کد خبر : 4293
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در مراسم یادواره سردار شهید حسین بصیر:

خانه ملت/ مجاهدین فی سبیل الله با خدای خود روراست هستند

خانه ملت/ مجاهدین فی سبیل الله با خدای خود روراست هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح شخصیت سردار شهید حسین بصیر گفت: مجاهدین فی سبیل الله با خدای خود روراست هستند و ازلایه های پنهان جهان هستی محسوب می شوند لذا تغییراتی را در زندگی خود و دیگران ایجاد می کنند.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در مراسم یادواره سردارشهید حسین بصیر گفت: برای همه ما یک شرف محسوب می شود که در کشوری زندگی می کنیم که شعار ما قتلو فی سبیل الله ... است این شعار عزت و سرافرازی را برای یک انسان و امت به وجود می آورد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این مراسم یادآور شد: از سردار قربانی و دوستانشان که این محفل نورانی و مقدس را برای مجاهد بزرگ حاج بصیر ترتیب دادند تشکر می کنم. این جلسات موجب بیداری کسانی می شود که در این دنیا زندگی می کنند و افرادی که در بهشت برین هستند نیازی به اینگونه جلسات و بزرگداشت ها ندارند بنابراین ما هستیم که باید مسلک و راه آنها را به خاطر داشته باشیم و در این خط زندگی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بزرگداشت شهدا به خودی خود بر جامعه اثرگذار خواهد بود اظهار داشت: بسیاری از مجاهدت ها از لابلای کتب استخراج نمی شوند و نیازمند روشنگری هستند بنابراین به افرادی که سن کمی دارند و حقایق دفاع مقدس را درک نکرده اند باید کمک کنیم تا یک سری مجاهدت ها را درک کنند.

وی به عناصر آشکار و پنهان عرصه بین الملل اشاره کرد و گفت: در مراودات بین کشورها در عرصه بین  الملل به طور معمول عناصر آشکاری مانند وزارت خارجه مشغول مراوده هستند و به طور ظاهر صحنه گردانان آشکارند ولی عناصر ناپیدا و پشت صحنه ای نیز مانند نیروهای امنیتی و اطلاعاتی که دیده نمی شوند وجود دارند که معمولاً در مراودات بین المللی نادیده هستند لذا در این عرصه باید درک درستی از عناصر ناپیدا به دست آوریم چرا که صحبت های آنها از طریق عناصر آشکار بر زبان رانده می شود.

لاریجانی افزود: به طور معمول عناصر آشکار در رسانه ها صحبت می کنند و تنها بخش هایی از حقایق را می توان از لابلای صحبت های آنها فهمید لذا باید توجه کرد که عناصر پشت صحنه چه می گویند چرا که آنها تأثیرگذار واقعی هستند.

وی با اشاره به صحبت های وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: گاهی دیده می شود وزیر خارجه آمریکا یک حرف درشت می زند ولی کسی به آن توجه نمی کند. چرا کسی توجه نمی کند؟ چون آنها عناصر پیدا و آشکار هستند و طبیعی است می کوشند با صحبت های خود طرف مقابل را سست کنند لذا باید حرف عناصر ناپیدا و پشت صحنه را رصد کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که بوش رئیس جمهور آمریکا بود نزدیک عید نوروز به روش های مختلف به ایران اطلاعاتی می رسید مبنی بر اینکه آمریکا به زودی به ایران حمله خواهد کرد ولی دیدیم که چنین اتفاقی رخ نداد چرا که صحبت عناصر پنهان چیز دیگری است.

وی تأکید کرد: معادلات بین المللی مانند بازی شطرنج است و عناصر ظاهر مجبور هستند اینگونه بازی کنند ولی طرف مقابل (ایران) به خوبی این نقش را می شناسد.

لاریجانی با اشاره به شخصیت شهید مطهری گفت: عالم هستی نیز دارای دو چهره است یک لایه آشکار و لایه پنهان برخی افراد در دنیا پولدار می شوند، گروهی قدرت رسانه ای دارند، گروهی مقام می یابند و عده ای دیگر کتاب می نویسند و به آن افتخار می کنند و تشنه شهرت هستند در حالی که شهید مطهری قبل از پیروزی انقلاب آثار زیادی داشت ولی هیچگاه پشت کتب خود از القاب دکتر و آیت الله استفاده نکرد و رسم شکن بود و از شهرت دوری می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری پس از انقلاب رئیس شورای انقلاب شد و مجبور بود کشور را ساماندهی کند ولی در اوایل سال ۵۸ اعلام کرد که قصد دارد به امور کتابت باز گردد چرا که نیاز جامعه است بنابراین مردم خدایی اینگونه اند ولی عناصر ظاهر شهرت را می پسندند و هر کدام به نحوی تفاخر دارند.

وی تأکید کرد: عناصر پنهان مثل حاج بصیر افراد به خصوصی هستند که عالم پنهان به آنها فخر می فروشد خداوند می فرماید فکر نکنید این افراد مهره های ظاهری هستند بلکه آنها در تأثیر کائنات اثرگذارند و عناصر ناپیدای هستی به حساب می آیند.

همچنین با اشاره به حدیث اولیاء خدا درباره شهدا افزود: اگر انبیاء سواره هستند پیاده می شوند و به شهدا احترام می گذارند بنابراین مجاهدین فی سبیل الله نیز نقش ناپیدا و تأثیرگذار بر عالم هستی دارند.

لاریجانی به نقل از رسول اکرم درباره مجاهدین فی سبیل الله یادآور شد: اگر کسی از دنیا برود و حب جهاد نداشته باشد منافق از دنیا رفته است چون عنصر اصلی در تشخیص جوهره یک فرد این است که اهل جهاد باشد و بصیرت نیز در جهاد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بصیرت واقعی جز از طریق مجاهدت ایجاد نمی شود. مثلاً اگر کسی کتاب بخواند و معرفت حصولی داشته باشد درک درستی از هستی پیدا می کند ولی این بخش کوچکی از درک واقعی است.

وی افزود: اگر کسی برای خدا انفاق کند درک درستی از هستی به دست آورده است ولی وقتی درک درستی از هستی به دست می آورد که مردم وار باشد و برداشت واقعی از آن به دست آورد.

لاریجانی با اشاره به بیانات امام علی(ع) درباره جهاد اظهار داشت: در سنت اسلامی آمده است که باب جنت باب خاصی برای مجاهدان و افراد ویژه است و هر کسی از این باب عبور نمی کند .وهمچنین امام علی(ع) می فرماید اگر فردی از جهاد روی گردان شود لباس ذلت بر تن او می پوشانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی کشورهای وابسته به غرب و روی گردان از جهاد گفت: برخی کشورها صاحب پول و نفت هستند ولی از آنجایی که از جهاد روی گردانند از غرب خط و مشی می گیرند و لباس ذلت به تن کرده اند بنابراین خدا بصیرت را از دل های آنها می گیرد چرا که بصیرت واقعی در پناه مجاهدت صورت می گیرد.

وی با اشاره به شخصیت شهید بصیر یادآور شد: شایدحسین بصیر مطالعه زیادی نداشته ولی بصیرت واقعی را در پناه مجاهدت به دست آورده بود لذا اگر می خواهیم در جامعه بصیرت ایجاد شود و منتظر واقعی امام زمان(عج) باشیم فقط نباید به  لقلقه زبان اکتفا کنیم چرا که از ویژگی منتظران مهدی(عج) آمادگی قلبی برای مجاهدت است.

لاریجانی یادآور شد: افرادی هستند که صحبت می کنند و لایه رویی نظام هستی به شمار می آیند و ارزش زیادی ندارند ولی آنچه تأثیر می گذارد و برای ملت شرف ایجاد می کند و شرایط آنها را تغییر می دهد همان لایه های پنهان جهان است و حاج بصیر نیز یکی از همین افراد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بسیاری از جوانان ما این امکان را دارند ولی زمینه آزمایش برای آنها مهیا نشده ولی این زمینه قلبی در آنها وجود دارد.

وی افزود: اگر امروزه ایران اسلامی عزتمند و سرافراز است و در مقابل قدرت های مزور و درنده ایستادگی می کند و شاخص است به خاطر روحیه جهاد است.

لاریجانی گفت: معادلات بین المللی و قدرت گرایان درکی از عنصر مجاهدت ندارند و تنها ظاهر را می بینند بنابراین نمی توانند مجاهد فی سبیل الله را محاسبه کرده و از آن الگوبرداری کنند بنابراین اگر ایران در گذشته ابتکاراتی داشته که حیرت انگیز بوده است عجیب نیست و برگرفته از همین مجاهدت هاست.

وی با اشاره به عملیات فاو یادآور شد: فاو یک جهاد واقعی بود چرا که یک گروه از رودخانه ای طغیانگر با وجود اینکه اطلاعات دقیق منطقه در دست دشمن بود و همچنین در مقابل رودخانه ایستاده و شرایط را رصد می کرد عبور کرده و به مقصود خود رسیدند.

لاریجانی با اشاره به کتاب خاطرات مسئول اطلاعات ارتش عراق درباره اطلاعاتی که به آنها می رسید اظهار داشت: وثیق سامرایی مسئول اطلاعات ارتش عراق که عنصر ناپیدای عراق بود و هنوز هم زنده است در کتاب خاطرات خود به صورت کامل چگونگی همکاری آمریکا با عراق را در جنگ علیه ایران تشریح می کند و مثلاً می نویسد فلان شخصیت آمریکا ما را به حمله و مقاومت در برابر ایران تشویق می کرد و می گفت اطلاعات ماهواره ای منطقه را در اختیار ما قرار می دهد خصوصاً زمانی که عراقی ها در خرمشهر دچار آشفتگی شدند آمریکایی با آنها تماس گرفتند و گفتند از سیستم های مختلف همه اطلاعات صحنه و نقل و انتقالات جبهه را در اختیار شما قرار می دهیم ولی از آنجایی که آنها درک درستی از عنصر مجاهدت نداشتند غافلگیر شدند بنابراین این نکته مایه سرافرازی کشور ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه ۱۱ سپتامبر و بیدار شدن مقطعی آمریکا نسبت به این عنصر پنهان یادآور شد: پس حادثه ۱۱ سپتامبر این کم عقلان صحنه بین الملل شاید به فهمی نسبت به جهاد رسیدند چرا که جمع شدند و با دانشمندان خود به این نتیجه رسیدندکه مادر خاورمیانه با پدیده ای جدید مواجه شده ایم که باید آن را برای دراز مدت خنثی کنیم و به این تصمیم دست یافتند که یک اسلام سکولار را ترویج کنند و عنصر مجاهدت را از کتب درسی کشورها حذف کنند ولی نمی دانستند که جوانان مصر، تونس، بحرین و لیبی از کتب درسی و رسانه ها مجاهدت را نیاموختند و در مراودات میان امت ها این عنصر به دست آمده است.

لاریجانی افزود: آنها نسبت به حجاب در برخی کشورها سخت گیری می کنند و حتی نسبت به مسجد رفتن مسلمانان ممنوعیت ایجاد کرده  و حقوق انسان ها را نادیده گرفته اند ولی اگر فکر می کنند با ترویج نظام غیر اسلامی سکولار و اسلام آمریکایی و این اجناس بدلی می توانند اسلام را از بین ببرند سخت در اشتباهند چرا که پس از صدور این دستورات در مصر و تونس و بحرین و لیبی انقلاب رخ داد و با دستور و فشار رسانه ها حقایق عوض نمی شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مسلمانان می خواهند با عزت زندگی کنند و توسری خور نباشند آنها نمی خواهند ملت دست چندم باشند و شما دستور دهید و یک سری کارگزار دستورات شما را اجرا کنند بنابراین معادلات به وجود آمده در منطقه مبارک است چرا که شرایط در حال تغییر است و این تغییرات از برکت روحیه مجاهدت در میان مسلمانان است.

لاریجانی با اشاره به عناصر پنهانی که در نظام هستی تأثیرگذارند و در این انقلاب ها اثر گذاشته اند گفت: در انقلاب های ایجاد شده برخی افراد عناصر تأثیرگذار و ناپیدا هستند ولی اثرگذاری آنها برای مسلمانان بسیار زیاد است و حاج بصیر و عزیزانی که در گردان کربلا شهید شدند از این عناصر به حساب می آیند که با خدای خود روراست بودند لذا تغییراتی را در زندگی خود و دیگران ایجاد کردند.

وی افزود: سربلندی خانواده، دوستان و همرزمان شهید بصیر را از خداوند متعال مسئلت داریم و پیمودن راه شهدا و صادقان و مجاهدان عالم هستی را آرزومندیم.

 رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه در مراسم اهدای هدایایی به خانواده شهید بصیر و مرتضی جباری شرکت کرد و همچنین از تمبر شهید بصیر و فیلمنامه ای که از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز مازندران به این شهید بزرگوار تقدیم شد پرده برداری کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی