کد خبر : 4243
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: دیوان محاسبات جای كار سیاسی نیست

ایرنا/ لاریجانی: دیوان محاسبات جای كار سیاسی نیست

تهران - رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه دیوان محاسبات كشور جای كار سیاسی نیست و كار آن حرفه ای است، گفت: با آرای این دیوان نباید سیاسی برخورد كرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، \'علی لاریجانی\' روز شنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس و دادستان جدید دیوان محاسبات كه در محل این دیوان برگزار شد، افزود: وجود این دیوان برای آن نیست كه جلوی كارها را بگیرد بلكه مددرسان برای انجام درست كارها است و این رویه باید غالب شود.

وی با تاكید بر این كه نباید با آرای دیوان محاسبات كشور سیاسی برخورد كرد، ادامه داد: این روش بداخلاقی است و به مصلحت كشور نیست، نباید آرای این گونه مراجع را تخریب كنیم، اگرچه گاهی در كشور بادهایی می وزد كه آن هم نوعی بدخلقی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر دیوان محاسبات وجود نداشته باشد، بخشی از نظام در امور دیوانی با مشكل مواجه می شود.

لاریجانی افزود: در قانون اساسی این نهاد محترم شمرده شده است و به همین دلیل مورد تاكید رهبر معظم انقلاب اسلامی است و انتخاب رییس و دادستان آن همانند وزیران در مجلس باید رای اعتماد بگیرند.

وی با یادآوری این مطلب كه در برخی موارد درمقابل بداخلاقی ها ایستادگی می كردم، گفت: امروز می گویم كه در كارها صرفا قانون و تدابیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را باید محور قرار دهیم چرا كه موجب مصلحت كشور خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: سفارش های سیاسی نباید هیچ نقشی در امور دیوان محاسبات داشته باشد تا مردم اطمینان حاصل كنند و آرامش در كشور حاكم شود.

لاریجانی با بیان این مطلب كه علاقه مند نیستیم مدیری را به عنوان متخلف به دادگاه بكشانیم، یادآور شد: ما باید با آموزش های لازم برای حفظ سرمایه های انسانی تلاش كنیم و جلوی تخلفات را بگیریم.

وی ادامه داد: اگر قانون اشكالی دارد پیشنهاد بدهید و مجلس نیز برای رفع آن كمك خواهد كرد، ممكن است تنها در چند بند و ماده قانون فعلی نیازمند تغییر باشد و لازم نیست كه كل محتوای قانون محاسبات تغییر یابد تا برای تصویب آن وقت مجلس هم گرفته نشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود امین حسین رحیمی دادستان جدید دیوان محاسبات كشور را فردی خلاق، صاحب نظر و پرتلاش در مجلس هشتم توصیف كرد و یادآور شد كه مجلس نهم از حضور وی محروم شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به قول اصغر عربیان دادستان پیشین دیوان محاسبات كشور دلیل سختگیرهای من اجرای دقیق قانون است.

لاریجانی همچنین اظهارداشت: اگر رفتارها در كشور براساس قانون باشد، زندگی اگر سخت هم باشد قابل تحمل است ولی اگر مبنای رفتار غیرقانونی باشد ستم مضاعف خواهد بود.

وی افزود: این كه در نظریات مختلف عدالت از محورهای آن قانون اساسی قرار دارد بی دلیل نیست و سخت گیری های ما به این معنا است كه تلاش داریم تا قانون را سرلوحه كار قرار دهیم چرا كه برای توسعه و پیشرفت كشور این امر ركن اساسی است.

وی با بیان این كه باید روحیه قانون گرایی را در همه جای كشور تسری دهیم، تصریح كرد: كار دیوان محاسبات مچ گیری نیست و هشدار می دهم اگر كسی تخلف كرد برخورد جدی شود.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین از دیوان محاسبات كل كشور خواست تا كارهای تخصصی را رسانه ای نكند مگر این كه اموری جنبه بازدارندگی در آن مشاهده شود.

لاریجانی اضافه كرد: گاهی ممكن است یك مصاحبه در موضوعی و علنی شدن آن، جنبه بازدارنده داشته باشد در غیر این صورت دلیلی ندارد و این توصیه خیرخواهانه من به شما است.

در پایان این مراسم حكم دادستان جدید دیوان محاسبات به وی ابلاغ و همچنین لوح تقدیر به دادستان پیشین این دیوان اهدا شد.

در این مراسم از سه نفر از كاركنان دیوان محاسبات كه در مجلس نهم حضور یافته اند نیز تقدیر شد.

سیام**1053**9132**1336
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 80217204

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  حرکت تروریست‌های مهاجر به سمت لیبی و افغانستان/ مسائل یمن از طریق سیاسی حل می شود،نه لشکرکشی/دوران توسعه گرایی در آسیا آغاز شده است

  احتمال بروز مشکلات امنیتی ازسوی تروریست‌های مهاجر شکست‌خورده در سوریه/ اسرائیل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی