کد خبر : 4316
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ لاریجانی: شهید بهشتی زندگی مجاهدانه ای داشت

واحدمرکزی خبر/ لاریجانی: شهید بهشتی زندگی مجاهدانه ای داشت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مظلومیت شهید بهشتی از کم لطفی ها و تخریب هایی بود که از ناحیه افراد و بخش هایی از نظام و نخبگان صورت می گرفت که از آنها انتظار نمی رفت که با این شخصیت این گونه ستیز کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر علی لاریجانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی افزود: امروز هفتم تیر سالروز شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و تعدادی از نمایندگان مجلس و یارانش در حزب جمهوری اسلامی است که شهادت آنان را به خانواده محترمشان، ملت عزیز و نمایندگان ملت تسلیت و تعزیت عرض می کنم.
وی گفت: در مورد حادثه هفت تیر پس از گذشت چند دهه لازم است به چند بعد مهم آن توجه شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نخست آنکه امام خمینی در شهادت این عزیزان فرمود "من از مظلومیت دکتر بهشتی ناراحت هستم" این مظلومیت چگونه و توسط چه کسانی حادث شد؟ آیا توسط دشمنان خارجی بود؟
وی افزود: درست است که تحلیل رسانه ها و برخی شخصیت های سیاسی خارجی در آن زمان این گونه منعکس شد که کمر نظام نوپای جمهوری اسلامی شکست و اتهامات ناروایی به آن یار سفر کرده زدند اما تخریب عناصر خارجی در مورد دیگران هم بود.
لاریجانی افزود: مسئله اصلی این بود که شهید بهشتی که یکی از رهبران صدر انقلاب اسلامی و شاگرد امام بود با دلسوزی زائد الوصفی عملاً در سه مسیر تلاش مجاهدانه داشت؛ اول در ساماندهی قوه قضائیه که در ابتدای انقلاب دچار مشکلات عدیده بود، دوم در ساماندهی حزب جمهوری اسلامی که مهمترین تشکیلات مکتبی اسلامی بود و سوم در اداره کشور به خاطر مصائبی که بنی صدر برای کشور ایجاد کرده بود.
وی ادامه داد: بنی صدر به عنوان رئیس جمهور، فلش اصلی حرکت خود را در آشفته سازی فضای سیاسی قرار داده بود و پیوسته نهادهای نوپای نظام را تخریب می کرد.
رئیس مجلس گفت: شهید بهشتی تمام وقت خود را در این سه مسیر صرف کرد و انصافاً زندگی مجاهدانه داشت و در این شرایط عناصری در داخل به جای مدد رسانی به وی سمت دیگری می گرفتند.
لاریجانی افزود: توجه کنید این مظلومیت صرفاً توسط عناصر داخلی نظیر تخریب های منافقین و لیبرال ها شکل نگرفت بلکه عناصری از داخل نظام از بدو تأسیس حزب جمهوری اسلامی و مسئولیت دیوان عالی کشور شهید بهشتی بساط تخریب شخصیت ایشان را گذاشتند و مظلومیت اصلی وی از این جا بود، نه صرف تخریب دشمن خارجی و دشمنان انقلاب که از آنها انتظاری غیر از این نمی رفت.
رئیس مجلس افزود: مثلاً وقتی بنی صدر رئیس جمهور شد کار اصلی این فرد ستیز با قوه قضائیه بود که در رأس آن شهید بهشتی قرار داشت.
لاریجانی گفت: همچنین ستیز با مجلس؛ چون این مجلس بود که شهید رجایی را به نخست وزیری رساند.
وی افزود: آنها مجلس و قوه قضائیه را در جوف حزب جمهوری اسلامی قرار می دادند و می کوبیدند به عنوان انحصار طلبی و دهها اتهام دیگر که در روزنامه انقلاب اسلامی که از ابزار تخریبی بنی صدر بود این موارد منعکس می شد.
لاریجانی افزود: در چنین شرایطی عده ای از روحانیون و سیاسیون با تحلیل غلط با بنی صدر همراهی می کردند.
وی گفت: آن زمان بنده در صدا و سیما بودم و نسیم فحاشی بنی صدر و اطرافیانش به ما هم می رسید و او مرا نیز جزو حزب جمهوری اسلامی دسته بندی می کرد.
رئیس مجلس افزود: در آن شرایط افراد معدودی در مقابل ستم سیاسی او ایستادگی می کردند.
لاریجانی گفت: از این رو ابتدا شخصیت شهید بهشتی را ترور کردند و سپس دست به ترور فیزیکی او زدند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: نکته دوم این است که چه شد که بنی صدر توانست رهبران حزب جمهوری اسلامی را به عقب براند و پیروز صحنه شود؟
علی لاریجانی افزود: حزب جمهوری اسلامی تشکیلات سیاسی موفقی بود هم از نظر ساماندهی سیاسی و هم از نظر مراقبت های دینی.
وی گفت: علت مبارزه منافقین، بنی صدر و لیبرال ها با این تشکیلات معلوم بود؛ زیرا بدون تشکیلات، امکان حرکت سیاسی موفق وجود نداشت.
رئیس مجلس افزود: در تشکیل مجلس اول، حزب جمهوری اسلامی گام بلند و خوبی برداشت.
لاریجانی گفت: بنی صدر از شگرد معرفی خود با عنوان اقیانوس مردم و تخریب طرف مقابل با عنوان های گروهی و حزب بهره جست، آنها را انحصارطلب و گروه گرا معرفی می کرد و خود را فردی مردمی نشان می داد که جزو هیچ گروهی نیست و هیچ رنگی جز رنگ مردم ندارد.
وی افزود: اما همین آدم وقتی مسئولیت را به دست گرفت، دفاتر هماهنگی با رئیس جمهور را در همه بخش ها و شهرستان ها تأسیس کرد که یک تشکیلات عظیم بود.
رئیس مجلس گفت: او با شعار ضد تشکیلاتی و حزب و گروه بر سر کار آمد و بلافاصله یک جریان گروهی ایجاد کرد، از طرفی از اختلاف نظر میان روحانیون و سیاسیون بهره جست.
لاریجانی افزود: برخی از این آقایان که امروز هم خدمات خوبی دارند در آن زمان از بنی صدر حمایت می کردند و بعدها متوجه شدند که او چه موجودی است.
وی گفت: سؤال ما این است که چه اشتباهاتی رخ داد که شخصیت هایی مثل شهید بهشتی که عقبه اسلامی عمیق داشتند و سال ها در حوزه شاگرد امام و علامه طباطبایی بودند و خدمات فراوانی در مجامع روشنفکری تهران داشتند، مورد بی اعتنایی عده ای قرار گرفتند و در مقابل فرد ناشناخته بی سوادی را که سابقه در جبهه ملی خارج از کشور داشت ترجیح دادند.
رئیس مجلس افزود: درس مهم این است که چگونه از این اشتباهات جلوگیری کنیم؟
لاریجانی گفت: نکته سوم؛ هدفگیری منافقین از حوادث پس از انقلاب به ویژه در سال 60 است.
وی افزود: منافقین در ششم تیر سال 60 حضرت آیت الله خامنه ای را ترور کردند و تلقی آنها این بود که ایشان به خاطر سوابق درخشان مبارزاتی از قدرت بسیج مردم برخوردار است و این را در دوران انقلاب در مشهد دریافته بودند، همچنین در بسیج مردم در جبهه ها در دوران دفاع مقدس.
رئیس مجلس گفت: در هفتم تیر حادثه ترور شهید بهشتی و مسئولان حزب جمهوری اسلامی را به عنوان ستون سازماندهی سیاسی نظام هدف گیری کردند و در هشتم شهریور با ترور شهید رجایی و باهنر؛ مدیران مکتبی کشور، تصور گسیختگی سیستم را در سر می پروراندند.
لاریجانی افزود: ترور شهید مطهری، مفتح و شهدای محراب را باید در یک منظومه تحلیل کرد که عملاً آنها با دست زدن به چنین اقداماتی در پی محو عناصر فکری و عملیاتی نظام بودند.
وی گفت: البته این ها ضربه زدند، ضربه ای مهم و کارا لکن غفلت داشتند که به خاطر حضور رهبری قوی و محبوب و روحانیت پیرو، جامعه انقلابی و تأثیر خون شهیدان، جامعه توانمندی آن را دارد که خود را یافته، بازسازی کند و شخصیت جدید به صحنه بیاورد.
رئیس مجلس افزود: از این رو جامعه همبستگی بیشتر یافت و راه امام را با قدرت افزون تر پیمود.
لاریجانی گفت: اما یک نکته علاج نشد و آن ضربه ای بود که ترور ها به سازماندهی فکری و سیاسی جامعه زد و به جای اینکه با جهت گیری فلش دشمن در ترور ها، عده ای در داخل اهمیت حزب را بهتر درک کنند اختلاف درونی حزب و فشارهای بیرونی کار را به تعطیلی کشاند.
وی افزود: البته بعدها برخی از کسانی که زمینه انحلال حزب را فراهم کردند خود دست به ایجاد تشکل های سیاسی زدند که چندان اصالت نداشت و به قول علما نگرفت.
رئیس مجلس گفت: بعدها این خلأ تشکیلاتی مشکلاتی را فراهم کرد هم در ترکیب کادرهای ورزیده و هم در تکوین مردم سالاری دینی.
لاریجانی افزود: حتی برخی از مشکلات مدیریتی امروز جامعه معلول نداشتن سازماندهی در تربیت کادر است.
وی گفت: مدیریت استراتژیک در هر نظامی به دانش، اطلاعات ملی و تجربه حرکت پلکانی مدیریت نیازمند است و مدیران استراتژیک هرگز بدون برنامه درازمدت حرکت نمی کنند و از تصمیمات تاکتیکی و روزمره پرهیز می کنند و دهها ویژگی دیگر.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی