کد خبر : 4253
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ لاریجانی: هنر باید زمینه سازی ظهور باشد

مهر/ لاریجانی: هنر باید زمینه سازی ظهور باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بین المللی دکترین مهدویت گفت: هنر باید تلنگری برای بیداری جامعه به سمت علم و معرفت برای زمینه سازی ظهور باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دومین سخنران افتتاحیه هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت بود.

لاریجانی ضمن تبریک این روز فرخنده به ارائه بحثی در خصوص هدف از هنر پرداخت و گفت: در میان گروههای مختلف حتی در ایران برداشتهای مختلفی از هنر وجود دارد.

وی در ادامه با تشریح مسلک های مختلف در برداشت از هنر گفت: عده ای هنر را نوعی تقلید از طبیعت می دانند و علت اصلی این برداشت ماهیت زیباشناسانه هنر است. البته این مسلک هنر را محدود می کند.

لاریجانی مسلک هنری دیگر را تلاش برای برانگیختن احساسات مخاطب خواند و گفت: این برداشت از هنر گاهی ابزار سیاست مداران شده است و افلاطون با این روش مخالف بوده و معتقد بود در این برداشت از هنر حقیقتی وجود ندارد.
وی برداشت دیگر از هنر را ایجاد سرگرمی برای مردم خواند و گفت: امروز این رویکرد در رسانه ها گستردگی زیادی دارد. این برداشت به دنبال و سرگرمی مردم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رویکرد انسان به هنر سرگرمی و برانگیختن احساسات نیست بلکه هنر اهداف بزرگتری دارد.  هنرمند وظیفه دارد حقیقت را منکشف کند تا مخاطب را به سمت تعامل و بیداری رهنمون شود.

وی در خصوص برداشت از حقیقت نیز گفت: حقیقت محصور به دریافت های حسی و یا علم و فلسفه و حتی فقه نیست. حقیقت شامل حوزه های عرفانی هم هست که در قالب فقه، تاریخ، علم و حفظ نمی گنجد.

لاریجانی تصریح کرد: هنر ماموریت کشف حقیقت را دارد و حقیقت امری منبسط است بنابراین همه جنس هنری هم نمی تواند این حقیقت را انکشاف کند. ساختارها قدرت حمل برخی حقایق را ندارند بنابراین باید سنخیتی میان صورت و ماده وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در برگزیدن قالب های هنری برای نمایش بحث ظهور و امام معصوم دقت کرد به بیان چند نکته در این خصوص پرداخت.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امام معصوم به عنوان ولی خدا امروز سرپرستی ما را برعهده دارد در خصوص نامه امام زمان به شیخ مفید گفت: در نامه ای که حضرت برای شیخ مفید نوشته اند نکات ارزنده ای وجود دارد ایشان در این نامه تاکید می کند ما سرپرستی شما را برعهده داریم و در کارهای شما نظارت می کنیم و اگر این سرپرستی نبود شما به دست مستکبرین نابود می شدید.
 
وی گفت: تصور کنید که هر روز که از خواب بر می خیزید خودتان را به امام می سپارید انسان برای تقرب باید مراقبت داشته باشد .
 
لاریجانی تصریح کرد: یکی از چیزهایی مهمی که می تواند بیداری به وجود آورد القای این موضوع در هنر است که انسان موجودی یله نیست و متکی به امری متعالی است بنابراین القای این موضوع که ما تحت اشراف ولی حق هستیم عامل بیداری انسان هاست.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ولی خدا به برپایی احکام اسلامی و مبارزه با ستمگران قیام می کند، گفت: عنصر جهاد امری است که باید در دلها حضور داشته باشد .
 
وی در ادامه دو روایت در خصوص ارزش جهاد قرائت کرد و گفت: حضرت رسول (ص) می فرماید اگر کسی در جهاد شرکت نکرد و در دلش هم علاقه به جهاد نداشت منافق می میرد و همچنین امام علی (ع) نیز می فرمایند اگر کسی رویگردان از جهاد باشد بصیرت را از دل او بر می داریم.
 
لاریجانی در بخش دیگری از سخنرانی خود با بیان اینکه ولی عصر بر ضد ستمگران قیام می کند، گفت: امروز می توانیم بگوییم منشاء اصلی ستم در دنیا کجاست، امروز منشاء اصلی ستم آمریکا و صهیونیست ها هستند که اثر هنری باید آن را نشان دهد.
 
وی ادامه داد: امروز عده ای از متحجرین می خواهند اختلافات فرق اسلامی را مبین کنند .
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش آمریکا برای به انحراف کشاندن انقلاب های منطقه ای گفت: آمریکا در انحراف انقلاب مصر، سرکوب مسلمانان بحرین بسیار تلاش کرد و صهیونیست ها به اتکای آمریکا بیش از 60 سال است که مردم فلسطین را آواره کرده اند و بیش از 50 سال حکومت پهلوی به پشتیبانی آمریکا بر ما ستم کرد.

لاریجانی با اشاره به تلاش های آمریکا برای ایجاد تشنج در سوریه گفت: امروز در منطقه ما هر کشوری دیکتاتوری که متصل به آمریکا باشد مشکلی ندارد اما آمریکا در مقابل سوریه به خاطر سبقه مبارزاتی اش با رژیم صهیونیستی ایستاده است. البته ما نمی گوییم که اصلاحات نباید در سوریه اجرا شود اما چرا آمریکا با دیکتاتورهای منطقه مقابله نمی کند.
 
وی لکه ننگ دیگر جامعه اسلامی را جریان وهابیت خواند و گفت: این جریان به دنبال ایجاد تفرقه در امت اسلامی است و به جای تلاش برای وحدت مسلمانان تفرقه می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تکفرییون می گویند به دنبال مجاهدت هستند اما مجاهدت واقعی آن است که حزب الله لبنان و ملت ایران انجام دادند. کار اینها مجاهدت نیست درندگی است.

لاریجانی خطاب به این نحله فکری گفت: اگر اهل مبارزه هستید با ستون های اصلی استکبار بجنگید چرا به جان مردم مسلمان افتاده اید.

وی تاکید کرد: اگر به دنبال زمینه سازی ظهور هستید باید این امر در هنر متجلی شود باید نمادهای استکبار را بشناسیم و آن را در عرصه هنر متجلی کنیم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اتکای به ولی خدا ، جهاد و استکبارستیزی سه موضوعی است که باید در هنر تجلی یافته تا زمینه های ظهور را فراهم کند.

لاریجانی ادامه داد: در روایات مختلف آمده است با ظهور حضرت مهدی (عج) زمین آباد شده و عقول مردم رشد می کند تا جایی که هر زن خانه دار در حد مجتهد است.
 
وی با تاکید بر اینکه باید در راستای رشد عقول تلاش کرد گفت: هنر باید تلنگری برای بیداری جامعه به سمت علم و معرفت باشد زیرا جامعه ای که اهل علم و معرفت باشد آماده ظهور است و ظهور در دالان جهل اتفاق نمی افتد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گرایش به حق یکی از القاب حضرت مهدی (عج) است، گفت: جامعه باید به حق گرایش داشته و در راستای آبادی و آبادانی تلاش کند.
 
وی افزود: برای فراهم نمودن زمینه ظهور باید کشورها توسعه یافته و آباد شوند و پیشرفت کنند که هنر باید در این عرصه وارد شده و تلاش کند.

لاریجانی با بیان اینکه با ظهور حضرت حجت امنیت کامل برقرار می شود و قلوب به هم نزدیک می شود، گفت: ما در لسان هنر می توانیم قلب ها را به هم نزدیک کرده و جان ها را به هم پیوند دهیم.
 
رئیس مجلس افزود: اختلافات در جامعه اسلامی کینه ها را زیاد می کند . فرق اسلامی علی رغم وجود اختلافات در ظهور و قیام مهدی موعود با هم همنظر هستند . هنر باید امت اسلامی را به هم پیوند دهد تا معنی پیدا کند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی