کد خبر : 4288
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/ ابتکاری در زمینه تولید ملی به کار گرفته نشده است

فارس/ ابتکاری در زمینه تولید ملی به کار گرفته نشده است

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه پس از اجرایی شدن هدفمند کردن یارانه‌ها و بررسی این موضوع در کمیسیون‌های مجلس، در بخش تولید ملی هیچگونه ابتکار عملی به کار گرفته نشد.

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه این تشکل از ابتدا به صورت مکتبی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند، گفت: گرچه حال و هوای کشور ما در خصوص وجود احزاب فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است اما برخی از احزاب و تشکل‌ها توانسته‌اند با یک ساختار مناسب مسیر خود را طی کنند.

وی با اشاره به اینکه هنوز سررشته تشکیلاتی که مردم‌سالاری را به یک ساختار مناسب تبدیل کند در کشور وجود ندارد، افزود: سازمان‌ها و تشکلات سیاسی باید از یک مسلک برخوردار باشند تا بتوانند در اداره کشور گام موثری بردارند.

لاریجانی اظهار داشت: شهید بهشتی به عنوان نماد یک فرد تشکیلاتی نقش مثمر‌ثمری را در زمان خود در قالب حزب جمهوری اسلامی ایفا کرد و نشان داد که به صورت مسلکی و در قالب یک چارچوب مناسب کار حزبی انجام می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به طور حتم انجام دادن یک کار تشکیلاتی مشکلات بسیاری را به همراه دارد و برخی از گروه‌ها و جریانات سیاسی فاقد مسلک هستند و قبول نمی‌کنند که کار تشکیلاتی انجام گیرد اما دو نکته مهم در انجام کارهای ساختاری و تشکیلاتی باید در نظر گرفته شود. اینکه افرادی که دنبال تشکیل کار حزبی هستند بایستی دلیل این کار را مشخص کنند و دوم اینکه در راستای هدایت برنامه‌های خود گام‌های محکمی بردارند به مانند شهید بهشتی که در اداره حزب جمهوری اسلامی عملکرد قابل قبولی داشت که متاسفانه با مشکلاتی چون تنگ‌نظر در بیرون و داخل حزب از سوی برخی از افراد مواجه شد و این موضوع باعث از هم پاشیدن این تشکل شد.

علی لاریجانی با انتقاد از نبود ساختار تشکیلاتی در کشور اظهار داشت: در دوره‌های مختلفی در کشور ما شرایط سیاسی به وجود آمد که بیشتر به سمت منزوی کردن تشکیلات بود لذا قانون احزاب و تشکل‌های سیاسی احتیاج به یک بازنگری دقیق دارد. از این رو در مجلس هشتم پیش‌نویسی برای قانون احزاب به وجود آمد که به نتیجه نرسید لذا به طور حتم بازنگری در قانون احزاب در مجلس نهم از سوی نمایندگان باید پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه در سنت اسلامی انسان باید هدف داشته باشد گفت: الزامی است که از جامعه استعداد‌های بالفعل به بالقوه تبدیل شده و ما در پناه عقل دین را پیدا کنیم زیرا در پناه دین به کمال می‌رسیم اما توجه به این نکته نیز مهم است که در این مسیر اعتدال و ادب را فراموش نکنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما اگر قصد داریم کار تشکیلاتی و حزبی انجام دهیم باید آداب آن را بدانیم و روح جمعی را تضعیف نکنیم زیرا اگر روح جمعی ضعیف شود هیچ حرکتی در آن به وجود نمی‌آید از این رو انسانی که مسلکی است و هدفش مشخص است با در نظر گرفتن عقل، دین، اعتدال و محاسبه در مسلک خود می‌تواند به اهدافش دست یابد.

وی اظهار داشت: یک حرکت اجتماعی سالم باید غایت داشته باشد و اهداف آن مشخص شود چنانکه رهبری در سالهای اخیر تلاش کرده‌اند هدف‌های بلند‌مدتی را چون سند چشم‌انداز تدوین نمایند. از این رو در کارهای تشکیلاتی باید غایت و هدف مشخص شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عبارت اصولگرایی به سالهای قبل تعلق دارد گفت: افرادی چون استاد مطهری بارها تاکید کردند که جامعه‌ای که بدون اصول حرکت کند آفت است. از این رو ما اگر در جامعه خود اصول را رعایت کنیم و بر اساس محاسبه عمل کنیم به طور حتم موفق خواهیم بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تبعیت از نهادها و دستگاه‌های نظارتی اجباری است خاطرنشان کرد: ممکن است دستگاه‌های نظارتی نیز اشتباه کنند اما به طور حتم در هر شرایط باید از دستگاه‌های نظارتی کشور تبعیت کرد.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در مسیر سعادت قرار گیریم باید چشمهای بینا داشته باشیم و در پناه عقلانیت و تفکر دینی که دو عنصر اصلی در اداره جامعه است استفاده کنیم و به این اعتقاد داشته باشیم که اگر در مسیر اداره جامعه تنها از ساز و کار عقلانی استفاده نکنیم زیرا به طور حتم موفقیت نخواهیم داشت بلکه باید بستر را برای حضور نخبگان آماده کرد و هیچ فردی را با زدن برچسب نباید از میدان خارج کنیم زیرا این موضوع عقلانیت اجتماعی ندارد و باید به این نکته توجه کرد که استفاده از عقل جمعی در جامعه الزامی است.

لاریجانی اظهار داشت: در فضای جامعه باید از تخریب دیگران پرهیز کنیم زیرا بر اساس سنت اسلامی و با توجه به اینکه خداوند ستار‌العیوب است تخریب دیگران به دور از سنت الهی است چنانچه شهید مطهری بارها تاکید کردند علت سقوط دنبال کردن ارزش‌های باطل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عدالت زمانی محقق خواهد شد که همه عناصر و ارزش‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند تصریح کرد: در شرایط امروز کشور ما بیش از گذشته فشارهای بین‌المللی را تحمل می‌کند و مشکلات و معضلات موجود در منطقه نیز به سامان نرسیده‌اند به طوری که اوضاع منطقه هم امیدوارکننده است هم شرایط غیرقابل قبولی در آن اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه ما نیازمند این نیستیم که دیگران از انقلاب ما یاد کنند اظهار داشت: ملت ایران و انقلاب اثرات خود را در منطقه گذاشته است از این رو نیازی نیست که مسئولین و چهره‌های شاخص کشور انقلاب‌های منطقه را ناشی از انقلاب ما بدانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در زمینه سیاست داخلی کشور وضعیت خوبی ندارد و ما از سرمایه‌های داخلی به صورت مطلوبی استفاده نکرده‌ایم گفت: از نظر بعد فرهنگی کشور در شرایط فعلی دارای چالش سنگینی نیست و ما از ظرفیت‌های دینی که در کشور وجود دارد به اندازه استفاده نکرده‌ایم.

لاریجانی اظهار داشت: در حوزه اقتصادی کشور مشکلات و ضعف بیشتری وجود دارد و متاسفانه از نظر نخبگان و چهره‌های شاخص به خوبی استفاده نشده است. از این رو انتظار می‌رود در مسائل اقتصادی تک‌روی روی ندهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در جامعه مردم‌سالار تک‌روی جایز نیست از این رو انتظار می‌رود که مسئولین در مسائل اقتصادی تک‌روی نکنند.

وی تصریح کرد: بحث هدفمند‌ کردن یارانه‌ها و تصویب این قانون در مجلس هشتم یک سال و نیم طول کشید و نمایندگان مجلس بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که هدفمند‌ کردن یارانه‌ها به صورت مرحله‌ای باشد و یک دفعه صورت نگیرد و طی روند 5 ساله این قانون اجرا شود از این رو مبنا بر این قرار گرفت که در بحث هدفمند کردن یارانه‌ها 30 درصد را به مسئله تولید اختصاص داده و 20 درصد را به مسائل دیگر اما متاسفانه پس از اجرایی شدن هدفمند کردن یارانه‌ها و بررسی این موضوع در کمیسیون‌های مجلس در بخش تولید ملی هیچگونه ابتکار عملی به کار گرفته نشد.

لاریجانی افزود: قابل پیش‌بینی بود که به دلیل لجبازی، امروز شاهد بروز مشکلات در بخش دامپروری، کشاورزی و صنعت باشیم از این رو انتظار می‌رفت مسئولین عملکرد سنجیده‌تری را داشته باشند و امروز ما شاهد این نباشیم که نقدینگی به جای اینکه به سمت تولید برود به طرف دلالی سوق پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با اشاره به اینکه مقام مظم رهبری امسال را سال حمایت از تولید ملی‌‌ نامیدند تصریح کرد: باید از تک‌روی در مسائلی که به اداره کشور وابسته است پرهیز شود زیرا به هیچ وجه در شرایط فعلی تک‌روی قابل قبول نیست و عقلانیت حکم می‌کند که مردم یک زندگی باقاعده را داشته باشند.

لاریجانی افزود: استفاده از نخبگان و همراهی قوای سه‌گانه کشور با یکدیگر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در شرایط فعلی الزامی است و سه قوا باید با توجه به شرایط درونی و بیرونی در راستای وحدت ملی بدون هتاکی و تخریب و با اتخاذ انتقادات سازنده در راستای وحدت ملی گام بردارند.

رئیس مجلس نهم با اشاره به اینکه تضعیف جایگاه مراجع و روحانیت به نفع کشور نیست گفت: حرفهایی که بوی ناسپاسی نسبت به مراجع و رهبری را می‌دهد حرف‌های کاذبی است از این رو نباید هیچگونه حرکتی در راستای تضعیف روحانیت در کشور صورت گیرد و اگر قوای سه‌گانه با یکدیگر مشکلی داشتند با توجه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مشهد با اتخاذ روح همدلی و همکاری در راستای اعتلای کشور گام بردارند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی