کد خبر : 4240
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ شرط رسانه‌ای شدن اقدامات دیوان محاسبات/ با آرای دیوان سیاسی برخورد نشود

مهر/ شرط رسانه‌ای شدن اقدامات دیوان محاسبات/ با آرای دیوان سیاسی برخورد نشود

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که با آرای دیوان محاسبات نباید سیاسی برخورد شود،‌ گفت: برخورد سیاسی با آرای دیوان بداخلاقی است و به نفع کشور نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه دادستان دیوان محاسبات کشور طی سخنانی خطاب به مسئولان و کارکنان این نهاد اظهار داشت: محاسبه کار خودتان را داشته باشید. یکی از نکاتی که در تربیت اسلامی مبنای کار شده، این است که یک انسان سعادتمند، انسانی است که اهل مراقبه، محاسبه و مشاهده باشد.

وی ادامه داد: در امور دیوانی کشور هم این گونه است یعنی دستگاه‌های اجرایی باید اهل مراقبه باشند و ساز و کاری فراهم کنند تا ببینند آیا قانون به درستی رعایت می‌شود یا خیر.

لاریجانی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات مرجع محاسبه است و دستگاه‌های اجرایی نباید فکر کنند دیوان محاسبات جایی است که مخل کار آنهاست بلکه باید بدانند دیوان محاسبات موید درستی کار آنها است.

وی ادامه داد: دادسرای دیوان محاسبات نیز جایگاهی است باید در اموری که نسبت به آنها دقت نبوده است توجه داشته باشد. دیوان محاسبت یک مرجع اعلا برای محاسبات وضعیت حساب‌های کشور است. همچنین یک مرجع قابل اطمینان برای رسیدگی به حساب‌ها است به همین دلیل رهبر تاکید دارند که انتخاب رئیس دیوان و دادستان مثل شئوناتی که مربوط به وزیران است باید رای اعتماد مجلس را داشته باشد. از این جهت جایگاه پر اهمیتی دارد. اگر صحت عمل در کارها وجود دارد این دیوان است که مهر صحت را به امورات می‌زند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبت برای این نیست که جلوی کارها را بگیرد بلکه مددرسان به دستگاه‌ها است تا کارها درست انجام شود.

وی گفت:‌ نباید با آرای دیوان محاسبات سیاسی برخورد شود. حسابرسی‌ها در دیوان با همه ملاحظات قانونی انجام شود و در دادگاه مربوطه رسیدگی شود، این که با آرای دیوان سیاسی برخورد شود بداخلاقی است و به نفع کشور نیست. البته گاهی در کشور بادهایی می‌وزد که صلاح نیست و بداخلاقی است.

لاریجانی تاکید کرد:‌ از طرف دیگر دیوان محاسبات هم جای کار سیاسی نیست، دیوان جای افرادی است که با همه خصوصیت دینی و مسئولیت شناسی خود آمده‌اند تا کار حرفه‌ای انجام دهند.

وی خطاب به مسئولان و کارکنان دیوان گفت: شما یک مرجع قابل اعتماد هستید، ‌خودتان باید حریم این کار حرفه‌ای را حفظ کنید. دیگران هم حق ندارند با رفتارهای سیاست زده دیوان را تخریب کند. البته گاهی با بداخلاقی مواجه می‌شویم که من بر حسب وظیفه جلوی آنها ایستادگی می کنم. من قائل نیستم که این بداخلاقی‌ها در کشور ثمری داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: در کارهایتان صرفاً قانون را محور قرار دهید. تدابیر مقام معظم رهبری باعث سعادت کشور می‌شود و مبنای کار شما هم باید همین باشد. سفارشات و سلایق سیاسی نباید نقشی در تصمیمات شما داشته باشد.

وی گفت: علاقه‌ای وجود ندارد مدیری را به عنوان متخلف به دادگاه بکشانیم. این امر کاملاً‌ عقلایی است که هرچه می‌توانیم سرمایه گذاری کنیم و ‌آموزش دهیم تا جلوی تخلفات گرفته شود البته برخی تخلفات ممکن است نتیجه جهل قانون باشد.

رئیس مجلس گفت: در قانون بودجه مصرف بیت‌المال ضابطه‌مند است. اگر نسبت به آن تصرف غیرقانونی شد این تخلف است اما اگر از جهل به قانون باشد روش‌های آموزشی برای رفع آن موثر است و من توصیه می کنم این روش را دنبال کنید. هر قدر نسبت به بحث آموزش و نظارت آنلاین سرمایه گذاری شود پسندیده است. اگر اشکال قانونی هم دارید حتماً ‌برطرف کنید.

لاریجانی در بخش دیگری سخنان خود نسبت به عملکرد رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبت طی 4 سال گذشته نیز ریاست دیوان را بر عهده داشت تقدیر و تشکر کرد و گفت:‌ گزارش‌های دیوان از تفریغ بودجه به موقع و قبل از بررسی بودجه سالانه به دست ما می‌رسید و گزارش‌های موردی دیوان نیز مفید بود.

وی از عربیان دادستان سابق دیوان نیز تشکر کرد و گفت: ‌آقای عربیان زحمت زیادی کشیدند که انشاء‌الله در آینده از وجود ایشان و تجربیاتش استفاده شود.

نماینده مردم قبل درباره تعامل ارکان مختلف دیوان محاسبات با یکدیگر نیز گفت: همه شما درون یک سازمان کار می‌کنید و تعامل نزدیک شما باعث می‌شود اثر کارتان را زود ببینید. استقلال در دیوان نباید روند کار را از نظر سرعت و همکاری دچار خدشه کند.

وی با برشمردن خصوصیات مثبت و صلاحیت رحیمی دادستان جدید دیوان محاسبت نیز گفت: علاقه دارم بخش‌های مختلف براساس قانون کار کنند. اگر رفتارها در کشور براساس قانون باشد زندگی اگر هم سخت باشد قابل تحمل می‌شود. اما اگر رفتارها غیرقانونی باشد این ستم مضاعفی است و موجب احساس بی‌عدالتی می‌شود و زندگی مردم غیرقابل پیش‌بینی می‌شود.

لاریجانی تاکید کرد:‌ اینکه در نظرات مختلف، عدالت یکی از محورهای مهم قانون است، بی جهت نیست. نمی‌توان گفت بدون قانون عدالت را در کشور اجرا کنیم به همین جهت صمیمانه تقاضا می کنم روحیه قانون گرایی را در بخش‌های مختلف کشور تسری دهید.

رئیس مجلس گفت: ما دنبال مچ گیری نیستم اما دنبال اجرای قانون هستیم، کمک می‌کنیم، نظارت می‌کنیم و هشدار می‌دهیم اما اگر کسی عمدتاً کار خلاف قانون انجام داد باید حتماً با او برخورد شود.

وی خطاب به رحمانی فضلی و رحیمی گفت: شما که هر دو در کنار هم خصوصیات رحمانی و رحیمی را پیدا کردید با قاطعیت قانون را در جای خود اجرا کنید که می‌تواند ثمرات خوبی در کشور داشته باشد.

وی در پایان سخنان خود به تاکید عربیان در جلوگیری از رسانه‌ای کردن بررسی‌های دادسرا اشاره کرد و گفت:‌ من این نکته‌ای که آقای عربیان بیان کردند که مسایل رسانه‌ای نشود را می‌پسندم مگر اینکه موردی اگر رسانه‌ای شود جنبه بازدارندگی داشته باشد در غیر این صورت دلیلی ندارد کارها و رسیدگی‌های دیوان را رسانه‌ای کنیم.

به گزارش مهر، پس از سخنرانی لاریجانی حکم رحمانی فضلی به عنوان رئیس و رحیمی به عنوان دادستان دیوان محاسبات کشور توسط لاریجانی به آنها داده شد.

همچنین با اهدای لوح تقدیر نیز را از عربیان دادستان سابق دیوان تجلیل شد.

همچنین به محمد علی عبدالله زاده، رجب رحمانی و قاسم عزیزی کارکنان سابق دیوان محاسبات که هم اکنون در مجلس نهم نماینده شده است، نیز لوح تقدیر اهدا شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی