کد خبر : 4245
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني: برخي تخلفات ناشي از جهل به قانون است/ بدون قانون، عدالت اجرا نمي‌‌شود

ایسنا/ لاريجاني: برخي تخلفات ناشي از جهل به قانون است/ بدون قانون، عدالت اجرا نمي‌‌شود

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد به اينكه ديوان محاسبات جاي كار سياسي نيست، گفت: البته نبايد با آراي ديوان محاسبات سياسي برخورد كرد، چون ديوان راي آخر را در تمامي موارد حسابرسي و گزارش تفريغ و تمامي ملاحظات قانوني ارائه مي‌كند، از اين رو نبايد در مورد آراي ديوان بداخلاقي صورت گيرد كه به صلاح كشور نيست.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در مراسم توديع و معارفه دادستان ديوان محاسبات كل كشور گفت: كار ديوان اين نيست كه جلوي كارهاي ديگر را بگيرد، بلكه رويكرد ديوان آن است كه كارها درست انجام شود كه اين موضوع بايد به فرهنگ قالبي تبديل گردد.

 

وي ادامه داد: بر اين اساس نبايد با آراي ديوان محاسبات سياسي برخورد كرد، چرا كه ديوان راي خود را بر اساس حسابرسي‌هاي انجام شده و با تمامي ملاحظات قانوني بعد از پروسه دادگاه‌هاي مربوطه ارائه مي‌كند.

 

رييس قوه مقننه با بيان اينكه گاهي در كشور بادهاي مي‌وزد كه به صلاح نيست، گفت: گاهي بداخلاقي‌هايي را در كشور شاهديم كه به صلاح نيست، در مورد آراي ديوان نيز نبايد بداخلاقي‌هايي صورت گيرد.

 

وي در عين حال با تاكيد به اينكه در ديوان محاسبات جاي كار سياسي وجود ندارد،‌ افزود: در ديوان بايد افرادي با تمامي خصوصيات ديني و مسئوليت‌شناسي حضور داشته باشند و امورشان را بدون انجام كار سياسي صورت دهند چرا كه ديوان محاسبات مرجع قابل اعتمادي است و نبايد افراد كار سياسي را در آن وارد كنند.

 

لاريجاني ادامه داد: مديران و كاركنان ديوان محاسبات بايد خودشان حافظ حريم كارشان باشند تا در كنار آن، ديگران نيز به خود اجازه ندهند نسبت به آرا و كارهاي ديوان بداخلاقي كنند، رسيدن به اين مهم منوط به انجام كار حرفه‌اي و خداپسندانه از سوي كاركنان و مديران ديوان است.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه بداخلاقي‌ها در كشور ثمري ندارد، گفت: بداخلاقي‌ها هيچ ثمري براي درست انديشيدن ما ندارد. تاكيد بنده همواره بر اين بوده كه در كارها بايد قانون را در كنار تدابير مقام معظم رهبري محور قرار دهيم، بر اين اساس هيچگاه نبايد سلايق مختلف سياسي و سفارشات گوناگون در تصميمات ديوان محاسبات نقش داشته باشد چرا كه در چنين شرايطي است كه مي‌توان با دقت قانون را اجرايي كرد.

 

وي در ادامه تاكيد كرد: همواره تلاش ما پيشگيري و مقابله با تخلفات بوده و بر اين اساس هيچ علاقه‌اي در قوه مقننه و ديوان محاسبات وجود ندارد كه مديري را به عنوان متخلف به دادگاه بكشانيم.

 

لاريجاني ادامه داد: در همين رابطه كار عقلايي، سرمايه‌گذاري در امور آموزش به كاركنان و مسئولان درگير با مسائل مالي دستگاه‌هاست تا جلوي تخلفات گرفته شود چرا كه برخي از تخلفات نتيجه جهل به قانون است.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: ‌البته اگر تخلفي عامدانه صورت گيرد نبايد در مقابله با متخلف كوتاهي كرد چرا كه به باور ما، مصرف بيت‌المال در قانون بودجه ضابطه‌مند است و اگر كسي به غير از اين ضوابط در بيت‌المال تصرف كرد بايد با آن فرد برخورد صورت گيرد.

 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رييس قوه مقننه در ادامه با بيان اينكه طي احكام اسلامي، افراد سعادتمند اهل مراقبه، محاسبه و مشاهده هستند گفت: در امور ديواني نيز بايد چنين رويه‌اي طي شود بدان معنا كه دستگاه‌هاي اجرايي بايد اهل مراقبه باشند و خودشان با تهيه سازوكارهايي، زمينه اجراي درست قانون را فراهم كنند.

 

لاريجاني با بيان اينكه ديوان محاسبات مرجع محاسبه است، گفت: بر اين اساس دستگاه‌هاي اجرايي نبايد فكر كنند كه ديوان محاسبات جايي براي اخلال در كارهايشان است، بلكه ديوان مويد راستي كار آنهاست، اگر ديوان محاسبات نباشد بخشي از نظام درست كار كردن در امور ديواني با مشكل روبرو خواهد شد.

 

وي با بيان اينكه ديوان محاسبات در قانون اساسي نهادي محترم شمرده شده است، اضافه كرد: ‌ديوان محاسبات مرجع اعلا براي محاسبات وضعيت حساب‌هاي كشور است كه اين مرجع براي رسيدگي و نظارت بر حساب‌ها قابل اطمينان مي‌باشد. به همين دليل است كه مقام معظم رهبري تاكيد كردند كه انتخاب رييس ديوان و دادستان بايد همچون شئونات مربوط به وزرا با راي اعتماد مجلس همراه باشد.

رييس مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد:‌ دو عنصر رييس ديوان محاسبات و دادستان با كمك ديگر همكاران در ديوان مي‌توانند بر كارهاي مهمي نظارت كنند كه اين خود مويد جايگاه پراهميت ديوان محاسبات است كه بر درستي كارها مهر صحت مي‌زند.

 

لاريجاني در ادامه با اشاره به تاكيدات رحماني فضلي براي آموزش و نظارت آنلاين گفت: موضوع آموزش و نظارت آنلاين امر مهمي است كه به نظر بنده سرمايه‌گذاري در اين رابطه پسنديده مي‌باشد.

 

وي افزود: اگر اشكالات قانوني در مورد قانون ديوان محاسبات و آيين دادرسي وجود دارد آن را به ما ارائه دهيد مطمئنا مجلس به رفع موانع قانوني كمك خواهد كرد. البته پيش‌نويسي در مورد قانون محاسبات چندي پيش تهيه شد كه در مسير كار به دوره مجلس هشتم نرسيد اميدواريم با همكاري شما اين موضوع در كميسيون برنامه و بودجه بررسي و به صحن ارائه شود.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در عين حال با تاكيد بر اينكه براي تغييرات احتمالي در قانون ديوان محاسبات احتياج به تغيير كل قانون وجود ندارد، گفت: نبايد به تمامي قوانين گذشته مهر بطلان زد چرا كه تمامي مواد قوانين گذشته داراي اشكال نيست و ممكن است چند بند يا ماده آن احتياج به تغيير داشته باشد. بهتر است همان تغييرات را به مجلس ارائه نماييم تا وقت مجلس براي تصويب چيزهاي تكراري گرفته نشود.

لاريجاني ضمن قدرداني از زحمات رحماني‌فضلي در چهار سال گذشته در ديوان محاسبات گفت: در دوره رياست ايشان گزارش‌هاي به‌موقع در مورد بررسي بودجه به مجلس ارائه مي‌شد كه بسيار كمك‌كننده بود، گزارش‌هاي موردي نيز ديوان محاسبات ارائه مي‌كرد كه دورنماي خوبي از وضع انضباط مالي را به نمايندگان ارائه مي‌نمود.

 

وي با بيان اينكه طبق تاكيدات آقاي رحيمي، كاركنان و مديران ديوان همه بايد در كنار هم و درون يك سازمان هدف متعالي ديوان يعني پاسداري از بيت‌المال را محقق بخشند، گفت: درست است كه بسياري از جايگاه‌هاي درون نظام از يكديگر مستقل هستند اما اين استقلال نبايد روند كار را از لحاظ سرعت عمل و همكاري‌هاي نزديك خدشه‌دار كند، بر همين اساس طبق تاكيدات آقاي رحيمي، بايد در دالان همكاري با حفظ استقلال بخش‌ها، مسير متعالي را طي كنيد.

 

رييس قوه مقننه با بيان اينكه همانطور كه آقاي عربيان گفتند من فردي سخت‌گير هستم، گفت: البته سختي‌گيري بنده به آن شدتي كه آقاي عربيان گفت نيست، علاقه دارم تا آنجا كه ممكن است بخش‌هاي مختلف بر اساس قانون كار كنند.

 

لاريجاني افزود : به باور بنده اگر رفتارهاي درون كشور بر اساس قانون باشد زندگي هر چند سخت هم باشد قابل تحمل و اميدواركننده خواهد بود، در مقابل اگر قانون رعايت نشود مشكلات مضاعف ايجاد شده و روحيه‌ي بي‌عدالتي شرايط غيرقابل پيش‌بيني را براي مردم به وجود خواهد آورد و ملت نمي‌دانند كه چه سرنوشتي در انتظار آنها خواهد بود.

 

وي با بيان اينكه در نظريات مختلف در مورد عدالت، قانون محور قرار دارد، گفت: بدون قانون نمي‌توان عدالت را در كشور اجرايي كرد، بر همين اساس توسعه، پيشرفت و تحقق عدالت در گروي اجراي قانون است به همين دليل تقاضاي بنده از شما آن هست كه همواره روحيه قانون‌گرايي را در تمام قسمت‌هاي مختلف كشورتسري دهيد.

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه ما به دنبال مچ‌گيري نيستيم، گفت: هدف ما اجراي قانون است و مطمئنا رويكرد ديوان باعث مي‌شود كه از تخلفات احتمالي جلوگيري كنيم، البته اگر كسي عامدانه كار خلافي را انجام داد بايد با قاطعيت با آن برخورد كرد چرا كه ثمرات زيادي براي اداره كشور به همراه خواهد داشت.

 

لاريجاني ضمن قدرداني از زحمات عربيان دادستان پيشين ديوان محاسبات، گفت: البته اينكه آقاي عربيان ديگر در ديوان محاسبات حضور ندارند به معناي نارضايتي از كارشان نيست بلكه به قول خودشان در پي هر آمدني، رفتني است. بسياري از مواقع نيروهاي جديد با ابتكارات نو مي‌آيند كه بايد ميدان را براي آنها باز گذاشت، اميدواريم كه در آينده از وجود و تجربيات ايشان استفاده كنيم.

 

وي با اشاره به بخشي از صحبت‌هاي عربيان مبني بر اينكه كارهاي خود را رسانه‌اي نكرده است، اظهار كرد: ‌بنده نيز موافق اين هستم كه امور ديوان رسانه‌اي نشود چرا كه دليلي ندارد كارهاي حرفه‌اي و تكنيكي در ديوان رسانه‌اي گردد. مگر مواردي كه از رسانه‌اي كردن آن، جنبه‌ي بازدارندگي بيرون آيد در غير اين صورت هيچ دليلي براي رسانه‌اي كردن كارهاي حرفه‌اي و حسابرسي ديوان وجود ندارد.

 

رييس قوه مقننه همچنين ضمن تبريك به رحيمي براي تصدي پست دادستاني ديوان محاسبات گفت:‌آقاي رحيمي فردي باتجربه در كار قضا هستند كه ما مدتي افتخار همكاري با ايشان در مجلس را داشتيم. ايشان فردي پخته، مودب، صاحب‌نظر و پرتلاش بودند كه ما از وجودشان در مجلس محروم شديم. يكي از مواردي كه براي نبودشان غصه خوردم حضور آقاي رحيمي در مجلس بود.

 

لاريجاني ادامه داد: بسياري از قوانيني كه در كميسيون قضايي دوره هشتم مجلس پيگيري شد، نتيجه تلاش‌هاي آقاي رحيمي بود البته كميسيون حقوقي در مجلس هشتم عملكرد بسيار خوبي داشت و قوانين مادر خوبي تدوين شد. اميدوارم ايشان در آينده در كارهايشان موفق باشند.

 

وي همچنين از عملكرد ديوان محاسبات براي ارائه گزارش تفريغ با سرعت بسيار قدرداني كرد.

 

به گزارش ايسنا، رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه چهار سال پيش چنين صحنه‌اي را در توديع و معارفه ديوان محاسبات ديدم، گفت: اين صحنه‌ها نشان مي‌دهد كه چقدر عمر انسان زود مي‌گذرد. شايد اين موضوع شما كاركنان ديوان را بايد به اين فكر بيندازند كه محاسبه كار خود را پيگيري كنيد و اينكه در ايام فعاليت‌تان چطور امور خود را گذرانده‌ايد.

 

وي با تبريك به رحماني‌فضلي براي تصدي پست دوباره رياست ديوان محاسبات، گفت: حال كه آقاي رحيمي نيز دادستان ديوان محاسبات شدند وضعيت‌تان كامل شد، مظهر رحمان و رحيم را با هم داريد و قاعدتا با اين شيوه نبايد مشكلي داشته باشيد!

 

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی