کد خبر : 4324
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحد مرکزی خبر/ لاریجانی: استقلال قوه قضائیه عامل دوام حکومت

واحد مرکزی خبر/ لاریجانی: استقلال قوه قضائیه عامل دوام حکومت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استقلال قوه قضائیه ، ژست حکومتی نیست بلکه عامل دوام و پایداری حکومت است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای لاریجانی در همایش سراسری مسئولان قوه قضائیه که همزمان با هفته قوه قضائیه در مشهد مقدس برگزار شده است، افزود: در پناه استقلال قوه قضائیه اعتماد به وجود می آید و این بعدی است که باید بهای بیشتری به آن داده شود.
وی گفت: در تاریخ تمدن اسلامی اگرچه حکام از فقها نبودند و بسیاری از صلاحیت های لازم را نداشتند اما از آنجا که مسئولان قضا مجتهد و عادل بودند تا حد زیادی توانسته بودند اطمینان مردم را جلب کنند و این عاملی بود که تمدن اسلامی مانند جریانی ادامه یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی دو عامل اجتهاد و عدالت را عامل اطمینان مردم به نظام قضا در طول تمدن اسلامی حتی در بدترین شرایط دانست و افزود: اینکه در تمدن جدید بر استقلال قوه قضائیه تاکید می شود موضوعی است که در تمدن اسلامی نهادینه شد.
آقای لاریجانی گفت: در همان زمان ها فقه اسلامی در موضوع قضا بسط یافت و صدها کتاب درباره آن نوشته شد و این دستاوردی بزرگ برای تفکر اسلامی به شمار می رود به طوری که وقتی تمدن غرب با تمدن اسلام مواجهه پیدا کرد مآخذ فکری در حوزه قضا چمشگیر بود.
وی با اشاره به ادواری از تاریخ حکومت اسلامی از جمله تاسیس منصب قاضی القضاتی در دوره هارون الرشید و ایجاد منصب شیخ الاسلامی در دوران صفویه و نیاز حکام این دوران به فقها افزود: در دوران صفویه شیخ الاسلام ها قضاوت می کردند و نظام قضا در کشور به صورت واحد زیر نظر آنها بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دوران مشروطه به تدریج عدلیه به وجود آمد و جایگزین نظام قدیم قضا شد البته در دوره رضاخان وی تلاش کرد نظام گذشته را با شرایط دنیای جدید تعویض کند از این رو فقه قضای قدیم با دادرسی جدید تلفیق شد و دادگستری شکل گرفت.
آقای لاریجانی افزود: تاریخ را که نگاه می کنیم دو مسلک در حوزه قضا پیش روی ماست، مسلکی که اعتماد عمومی به اجتهاد و تقوا را مبنا قرار داد و مردم شیخ الاسلام ها را قبول داشتند و مسلک دیگر شرایط تمدن جدید در حوزه قضاست که البته در این دوره نیز علما همان طور که می توانند حکومت را اداره کنند از عهده اداره قضا نیز برمی آیند.
وی گفت: البته اینکه به حضور وکلا در نظام غربی اهمیت داده شد از آنجا بود که زمینه ای برای ورود تقوا در آن تمدن در نظر نداشتند از این رو مجبور بودند با ادله وکلا استدلالشان را به ظهور برسانند البته این نیز دستاورد خوبی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده از نظام غربی و در نظر گرفتن محاجه وکیل برای قاضی خوب است اما نمی تواند جایگزین اعتماد به تقوا و عدالت مجتهد باشد.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی