کد خبر : 4323
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ لاریجانی در همایش سراسری قوه قضائیه؛ استقلال قوه قضائیه عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است

خانه ملت/ لاریجانی در همایش سراسری قوه قضائیه؛ استقلال قوه قضائیه عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است

رئیس مجلس با تأکید بر نقش قضاوت در حکومت اسلامی تصریح کرد: اگر دغدغه انقلاب داریم و می خواهیم همچنان انقلاب ما طراوت داشته باشد باید ببینیم در بعد قضاوت به چه چیز احتیاج داریم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در همایش سراسری قوه قضائیه که در تالار قدس کتابخانه آستان قدس رضوی برگزار شده بود با یادآوری این نکته که همه در برابر قانون باید برابر باشند خاطر نشان کرد: چرا باید برای افرادی خاص شئونی قائل شویم که خود را ملزم به حضور در قوه قضائیه ندانند.

وی با بیان اینکه اگر این اصل اجرا شود مسائل کشور سامان می یابد یادآور شد: در این خصوص تنوع فکری وجود ندارد و همه معتقدند که پایه عدالت بر پایه قانون است و همه باید یکسان دیده شوند و همه باید بپذیرند که هر کس آشفتگی ایجاد کند در برابر قوه قضائیه باید متاع باشد.

رئیس مجلس در ادامه رویکرد قوه قضائیه را در توجه به امنیت اجتماعی ، امری لازم توصیف کرد و گفت: نگاه اسلام به قضاوت متعالی است و اگر این مرتبت بزرگ برای قوه قضائیه مبنای کار است باید توجه کنیم که با تکیه بر این امر است که قضاوت محوری در نظام سازی و تکوین تمدن اسلامی دارد.

وی با اشاره به روند تاریخی طی شده در امر قضاوت در طول تاریخ اسلام گفت: آنچه که اهمیت یافته است قاضی باید علم و تقوا داشته باشد که این مسئله باعث می شود استقلال قوه قضائیه تا حدود زیادی حفظ شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر اینکه رویکرد قضات که مردم در بدترین شرایط رویکرد مثبتی به تمدن اسلامی داشته اند خاطرنشان کرد: حکومت های مستبد استقلال قوه قضائیه را بر نمی تابند و باید تدابیری اتخاذ کنیم که مسئله مربوط به استقلال قوه قضائیه محقق شود.

لاریجانی استقلال قوه قضائیه را یک ژست حکومتی ندانست و گفت: این استقلال عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود امنیت روانی را یکی از موضوعات محوری برشمرد که باید مورد توجه قوه قضائیه باشد.

وی در این زمینه اظهار داشت: هیچ چیزی جز قانون و قانونگرایی در ایجاد امنیت روانی مؤثر نیست و اگر همه در برابر قانون برابر باشند امنیت روانی ایجاد می شود.

وی در همین زمینه بحث توجه به امنیت اجتماعی را مورد تأکید قرار داد و گفت: این مقوله نیز باید دغدغه اصلی قوه قضائیه باشد و در این زمینه باید همواره طرف مردم گرفته شود  و رسانه ها نیز باید در این زمینه کمک کنند تا جنبه بازدارندگی ایجاد شود.

لاریجانی اضافه کرد: دغدغه مردم معمولاً مربوط به چالش های ملموسشان است که برایشان فوریت دارد و لذا باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه بحث مبارزه با فساد را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در هر کشوری با این مقوله به انحاء مختلف برخورد کرده اند گفت: اهتمام قوه قضائیه در موضوع فساد ۳ هزار میلیاردی قابل تقدیر است اما برای مقابله جدی با فساد احتیاج به سازمانی داریم که بتواند کار بازدارندگی را به خوبی انجام دهد.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی کشورها این قبیل سازمان ها را دارند و معتقدند که باید مورد مطالعه قرار گیرد و اگر احتیاج به قانون نیز باشد مجلس در خدمت قوه قضائیه است.

لاریجانی همچنین بحث پیشگیری از جرم را جزو وظایف قوه قضائیه برشمرد و خواستار محکمتر شدن ضوابط توسط قوه قضائیه گردید.

رئیس مجلس در بخش ابتدایی اظهارات خود نیز با بزرگداشت یاد و خاطره شهید بهشتی گفت: ایشان تلاش طاقت فرسایی در ابتدای انقلاب برای استواری قوانین اسلامی و مدون کردن آنها و فراهم کردن زمینه های جاری آن انجام دادند.

وی ادامه داد: کارکرد دیگر شهید بهشتی ساماندهی حزب جمهوری اسلامی بود که به عنوان یک کار مکتبی و سیاسی خوب کار طاقت فرسایی بود و مخالفت هایی نیز با آن وجود داشت البته برخی کج فکری ها و نگاه منفی برخی افراد اجازه نداد که این موضوع به خوبی قوام پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: حزبی که می توانست یادگار خوبی باشد منحل شد و از قبال آن خسارت هایی به کشور وارد آمد.

رئیس مجلس بخش دیگری از مجاهدت شهید بهشتی را در موضوع اداره کشور برشمرد و با اشاره به دوران حضور بنی صدر در قدرت و آشفتگی های سیاسی ایجاد شده گفت: شهید بهشتی در این زمینه احساس مسئولیت می کرد تا کشور را آرام کند اما کسی این حرکت مجاهدانه را نمی دید و مظلومیت ایشان از این جهت است.

وی در پایان گفت: اگر می خواهیم راه شهید بهشتی را ادامه دهیم باید یکسره دغدغه انقلاب را داشته باشیم چرا که امروز فلش های فشار به سمت جمهوری اسلامی است و شرایط این است که با دید باز صحنه را ببینیم و هر کس به زعم خود ایجاد آشفتگی نکند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  حرکت تروریست‌های مهاجر به سمت لیبی و افغانستان/ مسائل یمن از طریق سیاسی حل می شود،نه لشکرکشی/دوران توسعه گرایی در آسیا آغاز شده است

  احتمال بروز مشکلات امنیتی ازسوی تروریست‌های مهاجر شکست‌خورده در سوریه/ اسرائیل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی