کد خبر : 4319
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در حوزه علمیه امیرالمومنین شهر رشت و در جمع خبرنگاران:

خانه ملت/ مجلس هشتم اهتمام ویژه به اعتبار حوزه‌های علمیه داشت

خانه ملت/ مجلس هشتم اهتمام ویژه به اعتبار حوزه‌های علمیه داشت

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توجه و اهتمام ویژه مجلس هشتم به اعتبار سالانه حوزه‌های علمیه در بودجه سنواتی کشور تاکید کرد: با توجه به اینکه فرهنگ دینی رکن انقلاب اسلامی است توجه به مدارس و حوزه‌های علمیه و لحاظ بودجه کافی و مناسب برای آنها امری ضروری است که امیدواریم در مجلس نهم اقدامات کافی در این‌خصوص صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید از حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) شهر رشت که با حضور آیت‌الله قربانی نماینده ولی فقیه در این شهر صورت گرفت گفت: از تلاش‌های مجدانه آیت‌الله قربانی به خاطر احداث و تاسیس این مدرسه در شهر رشت نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ریشه تاریخی توجه به احداث مدارس و حوزه‌های علمیه در شهرهای ایران گفت: در دوره‌های مختلف مدارس علمیه بسیار خوبی در کشور ساخته شده است که دوره صفویه یکی از این دوران است و نتیجه آن این شد که شهرهای ما حول این مدارس علمیه که درس دینی می‌دادند، شکل گرفت.

وی ادامه داد: شهرها حول مدارس علمیه بسط یافتند و بدون شک مدینه فاضله‌ای که آن را تصور می‌کنیم، باید در وسط آن مدرسه‌ای باشد که درس دین بدهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در بسیاری از شهرها علما اقدامات بسیار مناسبی را برای احداث مدارس علمیه انجام داده‌اند، افزود: ابتدای احداث مدرسه امیرالمومنین در شهر رشت از این مدرسه بازدیدی داشتم  که امروز پیشرفت آن قابل تقدیر است.

لاریجانی از اختصاص اعتبار سالانه در بودجه سنواتی کشور برای حوزه‌های علمیه خبر داد و گفت: در چهار ساله مجلس هشتم با این رویکرد که محوریت فعالیت‌های دینی در شهرها ضروری است، هر ساله بودجه‌ای را برای فعالیت‌ عمرانی حوزه‌های علمیه اختصاص داده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه توجه به رویکرد دینی در شهرها منجر به سامان بقیه امور نیز می‌شود، افزود: ۳۰۰ میلیارد تومان هر ساله اعتبار برای فعالیت‌های عمرانی برای کل مدارس علمیه شهرها در نظر گرفته می‌شود که این بودجه هر ساله با مدیریت حوزه علمیه قم توزیع می‌شود و این بودجه برای انجام فعالیت‌های عمرانی و اداره جاری حوزه‌های علمیه است.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه اعتبار فعلی با توجه به اهمیت حوزه‌های علمیه و در قیاس با اعتبار دانشگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش کافی نیست، افزود: اعتبار فعلی که برای حوزه‌های علمیه در نظر گرفته می‌شود در قیاس با اعتبار آموزش و پرورش نزدیک به هیچ است و با توجه به اینکه رکن فرهنگ دینی پایه انقلاب اسلامی است، این توجهات کافی نیست.

لاریجانی تاکید کرد: اخیراً به اعضای کمیسیون فرهنگی تاکید کردم که باید توجه و اعتبارات مربوط به حوزه‌های علمیه و مساجد افزایش یابد که امیدواریم همتی در این خصوص با توجه به ضرورت این موضوع برای کشور در پیشگاه الهی داشته باشیم و مجلس در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  منابع مالی جهت تکمیل پروژه های آبرسانی تحت فشار تأمین شود/ ضرورت هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی برای حل معضل دریاچه ارومیه

  افزایش ایمنی خودروها پیش شرط مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی/تولید و صادرات رونق نیابد،اشتغالزایی افزایش نمی‌یابد

  بازدید دکتر لاریجانی از گروه صنعتی ایران‌خودرو / افتتاح خط تولید دنا پلاس توربو و پژو ۲۰۷i صندوقدار

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

  رئیس مجلس به رشت سفر می کند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی