کد خبر : 4203
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ رییس مجلس شورای اسلامی: هیچ چیز نباید مانع روابط خوب ایران و عربستان شود

ایرنا/ رییس مجلس شورای اسلامی: هیچ چیز نباید مانع روابط خوب ایران و عربستان شود

تهران - رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه مكه محل نزول قران و پایگاه اصلی صدور فكر اسلامی است گفت: ممكن است اختلافاتی میان دو كشور ایران و عربستان باشد، اما هیج چیز نباید مانع روابط خوب این دو كشور شود.
   

به گزارش ایرنا، \'علی لاریجانی\' صبح امروز (پنج شنبه) در اولین همایش اقتصاد و حج با بیان این مطلب كه تردیدی نیست كه موضوع حج و انجام فریضه آن برای هر مسلمانی موضوع مهمی می باشد، افزود: افرادی كه امكانات برای انجام فرایض حج برایشان مهیا نباشد، اولیای حكومت باید هزینه آن را بپردازند تا آنها نیز به انجام فریضه حج كه از اهمیت برخوردار است، مفتخر شوند.

وی در عین حال تصریح كرد: مكه محل نزول قران و پایگاه اصلی صدور تفكر اسلامی از جایگاه مقدسی برخوردار است. بنابراین باید شرایطی فراهم شود تا همه مسلمانان بتوانند فرایض حج راكه قلوب مومنین به طور فطری به آن گرایش دارد، به جا بیاورند.

لاریجانی با اشاره به اینكه اكنون شرایطی به وجود آمده كه رابطه كشورها فراتر از یك روابط دیپلماتیك متعارف است اظهار داشت: ممكن است اختلافاتی بین دو كشور ایران و عربستان وجود داشته باشد، ولی این نباید فرقی ایجاد كند لذا هیج چیز نباید مانع روابط خوب میان این دو كشور شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه یادأور شد: البته مسوولین عربستان سعودی باید به مردم كشورشان نیز توجه داشته باشند و این كشورها با مشاركت مردم پایدار می مانند.

**مساله حج از جهات مختلف حایز اهمیت می باشد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه مساله حج از جهات مختلف قابل بررسی و حایز اهمیت می باشد، اظهار داشت: یكی از نكاتی كه در مساله حج باید به آن توجه داشت، به لحاظ كلان اقتصادی می باشد به طوری كه در این بعد حج می تواند در بازار صادرات و واردات نقش مهمی را ایفا كند.

وی درادامه افزود: همچنین به لحاظ اقتصاد خرد باید مساله ذبح و هدایا دادن مورد توجه قرار گیرد.

**ساماندهی حج یك امر عقلایی است

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به مسوولین امر حج اظهار داشت: ‌این گونه همایش ها می تواند به عنوان بستری برای سرمایه گذاریهای كشورهای اسلامی مد نظر قرار گیرد. با توجه به تحولاتی كه اخیرا در منطقه خاورمیانه رخ داد،‌ باید نسبت به مساله مهم حج ساماندهی هایی در همه جهات صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه مطالعه چگونگی پایین آوردن هزینه سفر حج نیاز به یك بررسی دارد گفت:‌ این مساله می تواند انجام فرایض حج را تسریع بخشد و با پایین آوردن هزینه های سفر می توان حضور بیشتری از مسلمانان را در مكه دید.

لاریجانی در عین حال تصریح كرد: همچنین در مقوله سفر حج می بایست آموزش تربیتی برگزار كرد تا در درازمدت باعث بازدهی انجام فریضه حج به نحو عالی و درست شود.

**مناقشات بین كشورها را باید حل كنیم

رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اهمیت مكه و شهرهای مجاور آن كه منجر به وحدت میان مسلمانان از سراسر جهان می شود خاطرنشان كرد ما مسوولین باید در زمان كوتاه، مناقشاتی كه بعضا به وجود می آید را برطرف كنیم.

لاریجانی همچنین در این نشست در باره اهمیت مكه به عنوان محل نزول قران و مهد وحدت مسلمانان ، انجام فرایض حج كه منجر به آراستگی معنوی همراه با سختی ها كه منجر به فهم بیشتر مسلمانان از ارتباط بین خود و خداوند می شود ،‌مطالبی را عنوان كرد و تاكید داشت:‌ باید از مسائلی كه به عبادت در مقوله حج لطمه وارد می كند به شدت پرهیز كرد.

اولین همایش حج و اقتصاد صبح امروز (پنج شنبه) با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و نماینده ولی فقیه در امور حج در سارمان حج و زیارت برگزار شد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی