کد خبر : 4239
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/ دیوان محاسبات جای کار سیاسی نیست/انتقاد از برخی بداخلاقی‌ها در برخورد با آرای دیوان

فارس/ دیوان محاسبات جای کار سیاسی نیست/انتقاد از برخی بداخلاقی‌ها در برخورد با آرای دیوان

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دیوان محاسبات نوعی کار سیاسی نیست، از برخی بداخلاقی‌ها در برخورد با آرای دیوان انتقاد کرد.
خبرگزاری فارس: دیوان محاسبات جای کار سیاسی نیست/انتقاد از برخی بداخلاقی‌ها در برخورد با آرای دیوان

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه دادستان دیوان محاسبات کل کشور، اظهار داشت: کارمندان دیوان محاسابت باید محاسبه کار خودشان را هم داشته باشند.

وی با اشاره به انتخاب عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان رئیس دیوان محاسبات و امین‌حسین رحیمی به عنوان دادستان این دیوان، به مزاح خطاب به کارمندان دیوان محاسبات گفت: وضعتان کامل شد و مظهر رحمان و رحیم را با هم دارید. از این رو نباید دیگر مشکلی داشته باشید.

رئیس مجلس در ادامه با تأکید بر اینکه محاسبات مرجع محاسبه است، گفت: دستگاه‌ها نباید فکر کنند که دیوان محاسبات مخل کار آنان است بلکه دیوان محاسبات مؤید کار آنها است؛ دادسرا جایگاهی است که باید رسیدگی‌ها را داشته باشد و برحسب رفتار عقلایی نیز چنین جایگاهی برای دادسرا لازم است.

وی با ذکر این نکته که دیوان محاسبات یک مرجع عالی و قابل اطمینان برای رسیدگی و نظارت بر حساب‌ها است، تصریح کرد: رئیس و دادستان دیوان محاسبات دو عنصری هستند که کارهای متفاوتی انجام می‌دهند و اگر صحت در کارها هست، دیوان محاسبات باید مهر صحت را بر امور بزند و این پروسه کمک‌کننده برای صیانت از دستگاه‌ها است.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: دیوان محاسبات برای اینکه جلوی کارها را بگیرد نیست، بلکه دیوان محاسبات مددرسان است تا کارها درست پیش رود.

"نباید با آرای دیوان محاسبات سیاسی برخورد کرد، حسابرسی‌ها در دیوان محاسبات باید با همه ملاحظات قانونی صورت گیرد، اینکه با آرای دیوان محسابات برخورد سیاسی شود بداخلاقی است و نباید حریم نهادها در کشور را تخریب کنیم؛ دیوان محاسبات کار سیاسی نیست و این دیوان جای افرادی است که با همه خصوصیات دینی، کار حرفه‌ای انجام دهند و کار سیاسی مربوط به بیرون است."

لاریجانی با تأکید بر اینکه دیوان محاسبات یک مرجع قانونی در کشور است که نباید آن را با رفتارهای سیاسی و سیاست‌زده تخریب کرد، گفت: گاهی با بداخلاقی‌هایی مواجه می‌شدیم که بنده بر حسب وظیفه ایستادگی می‌کردم و قائل نیستم که اینگونه بداخلاقی‌ها ثمری برای کشور داشته باشد؛ باید در کارهایتان صرفاً قانون را مد نظر قرار دهید و سلایق و سفارشات مختلف نباید در تصمیمات شما موثر باشد.

به گفته وی اگر شما کار حرفه‌ای دقیق انجام دهید، آرامشی را در کشور ایجاد می‌کنید و شما باید با دقت قانون را اجرا کنید و ما باید جلوی تخلفات را بگیریم.

رئیس مجلس در ادامه سخنانش یادآور شد: البته ممکن است برخی تخلفات در کشور نتیجه جهل نسبت به قانون باشد اما اگر کسی عامداً تخلفی مرتکب شد، نباید آنجا اغماضی صورت گیرد؛ مصرف بیت‌المال در قانون، ضابطه‌مند است.

لاریجانی همچنین استقلال جایگاه‌های مختلف در دیوان محاسبات را مورد تأکید قرار داد و در عین حال گفت: این استقلال در جایگاه‌ها نباید روند کاری را از نظر سرعت عمل، خدشه‌دار کند.

وی همچنین به حضور امین‌حسین رحیمی به عنوان دادستان جدید دیوان محاسبات در این دیوان اشاره کرد و گفت: آقای رحیمی فرد با تجربه‌ای در کار قضا هستند و ما از حضور ایشان در مجلس محروم شدیم، آقای رحیمی عضو کمیسیون قضایی بود که این کمیسیون در مجلس هشتم خوب کار کرده و قوانین خوبی را تدوین کرد و موفق بودند.

رئیس مجلس ادامه داد: اگر رفتارهای غیر قانونی در جامعه باشد این ستم مضاعفی است و ما نمی‌توانیم بگوییم بدون قانون می‌توانیم عدالت را در کشور ایجاد کنیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان همچنین از کارکنان دیوان محاسبات خواست که روحیه قانون‌گرایی را در بحث‌های مختلف کشور تسری دهند و گفت: ما به دنبال مچ‌گیری نیستیم اما به دنبال اجرای قانون هستیم و اگر کسی عامداً کار خلاف قانون انجام دهد، باید با او در دادسرا برخورد شود و اینجا جای اغماض نیست و در جای خودش باید با قاطعیت، قانون را اجرایی کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه تأکید کرد که دلیلی ندارد کارهای دیوان محاسبات رسانه‌ای شود مگر آنکه موضوعی جنبه بازدارندگی داشته باشد که در این صورت منعی برای رسانه‌ای شدن آن وجود ندارد.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی