کد خبر : 4321
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش سراسری قوه قضائیه؛

استقلال قوه قضائیه عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است

استقلال قوه قضائیه عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است

ایجاد سازمان مبارزه بامفاسداقتصادی درکشور ضروری است

دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در همایش سراسری قوه قضائیه که در تالار قدس کتابخانه آستان قدس رضوی برگزار شده بود با یادآوری این نکته که همه در برابر قانون باید برابر باشند خاطر نشان کرد: چرا باید برای افرادی خاص شئونی قائل شویم که خود را ملزم به حضور در قوه قضائیه ندانند.

وی با بیان اینکه اگر این اصل اجرا شود مسائل کشور سامان می یابد یادآور شد: در این خصوص تنوع فکری وجود ندارد و همه معتقدند که پایه عدالت بر پایه قانون است و همه باید یکسان دیده شوند و همه باید بپذیرند که هر کس آشفتگی ایجاد کند در برابر قوه قضائیه باید متاع باشد.

رئیس مجلس در ادامه رویکرد قوه قضائیه را در توجه به امنیت اجتماعی ، امری لازم توصیف کرد و گفت: نگاه اسلام به قضاوت متعالی است و اگر این مرتبت بزرگ برای قوه قضائیه مبنای کار است باید توجه کنیم که با تکیه بر این امر است که قضاوت محوری در نظام سازی و تکوین تمدن اسلامی دارد.

وی با اشاره به روند تاریخی طی شده در امر قضاوت در طول تاریخ اسلام گفت: آنچه که اهمیت یافته است قاضی باید علم و تقوا داشته باشد که این مسئله باعث می شود استقلال قوه قضائیه تا حدود زیادی حفظ شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر اینکه رویکرد قضات که مردم در بدترین شرایط رویکرد مثبتی به تمدن اسلامی داشته اند خاطرنشان کرد: حکومت های مستبد استقلال قوه قضائیه را بر نمی تابند و باید تدابیری اتخاذ کنیم که مسئله مربوط به استقلال قوه قضائیه محقق شود.

لاریجانی استقلال قوه قضائیه را یک ژست حکومتی ندانست و گفت: این استقلال عامل پایداری و دوام نظام سیاسی است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود امنیت روانی را یکی از موضوعات محوری برشمرد که باید مورد توجه قوه قضائیه باشد.

وی در این زمینه اظهار داشت: هیچ چیزی جز قانون و قانونگرایی در ایجاد امنیت روانی مؤثر نیست و اگر همه در برابر قانون برابر باشند امنیت روانی ایجاد می شود.

وی در همین زمینه بحث توجه به امنیت اجتماعی را مورد تأکید قرار داد و گفت: این مقوله نیز باید دغدغه اصلی قوه قضائیه باشد و در این زمینه باید همواره طرف مردم گرفته شود  و رسانه ها نیز باید در این زمینه کمک کنند تا جنبه بازدارندگی ایجاد شود.

لاریجانی اضافه کرد: دغدغه مردم معمولاً مربوط به چالش های ملموسشان است که برایشان فوریت دارد و لذا باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه بحث مبارزه با فساد را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در هر کشوری با این مقوله به انحاء مختلف برخورد کرده اند گفت: اهتمام قوه قضائیه در موضوع فساد ۳ هزار میلیاردی قابل تقدیر است اما برای مقابله جدی با فساد احتیاج به سازمانی داریم که بتواند کار بازدارندگی را به خوبی انجام دهد.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی کشورها این قبیل سازمان ها را دارند و معتقدند که باید مورد مطالعه قرار گیرد و اگر احتیاج به قانون نیز باشد مجلس در خدمت قوه قضائیه است.

لاریجانی همچنین بحث پیشگیری از جرم را جزو وظایف قوه قضائیه برشمرد و خواستار محکمتر شدن ضوابط توسط قوه قضائیه گردید.

رئیس مجلس در بخش ابتدایی اظهارات خود نیز با بزرگداشت یاد و خاطره شهید بهشتی گفت: ایشان تلاش طاقت فرسایی در ابتدای انقلاب برای استواری قوانین اسلامی و مدون کردن آنها و فراهم کردن زمینه های جاری آن انجام دادند.

وی ادامه داد: کارکرد دیگر شهید بهشتی ساماندهی حزب جمهوری اسلامی بود که به عنوان یک کار مکتبی و سیاسی خوب کار طاقت فرسایی بود و مخالفت هایی نیز با آن وجود داشت البته برخی کج فکری ها و نگاه منفی برخی افراد اجازه نداد که این موضوع به خوبی قوام پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: حزبی که می توانست یادگار خوبی باشد منحل شد و از قبال آن خسارت هایی به کشور وارد آمد.

رئیس مجلس بخش دیگری از مجاهدت شهید بهشتی را در موضوع اداره کشور برشمرد و با اشاره به دوران حضور بنی صدر در قدرت و آشفتگی های سیاسی ایجاد شده گفت: شهید بهشتی در این زمینه احساس مسئولیت می کرد تا کشور را آرام کند اما کسی این حرکت مجاهدانه را نمی دید و مظلومیت ایشان از این جهت است.

وی در پایان گفت: اگر می خواهیم راه شهید بهشتی را ادامه دهیم باید یکسره دغدغه انقلاب را داشته باشیم چرا که امروز فلش های فشار به سمت جمهوری اسلامی است و شرایط این است که با دید باز صحنه را ببینیم و هر کس به زعم خود ایجاد آشفتگی نکند./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی