کد خبر : 4319
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در حوزه علمیه امیرالمومنین شهر رشت و در جمع خبرنگاران:

خانه ملت/ مجلس هشتم اهتمام ویژه به اعتبار حوزه‌های علمیه داشت

خانه ملت/ مجلس هشتم اهتمام ویژه به اعتبار حوزه‌های علمیه داشت

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توجه و اهتمام ویژه مجلس هشتم به اعتبار سالانه حوزه‌های علمیه در بودجه سنواتی کشور تاکید کرد: با توجه به اینکه فرهنگ دینی رکن انقلاب اسلامی است توجه به مدارس و حوزه‌های علمیه و لحاظ بودجه کافی و مناسب برای آنها امری ضروری است که امیدواریم در مجلس نهم اقدامات کافی در این‌خصوص صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید از حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) شهر رشت که با حضور آیت‌الله قربانی نماینده ولی فقیه در این شهر صورت گرفت گفت: از تلاش‌های مجدانه آیت‌الله قربانی به خاطر احداث و تاسیس این مدرسه در شهر رشت نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ریشه تاریخی توجه به احداث مدارس و حوزه‌های علمیه در شهرهای ایران گفت: در دوره‌های مختلف مدارس علمیه بسیار خوبی در کشور ساخته شده است که دوره صفویه یکی از این دوران است و نتیجه آن این شد که شهرهای ما حول این مدارس علمیه که درس دینی می‌دادند، شکل گرفت.

وی ادامه داد: شهرها حول مدارس علمیه بسط یافتند و بدون شک مدینه فاضله‌ای که آن را تصور می‌کنیم، باید در وسط آن مدرسه‌ای باشد که درس دین بدهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در بسیاری از شهرها علما اقدامات بسیار مناسبی را برای احداث مدارس علمیه انجام داده‌اند، افزود: ابتدای احداث مدرسه امیرالمومنین در شهر رشت از این مدرسه بازدیدی داشتم  که امروز پیشرفت آن قابل تقدیر است.

لاریجانی از اختصاص اعتبار سالانه در بودجه سنواتی کشور برای حوزه‌های علمیه خبر داد و گفت: در چهار ساله مجلس هشتم با این رویکرد که محوریت فعالیت‌های دینی در شهرها ضروری است، هر ساله بودجه‌ای را برای فعالیت‌ عمرانی حوزه‌های علمیه اختصاص داده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه توجه به رویکرد دینی در شهرها منجر به سامان بقیه امور نیز می‌شود، افزود: ۳۰۰ میلیارد تومان هر ساله اعتبار برای فعالیت‌های عمرانی برای کل مدارس علمیه شهرها در نظر گرفته می‌شود که این بودجه هر ساله با مدیریت حوزه علمیه قم توزیع می‌شود و این بودجه برای انجام فعالیت‌های عمرانی و اداره جاری حوزه‌های علمیه است.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه اعتبار فعلی با توجه به اهمیت حوزه‌های علمیه و در قیاس با اعتبار دانشگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش کافی نیست، افزود: اعتبار فعلی که برای حوزه‌های علمیه در نظر گرفته می‌شود در قیاس با اعتبار آموزش و پرورش نزدیک به هیچ است و با توجه به اینکه رکن فرهنگ دینی پایه انقلاب اسلامی است، این توجهات کافی نیست.

لاریجانی تاکید کرد: اخیراً به اعضای کمیسیون فرهنگی تاکید کردم که باید توجه و اعتبارات مربوط به حوزه‌های علمیه و مساجد افزایش یابد که امیدواریم همتی در این خصوص با توجه به ضرورت این موضوع برای کشور در پیشگاه الهی داشته باشیم و مجلس در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی