کد خبر : 4184
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

آیت‌الله یزدی: قانون انتخابات نواقص بسیاری دارد

لاریجانی: مجمع‌تشخیص مصلحت‌نظام مسئول تدوین سیاست‌های‌کلی قانون‌انتخابات است

لاریجانی: مجمع‌تشخیص مصلحت‌نظام مسئول تدوین سیاست‌های‌کلی قانون‌انتخابات است

دكترعلی لاریجانی در دیدار با آیت‌الله یزدی که امروز ظهر (سه‌شنبه۲۷ تیر) انجام شد، با بیان اینکه تاکتیک و سیاست‌های کشورهای استکباری علیه ایران تغییر پیدا کرده، تصریح کرد: در ۲ سال اخیر سیاست این کشورها افزایش فشار اقتصادی بر ایران و به تبع آن بر مردم بوده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه هم‌اکنون کشورهای استکباری از تمام ظرفیت‌های منطقه‌ای خود علیه ملت ایران استفاده می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه اینگونه کشورها اقدامات زیادی علیه ایران انجام داده‌اند، اما مغلوب شده‌اند.

 اتفاقات جدیدی در منطقه به‌وجود می‌آید
وی با تاکید بر اینکه موضع‌گیری غربی‌ها در موضوع سوریه یک بغض قدیمی است، یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود که در منطقه به غیر از حوادث کنونی اتفاقات جدیدی هم به‌وجود می‌آید.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وجود دو جبهه پایداری و اصولگرایی و نقش مراجع عالی عظام به طور حتم در پرشورتر بودن انتخابات تاثیرگذار بوده است.
لاریجانی با بیان اینکه مجلس نهم از نظر سطح علمی در جایگاه مناسبی برخوردار است، توضیح داد: در دوره جدید مدارک نمایندگان به ۱۰۶ دکترا، ۱۳۰ فوق‌لیسانس و بقیه نمایندگان دوره قبل تقسیم شده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه نمایندگان دوره جدید از نظر تعهد، دینداری، تجربه و تخصص در شرایط خوبی قرار دارند و به طور حتم می‌توانند به مجلس کمک کنند.
همچنین آیت‌الله محمد یزدی در این دیدار با تاکید بر اینکه مجلس باید تمرکز خود را بر تغییر قانون انتخابات بگذارد، گفت: در انتخابات مجلس که چند ماه پیش برگزار شد، از اول تا آخر مراحل نواقصی دیده شد که باید این مشکلات برطرف شود.
این عضو شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: متاسفانه به علت نبود قوانین مناسب انتخاباتی، دیده شده است که نمایندگان بعد از حضور در مجلس زمانی که درباره موضوعات اظهارنظر می‌کنند مسائل شخصی خودشان را هم در نظر می‌گیرند.
آیت‌الله یزدی نیز خواستار ارائه طرحی کارشناسی از سوی نمایندگان یا مرکز پژوهش‌های مجلس شد و افزود: هم‌اکنون قانون انتخابات با وجود الکترونیکی شدن نواقص بسیاری دارد، از این‌رو تغییر و اصلاح قانون امری ضروری است.
لاریجانی در ادامه این دیدار با بیان اینکه مجلس هشتم هم در برنامه‌های خود خواستار تغییر قانون انتخابات بود، یادآور شد: مجلس و نمایندگان می‌خواستند که قانون فعلی انتخابات را تغییر دهند، اما به دلایلی این موضوع تحقق نیافت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سختگیری مجلس در انتخاب نمایندگان برای مجلس نهم گفت: خوشبختانه مجلس با تصویب مصوبه جدید روحیه کارشناسی‌تری به خود گرفت، اما متاسفانه در انتخابات ریاست جمهوری هیچ الزامی وجود ندارد بلکه علم خواندن و نوشتن کافی است.
نماینده مردم قم در مجلس نهم با توضیح اینکه در تعدادی از کشورها احزاب نقش تعیین نمایندگان را برعهده دارند، ادامه داد: در بعضی از کشورهای دیگر هم احزاب و نمایندگان به وسیله گروه‌های خاص انتخاب می‌شوند.
لاریجانی تصریح کرد: به دلیل اینکه ما در کشورمان حزب مشخصی نداریم، تمام مشکلات به شورای نگهبان منتقل می‌شود اما اگر بتوانیم با برنامه گروهی را برای تایید داوطلبان در حوزه انتخابیه‌ها مشخص کنیم و همچنین نقش احزاب را افزایش دهیم، می‌توانیم در موضوع انتخابات پیشرفت مناسبی داشته باشیم.
رئیس مجلس نهم با اعلام اینکه مقام معظم رهبری چندی پیش دستور تصویب سیاست‌های کلی قانون انتخابات را به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده است، افزود: به طور حتم اگر  تعیین و تصویب این سیاست‌ها صورت گیرد، کار مجلس برای تغییر قانون انتخابات تسهیل می‌شود.
 

کلید واژه :

دكترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی