کد خبر : 4303
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر و شهدای ترور استان گیلان:

خانه ملت/سیاست های دوره اصلاحات باعث از دست رفتن زمان کار برای کشور شد

خانه ملت/سیاست های دوره اصلاحات باعث از دست رفتن زمان کار برای کشور شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان موسوم به دوره اصلاحات در کشور به جای پرداختن به مشکلات اصلی مباحثی چون توطئه سیاسی برسر زبان ها افتاد گفت: توجه بی مورد و تمرکز در مسائل بی اهمیت در این دوره عامل از دست رفتن زمان و انرژی شد.

 به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهدای ترور استان گیلان در مصلای بزرگ رشت گفت: امروز در این مکان جمع شده ایم تا تقدیر کنیم از قربانی که یکی از افتخارات کشور بوده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه شهید بهشتی از دوستان نزدیک شهید مطهری بود افزود: بارها از زبان شهید مطهری نکاتی در باب فضل و اندیشه والای شهید بهشتی شنیده ام و آیت الله قربانی که امروز نمایندگی ولی فقیه در استان رشت را برعهده دارد نیز متعلق به جریانی است که شهید بهشتی و شهید مطهری در آن حضور داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه شهدای هفتم تیر سخن های بسیار با ملت ایران دارند افزود: امام(ره) همیشه تأکید می کردند شهید بهشتی مظلوم زیست و مظلوم از دنیا رفت و همیشه خار چشم آمریکا و استکبار بود و این جمله به خودی خود سرشار از معانی بسیار است.

وی ادامه داد: حادثه بزرگ هفت تیر و شهادت شهید بهشتی با توجه به مختصات امروزی کشور  و شرایط حساس و پراهمیت ایران در منطقه امری درخور توجه و لزوم مند دقت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروز شرایط سیاسی داخلی، منطقه ای، بین المللی در تمامی حوزه ها با شرایط گذشته متفاوت است افزود: باید از حوادث انقلاب درس بگیریم وآنها را الگوی حرکت خود در سال های آتی قرار دهیم.

لاریجانی تأکید کرد: شهادت شهید مظلوم بهشتی انگیزه انقلاب دومی برای ملت ایران بود که در نتیجه این انقلاب دوم مصائب و مشکلات تحمل شد و ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی حفظ گردید.

 شهید بهشتی متعلق به نسل تکمیل کننده و محرک انقلاب اسلامی بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در تقسیم بندی ادوار انقلاب گفت: از سال ۴۲ تا سال ۵۷ شخصیت های محوری همچون شهید بهشتی، شهید مطهری و باهنر و بسیاری دیگر از شهدای محراب حرکت های مهمی در تکوین و تکمیل انقلاب اسلامی انجام دادند.

وی ادامه داد: این نسل، نسلی بودند که در جریان انقلاب مجاهدت های بسیاری کردند و این مجاهدان همگی شاگردان امام بوده و افق های بالایی را با وجود شرایط سخت و مأیوس کننده انقلاب تجربه کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی حرکت نسل شهید بهشتی را براساس مسلک معنوی عامل تحمل سختی های طاقت فرسای این دوره توصیف و تصریح کرد: فشارهای سال ۵۵ و ۵۷ با وجود حمایت تمام جانبه آمریکا از دیکتاتوری بسیار زیاد بود به شکلی که نصفی از روحانیون پیش رودر امر انقلاب به زندان رفته و شکنجه می شدند.

لاریجانی حضرت آیت الله خامنه ای را از شخصیت های بارز انقلابی این دوره خواند و گفت: مجاهدت های این بزرگان منجر به دستیابی به دستاوردهای بزرگی همچون پس رفتن آمریکا و از بین رفتن دیکتاتوری در میان مردم شد.

وی توسعه فضای مردمسالاری دینی را از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی خواند و گفت: کشورهای غربی مدعی دموکراسی با دیدن دموکراسی دینی در میان مردم به جای تشویق ملت بر آنها فشار وارد کردند وهر اندازه که انقلاب اسلامی بزرگتر بود حجم فشارها نیز بیشتر بود.

 جریان ضد انقلاب مغزهای متفکر نظام را هدف قرار داد

رئیس مجلس شورای اسلامی ترور شخصیت های برجسته انقلاب را از بزرگترین مشکلات سال های ۵۷ تا سال ۶۰ توصیف و تصریح کرد: شهید مطهری از جمله شخصیت هایی بود که جریان معاند انقلاب ایشان را از راه خدمت رسانی به مردم برداشت.

 وی ادامه داد: جریان معاند هرگز به سمت افراد کم اهمیت نمی رفت بلکه شخصیت هایی چون شهید مطهری به عنوان مغز متفکر و به نقل رهبر انقلاب ایدئولوژ نظام و شهید بهشتی به عنوان فکر سامان مند نظام و حزب جمهوری اسلامی هدف قرار می داد.

 سایه بنی صدر چتری برای تمام ضد انقلاب در کشور بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط و آشفتگی های پس از انقلاب در کشور گفت: در شرایط پس از انقلاب که آشفتگی هایی متأثر از انقلاب به وجود آمده بود و دستگاه ها در حال نظام مندی بود جنگی به ملت ایران تحمیل شد و بنی صدر با کارهای خیانت آمیز خود منجر به فشار بیشتر به ملت ایران گردید.

وی ادامه داد: با وجود اینکه  اختیارات زیادی به بنی صدر داده شد تا خدمت رسانی را بیشتر کند اما این مرد نااهل مانع حضور نیروهای انقلابی در جبهه ها شد و برای مدتی کنترل جنگ تحمیلی را از دست کشور خارج کرد.

لاریجانی عزل بنی صدر را نقطه شروع فضای مطبوعی از حضور نیروهای حزب اللهی در کشور خواند وگفت: پس از عزل بنی صدر با حضور نیروهای حزب اللهی در جبهه ها حصر آبادان شکسته و خرمشهر آزاد شد.

وی با تأکید بر اینکه باید از تجربه های تاریخی درس گرفت افزود: آنچه دراین دوره تجربه شد نتیجه آن بود که جریان های معاند را در تصمیم گیریهای  کشور دخیل کرده بودیم و امروز باید درس بگیریم که با حذف جریان های معاند از سر راه حرکت، فضا برای ابتکارات جدید باز می شود.

 مجله اشپیگل شهادت بهشتی را شکستن کمر انقلاب توصیف کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید از دوره هایی که نیروهای برجسته انقلاب را از کشور گرفت عبرت گرفته شود گفت: در دوران پس از شهادت بهشتی مجله اشپیگل در مقاله ای درج کرد که جمهوری اسلامی ایران نفس های آخر را می کشد وکمر انقلاب اسلامی شکسته است.

وی ادامه داد: بی تردی شهادت بهشتی ضربه مهلکی بود اما غربی ها فراموش کرده بودند که حضور رهبری هوشمند و مردم علاقمند و مجاهد در راه اسلام و روحانیون پیشرو در کشور شهادت این بزرگان را الگوی خود قرار می دهد و در نهایت این مسئله به ضرر آنان تمام خواهد شد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه هفت تیر انقلاب دوم ملت ایران بود گفت: در این دوره که تا پایان جنگ تحمیلی نیز ادامه داشت بالغ بر هزاران شهید داده شد که ملت ایران تمامی این سختی ها را تحمل کردند و کشورهای غربی به جای یک کشور کمر شکسته با موجود جدید، زنده و در حرکت رو به جلو مواجه شدند.

 باید از اشتباهاتی که منجر به از دست رفتن بزرگان کشور شد درس گرفته شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در توصیف شرایط و ویژگی های بعد از جنگ تحمیلی گفت: مرحله بعدی انقلاب آمادگی سازمان های درونی برای خدمت رسانی و ارائه پیام انقلاب بود.

وی ادامه داد: در دوران جنگ وحتی تا اندازه ای پس از آن نیز با تحریم هایی شبیه امروز مواجه شدیم اما حضرت امام(ره) با تزریق این فکر به جامعه که همت باید از درون باشد الگویی بی بدیل برای حرکت ملت ایران تدارک دید.

لاریجانی با تأکید بر اینکه در این دوره مشکلات و اشتباهاتی نیز در کشور رخ داد افزود: اشتباهاتی در این دوران شکل گرفت که باید از آنها درس گرفته شود و بی تردید این اشتباهات کم نبود. شخصیتهایی مثل بهشتی و کسانی که از متن انقلاب برخواسته بودند نسبت به آنها کم توجهی شد و فردی بی سواد که در جبهه ملی خارج کشور سابقه فعالیت داشت پست مهمی را در دست گرفت.

وی با  تأکید بر اینکه این اشتباهات سیر حرکت کشور را به عقب انداخت گفت: در آن زمان  برخی رجال سیاسی به جای حمایت از بهشتی در مقابل وی وحزب جمهوری اسلامی موضع می گرفتند واز بنی صدر حمایت می کردند که البته امروز این افراد توبه کرده و در مسیر انقلاب قرار گرفتند.

 سیاست های دوره اصلاحات باعث از دست رفتن زمان کار برای کشور شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی مباحث مطرح شده در دوران اصلاحات گفت: در زمان موسوم به دوره اصلاحات در کشور است به جای پرداختن به مشکلات اصلی مباحثی چون توطئه سیاسی برسر زبان ها افتاد.

وی با  انتقاد از تعرض هایی که به بسیج و سپاه در این دوره صورت گرفت افزود: متأسفانه در این دوران به جای توجه به مشکلات اقتصادی کشور تعرض هایی به ولایت فقیه که ستون اصلی کشور بود می شد.

لاریجانی توجه بی مورد و تمرکز در مسائل بی اهمیت را در این دوره عامل از دست رفتن زمان و انرژی توصیف و تصریح کرد: در آن زمان که من در رادیو و تلویزیون فعالیت می کردم بحث هایی از قبیل تئوری حاکمیت دوگانه مطرح می شد که حقیقتاً باعث افسردگی بود و هیچ نفعی برای کشور نداشت.

وی تأکید کرد: این دوره باید درس عبرتی برای امروز باشد و از تجربیات آن به نفع زمان حاضر درس گرفته شود.

جایگاه الگودهی جمهوری اسلامی موجب هراس آمریکا و اسرائیل است

لاریجانی با تأکید بر جایگاه ویژه جمهوری اسلامی ایران در منطقه گفت: آمریکا و اسرائیل امروز به دلیل آنکه ایران را منشأ الگوی انقلاب های منطقه می دانند سخت عصبانی هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ماجراجویی غرب بر روی مسئله هسته ای ایران افزود: غربی ها شاهد بودند که با وجود آنکه برسر مسئله هسته ای ایران شیطنت های بسیاری انجام دادند اما ملت ایران در پای حقوق مسلم خود ایستادگی کرد.
لاریجانی تئوری غرب را اعمال تحریم برای فشار به ملت ایران توصیف و تصریح کرد: با توجه به تحریم های موجود نامگذاری سال جاری به نام تولید ملی از طرف مقام معظم رهبری این پیام را برای ملت ایران به همراه دارد که اگر می خواهیم از راه شهید بهشتی پیروی کنیم باید مطابق با فرمایش رهبری به دنبال ایجاد عزتمندی کشور از درون باشیم.
وی تأکید کرد: مسئولیت ضروری امروز دادن کوبنده ترین پاسخ به آمریکا و اسرائیل با توجه ویژه و اهتمام به ارتقاء تولید داخلی است.
 
نباید اجازه داد گرانی های کشور زیر ذره بین غربی ها بزرگ جلوه داده شود
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تورم و گرانی ها دامداران، صنعتگران و کشاورزان را با مشکل روبرو کرده است افزود: مسئله  امروز کشور در خصوص گرانی ها امری جدی است که مسئولین باید تمام تلاش خود را بر روی این مشکل معطوف کنند و از دعواهای سیاسی و حاشیه بپرهیزند.
لاریجانی با تأکید بر اینکه مشکل گرانی به شیوه دستوری حل نمی شود گفت: مسائل گرانی و مشکلات اقتصادی از بیرون از کشور نیز رؤیت می شود و این مسئله ای است که باید به آن توجه شود.
وی ادامه داد: در زمانی که بحران قیمت دلار در کشور به وجود آمده بود رئیس جمهوری آمریکا، اوباما در مدت زمان کوتاهی پس از افزایش قیمت دلار در این خصوص اظهارنظر کرد و گفت وضعیت اقتصادی ایران مفتضح است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر مسئولیت مهم مسئولان در خصوص رفع گرانی ها گفت: اهتمام ویژه به مسئله گرانی با توجه به نگاه ویژه ودقت ذره بینی کشورهای غربی بر روی مشکلات جمهوری اسلامی امری ضروری است.
لاریجانی با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های بالای کشور در عرصه صنعت و تولید تأکید کرد: فرصت ها و ظرفیت های داخلی کشوربه اندازه ای بالاست که با حمایت از آنها می توان تمامی نیازهای کشور را رفع کرد.
لاریجانی هم و غم مسئولین در خصوص رفع گرانی ها را نشانی از پایداری جمهوری اسلامی در برابر مشکلات و حمایت از مردم خواند و گفت: گاهی در عرصه سیاسی طرح مسائلی می شود که نه به درد دنیای مردم می خورد و نه آخرت آنها.
وی ادامه داد: نباید حرف هایی در کشور زده شود که به جای ائتلاف منجر به اختلاف و از بین رفتن وحدت در بین مسئولان و مردم گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایجاد اختلاف را هدف اصلی کشورهای غربی توصیف و تصریح کرد: دشمن با همه قوا و فشار به میدان آمده است و نباید از داخل فرصتی برای رسیدن به اهداف آنها فراهم شود.
 
شهید مطهری در بررسی نظر و افکار دقیق و در مقام عمل با گذشت بود
لاریجانی در نقل خاطره ای از شهید مطهری گفت: زمانی در حسینیه ارشاد که شهید مطهری یکی از بنیانگذاران آن بود فردی فعالیت می کرد که از نظر شهید رفتار درستی نداشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه شهید مطهری در مقام فکر بسیار دقیق بود افزود: شهید مطهری نسبت به رفتار این فرد انتقادات جدی داشت همانطور که گروه فرقان را مسبب ایجاد جریان نادرستی مبنی بر اسلام آمیخته با مارکسیسم می دانست.
وی ادامه داد: چندی بعد و پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی آن فرد به مسئولیتی رسید و شهید مطهری در برابر این مسئله سکوت اختیار کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  از شهید مطهری در خصوص علت سکوت وی سؤال شد گفت: زمانی که از شهید مطهری سؤال پرسیدیم که چرا انتقاداتی را که نسبت به رفتار آن شخص داشت امروز بازگو نکرد شهید تأکید کردند که شاید این فرد در مقام عمل رفتار دیگری اتخاذ کند و این مشی شهید بهشتی نیز بود.
 
مسلک بهشتی توجه به نقدها و تحمل آنها بود
لاریجانی در خصوص اخلاق و منش شهید بهشتی نیز گفت: محمد منتظری شخصی بود که با سخت ترین الفاظ شهید بهشتی و حزب جمهوری اسلامی را مورد نقد قرار می داد.
وی ادامه داد: دو هفته پیش از شهادت بهشتی ایشان با تأخیر در جلسه ای حاضر شدند در صورتی که شهید بسیار برنامه ریزی دقیقی داشت و تأخیر در کار ایشان جای تعجب را به همراه داشت و زمانی که در خصوص علت تأخیر از ایشان سؤال شد توضیح داد که محمد منتظری به دیدن شخص من آمده بود و من باید به سخنانش گوش می دادم تا مبادا فکر کند به خاطر انتقاداتش برای او وقتی نمی گذارم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه بهشتی همیشه از نقد استقبال می کرد افزود: مسلک بهشتی این بود که باید اجازه داد که دیگران  نقد کنند تا اشتباهات را متوجه بشویم.
وی ادامه داد: بهشتی به وحدت درونی بیش از هر چیز اهمیت می داد و به این دلیل همواره تأکید داشت که نباید به خاطر سلیقه ای دیگری را ترد کنیم.
لاریجانی با تأکید بر اینکه الگوی رفتاری بهشتی منجر به حرکت صحیح در مسیر انقلاب می شود افزود: وحدت درونی امری است که در شرایط امروز کشور اولویت را به خود اختصاص داده  و به همین دلیل دقت در رفتار بهشتی و درس گرفتن از گذشته ضرورتی غیر قابل انکار است.
 
مجلس نهم به دنبال مشاجرات فرعی نیست
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس نهم به دنبال توجه به مسائل اصلی معیشت مردم و گرانی هاست گفت: روح حاکم بر مجلس نهم معتقد بر پرهیز از حواشی و تمرکز بر مشکلات مردم است.
وی تأکید کرد: مجلس همواره باید با دولت تعامل داشته باشد و اگر در برخی از موارد نیز انتقادی از جانب مجلس به دولت می شود تنها برای بهبود امور است.
 
ظرفیت تولید برنج گیلان طلایی است
رئیس مجلس شورای اسلامی ظرفیت تولید برنج استان گیلان را طلایی توصیف و تصریح کرد: آمار بیکاری استان گیلان نشان دهنده برخی مشکلات برای صنعتگران این استان است که باید با مدیریت اقتصادی آن را رفع کرد.
وی تأکید کرد: چرخه تولید باید به سمتی برود که تولیدکنندگان این  استان با علاقه به دنبال کاشت برنج باشند.
لاریجانی حمایت از کشاورزان استان گیلان را امری ضروری خواند و افزود: سیاست ها باید به شیوه ای اتخاذ شود که ارزان شدن برنج به کشاورز فشاری وارد نیاورد./
پایان پیام
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی