کد خبر : 4273
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

باشگاه خبرنگاران/در ديدار رؤساي مجالس ايران و سوريه

باشگاه خبرنگاران/در ديدار رؤساي مجالس ايران و سوريه

رييس مجلس سوريه با بيان اينكه برخی کشورهای منطقه که براي دموکراسی دل می‌سوزانند از کوچکترین آزادی حتی برای حقوق مردم خودشان برخوردار نیستند، گفت: بهترین نمونه چنین کشورهایی قطر است چرا كه نيمي از پايگاههاي آمريكا براي كشتار مردم سوريه در آن مستقرند.
به گزارش خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران پس از دیدار با رئیس مجلس سوریه با حضور در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندي از ين ديدار گفت: دو ملت ایران و سوریه همواره روابط عمیقی داشتند و ما همیشه موضع سوریه را در مقابله با رژیم صهیونیستی بخش ممتازی می دانیم و ستایش می کنیم.

وي در ادامه افزود: در جنگ ۳۳ روزه که رژیم صهیونیستی دندان های خود را به سمت لبنان تیز کرده بود کشورهای زیادی در منطقه علیه مردم لبنان عمل کردند و گاه اخباری پشت صحنه به رژیم صهیونیستی مخابره می کردند اما ملت سوریه در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاد و این مسئله در حافظه تاریخی ملت های مسلمان است.

لاریجانی همچنين تصريح كرد: در جنگ تحمیلی که غربی ها با حمایت کشورهای بسیاری به ایران حمله کردند خیلی از کشورهای منطقه در کنار صدام بودند اما سوریه در کنار ایران بود و این مسئله نیز در حافظه تاریخی ملت ایران نقش بسته است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی یک غوغای سیاسی در صحنه بین المللی به وجود آمده است گفت: این مسئله دو وجه دارد که بخشی از آن مربوط به اصلاحات دموکراتیک در سوریه است و برخی دیگر توطئه گری  است که در منطقه و جهان علیه سوریه به راه انداخته اند تا این نیروی مقاومت و مبارز بر علیه رژیم صهیونیستی را ضعیف کنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه ما از  اصلاحات در درون سوریه حمایت می کنیم، یادآورد شد: تمام کشورهای منطقه باید ساختاری دموکراتیک داشته باشند اما توجه به توطئه گری برخی کشورها در منطقه که حکومت های دیکتاتور دارند و با سلاح می خواهند این قدرت علیه رژیم صهیونیستی را تضعیف کنند توجه داشت.

رئیس قوه مقننه افزود: توضیحاتی که آقای اللحام رئیس مجلس سوریه دادند دلالت بر این داشت که اصلاحات و حرکات دموکراتیک در سوریه آغاز شده و ما از این حرکات دموکراتیک در سوریه حمایت می کنیم اما معتقد هستیم با سلاح و انفجار نمی شود اصلاحات ایجاد شود.

وی با بیان اینکه مذاکرات مثبتی با آقای اللحام داشتیم اظهار امیدواری کرد: در مجموع وضع منطقه به سمت آرامش پیش برود.

 

در ادامه این دیدار رئیس مجلس سوریه محمد جهاد اللحام با تشکر از ملت ایران به ویژه لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به خاطر مواضع و صحبت هایشان گفت: من از موضع بزرگوارانه و عادلانه ایران در قبال بحران سویه تقدیر و تشکر می کنم چرا که در شرایط کنونی سوریه از ابعاد مختلف با فشارهای زیادی از جمله تبلیغاتی، سیاسی و نظامی مواجه است.

اللحام ادامه داد: در واقع دولت آمریکا و برخی از مزدوران در منطقه که وابسته به غرب هستند تلاش می کنند به بهانه دموکراسی اهداف خود را بر سوریه تحمیل کنند و در ادامه آن با سیطره بر سوریه به هدف رژیم صهیونیستی برسند.

وی با بیان اینکه سوریه امروز تنها کشور مقاومت است که در خاورمیانه باقی مانده، افزود: آمریکا و رسانه های مزدور آن تلاش می کنند از ارتش و رهبری سوریه تصویری نشان بدهند که در حال کشتن مردم سوریه هستند در حالی که بنده از اینکه ارتش قهرمان و مقاوم سوریه چنین کاری را انجام دهد پناه به خدا می بریم.

رئیس مجلس سوریه تأکید کرد: برخی کشورهای منطقه که از دموکراسی و آزادی صحبت می کنند و برای آن دل می سوزانند از کوچکترین آزادی و دموکراسی حتی برای حقوق مردم خودشان برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه بهترین نمونه برای چنین کشورهایی کشور قطر است، گفت: نیمی از پایگاه‌های آمریکا که نیروهای مسلح را علیه سوریه تغذیه می کنند در این کشور وجود دارد تا ملت سوریه را به کشتن دهد.

اللحام یادآور شد: در همین حال کشورهای ایران، روسیه و چین این کشورهای دوست که از حق دفاع می کنند و با دقت تمام مسائل سوریه را رصد می کنند از توطئه در سوریه به خوبی آگاه هستند و می دانند که مسائلی که در سوریه می گذرد یک توطئه بزرگ است.

رئیس مجلس سوریه با تشکر مجدد از رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به دلیل استقبال گرم از وی ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور ایران و سوریه و توسعه زیر سایه رهبری رهبر معظم انقلاب ایران آیت الله خامنه ای و رهبری سوریه رئیس جمهور بشار اسد مورد گسترش یابد.

/س2

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی