کد خبر : 4312
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ لاریجانی:گرانی های امروز ناشی از بی توجهی دولت به نظر مجلس است

مهر/ لاریجانی:گرانی های امروز ناشی از بی توجهی دولت به نظر مجلس است

رئیس مجلس با با بیان اینکه تورم امروز ناشی از بی توجهی دولت به نظر مجلس در موضوع هدفمندی یارانه ها است گفت:وقتی مجلس در بحث هدفمندی یارانه ها اصرار داشت که 30 درصد درآمد، به تولید کشور کمک شود یا با شیب ملایم این مسیر طی شود یک سلیقه تاکتیکی نبود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه با اشاره به سالروز شهادت دکتر بهشتی و تعدادی از نمایندگان مجلس در حزب جمهوری اسلامی، شهادت این دو بزرگوار را به خانواده های آنان و نمایندگان ملت و مردم ایران تبریک و تسلیت گفت.

وی طی سخنانی با اشاره به شکل گیری حزب در ایران و ضعیف بودن این نهاد، گفت: خلاء تشکیلاتی مشکلاتی  در تربیت کادرهای ورزیده و تکوین مردم سالاری دینی بوجود آورده است بطوریکه حتی برخی مشکلات مدیریتی امروز جامعه ما معلول عدم سازماندهی در تربیت کادر است.

وی ادامه داد: مدیریت های استراتژیک در هر نظام به دانش، اطلاعات ملی و تجربه حرکت پلکانی مدیریت نیازمند است. مدیران استراتژیک هرگز بدون برنامه دراز مدت حرکت نمی کنند، از تصمیمات تاکتیکی و روزمره پرهیز می کنند و دهها ویژگی دیگر دارند.

لاریجانی با اشاره به مشکل گرانی در کشور خاطر نشان کرد: مشکل گرانی که این روزها در مایحتاج مردم نظیر نان، شیر، گوشت و مسکن بروز کرده است، جدا از خصومت دشمنان خارجی، از کاستی تدبیر درونی رنج می برد. وقتی مجلس در بحث هدفمندی یارانه ها اصرار داشت که 30 درصد درآمد، به تولید کشور کمک شود یا با شیب ملایم این مسیر طی شود یک سلیقه تاکتیکی نبود.

وی ادامه داد: از سر بررسی عمیق کارشناسی این تصمیم گرفته شد که تولید کنندگان دامی و کشاورزی و صنعت با وضعیت فعلی مواجه نشوند از این رو معتقدم مهمترین مسئله ای که مجلس و کمیسیون ها و مرکز پژوهش ها باید به عنوان اولویت ملی در نظر بگیرند تمرکز بر ساماندهی وضع اقتصادی و کمک به دولت در تصمیم گیری به قاعده است.

رئیس مجلس گفت: در هفته سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه نیز با مسئولان دولتی جلساتی تشکیل شد برای کنترل وضعیت بازار مخصوصا در زمینه نان و شیر و گوشت که منجر به پرداخت یارانه بیشتر برای نان شد.

وی ادامه داد: در زمینه سایر موارد بحث های کارشناسی و خوبی مطرح شد و باید با همت جدی به اجرا در آید. لازم است وزیر صنعت، معدن و تجارت سریع تر در این موارد گام بردارد و زمینه آرامش جامعه را فراهم نماید. البته برای رفع مسئله گرانی باید به ریشه های آن توجه کرد. کمیسیون های برنامه و بودجه و اقتصاد نیز در بعد کلان اقتصادی با حضور مسئولان اجرایی بررسی های لازم را انجام دهند.

رئیس مجلس تاکید کرد: لازم است کمیسیون کشاورزی با توجه به اهمیت دسترسی مردم به مایحتاج اولیه با حضور وزیران مربوطه مستمرا نظارت و کنترل بر قیمت ها داشته و با روحیه همکاری با مسئولان دولتی، در حل مسئله گرانی اهتمام جدی داشته باشد و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

لاریجانی گفت: همین موضوع را به کمیسیون صنایع و معادن توصیه می کنم. بخش های مهمی از صنعت با آسیب هایی مواجه است لازم است با حضور مسئولان مربوطه رسیدگی و حل مشکلات آنان طبقه بندی شود و نهایت تلاش برای رونق تولید کارخانجات صورت گیرد و اگر نیازمند مصوباتی در مجلس هم بود ارائه گردد.

نماینده قم در مجلس گفت: گرچه با تصویب بسته حمایت از تولید در بودجه 91 مهمترین رکن، روانسازی تولید در مقام اجراست که با نظارت مستمر کمیسیون این امر انجام گیرد و گزارش آن به مجلس داده شود.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: نکته مهمی که همه نمایندگان و کمیسیون ها قطعا به آن توجه دارند چیزی است که از مجموعه رفتار کشورهای استکباری در این مرحله از انقلاب قابل کشف است و آن ایجاد رخوت و یاس در بعد اقتصادی کشور است و یافتن علامت هایی نظیر گرانی تا آن را به عنوان توفیق روش های مزورانه و زورگویانه خود تبلیغ نمایند. ظهور این مشکلات باید عزم ما را در حرکت مجاهدانه اقتصادی جهت رفع نیازهای مردم مضاعف کند و روحیه همکاری و تعاون بین دولت و مجلس مسلط بر سایر حواشی باشد. البته در همه احوال رعایت ضوابط قانونی مبنای کار است.

لاریجانی گفت: اگر به خاطر شرایط لازم باشد ضوابط قانونی را تغییر می دهیم از دولت هم می خواهم واقع بینانه به موضوع گرانی توجه تام داشته و تلاش مجدانه در رفع این مشکل بنماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: لازم از رهنمودهای ارزشمند و مدبرانه رهبری معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس تشکر کنم که انصافا مجموعه راهگشایی برای حرکت مجلس نهم بود. به همین جهت در هیات رئیسه مجلس کمیته ای مسئولیت یافت تا راهکارهای تحقق منویات معظم له چه در بعد عمق بخشی و زنده نگاه داشتن مجلس در امور کارشناسی و تدوین استراتژی و اولویت های مجلس و چه در بعد سلامت مجلس و سازوکارهای نظارتی آن مدون و سریع تر ارائه کنند. در این کار قطعا رهنمودهای رهبر معظم در سالهای گذشته نیز به عنوان چراغ راه مد نظر قرار خواهد گرفت.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی از نصایح ارزشمند رهبر معظم و تدابیر ایشان جدای از بررسی کمیته، توسط نمایندگان محترم که همگی از فرهیختگی بهره مندند، از همین امروز هم قابل اجراست و چندان نیازمند سازوکار دیگری جز توجه سروران ندارد. مهمتر از همه اتخاذ تصمیمات بر اساس مسئولیت الهی و عمل مخلصانه است. این امر بیش از هر چیز احتیاج به مراقبه و محاسبه شخصی دارد که واقعا مهمتر از باقی امور است و مراقبت نماییم که برخی خصلت ها و حب و بغض ها در تصمیمات دخالت نداشته باشد.

وی گفت: برخی تذکرات رهبر معظم آنقدر روشن و بلیغ است که اجرای فوری آن را تقاضا می کنم. نظیر رعایت نظم در حضور در کمیسیون ها و مجلس و رعایت ادب پارلمانی در استماع نظر همکاران و حفظ شئون اخلاقی در مذاکرات و مراودات و مشارکت جدی در رای دادن به مفاد طرح ها و لوایح و پرهیز از حواشی مخصوصا تذکراتی که چندان ضرورت ندارد که با توجه به شخصیت علمی سروران بهترین تجاوب به بیانات رهبری، رعایت آنهاست قبل از آنکه کمیته مربوطه نظاماتی را برای کنترل و نظارت خلق نماید.

لاریجانی گفت: بنده قبل از دیدار نمایندگان ، در مذاکراتی که با حضرتشان داشتم سطح نخبگی نمایندگان محترم و تجارب آنان را شرح دادم و در مورد تصمیمات جهت رفع نیازهای نمایندگان چه در زمینه دفاتر کار آنان، چه تامین منزل بر اساس نظراتی که قبلا ارائه فرموده بودند توضیحاتی تقدیم کردم که ایشان فرمودند این تصمیمات مربوط به خود مجلس است و توصیه فرمودند کلان کار ساماندهی مناسبات آراسته و مجاهدانه در بعد اقتصادی باشد و بنده خواهش کردم حضرتشان نصایح لازم را در سخنان خود بفرمایند و ما هم نظامات لازم را برای نظارت در نظر می گیریم.

رئیس مجلس گفت: بنده مطمئن هستم هیچ یک از نمایندگان توقعی جز یک زندگی متوسط ندارند که بتوانند وقت کافی برای کار نمایندگی بگذارند و برخی از جوسازی ها که متاسفانه در شروع کار مجلس به ناحق در مورد نمایندگان، عده ای نا مسئولانه بیان کردند جز دروغ و تهمت چیزی نبود. حقوق نمایندگان مطابق قانون خدمات بلکه کمتر از همترازان آنان است. اکثر قریب به اتفاق نمایندگان در تهران منزل مسکونی ندارند و البته خدا را شاکریم که زی مردمی را حفظ می نمایند.

نماینده قم خاطر نشان کرد: نکته این است که توجه به عبارت مجاهدانه رهبری معظم داشته باشند و مخصوصاعدم رغبت به دنیا را سرلوحه اقدامات خود قرار دهیم و از طرفی شانه های خود را در رفع نیازهای کشور و حفظ حقوق ملت با روحیه مجاهدانه زیر بار مسئولیت قرار دهیم و در راه خدمت به مردم نظیر زمان دفاع مقدس شب و روز نشناسیم.

وی گفت: انشاءالله کمیته مربوطه با دقت تام، اندیشه های مبارک رهبر معظم را عملیاتی نموده و از سروران عزیز هم می خواهم نظرات خود را به هیات رئیسه ارائه کنند و به جای طرح مسائل در مجلس یا رسانه ها، فعالانه در ارائه پیشنهادات به کمیته مربوطه جهت سامان یافتن منویات معظم له اقدام کنند که راه و رسم طرح مجاهدانه پیشنهادات، برخورد اثباتی است نه نفی خدمات دیگران، خود را ندیدن است و دیگران را محترم شمردن است.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی