کد خبر : 4164
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه ریاست مرکز پژوهش های مجلس: مرکز پژوهش‌ها استراتژی مجلس نهم را تدوین کند

خانه ملت/  لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه ریاست مرکز پژوهش های مجلس: مرکز پژوهش‌ها استراتژی مجلس نهم را تدوین کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش و اهمیت مرکز پژوهش ها در ارائه تحلیل و گزارش های پایه ای و مبتنی بر واقعیت بر اهمیت تدوین استراتژی حرکت توسط این مرکز برای پارلمان تأکید و تصریح کرد: مرکز پژوهش ها با ارائه تحلیل های پایه ای به کارکرد بهتر قوه مقننه کمک کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و تأکید بر اهمیت این ماه گفت: دکتر احمد توکلی در طول ۸ سال فعالیت خدمات زیادی را در مرکز پژوهش ها انجام دادند و شخص من همیشه شاهد بودم که ایشان در مدیریت مرکز پژوهش ها از نظرات شخصی خود استفاده نمی کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش ها در طی دوره مدیریت احمد توکلی فعالیت های مفید بسیاری را انجام داده است افزود: بارها در جلسات شاهد بودیم که نمایندگان مرکز در جلسات مجلس با دکتر توکلی تفاوت نظر داشتند و این نشاط علمی و ارتباط با مراکز مختلف از نکات برگزیده ای است که این دست از مراکز اگر می خواهند موفق باشند باید آنها را در نظر گیرند.

نماینده مردم قم در مجلس  استفاده از استعداد نخبگان را برای ارتقاء هر کار و مرکزی ضروری توصیف و تصریح کرد: دکتر جلالی نیروی تازه نفس و ظرفیت خوبی است که می توان از آن برای جهش های مناسب در این مرکز استفاده کرد.

 مرکز پژوهش های مجلس در ارائه تحلیل های جامع پیش قدم باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی در توصیف راه های ضروری برای پیشرفت مرکز پژوهش ها در آینده گفت: مرکز باید دارای تحلیل پایه ای از وضعیت کشور باشد تا این تحلیل ها بتواند چشم انداز مناسبی را برای تصمیم گیری های قوه مقننه در اختیار نمایندگان ملت قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه این تحلیل ها باید سالانه به طور کامل از طرف مرکز در اختیار مجلس قرار بگیرد افزود: پژوهش واقعی این نیست که هر کس براساس یک سری از اطلاعات و داده ها اظهارنظرهایی کند بلکه کار درست اظهارنظر بر مبنای تحلیل پایه از مسائل کشور است.

دکترلاریجانی با اشاره به اینکه نتیجه پژوهش های مرکز مورد مطالعه وی قرار می گرفته است تأکید کرد: تحلیل ها و تحقیق هایی که تا به امروز در مرکز پژوهش ها صورت گرفته است مورد مطالعه من بود و هر کدام گوشه ای از مسائل و مشکلاتی که کشور با آن درگیر بود را مورد تحقیق و پژوهش قرار داده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تمامی مسائل کشور باید در نگاه های جامع تحلیل شود گفت: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی این امکان را دارد تا با ارائه تحلیل های جامع در عرصه های مختلف کشور امکان کارکرد بهتر را برای نمایندگان مجلس فراهم آورد.

 مرکز پژوهش ها استراتژی جامع برای حرکت پارلمان نهم تدوین کند

نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش های مجلس باید برای حرکت هر چه بهتر پارلمان نهم استراتژی جامعی تدوین کند اظهارداشت: شاید شأن این مرکز این نباشد که برای کل کشور استراتژی حرکت معین نماید اما بدون تردید می تواند در تدوین استراتژی جامع و مناسبی برای حرکت پارلمان نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

دکترلاریجانی ظرفیت سازی را ضرورت تدوین استراتژی جامع توصیف و تصریح کرد: البته این کار در مجلس هشتم نیز صورت گرفت و بدون شک یک پارلمان با رسالت چهار ساله ای که بر عهده دارد باید استراتژی حرکتی بر مبنای اولویت ها داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پارلمان نباید بر اساس سلیقه و دل بخواهی در حوزه های مختلف کشور ورود پیدا کند گفت: اولویت بندی کارهای حوزه های مختلف کشور مانع از این می شود که مجلس کارهای پراکنده انجام دهد.

وی ادامه داد: ممکن است مجلس زمان طولانی را برای یک قانون صرف کند در حالی که این قانون اولویت روز کشور نباشد.

دکترلاریجانی نگاه نظام یافته و مدون در مجلس را عاملی در تعیین دقیق اولویت ها توصیف و تصریح کرد: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی باید با ارائه کارکردهای پژوهشی اولویت های روز هر حوزه را برای ورود قوه مقننه به آنها تعیین کند.

گزارش های پژوهشی مرکز به موقع به دست نمایندگان برسد

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در دوره های پیشین فعالیت مرکز گاه به گاه گزارش های پژوهشی مرکز با تأخیر زیاد به دست نمایندگان می رسید تاکیدکرد: تصمیم گیری به موقع مجلس و اتخاذ بهترین تصمیم نیازمند استفاده از کارکردهای پژوهشی مرکز پژوهش ها در زمان مناسب و به وقت است.

وی ادامه داد: نحوه تدوین مطلب و زمان آن باید مدیریت جدی شود چرا که باعث تأسف است که نمایندگان نتوانند و فرصت نکنند تا از تحقیقات عالمانه این مرکز به موقع استفاده کنند..

نماینده مردم قم در مجلس  با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش ها برای استفاده از ظرفیت نخبگان باید به سراغ آنها برود گفت: با توجه به استغنای روانی نخبگان آنها اعتنای کافی و تمایل جدی و پیگیر برای ورود به مراکزی از قبیل مرکز پژوهش ها را ندارند و این مرکز است که باید در پی شکار نخبگان باشد.

دکترلاریجانی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰۰ انجمن علمی در کشور وجود دارد افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی باید ساز و کار مناسبی برای ارتباط نزدیک با انجمن های علمی تدوین نماید تا بتواند محصول مناسبی با استفاده از ظرفیت این گروه از جامعه در اختیار مجلس و دیگر مراکز قرار دهد.

 مرکز پژوهش ها استفاده از نخبگان منطقه ای را در اولویت قرار دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تحقیقات مرکز پژوهش ها باید جنبه کاربردی داشته باشد اظهارداشت: برای آنکه مرکز پژوهش ها بتواند خروجی کاربردی داشته باشد باید از نخبگان مشتمل بر نخبگان دانشگاهی و صاحبان تجربه استفاده کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجلس از نخبگان و صاحبان تجربه های ارزشمند دعوت می کند تا با حضور در مجلس و کمیسیون ها از گنجینه آنها استفاده شود اما این مسئله باید به صورت یک چرخه واقعی توسط مرکز پژوهش ها تعریف شود.

دکترلاریجانی با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش ها باید نیازهای کاری خود را در خصوص مجلس به نخبگان سفارش دهد افزود: بسیاری از نخبگان و صاحبان تجربه های ارزشمند نیروی مؤمن و متعهدی هستند که در یک نظام باید از اینگونه ظرفیت ها استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید از نخبگان منطقه ای استفاده شود گفت: ما تا به امروز استفاده از نخبگان را در دو سطح تجربه کردیم که شامل نخبگان در سطح علمی و نخبگان در سطح منطقه ای است.

وی ادامه داد: متأسفانه ذهن های پر طراوتی در بین نخبگان منطقه ای دیده می شود که استفاده مناسب و درستی از آنها صورت نمی گیرد.

دکترلاریجانی با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش ها باید برقراری ارتباط مناسب و مؤثر را در اولویت کارهای خود قرار دهد گفت: نخبگان منطقه ای با توجه به ذهن های خلاق و آشنایی که با خصوصیات منطقه ای دارند گنجینه های بزرگی برای استفاده هستند و توصیه می کنم مرکز پژوهش ها ارتباط مناسبی را با این نخبگان فراهم کنند.

وی تأکید کرد: برقراری ارتباط مناسب مرکز پژوهش ها بانخبگان منطقه ای عامل مهمی در شناسایی مسائل و ظرفیت های کشور است که بی تردید منجر به آبادانی ملی و منطقه ای می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی انجام مطالعات میدانی را برای مرکز پژوهش ها ضروری توصیف و تصریح کرد: بی تردید وظایفی که برای مرکز پژوهش ها در نظر گرفته می شود احتیاج به پشتیبانی و حضور مستمر و ساختار مدون این مرکز دارد.

وی ادامه داد: مرکز پژوهش ها مطالعات میدانی را در برنامه های خود قرار دهد تا کارهای پژوهشی مرکز درون مجامع علمی امتداد یابد و مجلس در خصوص حمایت از مرکز برای انجام موارد ذکر شده آمادگی لازم را دارد.

مرکز پژوهش ها رخدادهای غیر قابل پیش بینی را ریشه یابی کند

نماینده مردم قم در مجلس  با تأکید بر اینکه در برخی از زمان ها رویدادهای خارج از پیش بینی مردم و نمایندگان را غافلگیر می کند گفت: بعضاً رویدادهای خارج از پیش بینی رخ می دهد که نمایندگان به عنوان عناصر سیاسی باید در خصوص آنها اظهارنظر کنند و مرکز پژوهش ها در این میان با ارائه پژوهش های جامع می تواند نقش مهمی داشته باشد.

وی ادامه داد: در این زمان مرکز می تواند همزمان با رویدادهای مختلف تحلیل هایی هر چند غیر فراگیر را برای آمادگی نمایندگان در راستای ورود به مدیریت موضوع در اختیار قوه مقننه قرار دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مرکز پژوهش ها باید در پل ارتباطی بهتری با نمایندگان قرار بگیرد گفت: استفاده نمایندگان مجلس از دستاوردهای مرکز پژوهش ها نیازمند نظام سازمان یافته ای است که مرکز پژوهش ها تدوین این نظام را باید در دستور کار خود قرار دهد.

دکترلاریجانی در خصوص وظیفه مرکز پژوهش ها در شرایط امروز جامعه اظهارداشت: به طور مثال مرکز پژوهش ها در شرایط حاضر باید با تحلیلی واقع بینانه ریشه گرانی را به نمایندگان معرفی کند.

وی ادامه داد: در خصوص حوادث خارجی امروز شاهد مسائل دردآوری در میانمار مبنی بر کشتار مسلمانان هستیم که انتظار می رود مرکز پژوهش ها با انتشار گزارش مدونی در این خصوص این مسئله را تحلیل و برای مجلس شورای اسلامی در جهت مبارزه با آن راهکار ارائه کند.

در پایان مراسم  دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از احمد توکلی ریاست پیشین این مرکز با اهدای لوح تقدیر قدردانی کرد که احمد توکلی نیز لوح خود را به یکی از فعالان جانباز مرکز پژوهش ها تقدیم کرد.

همچنین حکم آغاز به کار کاظم جلالی ریاست جدید مرکز پژوهش های مجلس توسط دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به وی داده شد. /

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی