کد خبر : 4250
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رييس مجلس در افتتاحيه همايش بين‌المللي دكترين مهدويت:

همه فرقه‌هاي اسلامي در زمينه حقيقت قيام حضرت مهدي (عج) اتحاد دارند

همه فرقه‌هاي اسلامي در زمينه حقيقت قيام حضرت مهدي (عج) اتحاد دارند

دکتر علی لاريجاني ـ رييس مجلس شوراي اسلامي ـ طي سخناني در افتتاحيه همايش بين‌المللي دكترين مهدويت که صبح پنجشنبه 15 تیر ماه در سالن همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما برگزاری شد بر لزوم متجلي شدن مفاهيم مربوط به انتظار در هنر تاكيد كرد و گفت: در موضوع ظهور، مدينه فاضله و استفاده از ظرفيت‌هاي هنر براي فراهم كردن زمينه ظهور، چند قسم بحث بايد انجام شود. بحث اول اين است كه مقصود ما از هنر چيست؟ در ادوار مختلف، افراد متفاوت برداشت‌هاي متفاوت و گوناگوني از هنر داشته‌اند و آثار متفاوت، نشان‌دهنده اين برداشت‌هاي متفاوت است.
رييس قوه مقننه با بيان اينكه «مسلك‌هاي متفاوتي در مورد هنر وجود دارد»، افزود: يك مسلك، برداشت طبيعت‌گرايي است كه معتقد است طبيعت جلوه خداوند است اما اين مسلك، قابليت طرح همه چيز را ندارد؛ مخصوصا اينكه هنر در ذات خود، داراي ابداع است. مسلك ديگري نيز وجود دارد كه بر تحريك احساسات مردم تاكيد مي‌كند و مي‌خواهد احساسات مردم را برانگيزد و معتقد است در اين صورت ما به هدف هنر رسيده‌ايم اما اين مسلك گاهي ابزار سياست‌مداران مي‌شود. مسلك ديگري نيز وجود دارد كه در آن هنر جنبه سرگمي پيدا مي‌كند و معتقد است مردم نياز به استراحت دارند و هنر بايد اين قابليت را فراهم كند. قالب اين فيلم‌هاي سينمايي از اين تفكر به هنر ناشي مي‌شوند؛ البته اين تفكر هم به هنر نوعي نگاه ابزاري دارد كه گاهي مي‌تواند آن را دستاويزي براي سياستمداران قرار دهد.
لاريجاني اظهار كرد: هنر يك ماموريت مهم دارد و آن اين است كه انسان را به سمت تعالي ببرد و هدف آن، آنچه كه قبلا گفته شد، نيست بلكه به يك امر متعالي تعلق دارد و اين مساله در سخن بسياري از فيلسوفان غربي و ايراني هم آمده است؛ از جمله شاعراني مانند حافظ و ابن‌فارض كه به هنر نگاه اين‌چنيني داشته‌اند. در سنت غربي هم در آثار افرادي مانند كانت و هايدگر شاهد اين نوع نگاه به هنر هستيم كه معتقد است هنر بايد به كشف حقيقت بپردازد. هنر و هنرمند يك ماموريت دارد كه در آن قالب هنري يك حقيقت را منتشر كند و اين مساله در سنت ديني ما هم مورد تاكيد قرار گرفته است؛ البته خوانش‌هاي ديگري هم از هنر وجود دارد.
وي در ادامه با طرح اين پرسش كه «مقصود ما از حقيقت چه نوع حقيقتي است؟» تصريح كرد: سنت اسلامي حقيقت را يك امر منبسط مي‌داند. هنر ما ماموريت كشف حقيقت را دارد اما هر قالب هنري نمي‌تواند متقبل حمل حقيقت باشد. بعضي قالب‌ها قدرت حمل حقيقت را ندارند پس بايد يك سنخيتي بين صورت و ماده به وجود آيد. گاهي حقيقت بسيار بزرگ‌تر از قالب هنري است كه براي آن انتخاب مي‌شود و به همين دليل برخي فيلسوفان هنر معتقدند كه ما نمي‌توانيم در يك قالب منجمد شويم و به همين خاطر براي تحليل حقيقت از قالب‌هاي متفاوت استفاده مي‌كنند و ساختارها را مرتبا مي‌شكنند و قالب محدود را بر نمي‌تابند ولي هنر مي‌تواند به حقيقت تقريب بجويد. پس بايد دقتي وجود داشته باشد تا قالب درست براي اين تقريب برگزيده شود.
رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به برخي روايات و احاديث گفت: در اين حوزه چند نكته وجود دارد كه شايد بتواند به هنرمندان ما كمك كند؛ اول اينكه امام معصوم ولي خداست و سرپرستي ما را به عهده دارد. اين نكته‌اي است كه در نامه‌اي كه حضرت براي شيخ مفيد نوشته‌اند به آن اشاره شده است كه اگرچه ما امروز در دسترس امت نيستيم اما سرپرستي امت را بر عهده داريم و اگر اين سرپرستي نبود، شما به دست مستكبران نابود شده بوديد. در سنت اسلامي اين مساله وجود دارد كه لازمه تقويت انسان مراقبه است و داشتن سرپرستي از همين جنس است. اين مساله يكي از مضاميني است كه بايد در هنر به آن توجه شود. اين مساله موجب متكي بودن مي‌شود زيرا عامل بيداري انسان، تحت سرپرستي بودن آن است.
لاريجاني درباره ديگر نكاتي كه مي‌توان از روايات استخراج كرد، يادآور شد: ولي خدا قيام مي‌كند تا احكام اسلامي را حاكم و با مستكبران مبارزه كند. اين مبارزه، جهاد است. جهاد بايد در متن زندگي هر انساني قرار گيرد. همانطور كه امام علي (ع) اشاره مي‌كنند اگر كسي از جهاد روي‌گردان باشد، بصيرت از دلش برداشته مي‌شود. تجلي اين مجاهدت در هنر، يكي از مقولاتي است كه بايد به آن توجه شود زيرا امام عليه مستكبران قيام و زمين را از ظلم خالي مي‌كند.
وي با بيان اينكه «امروز مي‌توان گفت كه منشاء اصلي ستم در جهان، آمريكا و صهيونيسم است»، افزود: اگر اثر هنري به اين نكته توجه كند، نه اينكه سرگرمي را هدف خود قرار دهد، يك گام به پيش رفته است. يك عده از متحجران فقط به دنبال ايجاد تفرقه در ميان مسلمانان هستند و اين بزرگ‌ترين ستم است. فساد از آمريكا شروع مي‌شود و ملاحظه مي‌كنيد كه نقش آمريكا در همين تحولات اخير مانند مسائل مصر، بحرين و فلسطين چقدر مخرب بوده است. ما 50 سال زير يوغ انگليس و آمريكا بوده‌ايم. محمدرضا و رضاخان 50 سال به همين وسيله بر ما مسلط بوده‌اند و حالا هم ملاحظه مي‌كنيد كه هر كشوري در منطقه، بندي به آمريكا دارد و از حمايت‌هاي اين كشور برخوردار است اما در سوريه مدام فشار عليه حكومت وارد مي‌شود. ما البته نمي‌گوييم كه در سوريه اصلاحات صورت نگيرد اما پرسش ما اين است كه چرا كشورهايي كه مجلس قلابي وابسته به پادشاه دارند حرف از دموكراسي مي‌زنند؟
رييس دستگاه قانونگذاري با اشاره به جريان وهابيت و فرقه‌گرايي در اسلام خاطرنشان كرد: اين جريان تندرو و فحاش وهابي‌گري كه فقط به دنبال ايجاد تفرقه در امت اسلامي است و به دنبال مجاهدت نيست، بزرگ‌ترين ستم را به اسلام و مسلمين مي‌كند. مجاهدت، اقدامي است كه حزب‌الله لبنان و مردم ايران انجام مي‌دهند. مجاهدت اين نيست كه مسلمان به جان مسلمان بيفتد. مثلا اقدامي كه در عراق صورت مي‌گيرد، مجاهدت نيست. اگر ما معتقد به مجاهدت هستيم بايد با ستون‌هاي اصلي استكبار درآويزيم. ترور در عراق يا جاهاي ديگر مجاهدت نيست و اگر معتقد هستيم امام قيام مي‌كند كه استكبار را سرنگون كند، بايد در همين جهت اقدام كنيم.
لاريجاني با بيان اينكه «مساله سرپرستي، جهاد و استكبارستيزي واقعي و نه شكل بدوي آن، زمينه ظهور را فراهم مي‌كند و هنر بايد در اين عرصه فعال باشد»، يادآور شد: وقتي ظهور اتفاق بيفتد، استعدادها بالفعل مي‌شود و كسي كه منتظر است بايد اين استعدادها را بالفعل كند تا منتظر واقعي باشد. هنر بايد تلنگري در اين راستا به مردم وارد كند زيرا ظهور در درون دالان جهل رخ نمي‌دهد. امت بايد قابليت ظهور را فراهم كند. حركت جامعه اسلامي بايد رو به رشد و اميدواركننده باشد. جامعه‌اي كه منتظر است، بايد آمادگي ظهور را داشته باشد يعني هم آباداني داشته باشد و هم عقل در آن بالفعل شده باشد. اگر مي‌خواهيم زمينه ظهور را فراهم كنيم بايد تبديل به كشوري توسعه‌يافته و پيشرفته شويم.
وي با اشاره به رواياتي از حضرت علي (ع) تصريح كرد: اگر با زبان هنر بتوانيم قلب‌ها را به هم نزديك كنيم و پيوند دهيم، اقدامي در جهت ظهور انجام داده‌ايم.
رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان با بيان اينكه «همه فرقه‌هاي اسلامي در زمينه حقيقت قيام حضرت مهدي (عج) اتحاد دارند»، خاطرنشان كرد: اختلاف‌هايي البته وجود دارد اما همانطور كه محي‌الدين ابن عربي مي‌گويد، اين امر مسلم است كه مهدي (عج) فرزند حضرت عسكري (ع) ظهور مي‌كند. اين پيوند امت اسلامي بايد در هنر مورد توجه باشد؛ البته هر حقيقتي نياز به قالب مناسب خود را دارد و بهتر است در اين عرصه كار سطحي صورت نگيرد.

 

کلید واژه :

دکتر علی لاريجاني

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی