کد خبر : 4290
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/ صداقت و مجاهدت شهید حاج حسین بصیر برای همگان بصیرت‌آور بود

فارس/ صداقت و مجاهدت شهید حاج حسین بصیر برای همگان بصیرت‌آور بود

خبرگزاری فارس: علی لاریجانی با بیان اینکه بصیرت واقعی جز با مجاهدت در راه خدا به دست نمی‌آید افزود: شهید حاج حسین بصیر کسی بود که با خدای خود صادق و مجاهدتش برای همگان بصیرت‌آور بود.


به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا) یادواره سردار بصیرت شهید حاج حسین بصیر عصر دیروز (پنج‌شنبه) با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، سردار اسکندر مؤمنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، سردار محسن قربانی مشاور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار محمد تقی شاه‌چراغی فرمانده سپاه کربلای استان مازندران ، دریابان شمخانی و جمع زیادی از مردم استان‌های مازندران ، گیلان و گلستان و خانواده شهید حاج حسین و اصغر بصیر در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

در این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهار داشت: برای همه ملت ما یک شرف و افتخار محسوب می‌شود که در کشورمان به راحتی زندگی می‌کنیم و این در پرتو خون شهدا شکل گرفته است.

وی ادامه داد: برگزاری چنین یادواره‌ها و جلساتی باعث بیداری ما شده چرا که شهدا بشارت‌دهنده ما بوده و آنها کسانی هستند که در بهترین وجه ممکن در عالم به سر می‌برند و هرگز احتیاجی به چنین جلساتی ندارند و این ما هستیم که در این دنیا به آنها احتیاج داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در زندگی متعارف و معمولی خود نیازمند برگزاری چنین محافلی هستیم و قطعا اثرات آن را خود به خود در جامعه به خصوص برای کسانی که آن زمان را درک نکرده‌اند مثل جوانان شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از حقایق دفاع مقدس از بین کتاب‌ها به دست نمی‌آید افزود: برگزاری چنین یادواره‌هایی که با مواجهه مستقیم اینچنینی روبرو می‌شوند در بهتر درک کردن این وقایع مؤثرتر است.

* شهید مطهری هرگز دنبال شهرت و دیده شدن نبود

وی در ادامه با اشاره به شخصیت شهید مطهری افزود: شهید مطهری با آن همه آثار خود هیچ وقت حاضر به نوشتن القابی مثل دکتر و آیت الله در پشت آثارش نشد و همه آثار او تنها با نام مرتضی مطهری منتشر گردید و هرگز نمی‌خواست دیده و مطرح شود.

لاریجانی افزود: بعد از پیروزی انقلاب زمانی که شهید مطهری رئیس شورای عالی انقلاب شد اظهار داشت قصد برگشتن به کار اصلی‌ام یعنی همان نگارش کتاب را دارم و به دنبال پست و مقام نبود و کم هستند کسانی که قدرت اداری یا فکری و مالی داشته باشد و در عین حال پرهیزگار نیز باشد.

* شهید حاج حسین بصیر از عناصر ناپیدای هستی بود

وی گفت:  انسان‌هایی وجود دارند که خداوند آنها را بزرگ و گرامی می‌کند که شهید حاج حسین بصیر از آن جمله است که در ظاهر دیده نمی‌شود اما در باطن بسیار بزرگ بود و آنها زنده هستند ولی عناصر ناپیدای هستی مصداق این حدیث هستند که هنگامی که انبیاء سواره هستند با دیدن شهدا به احترامشان پیاده شده و در مقابل آنها با احترام برخورد می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید هر کس حب جهاد نداشته باشد و در این حالت بمیرد منافق از دنیا رفته است و اگر سن او اجازه جهاد نداده باشد باید حب جهاد در وجود او باشد.

*بصیرت واقعی جز با مجاهدت در راه خدا به دست نمی‌آید

وی افزود: بصیرت هم باید مانند حب جهاد داشتن باشد و بصیرت واقعی جز با مجاهدت در راه خدا به دست نمی‌آید. اگر انسان با واقعیت حرکت کند درکی از هستی به دست می‌آورد اما چه کسی چنین درک واقعی از هستی پیدا کند مهم است و اینچنین فردی کسی است که شئونات خود را ندیده و در این حالت است که بصیرت کامل را به دست می‌آورد.

لاریجانی به حدیثی از حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: ایشان باب جنت را باب خاصی برمی‌شمارد و می‌فرماید هر کسی نمی‌تواند از آن وارد شود.

وی ادامه داد: امام علی (ع) نیز راه رسیدن به بصیرت واقعی را در پناه مجاهدت می‌داند. شهید حسین بصیر نیز اگرچه از لحاظ تحصیل در سطح بالایی نبود اما بصیرت عمیق را با مجاهدت خود در راه خدا بدست آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید عناصر ناپیدا و پنهان هستی را درک کنیم یعنی آن لایه‌ای که شرف کشور و عوض کننده شرایط آن شده است و همین لایه پنهان است که باعث تغییر حاج بصیر و جوانان دیگری شد و عظمت ایران اسلامی و سرفرازی امروز کشور در برابر قدرتمندان به همین خاطر است و کشور ما را امروز به یک شاخص در جهان تبدیل کرده است آن هم در برابر کشورهایی که هیچ درکی از عنصر مجاهدت نداشته و تنها به عناصر مادی خود توجه می‌کنند.

وی یادآور شد: اگر ابتکاراتی که در گذشته در دوران دفاع مقدس مانند عملیات فاو با آن همه تجهیزات زیاد عراق در سیستم‌های اطلاعاتی و ماهواره‌ای که توسط کشورهای مختلف در اختیارش قرار گرفت پیروزی‌هایی به دست آمد،دلیل اصلی آن عنصر مجاهدت است.

لاریجانی به بیان خاطره‌ای از سپهبد وثیق سامرایی عراقی پرداخت و گفت: او یک عنصر پنهان در ارتش عراق است که در کتاب خاطراتش اظهار داشته است آمریکایی‌ها در مقاطع مختلف اطلاعات زیادی از ایران در اختیار عراق می‌گذاشتند که یکی از آن مقاطع در زمان آشفتگی ایران در خرمشهر بود که آنها تمام اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات نیروهای ایران را به طور دقیق در اختیار ما قرار می‌دادند اما ما باز هم غافلگیر شدیم و دلیل این غافلگیری توسط نیروهای ما عدم درک مجاهدت ایرانیان بود.

*روحیه مجاهدت کشورهای اسلامی هرگز با ترویج سکولار از بین نمی‌رود

رئیس قوه مقننه بیان داشت: بعد از حادثه 11 سپتامبر کم عقلان بین‌‌المللی پس از بحث و بررسی به زعم خود به این نتیجه رسیدند که در صحنه بین‌المللی با یک پدیده جدید مواجه شده‌‌اند و آنها تصمیم به ترویج سکولار گرفته و گفتند باید اسلام را از کتاب‌ها حذف نماییم اما جوانان در لبنان ، مصر، تونس و بحرین از طریق این کتاب‌ها و رسانه‌ها و نوشته‌جات آنها منحرف نشده و روحیه مجاهدت آنها از بین نرفت.

وی به سفر خود به یکی از کشورها اشاره کرد و گفت: در این کشور دستور داده شده بود تا جوانان زیر 18 سال به مسجد نروند و یا دختران و خانم‌ها هنگام ورود به مدرسه حجاب نداشته باشند و وقتی دلیل این موضوع را با رئیس جمهور آنجا در میان گذاشتم هیچ پاسخی نداد اما با حضور در نماز جمعه آن کشور به وضوح دیدم که چگونه مردم با اشتیاق به نماز می‌آیند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: بعد از همین دستورات و سختگیری‌ها بود که باعث شد در مصر و لیبی انقلاب عظیمی شکل گیرد و این خواست فکری مسلمانان است که هرگز نمی‌خواهند تحت سلطه دیگران باشند و این معادله‌ای رایج در منطقه است و از روحیه مجاهدت در راه خدا سرچشمه گرفته است.

لاریجانی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: در شب انتخابات مصر عده‌ای از مردم را می‌کشند اما به هیچ دستاوردی نمی‌رسند و این ویژگی نیز در پناه مجاهدت ایجاد شده و عنصری ناپیدا است و تأثیر بسیار زیاد و تعیین کننده دارد و شخصیت شهید حاج حسین بصیر و افراد دیگر لشگر 25 کربلا دارای این ویژگی است که همراه با مجاهدت با خدای خویش صادق و روراست بودند و اگر ما بخواهیم منتظر واقعه امام زمان باشیم باید همواره این انتظار را در قلب خود داشته‌باشیم و مجاهدت شهید حاج حسین بصیر برای همگان بصیرت‌آور بود.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی