کد خبر : 4214
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/رييس‌مجلس: با مديريت داهيانه مي‌توان نوسانات قيمت را به حداقل رساند

ایسنا/رييس‌مجلس: با مديريت داهيانه مي‌توان نوسانات قيمت را به حداقل رساند

رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: تا توليد داخلي رونق پيدا نكند،‌ اشتغال و گراني حل نمي‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،علي لاريجاني در سيزدهمين همايش سراسري اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، گفت: به اذعان غربي‌ها، موفق‌ترين مدلي كه مي‌تواند دموكراسي به وجود آورد و اسلام سياسي را گسترش دهد، انقلاب اسلامي ايران است، اگر اين موضوع را قبول داشته باشيم بايد كمر همت را محكم‌تر از قبل ببنديم.

وي با تاكيد به اينكه بايد از همه ظرفيت‌هاي كشور استفاده شود، تاكيد كرد: با همه دست‌اندازي‌ها مي‌توانيم كشور را به خوبي اداره كنيم ولي اين كار لوازمي نياز دارد، از جمله اينكه ريخت‌ و پاش‌ها بايد مهار شود، علاوه بر آن با مديريت داهيانه مي‌توان اقتصاد را به خوبي مديريت كرد تا نوسانات قيمت به حداقل برسد، تيزهوشي و فراست در نخبگان جامعه وجود دارد كه بايد از آنها استفاده شود.

نماينده مردم قم تاكيد كرد: با تغيير رويكرد داخلي، به حمايت از توليد، تهديد اقتصادي غرب را بايد به فرصت تبديل كنيم.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه واردات هيچگاه نتوانسته است اشتغال كشور را تامين كند، گفت: با واردات هيچگاه نمي‌توان اشتغال‌زايي كرد به ويژه واردات محصولات نهايي، با تسهيل فضاي كسب و كار و واردات تكنولوژي، شرايط براي ايجاد اشتغال و شكست اراده‌هاي دشمنان ايران به وجود مي‌آيد، بايد نشان دهيم كه با تيزهوشي، تحريم‌ها را به فرصت تبديل خواهيم كرد، اين مرحله را با موفقيت اداره خواهيم كرد، منتهي بايد از عقلاي داخلي استفاده كرد تا در كشور همگرايي به وجود آيد و براي اين كار هم لوازمي نياز است و اصلي‌ترين ركن آن، توجه به فعالان اقتصادي است.

لاريجاني با بيان اينكه به توليدات داخلي اعتقاد دارم، گفت: بايد اجازه اشتباه به توليدكنندگان را داد، بايد پول اشتباهات توليدكنندگان را متقبل شويم، مراكز تحقيقاتي در بخش‌هاي مختلف كشور بايد حامي توليدكنندگان شوند و بايد اجازه داد موسسات تحقيق و توسعه شكل گيرد تا محلي براي متمركز شدن نخبگان كشور شكل گيرد.

وي تاكيد كرد: رويكرد داخلي به توليد، دست رد به سينه‌ي دشمن و باعث حل مشكلات داخلي مي‌شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه بايد جلوي واردات بي‌رويه گرفته شود، اظهار كرد: اگرچه ‌ممانعت از واردات بي‌رويه كالا ممكن است در ابتدا مشكلاتي به وجود آورد ولي مشكلات به تدريج قابل رفع است.

لاريجاني تاكيد كرد: ‌انحصارات بايد از بين برود و توليدكنندگان يكسان مورد حمايت قرار گيرند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به آرايش سياسي كشور و لزوم حضور سلايق مختلف در عرصه هاي مختلف گفت: آرايش سياسي در قواي مختلف با سلايق گوناگون وجود دارد، نبايد در اين شرايط برخي مسائل حاشيه‌اي فداي وحدت دروني كشور شود، اختلاف نظر عيبي ندارد،‌ فقط اين اختلافات نبايد به نزاع منجر شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: برخي به مسائل حاشيه‌اي كه نه به درد دنيا و نه به درد آخرت مردم نمي‌خورد، دامن مي‌زنند؛ اين اظهارات فقط به درد رقابت‌هاي داخلي مي‌خورد.

نماينده مردم قم با تاكيد به اينكه بايد به آراي مختلف احترام گذاشت، افزود: صبر، حلم و بردباري در اين مرحله براي رسيدن به اهداف اصلي فوق‌العاده مهم است، همه بايد از نظرات رهبري تبعيت كنند و حاشيه‌روي نشود و همه با يك تحليل پيش بروند، بايد مسائل حاشيه‌اي كم‌رنگ و متن مسائل سياسي در آرايش سياسي كشور پررنگ شود.

لاريجاني با تاكيد به اينكه اكنون زمان تجربه برخي جنس‌هاي بدوي اسلامي نيست، خاطر نشان كرد: بايد از نظر فرهنگي به علما رجوع شود، آنان متخصص ديني جامعه هستند و حقيقت اسلام در رجوع به اسلام‌شناسي، فقها و مراجع تقليد و علمايي است كه در يك عمر در اين مسير مجاهدت كرده‌اند، فضل اسلامي، راه دارد و بايد راه آن سپري شود، اگر كسي مسندي گرفت و دكتر و مهندس شد دليل نمي‌شود كه اسلام‌شناس هم باشد.

وي سعادت فرهنگي كشور را رجوع به فقها، مراجع تقليد و علما دانست و تاكيد كرد: جنس‌هاي بدوي فرهنگي براي انقلاب اسلامي اشكال به وجود مي‌آورد.

رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه زمان نزاع‌هاي سياسي و فرهنگي پشت‌سر گذاشته شده است گفت: دوره دسايس سياسي و حركت‌هاي فرهنگي در اين كشور پشت سر گذاشته شده است، دشمن در اين دوره از ابزارهاي سياسي و فرهنگي استفاده كرد تا در اراده مسئولان و مردم تزلزل به وجود آورد به ويژه در دوره فضاي القائات سياسي اين مساله تشديد شد.

وي افزود: در دوم خرداد برخي مسائل مطرح شد و گاهي نيروهاي بسيجي و حتي چفيه آنان به سخره گرفته شد، حتي حماسه حسيني به خشونت ياد شد و روحانيت و مراجع تقليد تحقير شدند و نوعي روشنفكري بي‌بوته دنبال شد.

رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد:‌ بايد توجه كرد كه بحران‌سازي ابتداي انقلاب ذهن جامعه را پراكنده كرد و برخي ريزش‌ها اتفاق افتاد، در دوره دوم خرداد نيز با طرح مسائل حاشيه‌اي اذهان جامعه پراكنده شد، مشغول‌سازي جامعه وجه بارز اين دوران است، هدف دشمنان انقلاب اسلامي از اين اقدام، تحت‌الشعاع قرار دادن اهداف سياسي‌،‌ فرهنگي و اقتصادي ايران بود، اگرچه غربي‌ها از نظر تاكتيكي فراز و فرودهايي را در كشور به وجود آوردند ولي آنان از اثرپذيري مردم از ولايت‌فقيه آگاهي نداشتند، ولي فقيه با پشتيباني مردم توانست بر مشكلات آن دوران فايق آيد.

لاريجاني افزود: وقايعي نظير 18 تير و ساير حوادث پس از آن عواملي بودند كه با طولاني شدن اين شرايط و حتي تحصن برخي در مجلس تداوم يافت، هدف تحصن‌كنندگان اين بود كه به دنيا پيام دهند كه در ايران نوعي آشفتگي سياسي وجود دارد، اما دشمنان در دوره سياسي و فرهنگي ناكام ماندند، اگرچه بودجه‌هاي مختلفي از سوي آمريكا و كشورهاي غربي به اين منظور اختصاص يافته بود.

وي با اشاره به حوادث پس از دهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري گفت: در انتخابات رياست‌جمهوري نيز عده‌اي فتنه‌گري كردند و دشمنان نيز از آنان حمايت كردند، فتنه‌گران دنبال اين بودند كه شراط داخلي را،‌ آشفته نشان دهند اما هوشياري و اشراف مقام معظم رهبري در سطوح مختلف تصميم‌گيري و پشتيباني مردم موجب عقيم ماندن آنان شد.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه پيشرفت تكنولوژيكي كشور همواره از سوي رهبري به دولت‌ها گوشزد شده است، تصريح كرد: در اكثر اظهارنظرهاي رهبري، به حمايت از توليد داخلي پافشاري شده است و نهادهايي كه ابتكار و شجاعت داشته‌اند، مورد حمايت ايشان قرار گرفته‌اند، در موضوع هسته‌اي نيز رهبري مجموعه شرايط را مديريت كرد و فراز و فرودهاي سياسي تاثيري بر اين پيشرفت نگذاشت، هر چند كه دولت‌ها نيز همراهي كردند.

لاريجاني افزود: ايران در صنايع نظامي و غيرنظامي به ويژه موضوع هسته‌يي به دستاوردهاي خوبي رسيده است، با وجود تمام مساله‌سازي‌هاي غربي‌ها، ملت ايران در دوره تنازعات سياسي و فرهنگي غرب عليه ايران با پيشرفت‌هاي فناوري خوبي روبرو شد، در حقيقت تهديدهاي سياسي غرب به فرصتي براي ملت ايران مبدل شد، حال آمريكا بايد چه مي‌كرد؟ بايد مساله جديدي مي‌آفريد تا بتواند توان خود را بر آن متمركز كند، از اين رو دوره سوم كه تنازع بين‌المللي با محوريت تروريسم و حقوق بشر و البته موضوع هسته‌يي با تمركز بيشتري دنبال شد و در اين دوره سه موضوع فوق، نقطه‌ اتكاي آمريكايي‌ها قرار گرفت، البته اين مسائل در گذشته نيز از سوي آنان دنبال مي‌شد ولي نقطه‌ي قابل اتكاي آنان نبود.

وي با افتضاح خواندن پرونده رفتار غربي‌ها در موضوع حقوق بشر گفت: آنان براي دموكراسي ايران پرونده‌سازي مي‌كنند ولي به رژيم‌هاي ديكتاتوري منطقه كاري ندارند.

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به موضوع هسته‌يي گفت: آمريكايي‌ها با شگردهاي مختلفي بحث‌هاي متعددي را در موضوع هسته‌يي دنبال كرده‌اند ولي هوشياري ملت مانع اهداف شوم آنان شد، مسئولان ايراني به كارشناسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه بازرسي از تاسيسات هسته‌يي خود را دادند ولي هرگز اجازه توطئه‌گري را به آنان ندادند.

لاريجاني، انصراف ملت و مسئولان جمهوري اسلامي ايران از موضوع هسته‌يي را يكي از شگردهاي كشورهاي غربي در جنگ اراده‌ها دانست و افزود: عزم كشورهاي غربي در انصراف ملت ايران از موضوع هسته‌يي در حقيقت جنگ اراده‌هاست و از جمله شگردهايي است كه كشورهاي غربي بر آن متمركز شده‌اند، آنان براي تحت‌الشعاع قرار دادن اين اراده، حوادث بسياري را به وجود آوردند كه از جمله آنها،‌ حادثه يازده سپتامبر بود.

وي متذكر شد: ته‌ حرف موافقت كشورهاي غربي با داشتن سوخت صلح‌آميز هسته‌يي، نداشتن نيروگاه‌هاي هسته‌يي است و توقف كامل چرخه سوخت در ايران است، مشكل اصلي آنان اين است كه مي‌گويند وقتي شما به اين دانش دست يافتيد توازن منطقه به هم مي‌خورد، آيا توازن منطقه را كشورهاي غربي بايد به وجود آورند؟ ما كه بخلي براي داشتن فناوري هسته‌يي در ساير كشورهاي منطقه نداريم.

نماينده مردم قم، تمركز كشورهاي غربي بر مسائل اقتصادي را برنامه جديد غربي‌ها بر ضد جمهوري اسلامي ايران عنوان كرد و افزود: تقابل نظامي، سياسي و فرهنگي سپري شد و حال نوبت فشارهاي اقتصادي بر ايران است، غربي‌ها تصور مي‌كنند با فشار اقتصادي، ملت متضرر مي‌شود و اراده مسئولان تحت تاثير قرار مي‌گيرد، از اين رو تحريم نفتي و بانكي را در دستور كار قرار دادند اما با مقاومت، ايستادگي و صبر و هزينه، همان‌طور كه تنازعات سياسي،‌نظامي و فرهنگي را پشت سر گذاشتيم، از فشارهاي اقتصادي نيز عبور خواهيم كرد.

وي با اشاره به تحليل يكي از موسسات آمريكايي گفت: موسسه هاجسون در آمريكا، انقلاب‌هاي منطقه را الگوبرداري از انقلاب اسلامي ايران دانسته و در گزارشي به مقامات اين كشور بيان كرده است كه بهترين الگوي اسلامي براي افزايش مشاركت سياسي مردم، انقلاب اسلامي ايران است، اين الگو براي كشورها جذابيت داشته چرا كه در برابر آمريكا ايستادگي و مقاومت را افزايش مي‌دهد، البته نكته‌ي اين الگو، دو عنصر جهاد و شهادت است كه موجب حركت ملت‌ها شده است.

لاريجاني در بخش ديگري از سخنانش گفت: اوباما در ابتداي قرار گرفتن در پست رياست‌جمهوري آمريكا در سفر به تركيه و مصر، وعده داد حقوق ملت فلسطين را به آنان باز خواهد گرداند، حال وضعيت امروز فلسطين را بررسي كنيد و ببينيد كه چقدر وعده‌هاي اين آقا محقق شده است؟ كشمكش‌هاي سياسي را ايجاد مي‌كنند تا روحيه‌ي جهادي در ملت‌هاي جهادگر را از بين ببرند و به اين ترتيب هدف اصلي‌شان يعني، ‌به كنار گذاشتن اسلام سياسي را محقق كنند ولي به اذهان غربي‌ها، موفق‌ترين مدل حكومتي در جهان اسلام، جمهوري اسلامي ايران است كه هم دموكراسي و هم اسلام سياسي را مدل‌سازي كرده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش، انجمن‌‌هاي اسلامي را مايه‌ي افتخار نظام جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: انجمن‌هاي اسلامي از بدو پيروزي انقلاب اسلامي نقش ممتازي در دستگاه‌هاي ديواني كشور داشته‌اند،‌به ويژه زماني كه وضع ادارات، وضع مستقري نبود و گاه مشكلاتي در مسير خدمت‌رساني به مردم به وجود مي‌آمد.

وي افزود: انجمن‌هاي اسلامي همت مي‌كردند تا مشكلات مردم حل شود و نقايص كار مديران را با ازخودگذشتگي و احساس مسئوليت رفع مي‌كردند، مسئوليت وزارت پست و تلگراف و تلفن در آن زمان بيشتر و جدي‌تر بود، انجمن‌هاي اسلامي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به امر توليد از ابتداي انقلاب توجه داشتند، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز در حوزه‌هاي الكترونيكي و مخابراتي از ظرفيت‌هاي خوبي برخوردار است.

نماينده مردم قم افزود: هميشه افرادي هستند كه سهل‌انديشند و اين تصور درستي نيست كه با واردات بتوانيم جزو كشورهاي توسعه‌يافته تلقي شويم، اين بلوغ فكري در انجمن اسلامي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات وجود دارد و بايد استمرار يابد.

لاريجاني توجه به توليد را از نيازهاي ضروي و اصلي امروز كشور دانست و گفت: طبق 30 ساله گذشته رژيم‌هاي استبدادي در پي ايجاد مساله براي انقلاب اسلامي ايران بودند و مسائل متعددي را براي آن به وجود آوردند، اميدوارم با همان فراست، گذشت و توجه به مسائل كلان كشور، مختصات اين دوره را بشناسيد و گام‌هاي صحيحي در مايوس كردن دشمنان انقلاب اسلامي برداريد.

وي افزود: دوره اول از ابتداي انقلاب آغاز و با پايان جنگ تحميلي ختم شد، تقابل نظامي آمريكا از بدو پيروزي انقلاب با ملت ايران شكل گرفت و يك ديكتاتور به وسيله ديكتاتور ديگر از صحنه سياسي منطقه پاك شد.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: آمريكايي‌ها از طريق راه‌حل نظامي، بلوكه اموال ايران، شيطنت‌هاي سياسي و فشارهاي اقتصادي سعي كردند بر اراده ملت ايران تاثير بگذارند، پشت كودتاي نوژه، عناصر مرتبط با آمريكا فعاليت داشتند، برخي جريانات تجزيه‌طلب و حمايت‌هاي نظامي از آنان نيز از سوي آمريكايي‌ها سامان و هم‌پيمانانش سامان يافت، اما آنان در همگي اين توطئه‌ها و به ويژه صحراي طبس شكست خوردند.

لاريجاني افزود: در اين تقابل تعداد زيادي از عزيزان ما به شهادت رسيدند، غربي‌ها وقتي متوجه شدند از راه‌هاي نظامي نمي‌توانند بر ملت ايران مسلط شوند، صدام را بر عليه ايران تحريك كردند و وعده همه نوع كمكي به او را دادند، كمك‌هاي اطلاعاتي، تجهيزات نظامي و حمايت‌هاي مالي و همراه كردن كشورهاي منطقه انجام گرفت، آمريكا، شوروري، انگليس، فرانسه، آلمان و حكام مرتجع منطقه به كمك رژيم صدام آمدند، يكي از مسئولان اطلاعاتي بلندپايه رژيم صدام كه هنوز هم زنده است در كتابي شرح ماوقع چگونگي تصميم‌گيري صدام و آغاز جنگ عراق عليه ايران را تحريز كرده است.

وي جنگ تحميلي را نقطه‌ي اوج تقابل نظامي آمريكا بر ضد ايران دانست و افزود: همزمان با آغاز تحركات سياسي غرب عليه ايران در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، در داخل كشور به وسيله بني‌صدر شرايط سياسي نابساماني مديريت مي‌شد، وي دائما سعي در ايجاد مشكل و ستيز با مسئولان كشور به ويژه شهيد بهشتي داشت.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: حسين شاه اردن حمله عراق به ايران را چند روز قبل از انجام، "قادسيه" نام نهاد و برخي كشورهاي متحجر منطقه نيز در دام آمريكايي‌ها افتادند، سال‌ها بعد، يكي از مسئولان عربي منطقه كه هر از گاهي مشكلاتي را به وجود مي‌آورد، كمك 40 ميليارد دلاري كشورش به رژيم صدام را ناچيز دانست.

لاريجاني جنگ تحميلي را، شكست مهمي در مناسبات نظامي آمريكا و كشورهاي غربي دانست و افزود: پس از شكست فاو، لرزه به اندام غربي‌ها افتاد از اين رو كمك‌هاي بيشتري به صدام گسيل كردند، البته پس از آزمون حمله نظامي متوجه شدند به اين شيوه نمي‌توانند به اهداف‌شان برسند، آنان نمي‌توانستند ملت مسلمان ايران با ولي فقيه خود رابطه روحي دارند، در كوران جنگ، مردم دست رد به سينه امثال بني‌صدر زدند و امام با يك اشاره مردم را راهبري كردند، بني‌صدر عزل و شرايط سياسي براي حضور مديران سياسي متعهد باز شد و اين موضوع جان تازه‌اي به حوزه سياسي داخلي داد.

وي افزود: با عزل بني‌صدر، جبهه‌ها نيز جان تازه‌اي گرفتند، دشمنان پس از هشت سال جنگ تحميلي نيز نتوانستند كاري از پيش ببرند، به عبارت ديگر تقابل نظامي و تحميل هزينه‌هاي سنگين بر ملت و كشور، انقلاب اسلامي را بارور و بيمه كرد و كشورهاي كوچك منطقه نيز متوجه شدند با قدرت ملت ايران روبرو هستند و اصلا بحث افراد نيست كه بتوانند با قلدري نظامي آن را حل كنند.

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی