کد خبر : 4247
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه دادستان و رئیس دیوان محاسبات

خانه ملت/ برخورد سیاسی با آرای دیوان محاسبات بداخلاقی است

خانه ملت/ برخورد سیاسی با آرای دیوان محاسبات بداخلاقی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما نباید یک مرجع رسمی کشور را تخریب کنیم، گفت: برخورد سیاسی با آرای دیوان محاسبات بداخلاقی و خلاف مصلحت کشور است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه دادستان دیوان محاسبات و ابقای ریاست این سازمان که هم‌زمان با یکصدمین سال تاسیس دیوان محاسبات کشور بود، ضمن اظهار خرسندی از اینکه در این مراسم حضور دارد، گفت: شما عزیزان که در دیوان محاسبات حضور دارید، باید به کار خودتان رسیدگی کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دیوان محاسبات مرجع محاسبه است و دستگاه‌های اجرایی نباید فکر کنند که دیوان محاسبات جایی است برای ایجاد اختلال در کار آنها، بلکه دیوان محاسبات موید راستی و درستی عملکرد دستگاه‌ها است.

لاریجانی ادامه داد: اگر دیوان محاسبات نباشد بخشی از کارهای امور دیوانی مشکل پیدا می‌کند و دادستانی دیوان محاسبات در جایگاهی است که باید حضور داشته باشد برای شدت در امور واجب، لذا بر حسب رفتار عقلایی هم جایگاه دیوان محاسبات لازم است، همانطور که در قانون اساسی نیز جایگاه این نهاد محترم شمرده می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس نهم ،دیوان محاسبات را مرجعی اعلا و قابل‌اطمینان برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی و حساب‌های کشور خواند و یادآور شد: به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بر جایگاه دیون محاسبات تاکید دارند و انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات مثل شئوناتی که مربوط به وزرا است، طی می‌شود.

وی با بیان اینکه دیوان محاسبات مهر صحت را بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی می‌زند، گفت: دیوان محاسبات برای اینکه جلوی کارها را بگیرد نیست، بلکه مددرسانی است برای انجام صحیح کارها؛این فکر باید تغییر کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه نباید با آرای دیوان محاسبات سیاسی برخورد کرد، ادامه داد: دیوان محاسبات رأی آخر را در کشور دارد، حسابرسی‌ها و تفریغ بودجه با تمام ملاحظات قانونی صورت می‌گیرد و در دادگاه مربوطه رسیدگی می‌شود، در چنین شرایطی وقتی با آرای دیوان محاسبات سیاسی برخورد می‌شود، بداخلاقی و خلاف مصلحت کشور است ما نباید یک مرجع رسمی کشور را تخریب کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی  افزود: از سوی دیگر دیوان محاسبات هم جای سیاسی‌کاری نیست و جای افرادی است که با همه خصوصیات دینی و مسئولیت‌شناسی کاری فنی، کارشناسی و حرفه‌ای انجام دهند.

وی با بیان اینکه دیوان محاسبات کشور مرجعی قابل اعتماد است، تاکید کرد: حریم این جایگاه را هم باید خود افرادی که در این دیوان هستند حفظ کنند و هم این حریم از سوی سایر افراد رعایت شود.

لاریجانی افزود: گاهی برخی بداخلاقی‌ها در مواجهه با دیوان صورت می‌گرفت که بنده بر حسب وظیفه در مقابل چنین رفتارهایی ایستادگی می‌کردم در مقابل شما کارکنان دیوان هم باید صرفاً قانون و تدابیر رهبر معظم انقلاب را محور کار قرار دهید؛ اگر اینچنین شود سعادت کشور تامین است.

وی با بیان اینکه سفارشات و سلایق مختلف سیاسی نباید در کار شما دخیل باشد، استقلال دیوان محاسبات را بسیار بااهمیت دانست و افزود: اینکه در قانون اساسی هیچ‌کس حتی رئیس قوه قضائیه هم نمی‌تواند در کار قضات دخالت کند، بیانگر تاکید بر استقلال کار دیوان است.

نماینده مردم قم در مجلس  با بیان این توصیه که همت شما باید برای جلوگیری از انجام تخلفات باشد، گفت: چه در قوه مقننه و چه در دیوان محاسبات علاقه‌ای به این مسئله وجود ندارد که ما مدیری را به دادگاه بکشانیم، بنابراین ما هر چه می‌توانیم باید سرمایه‌گذاری برای آموزش داشته باشیم. بسیاری از تخلفات صورت گرفته ناشی از جهل از قانون است، البته اگر کسی عامداً اقدامی خلاف قانون کرد، اغماض در آنجا وجهی ندارد.

لاریجانی اقدام برای آموزش و نظارت آنلاین بر دستگاه‌ها را بسیار مناسب خواند و افزود: اگر دستگاهی به صورت روزانه تخلفاتش گزارش شود، از ادامه تخلف جلوگیری می‌کند و همچنین مجلس آماده است هرگونه سرمایه‌گذاری لازم را برای اجرایی شدن این اقدام، انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس آمادگی تدوین قوانین مربوط به آیین‌نامه اجرایی دیوان محاسبات را دارد، ادامه داد: البته نباید در مواردی که قانون درباره آن مانعی را قرار نداده است، قانون‌تراشی کرد و باید از همین قوانین موجود کمال بهره را برد.

وی ادامه داد: لزومی ندارد که اگر قرار است قانونی را هم تغییر دهیم تمام مفاد و بندهای آن دستخوش تغییرات شود، ممکن است با تغییر در چند بند بسیاری از مشکلات حل شود و وقت و دقت مجلس هم گرفته نمی‌شود.

لاریجانی به‌عنوان نمونه بحث حسابرسی ضمنی و نظارت آنلاین را مثال زد و افزود: قانون فعلی درباره این دو بحث مانعی قرار نداده است و می‌توان این دو اقدام را اجرایی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تعامل میان قسمت‌های مختلف دیوان محاسبات را ضروری خواند و با بیان اینکه چنین روحیه‌‌ای در دادستان جدید این سازمان وجود دارد، گفت: هر چند جایگاه‌ها در دیوان محاسبات مستقل است، اما چنین استقلالی نباید روند کار را با مشکل مواجه کند.

لاریجانی بر نظارت دقیق روی اجرای قانون تاکید کرد و یادآور شد: اگر رفتارها براساس قانون باشد، هر چند زندگی سخت باشد، قابل تحمل است، اما اگر رفتارها غیرقانونی باشد ستم مضاعفی است؛ هم ایجاد روحیه بی‌عدالتی می‌کند و هم زندگی مردم را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از نظریه‌های مختلف عدالت یکی از محورها همواره قانون است چرا که ما نمی‌توانیم بدون وجود قانون عدالت را در کشور اجرا کنیم و سختگیری اگر در اینجا باشد ما بر آن مصّر هستیم و آن را موجب توسعه و سعادت کشور می‌دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی  با درخواست از حاضرین در جمع درخصوص گسترش و تقویت روحیه قانون مداری در کشور برای مسئولان و کارکنان دیوان محاسبات آرزوی موفقیت کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی