کد خبر : 4324
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحد مرکزی خبر/ لاریجانی: استقلال قوه قضائیه عامل دوام حکومت

واحد مرکزی خبر/ لاریجانی: استقلال قوه قضائیه عامل دوام حکومت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استقلال قوه قضائیه ، ژست حکومتی نیست بلکه عامل دوام و پایداری حکومت است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای لاریجانی در همایش سراسری مسئولان قوه قضائیه که همزمان با هفته قوه قضائیه در مشهد مقدس برگزار شده است، افزود: در پناه استقلال قوه قضائیه اعتماد به وجود می آید و این بعدی است که باید بهای بیشتری به آن داده شود.
وی گفت: در تاریخ تمدن اسلامی اگرچه حکام از فقها نبودند و بسیاری از صلاحیت های لازم را نداشتند اما از آنجا که مسئولان قضا مجتهد و عادل بودند تا حد زیادی توانسته بودند اطمینان مردم را جلب کنند و این عاملی بود که تمدن اسلامی مانند جریانی ادامه یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی دو عامل اجتهاد و عدالت را عامل اطمینان مردم به نظام قضا در طول تمدن اسلامی حتی در بدترین شرایط دانست و افزود: اینکه در تمدن جدید بر استقلال قوه قضائیه تاکید می شود موضوعی است که در تمدن اسلامی نهادینه شد.
آقای لاریجانی گفت: در همان زمان ها فقه اسلامی در موضوع قضا بسط یافت و صدها کتاب درباره آن نوشته شد و این دستاوردی بزرگ برای تفکر اسلامی به شمار می رود به طوری که وقتی تمدن غرب با تمدن اسلام مواجهه پیدا کرد مآخذ فکری در حوزه قضا چمشگیر بود.
وی با اشاره به ادواری از تاریخ حکومت اسلامی از جمله تاسیس منصب قاضی القضاتی در دوره هارون الرشید و ایجاد منصب شیخ الاسلامی در دوران صفویه و نیاز حکام این دوران به فقها افزود: در دوران صفویه شیخ الاسلام ها قضاوت می کردند و نظام قضا در کشور به صورت واحد زیر نظر آنها بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دوران مشروطه به تدریج عدلیه به وجود آمد و جایگزین نظام قدیم قضا شد البته در دوره رضاخان وی تلاش کرد نظام گذشته را با شرایط دنیای جدید تعویض کند از این رو فقه قضای قدیم با دادرسی جدید تلفیق شد و دادگستری شکل گرفت.
آقای لاریجانی افزود: تاریخ را که نگاه می کنیم دو مسلک در حوزه قضا پیش روی ماست، مسلکی که اعتماد عمومی به اجتهاد و تقوا را مبنا قرار داد و مردم شیخ الاسلام ها را قبول داشتند و مسلک دیگر شرایط تمدن جدید در حوزه قضاست که البته در این دوره نیز علما همان طور که می توانند حکومت را اداره کنند از عهده اداره قضا نیز برمی آیند.
وی گفت: البته اینکه به حضور وکلا در نظام غربی اهمیت داده شد از آنجا بود که زمینه ای برای ورود تقوا در آن تمدن در نظر نداشتند از این رو مجبور بودند با ادله وکلا استدلالشان را به ظهور برسانند البته این نیز دستاورد خوبی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده از نظام غربی و در نظر گرفتن محاجه وکیل برای قاضی خوب است اما نمی تواند جایگزین اعتماد به تقوا و عدالت مجتهد باشد.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی