کد خبر : 4257
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: دستگیری \'ریگی\' نقطه اوج فعالیت های وزارت اطلاعات بود

ایرنا/ لاریجانی: دستگیری \'ریگی\' نقطه اوج فعالیت های وزارت اطلاعات بود

تهران- رییس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: برخورد با \'عبدالمالك ریگی\' نقطه اوج فعالیت های وزارت اطلاعات بود كه در تاریخ كارنامه این وزارتخانه باقی می ماند و نشان می‌دهد كه سیستم اطلاعاتی ایران، سیستمی پویا و ایستا است.
   

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، \'علی لاریجانی\' در همایش سراسری بزرگداشت روز سرباز گمنام امام زمان (عج) ضمن تبریك میلاد باسعادت حضرت ولی‌عصر (عج) درباره دلیل اهمیت اقدام موففیت‌آمیز وزارت اطلاعات در دستگیری ریگی، اظهارداشت: شبیه چنین اقدامی در دوران جنگ تحمیلی در عملیات \'فاو\' رخ داد كه پیروزی در این عملیات غیرمعقول به نظر می‌رسید اما عنصر مجاهدت و شهادت‌طلبی وقتی وارد صحنه ‌شد، بسیاری از معادلات را تغییر ‌داد.

وی افزود: یكی از مكان‌هایی كه دشمن نمی‌توانست صحنه را به خوبی ارزیابی كند، چنین مكان‌هایی بود.

رییس مجلس شورای اسلامی، فتح خرمشهر را هم غیرقابل تصور توصیف كرد و یادآور شد: با آرایش نظامی قوای دشمن در آن زمان در خرمشهر، فتح این شهر هم غیرممكن به نظر می‌رسید ولی با استفاده از نیروی مجاهدت و شهادت‌طلبی نتیجه دیگری رقم ‌خورد.

لاریجانی با بیان این كه ما نباید در مقابل موجودات موذی مثل رژیم صهیونیستی فقط اقدامات عكس‌العملی انجام دهیم، تصریح كرد: باید در مقابل چنین اقداماتی علاوه بر دستگیری و شناسایی عوامل عملیات‌ها، اقداماتی انجام دهیم كه این رژیم در سر جای خود بنشیند.

وی با تاكید بر این كه باید نیروهای وزارت اطلاعات تقویت و نظارت‌ها قوی شود، گفت: در وزارت اطلاعات همواره افراد فداكاری وجود داشته‌اند كه بدنه اصلی این وزارتخانه را تشكیل می‌دادند و اوضاع را در شرایط مختلف به سامان می‌كردند.

** دوره حاضر، دوره جدید و پیچیده برای وزارت اطلاعات

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: در دوره فعلی هم نقاط قوت فراوانی در وزارت اطلاعات وجود دارد، در شرایط كنونی كه اوج فعالیت ها و فداكاری های نیروهای خدوم وزارت اطلاعات است و باید این نیروها با روحیه و انگیزه كار خود را انجام دهند هرگونه بی مهری به این مجموعه به منزله آسیب به امنیت ملی ماست.

لاریجانی با بیان این كه در سیستم‌های اطلاعاتی قوی، ساختمان و تشكیلات مهم نیستند، افزود: نیروی انسانی و عنصر عملیاتی برای سیستم‌های اطلاعاتی اهمیت دارد.

وی خطاب به سربازان گمنام امام زمان (عج) ادامه داد: هر چند در این زمینه شما با مشكلاتی مواجه بودید، اما رویكرد شما رو به تكامل بود.

وی همچنین با تقدیر از وزیر اطلاعات، مدیران و كاركنان خدوم این وزارتخانه، گفت: امروز وزارت اطلاعات مورد احترام و اعتماد رهبری معظم انقلاب، مسوولان و مردم قدرشناس ایران است.

رییس مجلس شورای اسلامی، ارزیابی از عملكرد كلی وزارت اطلاعات در دوره‌های گذشته را حركت در مسیر تكاملی توصیف و تصریح كرد: این وزارتخانه در جریان فتنه حضور عاقلانه، حساس و خردمندانه‌ای داشت و در برخورد با جریان های صهیونیستی نیز به خوبی حضور یافت و مطابق انتظار مردم عمل كرد.

** وزارت اطلاعات در مسیر انتخابات هوشمندانه عمل كرد

لاریجانی افزود: در انتخابات نیز وزارت اطلاعات در مجموع هوشمندانه و دقیق عمل كرد و توانست نظیف عمل كند و ضمن اینكه ایجاد امنیت كند، حدود را هم رعایت كرد و در كل انتخابات با حضور باشكوه مردم و بدون كمترین مشكل امنیتی سامان پیدا كرد.

**وضعیت پیچیده منطقه‌ای برای كشور

وی یادآور شد: در چند سال گذشته در منطقه پیچیدگی‌ها و قدرت بیشتری داشتیم، بنابراین ما در شرایط پنج سال گذشته نیستیم، به همین دلیل مدل كاری وزارت اطلاعات باید فنی‌تر باشد.

وی یادآور شد: علت ظاهری افزایش فشارها موضوع هسته‌ای ایران است ولی باطن آن مسایل دیگری از جمله نقش‌آفرینی كشور در منطقه، دفاع ایران از فلسطین و مسایلی از این دست است كه برای غرب چنین مسایلی پراهمیت است.

رییس مجلس با اشاره به مذاكرات اخیر ایران و گروه 1+5، افزود: در مذاكرات اخیر هم غربی‌ها اذعان كردند كه ایران بمب هسته‌ای ندارد و حتی دنبال آن هم نیست.

لاریجانی، جایگاه ایران در منطقه را پس از نهضت بیداری اسلامی ویژه توصیف كرد و یادآور شد: هر چند كه در ایران چنین پدیده‌هایی رخ می‌داد اما در ادوار مختلف تاریخی چنین پدیده اصیلی در منطقه به وجود نیامده بود، لذا باید ارزش زمان را دانست.

** وجود جریان های مختلف در خیزش‌های اسلامی منطقه

وی همچنین گفت: نیروهای مختلفی در جریان انقلاب‌های منطقه وجود دارند، از برخی از كشورهای بی‌غیرت عرب كه پول خود را برای ضربه زدن به انقلاب‌ها مصرف می‌كنند گرفته تا كشورهایی مثل آمریكا و كشورهای اروپایی كه به دنبال منافع خود هستند و از چند وجه به این پدیده عمیق توجه دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی، حركت ایجاد شده در منطقه را حركتی استراتژیك دانست و ادامه داد: حتی در صورت بروز اشتباهی كوچك از سوی بعضی از آنها، نباید این حركت عظیم را زیر سوال برد. هر جریان سیاسی ممكن است اشتباهاتی داشته باشد، بنابراین رفتار ایران باید در قبال این پدیده رفتاری استراتژیك باشد و نباید بر اثر بعضی تاكتیك‌ها یا مسائل كوچك، جهت فرمان ما تغییر كند.

لاریجانی، مساله سوریه را مساله‌ای مجزا و مهم دانست و گفت: سوریه از چند وجه وضع قابل مطالعه‌ای دارد؛ هم نقشی كه در مقاومت داشته كه تنها كشور عربی‌ بود كه در جنگ 33 روزه به كمك لبنان آمد، در حالی كه برخی دیگر از كشورهای منطقه در همین زمان اطلاعات و اخبار در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌دادند تا علیه مردم لبنان به كار گرفته شود.

وی، موقعیت ژئوپلیتیك در سوریه را موضوعی قابل مطالعه برشمرد و افزود: با استقامت و پیروزی سوریه حوادث دیگری در منطقه رخ خواهد داد و علت اینكه تمام جریانات غربی و برخی كشورهای منطقه همه در یك طرف جمع شده‌اند بیانگر این است كه در شرایطی حساس قرار داریم.

** نیروهای انقلابی كه باید به هم مدد برسانند گاهی در حال بوكس‌كاری سیاسی هستند

نماینده مردم قم در مجلس نهم در ارزیابی شرایط سیاسی جامعه گفت: در وضعیت سیاسی كشور برخی بی‌سلیقگی‌ها وجود دارد كه باید خیلی مراقت كرد كه چنین مسایلی تبدیل به شكاف و اختلاف نشود. در شرایط كنونی نیروهای مومن كه باید به هم یاری و مدد برسانند گاهی در حال بوكس‌كاری سیاسی هستند.

لاریجانی تاكید كرد: همبستگی ملی در بین نیروها فداكار انقلاب امری فوق‌العاده حیاتی برای كشور بوده و رهبر معظم انقلاب هم بر این مساله تاكید دارند.

وی یادآور شد: دستگاه اطلاعاتی كشور در چنین شرایطی نقش بسزایی داشته است و تحلیل مسایل برای انتخاب راهكاری مناسب ضروری است.

رییس مجلس شورای اسلامی، ثبات در وزارت اطلاعات را امری حیاتی دانست و تصریح كرد: خانه ملت برای تامین نیازهای قانونی وزارت اطلاعات در جهت بالنده تر كردن اقدامات آن و روان تر كردن ماموریت ها، آماده همكاری و همیاری است و فضای حاكم در مجلس نگاه مثبت و مساعدت به وزارت اطلاعات است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تقدیر مجدد از مجاهدت های سربازان گمنام امام زمان (عج) ، اقدامات اخیر دستگاه اطلاعاتی كشور را موجب شادی دل مومنان و خانواده‌های شهدا خواند و برای این سربازان آرزوی توفیق روزافزون كرد.

لاریجانی تصریح كرد: روز گذشته كه حجت الاسلام و المسلمین \'حیدر مصلحی\' به بنده گفت كه در این همایش حاضر شوم با وجود سنگینی كار و برنامه‌های امروز، حضور در جمع سربازان گمنام امام زمان (عجل ) را برای خود وظیفه و فرصتی ارزشمند و مغتنم برای قدردانی و تجلیل از زحمات و خدمات شما عزیزان دانستم.

وی، ثبات در وزارت اطلاعات را امری حیاتی دانست و تصریح كرد: برای تامین نیازهای قانونی وزارت اطلاعات در جهت بالنده تر كردن اقدامات آن و روان تر كردن ماموریت هایش، مجلس شورای اسلامی در این زمینه آماده همكاری و همیاری است و فضای حاكم در مجلس نگاه مثبت و مساعدت به وزارت اطلاعات است.

سیام** 9129**1336
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 80214324

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی