کد خبر : 4255
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/لاریجانی: صلح و صفای جامعه مهدوی در آثار هنرمندان متجلی شود

فارس/لاریجانی: صلح و صفای جامعه مهدوی در آثار هنرمندان متجلی شود

خبرگزاری فارس: رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به زبان همه‌فهم هنر و جایگاه آن در تحقق جامعه مهدوی، خواستار به تصویر کشیدن هم‌دلی و صمیمت دوران ظهور توسط هنرمندان شد.به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در هشتمین همایش بین‌‌المللی دکترین مهدویت با اشاره به تناسب میان شب نیمه شعبان با شب قدر، بیان داشت: طبق روایات پیامبر گرامی اسلام(ص) شب نیمه شعبان، شبی است که در آن اجل‌ و مرگ انسان مشخص می‌شود، از این جهت شبیه شب قدر است، شاید دلیل شباهت این دو شب در این باشد که در شب قدر خداوند قرآن را بر قلب پیامبر نازل کرد و در شب نیمه شعبان که میلاد انسان کامل و ولی خداست، کتاب تکمیلی خداوند به ظهور رسید.

وی با نگاهی فلسفی به تبیین عنوان هشتمین همایش دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه‌ساز، راهبردها و راهکارها»، افزود: برای ترسیم مدینه فاضله مهدوی نیازمند استفاده صحیح از زبان هنر هستیم، در این راستا افراد، برداشت‌های متفاوتی از هنر دارند که در آثار سینمایی، اشعار و معماری‌ آنها نمود پیدا می‌کند، به طوری‌که برخی هنر را تقلید از طبیعت می‌دانند و برخی دیگر با استفاده ابزاری از هنر به برانگیختن احساسات مردم روی می‌آورند.

لاریجانی با بیان اینکه باید هدف از هنر، رسیدن به حقیقت و غایت هدف متعالی باشد، استفاده ابزاری از هنر جهت برانگیختن عواطف را نامطلوب دانست و اظهار داشت: برخی از اشخاص از هنر برای سرگرمی مردم استفاده می‌کنند و به تولید برنامه‌های مفرح روی می‌آورند تا مردم را به نوعی سرگرم کنند، این‌گونه افراد هدف متعالی در هنر ندارند، لذا بیشتر آثاری که در سینما ساخته می‌شود از این نوع طیف است.

وی با اشاره به اینکه هنری متعالی است که انسان را به سوی تعالی سوق دهد نه اینکه سرگرم کننده و یا تقلید از طبیعت باشد، ادامه داد: این همان چیزی است که در سنت اسلامی مدنظر است و در اشعار حافظ، سعدی و سایر شاعران کشورمان موج می‌زند که به نوعی حقیقت‌گرایی و رسیدن انسان به عالم بالا در آن به چشم می‌خورد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هنر مأموریت انتشار حقیقت دارد، ابراز داشت: هنر باید یک بیداری در نهاد انسان به وجود آورد تا او را به امر روشن متعالی ارتقا دهد، سنت اسلامی در قلمرو فقه و تاریخ اسلام مبتنی بر واقعیت‌ است و احکام الهی از کتاب، سنت، عقل و اجماع استنتاج می‌شود که می‌توان از هنر در این حیطه استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه عقلانیت محصول روش علم و فلسفه است، به عالم دیگر یعنی عالم عرفان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه رسیدن به حقیقت و دریافت آن توسط انسان تنها منوط به این عالم نیست، افزود: در سنت اسلام انسان قابلیت دریافت انواع حقیقت را دارد، انسان از آن جهت خلیفه الهی است که در حوزه نامحدودی از این دریافت‌ها قرار گرفته است، در واقع حقیقت یک امر منبسط است و هنر مأموریت دارد این حقیقت را کشف کند.

لاریجانی نگاه به ظهور و نقش امام معصوم را نوعی چنگ زدن به عالم غیب دانست و خاطرنشان کرد: روایات و احادیث در باب مهدویت، یک اقیانوس مواج معارف است، شاید توجه به این موضوع که حضرت مهدی(عج) سرپرستی همه مردم عالم را بر عهده دارد و حضرت(ع) در نامه‌ای به شیخ مفید به این امر اذعان می‌کند، می‌تواند زندگی انسان را تحت شعاع قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه امام مهدی(عج)، قائم به تمام امور جهان است، ادامه داد: در روایات داریم که با ظهور حضرت(عج)، ایشان به مبارزه با ستمکاران می‌رود، یعنی باید همواره عنصر جهاد در دل‌ها و اندیشه‌ها زنده باشد و جهاد موضوع حاشیه‌ای نیست، بلکه متن زندگی انسان است پس با توجه به این موضوع که مبارزه با استکبار یکی از روش‌های مهدوی است، در حال حاضر نیز یک منتظر می‌تواند به مبارزه با استکبار کنونی برود که همان آمریکا و صهیونیسم هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت برخی از متحجران در عصر حاضر به ویژه وهابیون برای اختلاف و کدورت میان فرق مختلف اسلامی، بیان داشت: هنگامی‌که امام زمان(عج) ظهور می‌کند، یک الفت و مهربانی میان مردم شکل می‌گیرد و کینه‌ از دل‌ها بیرون می‌رود، پس هنر می‌تواند در قالب آثار خود مهربانی، صلح و صفا را به تصویر بکشد و به نوعی خود را به جامعه آرمانی مهدوی نزدیک سازد.

وی با بیان اینکه با ظهور حضرت حجت (عج) سرسبزی و آبادانی به جهان باز می‌گردد، افزود: با این حال به نظر می‌رسد، زمینه‌های آبادانی قبل از ظهور باید برداشته شود و هنر می‌تواند در این‌باره نقش مهمی را ایفا کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه عقول مردم در دوران ظهور رشد می‌کند، اظهار داشت: این بالفعل شدن عقول مردم در حدی است که خانم‌های خانه‌دار به درجه اجتهاد می‌رسند؛ به عبارت دیگر جریان تکاملی به حقیقت به جایی می‌رسد که عقل‌ها بالفعل شود، پس برای اینکه بتوان زودتر به دوران ظهور رسید، باید به سوی علم، دانش و معرفت حرکت کرد.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی