استقلال این قوه توجه بیشتری کرد چرا که این نکته فقط یک ژست حکومتی نیست بلکه پایه تمدن اسلامی و عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است.


به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در همایش سراسری قوه قضائیه که در تالار قدس کتابخانه آستان قدس رضوی برگزار شده بود با بیان اینکه همه باید در برابر قانون برابر باشند،گفت: چرا باید برای افرادی خاص شئونی قائل شویم که خود را ملزم به حضور در قوه قضائیه ندانند.در حالی که اگر این اصل اجرا شود مسائل کشور سامان می یابد.

وی ادامه داد: همه معتقدند که پایه عدالت بر پایه قانون است و همه باید یکسان دیده شوند و همه باید بپذیرند که هر کس آشفتگی ایجاد کند در برابر قوه قضائیه باید متاع باشد.

رئیس مجلس با بیان اینکه علم و تقوا به‌عنوان اصول اساسی نظام قضای کشور مطرح است، اظهار داشت: بر همین اساس همه باید در برابر قانون مطیع و یکسان باشند و اگر همین یک اصل به درستی انجام شود التزام در کشور سامان می‌یابد و این مسئله که روح قانون اساسی در دین ما است در کشور جاری می‌شود.


وی خاطرنشان کرد: حکومت های مستبد استقلال قوه قضائیه را بر نمی تابند و باید تدابیری اتخاذ کنیم که مسئله مربوط به استقلال قوه قضائیه محقق شود.

لاریجانی ادامه سخنان خود گفت: قوه قضاییه از گذشته تاکنون مستقل بوده اما، امروزه باید به استقلال این قوه توجه بیشتری کرد چرا که این نکته فقط یک ژست حکومتی نیست بلکه پایه تمدن اسلامی و عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است.

لاریجانی امنیت روانی کشور را به‌عنوان یک ضرورت اساسی دانست و افزود: مقصود از امنیت روانی این است که مردم زندگی قابل پیش‌بینی و پایدار داشته باشند و چیزی جز قانون و قانونگرایی نمی‌تواند این امنیت را ایجاد کند که در این راستا رسانه‌ها باید به کمک قوه قضاییه بیایند و مسائل امنیتی و اقدامات این قوه را آنچنان دقیق برای مردم بیان کنند تا مردم احساس آرامش و امنیت کرده و برای متجاوزان جنبه پیشگیری داشته باشد.


لاریجانی اضافه کرد: دغدغه مردم معمولاً مربوط به چالش های ملموسشان است که برایشان فوریت دارد و لذا باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه بحث مبارزه با فساد را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در هر کشوری با این مقوله به انحاء مختلف برخورد کرده اند گفت: اهتمام قوه قضائیه در موضوع فساد ۳ هزار میلیاردی قابل تقدیر است اما برای مقابله جدی با فساد احتیاج به سازمانی داریم که بتواند کار بازدارندگی را به خوبی انجام دهد.

وی در ارتباط با اهمیت پیشگیری از جرم، اظهار داشت: پیشگیری از جرم که از وظایف قانون اساسی است باید با اهتمام بیشتری انجام شود و چنانچه بخواهیم گام‌های عملیاتی در این راستا برداریم باید اقدامات اساسی و مطالعاتی بیشتری انجام دهیم و تنها اقدامات به وسیله تشکیل جلسات دراین راستا کافی نیست.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی کشورها این قبیل سازمان ها را دارند و معتقدند که باید مورد مطالعه قرار گیرد و اگر احتیاج به قانون نیز باشد مجلس در خدمت قوه قضائیه است.

علي لاريجاني با اشاره به اینکه کمیسیون حقوقی مجلس در مجلس هشتم تشکیل شد، افزود:این کمیسیون گام‌های خوبی را در راستای تصویب چندین قانون برداشته و به نیازهای قوه قضاییه متناسب با حجم انبوه کارهای این قوه پرداخته است.


لاریجانی همچنین بحث پیشگیری از جرم را جزو وظایف قوه قضائیه برشمرد و خواستار محکمتر شدن ضوابط توسط قوه قضائیه گردید.

رئیس مجلس در بخش ابتدایی اظهارات خود نیز با بزرگداشت یاد و خاطره شهید بهشتی گفت: ایشان تلاش طاقت فرسایی در ابتدای انقلاب برای استواری قوانین اسلامی و مدون کردن آنها و فراهم کردن زمینه های جاری آن انجام دادند.

وی ادامه داد: کارکرد دیگر شهید بهشتی ساماندهی حزب جمهوری اسلامی بود که به عنوان یک کار مکتبی و سیاسی خوب کار طاقت فرسایی بود و مخالفت هایی نیز با آن وجود داشت البته برخی کج فکری ها و نگاه منفی برخی افراد اجازه نداد که این موضوع به خوبی قوام پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: حزبی که می توانست یادگار خوبی باشد منحل شد و از قبال آن خسارت هایی به کشور وارد آمد.

رئیس مجلس بخش دیگری از مجاهدت شهید بهشتی را در موضوع اداره کشور برشمرد و با اشاره به دوران حضور بنی صدر در قدرت و آشفتگی های سیاسی ایجاد شده گفت: شهید بهشتی در این زمینه احساس مسئولیت می کرد تا کشور را آرام کند اما کسی این حرکت مجاهدانه را نمی دید و مظلومیت ایشان از این جهت است.

وی در پایان گفت: اگر می خواهیم راه شهید بهشتی را ادامه دهیم باید یکسره دغدغه انقلاب را داشته باشیم چرا که امروز فلش های فشار به سمت جمهوری اسلامی است و شرایط این است که با دید باز صحنه را ببینیم و هر کس به زعم خود ایجاد آشفتگی نکند.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی