کد خبر : 4210
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایلنا/ راز توسعه ملی تولید دانش داخلی است

ایلنا/   راز توسعه ملی تولید دانش داخلی است

ایلنا: رییس‌مجلس شورای اسلامی گفت: راز اصلی رسیدن به توسعه ملی توجه به تولید دانش داخلی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در سیزدهمین همایش سراسری اتحادیه انجمن‌های اسلامی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت تابعه گفت: انجمن‌های اسلامی پس از پیروزی انقلاب نقش ممتازی در دستگاه‌های اداری کشور داشتند و این در حالی بود که شرایط ادارات کشور وضع مناسبی نداشت، اما انجمن‌های اسلامی از سر دلسوزی توانستند این وضعیت نابسامان را مدیریت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انجمن‌های اسلامی از اوایل انقلاب بر این تاکید داشتند که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های مناسب کشور بسیاری از نیازهای کشور را مرتفع کرد، گفت: اما برخی در کشور که سهل اندیش بودند همواره بیان می‌کردند که می‌توان با واردات محصولات به یک کشور توسعه یافته تبدیل شویم. اما آن‌ها این را فراموش کرده بودند که تازمانی که به دانش تولید داخلی دست پیدا نکنیم قطعا نمی‌توانیم این حرف را بزنیم چراکه راز اصلی رسیدن به توسعه ملی توجه به تولید دانش داخلی است.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه رژیم‌های استبدادی همواره در طول ۳۳ سال به دنبال این بوده‌اند که برای انقلاب اسلامی مشکلاتی را ایجاد کنند، گفت: امیدواریم در این دوره اخیر شگرد جدیدی از خود نشان دهیم و با‌‌ همان ظرافت گذشته و توجه به مسائل انقلاب و هویت اسلامی خود بتوانیم گام‌های صحیحی در این زمینه برداریم.

 

رییس ‌مجلس شورای اسلامی‌ گفت: غرب وقتی فهمید که نمی‌تواند از ابزارهای نظامی علیه ایران استفاده کند در دور‌انی با دساسیس سیاسی از ابزارهای فرهنگی و سیاسی استفاده کرد تا شاید از این طریق بتواند تزلزلی در اراده مسئولین و ملت ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در ادامه سخنان خوددر در همایش انجمن‌های اسلامی وزارت ارتباطات، به دوره اول که تقابل نظامی آمریکا با ایران است اشاره و بیان کرد: ازاوایل انقلاب تقابل نظامی آمریکا با ایران شروع شده است که ایران توانست در این دوره در مقابل آمریکا پیروز و سربلند بیرون آید، ولی غربی‌ها نتوانستند اضطراب خود را مخفی کنند به همین منظور زود به راه حل‌های نظامی دیگر روی آوردند و حتی آنان به ایجاد مسائل نظامی اکتفا نکرده، بلکه در همین دوره تقابل نظامی مسائل فرهنگی و اقتصادی را نیز علیه ایران انجام داده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی درادامه صحبت‌های خود به کودتای نوژه اشاره و بیان کرد: یک گروهی از عناصر در داخل بودند که در‌‌ همان اوایل انقلاب با نظام وانقلاب اسلامی مخالفت می‌کردند، پشت انجام این کودتا قرار گرفتند. اما بار دیگر با موهبت‌های الهی نتوانستند در این زمینه نیز پیروز شوند و آمریکا در کودتای نوژه از ایران شکست خورد.

وی در ادامه گفت: آمریکا حتی در رابطه با ضد انقلاب‌ها در ایران نیز برنامه داشت که در این زمینه نیز شکست را پذیرا شد.

لاریجانی در ادامه بیان کرد: غربی‌ها وقتی دیدند که از راه نظامی نمی‌توانند با ایران مواجه شوند به صدام پیغام دادند که ما از شما در مقابل حمله به ایران حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: ایران همیشه از برخی از دولت‌های منطقه که دست نشانده آمریکا بودند ضربه‌هایی را خورده است و در جنگ عراق با ایران نیز همین کشورهای منطقه همه‌گونه کمکی به صدام درجنگ با ایران کردند.

وی گفت: اندیشه‌های غرب و برخی از کشورهای همسایه در حمله نظامی به ایران این گونه شکل گرفته که ایران از نظر سیاسی وضع خوبی ندارد، چراکه بنی صدر با شهید بهشتی و قوه مقننه ستیز می‌کرد و با این ستیزهای خود مساله ساز شده بود و به جای اینکه همه را دور هم جمع کند و اراده همگان را معطوف به حمایت و دفاع از ایران نماید در میان قوا به دنبال ایجاد اختلاف و دعوا بود.

لاریجانی گفت: در زمان جنگ عراق علیه ایران کشور ما از نظر نظامی مشکلاتی داشت و آمریکا و کشورهای متحد و صدام فکر می‌کردند که می‌توانند با این مشکلات موجود در ایران، ظرف یک هفته ایران را به دست آورند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشور ما در طول انقلاب هزینه‌هایی را پرداخت کرد، اما این پرداخت هزینه‌ها باعث شد تا حرکت نظامی مهم غرب و صدام نیز با شکست مواجه شود و این شکست را می‌توان پس از پیروزی فاو مشاهده کرد، چراکه پیروزی فاو لرزه به اندام آن‌ها انداخت و آن‌ها فهمیدند که کمک‌های غرب و کشورهای همسایه دیگر نمی‌تواند به صدام در مقابل با ایران کمک کند و باید کمک‌ها تغییر پیدا می‌کرد.

وی در ادامه بیان کرد: در زمان جنگ تحمیلی علیه ایران امام خمینی (ره) با اشاره‌ای مردم را رهبری می‌کردند. به گونه‌ای که شرایط سیاسی در کشور فراهم شد که حتی نیروهای متعهدی همچون باهنر و رجائی و دیگر مسئولان سیاسی کشور در صحنه حضور پیدا کردند واین رهبری‌های امام خمینی جان تازه‌ای به حوزه سیاست داخلی داد و غرب نه تنها نتوانست در یک هفته بلکه ۸ سال با ایران مقابله کند و ایران را به چنگ خود درآورد، چراکه آن‌ها فهمیده بودند که با یک ملت نوپا مواجه نیستند بلکه با یک ملتی مواجه هستند که رهبری با درایت دارد.

وی در ادامه بیان کرد: غرب وقتی فهمید که نمی‌تواند از ابزارهای نظامی علیه ایران استفاده کند در دور‌انی با دساسیس سیاسی از ابزارهای فرهنگی و سیاسی استفاده کرد تا شاید از این طریق بتواند تزلزلی در اراده مسئولین و ملت ایجاد کند.

وی به دوره دوم خرداد اشاره کرد و گفت: در دوره دوم خرداد وضع سیاسی کشور به گونه‌ای شده بود که حتی مردم بسیجیان را مسخره و از حماسه حسینی را به خشونت یاد می‌کردند. در آن برهه از زمان ایران به یک عقب گرد فکری روی آورده بود که این عقب گرد لطماتی را برای ایران به وجود آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه در زمان دوم خرداد از مساله انقلاب فاصله گرفته بود، گفت: غربی‌ها تلاش می‌کردند تا از فضای موجود استفاده کنند و مسائل غلط را به جای مسائل اصلی در ذهن جوانان جای دهند. باز در این زمینه غرب به خصوص آمریکا اشتباه کرد، چراکه ایران فقهایی داشت که توانست با اعلام حکم‌های به جا و به موقع مردم را راهنمایی کنند و با این درایت علما ایران اسلامی توانست از این مرحله نیز عبور کند.

لاریجانی به آشوب‌های ۱۸ تیر اشاره کرد و گفت: در ۱۸ تیر به آشوب کوچکی رخ داده بود، غربی‌ها در تلاش بودند تا بنزین روی این آتش بریزند و آتش را بزرگ جلوه کنند و برخی از طرفداران آن‌ها نیز در داخل مجلس داستان مضحک تحصن را به راه انداختند.

وی در ادامه گفت: آمریکا در تلاش بود تا مسائل فرهنگی کشور را در این دوره به سمت نزاع و درگیری بکشاند،‌‌ همان کاری که بعدازانتخابات ریاست‌جمهوری دهم در کشور به راه انداختند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ملت هوشیار با رهبری مقام معظم رهبری بار دیگر توانستند از این مرحله نیز عبور کنند و غرب را با شکست دیگری علیه خود مواجه سازند.

لاریجانی گفت: دراین فراز و فرودهای مقابل ایران آمریکا دست بر مسائل هسته‌ای ایران گذاشت، چراکه ایران توانسته بود در صنایع نظامی و سایر صنایع بخصوص صنایع انرژی هسته‌ای به پیشرفت‌هایی دست پیدا کند و ایران پس از این همه دوره گذر توانسته بود گام بلندی در صنعت بردارد و در جهان از این نظر بدرخشد.

وی گفت: نخبگان و جوانان شجاعی ایران توانستند تهدیدات نظامی را که فرصتی برای پیشرفت در تکنولوژی تبدیل کنند.

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی