کد خبر : 4286
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در اولین یادواره سردار بصیرت شهید حاج حسین بصیر:

روحیه مجاهدت رمز ایستادگی ملت ایران مقابل قدرتهای درنده و مزور است

روحیه مجاهدت رمز ایستادگی ملت ایران مقابل قدرتهای درنده و مزور است

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه پنجشنبه در اولین یادواره سردار بصیرت شهید حاج حسین بصیر با بیان اینکه برگزاری این قبیل محافل خود به خود اثرگذار اس و باعث بیداری برای افرادی که در این دنیا زندگی می کنند می شود، گفت:معمولا برگزاری یادواره شهدا در جامعه ما اثرات خود را می گذارد به‌ویژه برای کسانی که سن‌شان اجازه‌ی درک انقلاب را نمی‌دهد.معتقدم حقایق دفاع مقدس از لابلای کتابها و رسانه ها بیرون نمی آیدو باید مواجهه روشنتری برای افراد حاصل شود تا بخشی از مجاهدتها درک شود.

وی افزود: در مراودات عرصه بین الملل نیر وضعیت همین گونه است. در مراودات بین کشورها در صحنه‌ی بین‌الملل، معمولا وزرای خارجه و دیپلمات‌های کشورها با طرف‌های مختلف روابط دیپلماتیک برقرار می‌کنند و در واقع صحنه‌گردانان آشکارند، ولی یک سری عناصر پشت پرده مانند نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، این مراودات را مدیریت می‌کنند. عناصر ناپیدا، موثرترند. در صحنه‌ی موجود جامعه‌ی جهانی، عناصر پیدا، گاهی حرف کلفت می زنند تا طرف مقابل بترسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:  به طور مثال وزیر خارجه‌ی آمریکا برخی مواقع حرف‌های درشتی نسبت به ایران بیان می‌کرد ولی کسی به آن توجه نمی‌کرد. اینکه چرا کسی به تهدیدات آنها توجهی نمی‌کند به خاطر این است که اینها عناصر پیدای صحنه‌ی بین‌الملل هستند و برای سست کردن اداره‌ی کشورها چنین اظهاراتی بیان می‌کنند. در موضوع هسته‌یی ایران طی 15 سال گذشته حرف ها و تهدیدهای گنده‌ای کردند ولی 99 درصد آنها عملی نشد. وقتی بوش رییس‌جمهور آمریکا بود به روش‌های مختلف به ایران اطلاعات می‌رسید که گویا آنان درصدد حمله به ایران هستند ولی آیا حمله‌ای شکل گرفت؟ آنان مثل مهره‌هایی عمل کردند ولی طرف مقابل، بازی شطرنجی آنان را می‌شناسد.

وی ادامه داد: نظام هستی نیز چنین وضعی دارد. لایه‌ی آشکار، وضع زندگی عالم کثرات است. گاهی قدرت اقتصادی و گاهی منزلت‌های اجتماعی خودنمایی می‌کند ولی کم هستند افرادی که فکر، قدرت یا مالی داشته باشند و متواضع باشند. اما در عالم باطن، مناسبات متفاوتی در جریان است و اصلا مقدرات عالم دست صحنه‌گردانان پشت پرده است. مجاهدین فی‌سبیل‌الله، عالم‌گردانان هستی هستند و جهان هستی به آنان فخر می‌کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه عناصری مانند حاج بصیر در ظاهر دیده نمی شوند اما نقش اصلی را در عالم دارند، گفت: شهید حاج حسین بصیر  یکی از مجاهدان راه خدا بود. فکر می کنم شهدا نزد پروردگارشان روزی می‌خورند و عالم به دست آنان اداره می‌شود. جایگاه و منزلت شهدا در سطحی است که انبیای الهی در روز قیامت به آنان احترام می‌گذارند. عنصر اصلی در تشخیص فردی، اصل مجاهدت در راه خداست. بصیرت در آمادگی فرد برای شهادت و مجاهدت است و جز از این راه حاصل نمی‌شود. معرفت حصولی موجب پیدا شدن درکی جزئی می‌شود ولی این قبیل واقعیات، بخش‌های کوچکی از حقیقت هستند.، کسی درک واقعی حقیقت را می‌کند که مرگ‌آگاه باشد.

وی با بیان اینکه مجاهدین در راه خدا عناصر ناپیدا ولی موثر در هستی هستند، گفت: عنصر اصلی در تشخیص واقعی یک فرد این است که اهل مجاهدت باشد و حتی اگر سن او اجازه نمی دهد حب جهاد داشته باشد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ما به این دلیل حاج حسین بصیر را با بصیرت می دانیم که بصیرت واقعی از راه مجاهدت حاصل می شود و او هم از مجاهدان در راه خدا بود. در سنت اسلامی مرگ آگاهی موجب بصیرت می شود. شاهدیم  بسیاری از کشورها امکانات زیادی در اختیار دارند، ولی چون اصل مجاهدت را ندارند، با وجود پول، نفت و گاز فراوان مجبورند دستور افراد آن طرف عالم را گردن نهند.

لاریجانی تصریح کرد: فردی که شئونات خودش را نادیده می‌گیرد، معرفت و بصیرت حقیقی پیدا می‌کند. ولی اگر کسی از جهاد و مجاهدت رویگردان شود لباس ذلت بر تن خواهد کرد.

وی ادامه داد:  بصرت واقعی در پناه مجاهدت در راه خدا است. شاید «حاج بصیر» خیلی اهل مطالعه نبود و مطالعه‌ی معمولی داشت اما بصیرت واقعی پیدا کرده بود؛ چون مجاهد راه خدا بود. ما نیز اگر می‌خواهیم در جامعه تحول به وجود آوریم و جزو منتظران واقعی حضرت مهدی (عج) باشیم باید واقعا در قلبمان آمادگی شهادت داشته باشیم؛ چرا که آمادگی برای مجاهدت، بصیرت می‌آورد. عناصری نظیر حاج بصیر حقیقت هستی را به خوبی درک کردند. اکنون نیز بسیاری از جوانانمان در قلبشان روحیه‌ی مجاهدت وجود دارد ولی میدان ظهور آن برایشان مهیا نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران عزت مند و در مقابل قدرتهای درنده و مذور ایستادگی می کند به دلیل روحیه مجاهدت است اما در مقابل کشورهای غربی درکی از روحیه‌ی مجاهدت ندارند؛ چون اهل ظاهرند، در حالی که ابتکارات حیرت‌آور ایران در گذشته به دلیل بصیرت مجاهدان راه خدا بود. رژیم عراق از اطلاعات ماهواره‌ای همه‌ی کشورها استفاده می‌کرد ولی چرا در برابر نیروهای ایران ناتوان بودبه دلیل اینکه درکی از عنصر بصیرت ایرانیان نداشتند و اصلا روی آن حساب باز نکرده بودند.

لاریجانی در همین زمینه تصریح کرد: بعد از حادثه یازده سپتامبر کم عقلان صحنه بین الملل دور هم جمع شدند و مطرح کردند که خاورمیانه با پدیده جدیدی مواجه است و باید با ترویج اسلام سکولار روحیه مجاهدت را از این جوامع دور کرد اما باید به آنها گفت مگر جوانهای مجاهد مجاهدت را از کتابهای درسی غربی یاد گرفتند که حالا از آن دست بکشند.

وی تاکید کرد: رمز استمرار ابتکارات حیرت‌آورملت ایران استمرار روحیه‌ی مجاهدت است. اگر به این موضوع توجه کنیم، قافله‌ی سرافرازی کشور به پیش خواهد رفت. مسلمانان دوست ندارند ملت‌های دست هشتم باشند و توسری‌خور بمانند. معادله‌ای که در منطقه در حال رایج شدن است از برکت روحیه‌ی مجاهدت است. در انقلاب مصر عده‌ای کشته شدند ولی خیل عظیم مردم این کشور در انتخابات موجب عقب‌نشینی مستکبران و زورگویان شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حاج حسین بصیر همواره روراست کار می کرد، گفت: آیت الله بهجت در دیداری می فرمودند آن چیزی که انسان را تغییر می دهد روراستی با خداوند است.

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی