کد خبر : 4169
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی :مركز پژوهش های مجلس نیاز به تحلیل پایه ای متناسب با وضعیت كشور دارد

ایرنا/ لاریجانی :مركز پژوهش های مجلس نیاز به تحلیل پایه ای متناسب با وضعیت كشور دارد

تهران - رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خلا استراتژیك در مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: فقدان تحلیل پایه ای متناسب با وضعیت كشور یكی از مواردی است كه در این مركز باید در دستور كار قرار گیرد.
   

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی صبح امروز شنبه با حضور علی لاریجانی رییس ، روسای كمیسیون ها و هیات رییسه مجلس و همچنین برخی اساتید دانشگاه های تهران در مركز پژوهش های مجلس برگزار شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم با تشكر از تلاش های احمد توكلی رییس سابق مركز پژوهش های مجلس گفت : مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی باید از یك پشتوانه علمی برخوردار باشد. وی اظهار داشت: خوشبختانه در مركز پژوهش های مجلس نشاط علمی وجود داشت كه این یكی از نكات بسیار خوب این مركز بوده است.

وی در عین حال تصریح كرد: همین نشاط علمی باید در این دوره پویایی خود را حفظ كند و فضای كاری را به گونه ای فراهم كند تا در این مركز نخبگان بتوانند در ارائه گزارشات نقش موثری را ایفا كنند.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به كاظم جلالی رییس جدید مركز پژوهش های مجلس گفت: ایده ها و نظرات وی می تواند در تقویت مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مثمرثمر واقع شود و از آنجایی كه بنده این ایده ها را می پسندم از كاظم جلالی رییس جدید مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز حمایت می كنم.

** مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی باید هر ساله تحلیل جامعی از وضعیت كشور ارائه كند

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنرانی در مراسم تودیع و معارفه احمد توكلی و كاظم جلالی با اشاره به این كه این مركز باید دارای یك تحلیل جامع و متناسب با وضعیت كشور باشد، افزود: متاسفانه در دوره های گذشته این مركز فاقد تحلیل پایه ای از شرایط موجود كشور بوده است، گرچه در مسائل مختلفی نظیر امنیتی، سیاسی و اقتصادی هر ساله گزارشاتی از وضعیت كشور تهیه می شد اما این گزارشات به صورت جسته و گریخته بوده است.

لاریجانی ادامه داد: همچنین باید ارتباط دو سویی بین نمایندگان و مركز پژوهش ها باشد.

وی در عین حال تصریح كرد: این تعامل دو سویه بین نمایندگان مجلس و مركز پژوهش ها می تواند در ارائه تحلیل پایه ای موثر باشد .

لاریجانی خاطر نشان كرد: در حال حاضر دلیل خیلی از مباحثی كه در كشور وجود دارد نظیر كاستی ها در بعد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی این است كه در این عرصه ها تحلیل پایه ای وجود ندارد و جای آن در مركز پژوهش های مجلس خالی است.

لاریجانی افزود: این مركز با در دستور كار قراردادن تحلیل پایه ای در مباحث كلان می تواند پشتوانه خوبی برای ارائه گزارشات درست باشد.

** خلا استراتژیك در مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در این مراسم با اشاره به خلا استراتژیك در مركز پژوهشهای مجلس گفت: برای برطرف كردن خلا استراتژیك در این دوره از فعالیت مركز پژوهش های مجلس باید راهبردی را تهیه و تدوین كرد تا این مركز از پویایی لازم برای ارائه گزارشات برخوردار باشد.

وی در ادامه با اشاره به یكی دیگر از اولویت هایی كه این مركز باید آن را در دستور كار قرار دهد به ارائه گزارش كارشناسی اشاره كرد و افزود: با برطرف كردن خلا استراتژیك در مركز پژوهش های مجلس ، این مركز می تواند نقش فعال و پیشرویی را در كشور داشته باشد.

** گزارشات مركز پژوهش ها باید به موقع به مجلس برسد

لاریجانی با اشاره به این كه دیر اقدام كردن در ارایه گزارش ها از ضعف های مركز پژوهش های سابق بود ، گفت: اگر گزارشات به موقع به دست مجلس نرسد قطعا نمی تواند اثرگذار باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به دست اندركاران این مركز توصیه می كنیم تا با بهره گیری از انجمن های علمی كه در كشور وجود دارند بتوانند در ارائه روش انجام تحقیقات و گزارشات موثرتر عمل كنند.

وی در عین حال با اشاره به سیصد انجمن علمی كه در كشور وجود دارد، گفت: مركز پژوهش ها باید از نخبگان این انجمن ها دعوت كند و از ظرفیت های آنها در این مراكز استفاده كند.

ادامه دارد ....

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی