کد خبر : 4325
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ لاریجانی: تشکیل کمیته ای برای پیگیری فرمایشات رهبری

واحدمرکزی خبر/ لاریجانی: تشکیل کمیته ای برای پیگیری فرمایشات رهبری

رئیس مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته ای برای پیگیری فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس نهم خبر داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای لاریجانی در مراسم تقدیر از ایثارگران و جانبازان مجلس شورای اسلامی که امروز در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس نهم اشاره کرد و گفت: پس از شنیدن این سخنان مسئولیت بیشتری بر عهده ما نهاده شد.
وی افزود : باید مطالب ایشان را در داخل ذهن خود خوب هضم و هم این مطالب را قاعده‌مند کنیم و سازوکارهایی برای تحقق آن بیندیشیم.
رئیس مجلس به تشکیل جلسه هیئت رئیسه برای تمرکز و بحث درباره فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: تصمیم گرفتیم کمیته ای در این زمینه مستمرا کار را پیگیری کند البته برخی از مطالب آن قدر وضوح دارد که احتیاج به کاوش های بیشتر ندارد اما باید سریعا اجرا شود.
وی افزود: باید متعهد به نظرهای امام خامنه ای باشیم که قطعا صلاح کشور و مصلحت مجلس و سایر امور در همین طریق است.
لاریجانی گفت: امیدوارم در این راه خالص عمل کنیم.

فرهنگ ایثار و جانبازی موتور محرک فرهنگ کشور است  
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ ایثار و جانبازی موتور محرک فرهنگ کشور است، یعنی اگر خصوصیات فرهنگ حماسی در یک فرهنگ نباشد این فرهنگ لخت و سست می شود.
لاریجانی در مراسم تقدیر از نمایندگان و کارکنان ایثارگر و جانباز مجلس ، جانبازان را زینت مجلس دانست.
وی با بیان اینکه 62 جانباز و در مجموع 120 ایثارگر در جمع نمایندگان مجلس نهم حضور دارند، افزود: شما نه فقط زینت مجلس بلکه موتور محرک پیشرفت و عدالت در این دهه هستید.
رئیس مجلس شورای اسلامی داشتن روحیه ایثار و شهادت را لازمه فعالیت در جامعه دانست و گفت: با این روحیه می توانیم خیزهای بلند برداریم و در مسیر توسعه و آبادانی حرکت کنیم.
وی افزود: مجلس در اختیار شماست تا همه تجربیات گذشته خود را توأم با استفاده از روحیه ایثار و شهادت به ‌کار گیرید و از روابط غیرمتعارف بگذرید و روشنایی بیشتری در تقنین و نظارت پیدا کنید.
لاریجانی گفت: فرق مجاهد با دیگران این است که او از همه مواهب هستی می گذرد و دریافت او از نظام هستی با دیگران تفاوت دارد و حضور شما به مجلس قدرت می دهد و هم سرمایه‌ ای  برای کشور هستید.
وی افزود: گذشت از مادیات و فاصله گرفتن از این وجه زندگی و آراسته بودن به لباس جانبازی، شما را به موتور محرکی برای آینده کشور تبدیل می کند.
رئیس مجلس با اشاره به اینکه داشتن خلوص در مسیر تقنین و نظارت یک لازمه است، گفت: نخستین کار ما رسیدگی به وضع اقتصادی کشور است؛ همان مسئله ای که امروز دشمنان روی آن تمرکز کرده اند.
وی افزود: طبیعتا سیطره کار نمایندگان بر تمام امور داخلی و خارجی است و قانون می گوید که نمایندگان در همه این امور دخالت کنند، اما اولویت یک اصل مهم است.
لاریجانی گفت: باید توجه کنیم که امروز بر کدام موضوع تمرکز کنیم، حافظ حقوق مردم باشیم و مشکلات مردم را مطرح کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای سخنان خود به برخی  فرمایشات امام سجاد (ع) در رساله حقوق اشاره کرد که یکی از آن موارد بیان مطالب با ادبیات صحیح و زبانی آراسته توأم با اخلاق بود.
لاریجانی گفت: وقتی مردم مشکل دارند شما مشکلات آنها را دردمندانه بگویید و هم طبیبانه به دنبال حل آن باشید و فقط این مسائل ادا نشود بلکه با سعی و تلاش و به‌کارگیری نظر کارشناسان دولت و مراکز پژوهشی مجلس، با نگاهی طبیبانه این مشکلات حل شود.
وی افزود: باید طوری اظهار نظر کنیم که بین خود و خدای خود احساس نقص نکنیم و با به‌ کارگیری ادبیاتی فاضلانه و فرهیخته اجازه ندهیم که نزاع های بلاوجه به وجود آید.
لاریجانی به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس نهم اشاره کرد و گفت: پس از شنیدن این سخنان مسئولیت بیشتری به عهده ما نهاده شده است.
وی افزود: باید مطالب ایشان را در داخل ذهن خود خوب هضم و هم این مطالب را قاعده ‌مند کنیم و سازوکارهایی برای تحقق آن بیندیشیم.
رئیس مجلس به تشکیل جلسه هیئت رئیسه برای تمرکز و بحث درباره فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: تصمیم گرفتیم کمیته ای در این زمینه مستمرا کار را پیگیری کند البته برخی از مطالب آن قدر وضوح دارد که احتیاج به کاوش های بیشتر ندارد اما باید سریعا اجرا شود.
وی افزود: باید متعهد به نظرهای امام خامنه ای باشیم که قطعا صلاح کشور و مصلحت مجلس و سایر امور در همین طی طریق است.
لاریجانی گفت: امیدوارم در این راه خالص عمل کنیم.
همچنین در ابتدای این دیدار علی افراشته معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات صورت گرفته برای جانبازان سخنانی بیان کرد.
غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت از جانبازان مجلس به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و تاثیر روحیه ایثارگری و ازخودگذشتگی پرداخت.
در پایان این جلسه، علی لاریجانی رئیس مجلس و ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس از نمایندگان جانباز و تعدادی از کارکنان جانباز مجلس با اهدای لوح، قدردانی کردند.

مسئولان بنیاد هر چه سریع‌ تر وضع نظام جامع ایثارگری را مشخص کنند
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طولانی شدن روند بررسی قانون نظام جامع ایثارگری گفت: این قانون به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است و باید هرچه سریع تر بنیاد وضع بار مالی این قانون را مشخص کند.
 آقای لاریجانی پس از مراسم تقدیر از جانبازان و ایثارگران مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نظارت بر عملکرد نهادهای متولی امر جانبازان افزود: این وظیفه کمیسیون اجتماعی مجلس است که هم در تقنین و هم در نظارت ارتباطاتی با بنیاد دارد.
وی گفت: در زمان بررسی بودجه مسئول بنیاد (شهید و امور ایثارگران) با من دیدار کرد و نظرهای آنان چه درباره تحصیل فرزندان جانبازان و چه درباره وضع اشتغال آزادگان در قانون بودجه لحاظ شده است.
لاریجانی به قانون نظام جامع ایثارگری اشاره کرد و افزود: این یکی از مصوبات مجلس است که به دلیل داشتن بار مالی به مجمع تشخیص رفته و فقط همین ایراد را دارد.
وی اضافه کرد: اخیرا به مسئولان بنیاد که به مجلس آمدند گفتم هر قدر مد نظر دولت است و تحمل بار مالی دارد پیشنهاد شود تا هرچه سریع‌ تر این موضوع در مجمع بررسی و قرار شد این کار زودتر انجام و محقق شود.
لاریجانی این قانون را یک قانون کامل در بحث ایثارگری برشمرد.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اجرای مرحله دیگری از قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت: آن قدری که ما می‌توانستیم سامان دهیم سامان دادیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مصوبه مجلس در اختیار دولت است و باید سازوکار آن را تنظیم کنند تا اجرا شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی