کد خبر : 4320
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در نطق پیش از دستور:

گرانی های امروز ناشی از بی توجهی دولت به نظر مجلس است

گرانی های امروز ناشی از بی توجهی دولت به نظر مجلس است

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۷ تیر) مجلس شورای اسلامی در مورد مظلومیت دکتر بهشتی گفت: امروز هفتم تیر سالروز مظلومانه دکتر بهشتی و هفتاد و دو تن از یارانش در حزب جمهوری اسلامی است که پس از گذشت چند دهه هنوز هم به عنوان حادثه ای غم انگیز از آن یاد می‌شود.
وی به چند بعد شهادت این شهید بزرگوار پرداخت و ادامه داد: امام(ره) در شهادت این عزیزان فرمود من از مظلومیت دکتر بهشتی ناراحت هستم این مظلومیت چگونه و توسط چه کسانی حادث شد؟ آیا توسط دشمنان خارجی بود؟ درست است تحلیل های رسانه ها و برخی از شخصیت های سیاسی خارجی در آن زمان اینگونه منعکس شد که کمر نظام نوپای جمهوری اسلامی شکست و اتهامات ناروایی به آن عزیز سفر کرده زدند اما تخریب عناصر خارجی در مورد دیگران نیز بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مساله اصلی این بود که شهید بهشتی که یکی از رهبران صدر انقلاب اسلامی و شاگرد امام(ره) بود با دلسوزی زاید الوصفی عملاً در سه مسیر تلاش مجاهدانه داشت اول در ساماندهی قوه قضائیه که در ابتدای انقلاب دچار مشکلات عدیده‌ای بود و دوم در ساماندهی حزب جمهوری اسلامی که مهمترین تشکیلات مکتبی اسلامی بود و سوم در اداره کشور به خاطر مسائلی که بنی صدر برای کشور ایجاد می‌نمود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنی صدر به عنوان رئیس جمهور فلش اصلی حرکت خود را در آشفته سازی فضای سیاسی قرار داده بود، گفت: این مهم باعث شده بود که مستمراً نهادهای نظام را دچار تخریب می نمود و شهید بهشتی تمام وقت خود را در این سه مسیر صرف می کرد و انصافاً زندگی مجاهده داشت.

لاریجانی اضافه کرد: در این میان عناصری در داخل به جای مدد رسانی به وی سمت دیگری گرفتند و این مظلومیت توسط عناصر داخلی نظیر تخریب های منافقین و لیبرال ها شکل نگرفت بلکه عناصری از داخل نظام از بدو تأسیس حزب جمهوری اسلامی و مسئولیت دیوان عالی کشور شهید بهشتی بساط تخریب شخصیت ایشان را گذاشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مظلومیت شهید بهشتی، اظهارداشت: مظلومیت اصلی ایشان براساس تخریب دشمنان خارجی و دشمنان داخلی انقلاب به وجود نیامد، بلکه مظلومیت شهید بهشتی از کم لطفی ها و تخریب هایی بود که از افراد و بخش‌هایی از نظام و نخبگان که انتظار نمی رفت با چنین شخصیتی اینگونه ستیز کنند، حاصل شد.

وی ادامه داد: بنی صدر مجلس و قوه قضائیه را جزء حزب جمهوری اسلامی قرار می داد و به عنوان انحصارطلبی و ده ها اتهام دیگر، که در روزنامه انقلاب اسلامی که ابزار تخریبی او بود منعکس می شد، در چنین شرایطی عده ای از روحانیون و سیاسیون با تحلیل غلط با بنی صدر همراهی می کردند؛ آن زمان من در صدا و سیما بودم و نسیم فحاشی بنی صدر و اطرافیانش به ما هم می رسید او مرا هم نیز جز حزب جمهوری اسلامی دسته بندی می کرد در آن شرایط افراد محدودی در مقابل ستم سیاسی او ایستادند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: بنابراین ابتدا شخصیت این مرد بزرگ را ترور و بعد ترور فیزیکی کردند. نکته دوم این است که چه شد بنی صدر توانست رهبران حزب جمهوری اسلامی را به عقب براند و پیروز صحنه شود؟ حزب جمهوری اسلامی هم از نظر سازماندهی و هم مراقبت های دینی تشکیلات قوی داشت, علت مبارزه منافقین و بنی صدر و لیبرال ها با این تشکیلات معلوم بود, چون بدون تشکیلات امکان موفقیت در حرکت سیاسی وجود نداشت.

وی افزود: در تشکیل مجلس اول حزب جمهوری اسلامی گام بلند و خوبی برداشت، بنی صدر از شگرد معرفی خود با اقیانوس مردم و تخریب طرف مقابل به عنوان گروهی و حزبی بهره جست و آنها را انحصارگرا معرفی می نمود و خود را فردی مردمی نشان می داد که عضو هیچ گروهی نیست و هیچ رنگی، رنگ مردم ندارد اما همین آدم وقتی مسئولیت به دست گرفت دفاتر هماهنگی با رئیس جمهور را در همه بخش و شهرستان ها با بودجه بیت المال راه انداخت که یک تشکیلات عظیم بود.

لاریجانی یادآور شد: وی با شعار ضد تشکیلات و ضد حزب و گروه بر سر کار آمد و فوراً یک جریان گروهی ایجاد کرد از طرفی از اختلاف نظر بین روحانیون و سیاسیون بنی صدر بهره جست و برخی از این آقایان که امروز خدمات خوبی دارند در آن زمان از بنی صدر حمایت می کردند و بعدها متوجه شدند وی چه موجودی است. سؤال مهم این است چرا این اشتباهات رخ داد که شخصیتی مانند شهید بهشتی که عقبه اسلامی قوی داشت و سال ها در حوزه بود و شاگرد امام و علامه طباطبایی بود و خدمات زیادی در تهران داشت، عده ای مورد بی اعتمادی قرار دادند و فرد ناشناخته و بی سواد که سابقه در جبهه ملی خارج از کشور را داشت، ترجیح دادند.

وی تأکید کرد: درس مهم این است بیابیم چگونه می توانیم از این اشتباهات جلوگیری کنیم. نکته بعدی که باید به آن اشاره کنم هدف گیری منافقین از حوادث پس از انقلاب مخصوصاً در سال ۶۰ است؛ در ۶ تیر سال ۶۰ منافقین حضرت آیت الله خامنه ای را ترور کردند؛ تلقی آنها این بود که ایشان به خاطر سابقه درخشان مبارزاتی از قدرت بسیج کنندگی مردم برخوردار است و در دوران انقلاب در مشهد این را دریافته بودند. در هفت تیر حادثه ترور شهید بهشتی و مسئولان حزب جمهوری اسلامی به عنوان ستون سازماندهی سیاسی نظام هدف گیری کردند، در ۸ شهریور نیز با ترور شهید باهنر و شهید رجایی مدیران مکتبی کشور تصور گسیختگی سیاسی کشور را در سر می پروراند. ترور شهید مفتح، شهید مطهری و شهدای محراب همه و همه را در یک منظومه باید تحلیل نمود که عملاً در پی محو حذف عملیات فکری و سیاسی نظام نمود.

لاریجانی بیان کرد: آنها به نظام ضربه زدند، ضربه ای مهم و کارا؛ ولی غفلت داشتند که به خاطر حضور رهبری قوی و محبوب و روحانیت پیرو رهبری و جامعه انقلابی و تأثیرات خون شهید جامعه انقلابی توانمندی دارد خود را بیابد و بازسازی کند و شخصیت های جدید به صحنه بیاورند لذا جامعه همبستگی بیشتر پیدا کرد و راه امام با قدرت افزون تر پیموده شد.

رئیس مجلس توضیح داد: اما یک نکته مشخص نشد و آن ضربه ای بود که این ترور ها به سازماندهی فکری و سیاسی جامعه زد، به جای اینکه با فلش دشمن در ترورها عده ای در داخل اهمیت حزب را بهتر درک کنند اختلافات درونی حزب و فشارهای بیرونی کار را به تعطیلی حزب کشاند، البته بعدها کسانی که زمینه تعطیلی این حزب را فراهم کردند خود به ایجاد تشکل های سیاسی روی آوردند که چندان اصالت نداشت و به قول علما نگرفت و بعدها خلاء تشکیلاتی مشخص شد هم در تربیت کادرهای ورزیده و تکمیل مردمسالاری دینی؛ حتی برخی مشکلات دینی جامعه ما معلول عدم سازماندهی در تربیت کادر است زیرا مدیریت استراتژیک در هر نظامی به دانش، اطلاعات ملی و تجربه حرکات پلکانی مدیریت نیازمند است.

وی اظهار داشت: مدیریت استراتژیک هرگز بدون برنامه دراز مدت حرکت نمی کند از تصمیمات تاکتیکی و روزمره پرهیز می نمایند و ده ها ویژگی دیگر.

گرانی های اخیر ناشی از کاستی مدیریت درونی است

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور بیان کرد: این روزها گرانی در مایحتاج مردم نظیر نان، گوشت و مسکن مشکلاتی را به وجود آورده که جدای از خصومت دشمنان خارجی از کاستی تدبیر درونی رنج می برد؛ وقتی مجلس در بحث هدفمند کردن یارانه ها مصر بود که ۳۰ درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به تولید کشور کمک شود یا با شیب ملایم این مسیر طی شود، یک سلیقه تاکتیکی نبود از سر بررسی عمیق کارشناسی این تصمیم گرفته شد که تولیدکنندگان دامی و کشاورزی و صنعت با وضعیت فعلی مواجه نشوند.

لاریجانی با بیان اینکه مهمترین مساله ای که مجلس و کمیسیون ها و مرکز پژوهش ها باید برای خود اولویت قرار دهد تمرکز در ساماندهی وضع اقتصادی و کمک به دولت در تصمیم گیری به قاعده است، اظهار داشت: در هفته سرکشی نمایندگان به حوزه انتخابیه نیز با مسئولان دولتی برای کنترل وضعیت بازار در زمینه نان، شیر و گوشت جلساتی تشکیل شد که منجر به پرداخت یارانه بیشتر برای نان شد و در سایر موارد نیز بحث های کارشناسی خوبی مطرح شد و باید با همت جدی به اجرا درآید.

به گفته لاریجانی؛ وزیر صنعت و معدن و تجارت باید سریعتر در این موارد گام برداشته و زمینه آرامش جامعه را فراهم کند، البته برای رفع مسائل گرانی باید به ریشه های آن توجه کرد و کمیسیون های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس در بعد کلان اقتصادی با حضور مسئولان اجرایی بررسی های لازم را داشته باشد.

وی تأکید کرد: لازم است کمیسیون کشاورزی با توجه به اهمیت دسترسی مردم به مایحتاج اولیه با حضور وزرای مربوطه مستمراً نظارت و کنترل بر قیمت ها داشته و با روحیه همکاری با مسئولان دولتی در حل مسئله گرانی اهتمام جدی داشته باشد و گزارش آن را به مجلس تقدیم کند؛ همین امر را به کمیسیون صنایع مجلس نیز توصیه می کنیم زیرا بخش های مهم صنعت در کشور با آسیب هایی مواجه است و اگر در بررسی راهکارها برای حل این مشکلات نیاز به مصوبه ای در مجلس بود ارائه گردد، گرچه با تصویب بسته حمایت از تولید در بودجه ۹۱ مهمترین رکن روان سازی تولید در مقام اجراست که با نظارت مستمر کمیسیون این امر انجام می گرفت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با تلاش کشورهای مستکبر برای ایجاد رخوت و یأس در بعد اقتصادی کشور ادامه داد: یافتن علامت هایی نظیر گرانی را به عنوان توفیق روش های مزورانه خود تبلیغ می کنند ظهور این مشکلات باید عزم ما را در مجاهدت های اقتصادی جهت رفع نیازهای مردم مضاعف کند و روحیه همکاری و تعاون بین دولت و مجلس مسلط بر سایر حواشی باشد البته در همه احوال رعایت ضوابط قانونی در رأس قرار دارد.                                            

دولت به موضوع گرانی نگاه واقع بینانه داشته باشد

رئیس مجلس یادآور شد: از دولت درخواست می کنم واقع بینانه به موضوع گرانی توجه تام داشته باشد و تلاش مجدانه ای داشته باشد.

رئیس قوه مقننه با تشکر از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس، بیان کرد: بیانات ایشان راهگشای مجلس نهم خواهد بود به همین جهت در هیأت رئیسه مجلس کمیته ای مسئولیت یافت تا راهکارهای تحقق منویات معظم له چه در بعد عمق بخشی و در بعد زنده نگه داشتن در امور کارشناسی و تدوین استراتژی به اولویت های مجلس و چه در بعد سلامت مجلس و ساز و کارهای نظارتی مدون و سریعتر ارائه نمایند در این کار قطعاً رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در سالهای گذشته نیز به عنوان چراغ راه مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه با یادآوری توصیه های مقام معظم رهبری تصریح کرد: اتخاذ تصمیمات براساس مسئولیت و عمل مخلصانه ما را در این راه یاری می کند این امر بیش از هر چیزی نیاز به مراقبه و محاسبه شخصی دارد و واقعاً مهمتر از بقیه امور است و مراقبت نماییم حب و بغض ها در تصمیمات تأثیر نگذارد؛ همچنین برخی تذکرات معظم له آنقدر روشن و بلیغ است که اجرای سریع آن را تقاضا می کنم نظیر رعایت نظم و حضور در کمیسیون های مجلس و رعایت ادب پارلمانی در استماع نظر همکاران و حفظ شئون اخلاقی در مذاکرات و مشارکت جدی در رأی دادن به مفاد طرح ها و لوایح و پرهیز از حواشی مخصاصاً تذکراتی که چندان ضرورت ندارد از جمله این موارد است.

رئیس مجلس با اشاره به سطح بالای سواد و شخصیت و تجارب نمایندگان مجلس نهم و شرح آنها به مقام معظم رهبری بیان داشت: در زمینه رفع نیاز نمایندگان و دفاتر کاری آنها و چه تأمین منزل براساس نظراتی که قبلاً ارائه فرموده بودند، توضیحاتی به معظم له ارائه کردم که ایشان فرمودند این تصمیمات مربوط به مجلس است و توصیه فرمودند کلام کار ساماندهی مناسبات آراسته و مجاهدانه در کار باشد و من نیز از ایشان خواهش کردم نصایح لازم را در سخنان خود بفرمایند و ما هم الزامات لازم را برای نظارت فراهم کنیم.

وی تأکید کرد: مطمئن هستم هیچ یک از نمایندگان توقعی جز یک زندگی ساده و متوسط ندارد که بتواند وقت کافی برای کار نمایندگی بگذارد اما برخی از جوسازی ها متأسفانه در شروع کار مجلس به ناحق در مورد نمایندگان عده ای غیر مسئولانه مطرح کردند جز دروغ و تهمت چیزی نبود؛ حقوق نمایندگان مطابق قانون خدمات مدیریت کشوری بلکه کمتر از هم طرازان آنها است و اکثر قریب به اتفاق نمایندگان منزل مسکونی ندارند.

رئیس قوه مقننه در پایان سخنان خود تأکید کرد: باید توجه زیادی به سخنان مقام معظم رهبری داشته باشیم مخصوصاً عدم رقبت به دنیا در سرلوحه کارها قرار بگیرد و رفع نیازهای کشور در حفظ حقوق ملت با روحیه مجاهدانه در دستور کار قرار دهیم و در راه خدمت به مردم نظیر زمان دفاع مقدس شب و روز نشناسیم./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی