کد خبر : 416
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مشروح آخرین نشست خبری رئیس مجلس نهم:

تسنیم: دولت باید در مسیر اقتصاد حرکت کند/ مجلس دهم شباهتی به مجالس گذشته ندارد/ تقاضایی برای حضور در لیست امید یا غیرامید نداشتم

تسنیم:  دولت باید در مسیر اقتصاد حرکت کند/ مجلس دهم شباهتی به مجالس گذشته ندارد/ تقاضایی برای حضور در لیست امید یا غیرامید نداشتم

علی لاریجانی با بیان اینکه دولت باید سریعتر در مسیر اقتصاد حرکت کند، گفت: در شرایط فعلی مسئله رکود جدی است و ما باید موتور تولید را هدایت کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مشروح آخرین نشست خبری علی لاریجانی در کسوت ریاست مجلس نهم شورای اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه 5 خرداد) در تالار مدرس ساختمان مشروطه بهارستان برگزار شد، به‌شرح زیر است:

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یک نگاه کلی 110 سال قانونگذاری در کشور وجود داشته است، اظهار کرد: طی این سال‌ها 10 هزار و 49 قانون تصویب شده که 5 هزار و 585 قانون متعلق به قبل از انقلاب و 1525 قانون متعلق به زمانی است که شورای انقلاب اداره کشور را در دست داشت.

وی تصریح کرد: 2 هزار و 939 قانون نیز در 9 دوره مجلس تصویب شده است.

رئیس مجلس با اعلام اینکه در مجلس نهم 697 طرح و لایحه به مجلس ارائه شد، گفت: از این تعداد 458 طرح و 216 عدد از آنها لایحه بود که 47 درصد لایحه‌ها و 19 درصد از طرح‌ها به قانون تبدیل شد.

* مجلس نهم روی لوایح دولت تمرکز داشت

لاریجانی گفت: این نشان می‌دهد که تمرکز مجلس نهم روی لوایح دولت بوده است اما به‌طور کلی پارلمان نهم تلاش می‌کرد به موضوعات اصلی کشور بپردازد که از جمله مهمترین آنها بحث اقتصادی بود که در همین راستا سهم قوانین اقتصادی که تصویب شد 30 درصد بود که بعد از آن قوانین اجتماعی بیشترین مصوبه را داشت.

وی با تأکید بر "در پارلمان نهم تلاش شد زمینه همکاری برای رفع مشکلات مردم مهیا شود و با سایر قوا نیز هم‌افزایی داشته باشیم"، تصریح کرد: تلاش نمایندگان از این جهت ثمربخش بود و در پارلمان نهم قوانین مهمی تصویب شد.

لاریجانی با ابراز اینکه در مجلس نهم تلاش شد قوانینی که در قانون اساسی به آنها کمتر پرداخته شده بود استخراج و از طریق آنها قوانینی تصویب شود، گفت: به‌طور مثال اصلی که مربوط به امر به معروف و یا اصلی مربوط به جرم سیاسی بود و یا اینکه اصلی که در مورد ممنوعیت تفتیش عقاید و شنود وجود دارد، ضابطه‌مند شدند.

* مجلس دهم از تجربیات 9 دوره گذشته مجلس استفاده کند

رئیس مجلس نهم با اظهار "از ابتدای مجلس نهم تلاش بر این بود که تا در جاهایی که خلأ قانونی وجود دارد ورود پیدا کنیم"، گفت: امیدوارم در مجلس دهم از تجربیات 9 دوره گذشته مجلس نیز استفاده شود و مسائل مهم کشور در اولویت کار قرار گیرد.

* تمرکز پارلمان نهم ایجاد آرامش و هم‌افزایی با سایر قوا بود

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که  نقاط قوت و ضعف مجلس نهم را در چه می‌بیند و آیا رویکرد اقتصادی مجلس نهم در مجلس آینده پیگیری می‌شود یا خیر، تصریح کرد: در یک ارزیابی کلی تمرکز پارلمان نهم روی ایجاد آرامش در کشور و هم‌افزایی با سایر قوا بود.

وی با بیان اینکه حجم بیشتر مصوبات مجلس نهم اقتصادی بود، خاطرنشان کرد: قوانینی درباره تسهیل در سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و تسهیل در فضای کسب و کار و رونق دادن به آن در پارلمان نهم تصویب شد که در آینده این قوانین خودشان را نشان می‌دهند.

* نمایندگان مجلس دهم روی مسائل اقتصادی تمرکز بیشتری داشته باشند

رئیس مجلس افزود: امیدوارم در مجلس آینده نمایندگان با درک شرایط کشور تمرکز بیشتری روی مسائل اقتصادی کشور داشته باشند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برای تصویب طرح انتصاب افراد به مشاغل حساس در روز پایانی مجلس نهم قدری شتاب‌زده عمل شد و نماینده دولت اعتراضاتی داشت، ابراز کرد: در مورد این طرح شتابزده عمل نشد چون 5 یا 6 ماه بود که این طرح در مجلس مطرح بود و ایراد نماینده دولت در زمان بررسی نمایندگان در صحن علنی این بود که وی در کمیسیون مربوطه که این طرح بررسی شد حضور نداشته است.

لاریجانی ادامه داد: احتمال اینکه در مجلس آینده نمایندگان تغییراتی در این طرح بدهند نیز وجود دارد.

نماینده قم در مجلس نهم در پاسخ به سؤالی درباره تحرکات ارتش عراق در فلوجه و پاکسازی این شهر از عناصر تروریستی گفت: تلاش‌هایی در این راستا انجام می‌شود و امیدوارم این مناطق از عوامل تروریست‌ها پاک شود و فضایی آرام برای مردم عراق آماده شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه نماینده‌ای به خانم‌ها در زمان تبلیغات انتخاباتی توهین کرده بود آیا او این موضع خود را تغییر داده یا خیر، گفت: وی پذیرفت که اشتباه کرد و نظرش را اصلاح می‌کند.

* تصمیم‌گیری مجلس نهم بر حسب شرایط بود

رئیس مجلس در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چه‌مؤلفه‌هایی باعث شد که مجلس نهم در صحنه بین‌المللی مواضعی مقتدر اتخاذ کند، گفت: مجلس نهم بر حسب شرایط تصمیم می‌گرفت و با توجه به اینکه شرایط ما در منطقه بسیار حساس است و مسائل هسته‌ای وجود داشت مواضعی اتخاذ می‌شد.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال "عربستان همچنان مسئولیت حادثه منی را به‌عهده نگرفته، ارزیابی شما از استراتژی سعودی چیست و تداوم این استراتژی چه پیامدهایی دارد؟" اظهار کرد: امیدوارم گروهی که برای مذاکره برای حل مشکل حجاج رفته‌اند بتوانند این مشکل را حل کنند. ما با عربستان بر سر مسائل مختلف اختلاف داریم و کشتار مردم یمن توسط عربستان به‌نفع هیچ کس حتی خود عربستان نیست.

وی افزود: مسئله حج خارج از این مسائل است و باید تلاش کنیم مردم بتوانند حج خود را به‌خوبی انجام دهند.

رئیس مجلس در پاسخ به این سؤال "نظر شما درباره پیام مردم تهران و رأی دادن به همه اعضای یک لیست چیست؟"، خاطرنشان کرد: مردم در کشور آرامش می‌خواهند تا همه نمایندگان همسو با هم مشکلات را حل کنند، ما با فضای تنش‌آلود نمی‌توانیم به حل مشکلات بپردازیم کما اینکه اگر در بیرون از کشور تنش باشد نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم. مردم آرامش می‌خواهند تا در یک فضای عاقلانه نمایندگان مسائل را حل کنند.

لاریجانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سؤال "اقدام ماندگار شما در مجلس نهم چیست که در آینده با یادآوری آن خوشحال می‌شوید و چه‌کاری باید برای شهر تهران انجام می‌شد که صورت نگرفته است؟"، گفت: در سال 91 و آغاز مجلس نهم مشیی که ما دنبال کردیم فضای میانه‌روی در مجلس بود تا مسائل را بهتر حل کنیم و فکر می‌کنم خیلی از عزیزان در مجلس به این مشی علاقه‌مند بودند. در دولت جدید هم برآیند مجلس همکاری با دولت بود اما ممکن بود کار دولت را درست ندانیم و نظر خود را ارائه کنیم.

* میانه‌روی می‌تواند تحمل را در کشور افزایش دهد

رئیس مجلس افزود: من این مشی را روش درستی در کشور می‌دانم و باید در آینده نیز همین روش را داشته باشیم و داشتن یک صبغه میانه‌روی می‌تواند تحمل را در کشور افزایش دهد.

وی درباره مشکلات شهر تهران با ابراز "تهران نیز خارج از کل کشور نیست و باید به آن توجه کنیم" اظهار کرد: مشکل اصلی کشور حجم مهاجرت از روستاها به شهرهاست، طبق آمارهای بین‌المللی در 40 سال آینده 30 درصد مردم دنیا ساکن روستاها هستند اما در ایران 27 درصد در روستاها ساکن هستند که باید به حل این مسئله فکر کنیم.

لاریجانی افزود: یکی دیگر از مشکلات شهر تهران حاشیه‌نشینی است که باید سامان پیدا کند. درباره هوای شهر تهران نیز بیش از 15 جلسه داشتیم و باید مسئله آلودگی شهر تهران متولی پیدا کند.

وی در پاسخ به این سؤال "نظر شما درباره فرمایشات مقام معظم رهبری درباره مخالفت با برهم زدن جلسات و سرنوشت پرونده قم چیست؟"، اظهار کرد: من درباره سرنوشت آن پرونده چیز زیادی نمی‌دانم. رهبر معظم انقلاب از گذشته مخالف این رفتارها بودند و بارها با صراحت این موضوع را بیان کردند اما برخی به آن توجه نمی‌کنند. ما باید تحمل داشته باشیم و افراد بتوانند عقاید مختلف را بپذیرند و بشنوند.

رئیس مجلس افزود: در این زمینه مشکل کمبود قانون نیست و قوه قضائیه این مسائل را پیگیری می‌کند و بیشتر این مشکل مشکلی فرهنگی است و نباید رفتار ما به‌گونه‌ای باشد که اشخاص را برنجانیم.

 درباره طرح‌ها و لوایح مهمی که در مجلس نهم مطرح شد اما به نتیجه نرسید مانند طرح تشکیل سازمان مبارزه با فساد اقتصادی، حذف یارانه ثروتمندان، اصلاح قانون انتخابات و... اظهار کرد: درباره طرح مبارزه با فساد اقتصادی نظریه شورای نگهبان بر این بود که طرح‌های مادر باید در صحن مطرح شود اما در هفته آخر فرصت طرح آن در مجلس نشد، برخی دیگر از این طرح‌ها نیز در مجلس تصمیم‌گیری شد و همه آنها در مجلس دهم در اولویت هستند.

* مشی مجلس دهم پیروی از عملکرد مجلس نهم در حوزه سیاست خارجی است

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که اولویت‌های مجلس دهم در زمینه سیاست خارجه چه خواهد بود، اظهار کرد: تفاوتی در این زمینه بین مجلس نهم و دهم نیست چرا که شرایط بیرونی کشور یکسان است و روند معضلات تروریستی روندی صعودی است و ظرف دو دهه اخیر حجم رفتارهای تروریستی بیشتر شده است. مجلس باید این مسئله را پیگیری کند تا بتوانیم برای امت اسلامی یک فضای آرامش را شاهد باشیم.

*حضور من در لیست امید تأثیری بر رأی‌آوری‌ام نداشت

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال "حضور دو منتخب نزدیک به جبهه پایداری در حوزه انتخابیه قم چه‌تأثیری در سبد آرای شما داشت؟" اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد تأثیر چندانی داشته باشد، بافت شهرهای مختلف متفاوت است، مراجع تقلید نظرشان نامزدی من از قم بود و برای اینکه سالها در قم بودم از این شهر کاندیدا شدم.

* دولت باید در مسیر اقتصاد حرکت کند

لاریجانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سؤال "برنامه‌های شما برای حل مشکلات اقتصادی در مجلس آینده چیست و به نظر می‌رسد دولت دچار بی‌برنامگی در اقتصاد است و با توجه به همراهی شما با دولت این بی‌برنامگی باعث افزایش مشکلات اقتصادی شده است؟" متذکر شد: در شرایط فعلی مسئله رکود جدی است و ما باید موتور تولید را هدایت کنیم. دولت باید سریعتر در مسیر اقتصاد حرکت کند. دولت با توجه به سخنان مقام معظم رهبری که باید ستادی برای حل مشکلات اقتصادی تشکیل دهد این ستاد را تشکیل داده و من در کل نگاهم به آینده مثبت است و باید سرعت کارهای‌مان را بیشتر کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی نمایندگان همسو با دولت هستند و اگر بین منافع ملی و منافع دولت به‌سمت منافع دولت حرکت کنند چه باید کرد، اظهار داشت: این حسن مجلس است که سلایق مختلف در مجلس هستند و برای دموکراسی دینی امر خوبی است، من فکر می‌کنم نمایندگان به سوگندی که می‌خورند که حافظ منافع ملی باشند پایبند باشند.

* مجلس آینده به‌دور از حواشی اقدامات مثبتی انجام خواهد داد

رئیس مجلس نهم در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر "نگرانیهایی درباره تکرار حاشیه‌های مجلس ششم در پارلمان دهم نیز وجود دارد، در صورت ریاست شما بر این مجلس آیا اجازه تکرار چنین حواشی‌ای را می‌دهید یا خیر؟" گفت: مجلس دهم با پارلمانهای دیگر شباهت ندارد، بنده معتقدم نباید از این تمثیلها استفاده شود.

وی افزود: جنس مجلس دهم متفاوت است و بنده فکر می‌کنم مجالس گذشته به همه گروههای سیاسی عقلانیتی داده است که به‌درستی از زمان استفاده کنند و وقت خود را صرف حاشیه‌سازیها نکنند.

لاریجانی تصریح کرد: برداشت بنده از مجلس آینده این است که اقدامات مثبتی را به‌دور از حواشی خواهد داشت.

رئیس مجلس نهم در پاسخ به سؤالی درباره "آیا شما برای شأن مجلس درباره اتفاقی که درباره یکی از منتخبان مجلس دهم که پس از برگزاری انتخابات آرای وی باطل شد اقدامی انجام داده‌اید یا خیر؟"، افزود: البته باید به نظامات قانونی در کشور پایبند باشیم.

لاریجانی اضافه کرد: البته رأی خودم این‌گونه است که چون در قانون آمده که نظر شورای نگهبان به بعد از انتخابات تسرّی پیدا نمی‌کند در این مقطع نظر قانون با شورای نگهبان متفاوت است، البته شورای نگهبان نظرش این است که نظارت استصوابی می‌تواند به بعد از انتخابات نیز تسرّی داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با اعلام "این نظرات را با مقام معظم رهبری در میان گذاشته‌ام" گفت: اختلافاتی را که به وجود آمد در شورای حل اختلاف مطرح کردیم، اگرچه نظر آنها به نظر شورای نگهبان نزدیکتر بود و سازوکارش همین بود که طی شد.

لاریجانی با بیان اینکه باید این سازوکارها در مجلس دهم به‌نحوی ساماندهی شود، تصریح کرد: درباره فرد مربوطه نظر ما همان موارد قانونی است و معتقدیم اگر اطلاعاتی بعد از انتخابات باشد باید در مجلس و در بحث اعتبارنامه‌ها بررسی شود.

* تقاضایی برای حضور در لیست امید یا غیرامید نداشتم

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سؤالی مبنی بر "شما در لیست امید استان قم قرار داشتید و آیا در مجلس آینده نیز به‌سمت اصلاح‌طلبان گرایش خواهید داشت یا خیر؟"، بیان کرد: بنده تقاضایی مبنی بر اینکه نامم در لیستی قرار بگیرد نداشتم، نه در امید و نه در غیرامید، بلکه بنده  مستقل آمدم.

لاریجانی تصریح کرد: در انتخابات هر کسی که به‌میل خودش نامم را در این لیست قرار داده، گذاشته، بنابراین ما در هیچ زمینه‌ای با یکدیگر حسابی نداریم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره روند تحقیق و تفحص در مجلس ادامه داد: ابزارهای مختلفی در آئین‌نامه دیده شده است که باید به‌موقع از آنها استفاده کرد، به‌طور مثال تحقیق و تفحص یک سال به طول می‌انجامد و ذهن نمایندگان را درگیر خود می‌کند.

رئیس مجلس  افزود: در آئین‌نامه بندهای دیگری نیز برای بررسی مشکلات کشور وجود دارد که ما به نمایندگان توصیه می‌کردیم به‌جای تحقیق و تفحص از آنها استفاده کنند.

لاریجانی با بیان اینکه در مجلس نهم 6 تحقیق و تفحص به سرانجام رسید و در مجلس نهم خوانده شد، گفت: برخی نمایندگان درخواست کننده برای انجام تحقیق و تفحص در میانه راه از خواسته خود منصرف شدند و فقط دو گزارش خوانده نشد که مربوط به بنیاد شهید و منطقه آزاد بود که کمیسیونهای مربوطه اعلام کردند اشکالاتی در تهیه گزارش وجود داشته است.

وی با اشاره به تعامل مجلس با قوه قضائیه درباره تحقیق و تفحصهای ارسال شده به این قوه اظهار کرد: قوه قضائیه با سازوکار خود این تحقیق و تفحصها را بررسی می‌کند تا برای آنها احراز شود که جرمی حادث شده است.

* در کشور احزاب ریشه‌ای  به‌مانند حزب جمهوری اسلامی نداریم

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره نقش احزاب در مجلس، اظهار کرد: مشکل ما این است که  در کشور احزاب ریشه‌ای به‌مانند حزب جمهوری اسلامی که مانیفستی داشته باشد، نداریم  و در زمان انتخابات احزاب برای معرفی کاندیدا فقط لیست می‌دهند ولی گرایشها همچنان وجود دارد.

رئیس قوه قانون‌گذاری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مهمترین مصوبه فرهنگی مجلس نهم و مهمترین اولویت فرهنگی در مجلس دهم چیست، بیان کرد: در مجلس نهم روی دو یا سه موضوع کار شد که یکی از موضوعات به‌صورت قانون درآمد، یکی بین راه به مشکل برخورد و دو مورد هم به نتیجه نرسید. موضوعی که به‌صورت قانون درآمد قانون امر به معروف و نهی از منکر بود و قانون مساجد بین راه به مشکل برخورد. قانون صدا و سیما و قانون جامع رسانه‌ها بین راه ماند که در مجلس آینده روی این دو موضوع کار خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر "رویکرد اصلاح‌طلبان نسبت به شما بعد از انتخابات چیست و اینکه اصلاح‌طلبان از اداره شما بر مجلس نهم  تمجید می‌کردند اما اکنون این‌گونه نیست؟" بیان کرد: در این قضیه من بی‌تقصیر هستم و همچنان مسیر گذشته را طی می‌کنم.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه در مجلس افراد می‌توانند در چند فراکسیون حضور داشته باشند، اظهار کرد:  البته این قضیه به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر "شما دو دوره ریاست مجلس را به‌عهده داشتید و سازوکارهای مدیریتی شما مشخص است،  برنامه‌تان برای مجلس آینده چیست؟"، افزود: تصمیمات در ظرف زمانی خودش تنظیم می‌شود.

* مطالبه امروز مردم حل  مشکلات اقتصادی است

لاریجانی با ابراز اینکه مطالبه امروز مردم حل  مشکلات اقتصادی است، بیان کرد: ما از نظر تحولات منطقه‌ای تصمیم درستی گرفته‌ایم و ضعف ما فقط در مشکلات اقتصادی است. باید طبیبانه به مسائل نگاه کنیم، از حواشی دوری کنیم تا آداب حل مشکل را پیدا کنیم.

* تروریستها در خان‌طومان از فرصت آتش‌بس سوءاستفاده کردند

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره "نگاهتان به مجلس آینده چیست، و اینکه در حملات خان‌طومان اخباری مبنی بر اسیر شدن نیروهای ایرانی وجود داشت؟"، گفت: من نگاهم به مجلس آینده مثبت است و چالش جدی وجود ندارد، منتخبان مردم در مجلس دهم فرهیخته هستند و با اختلاف سلیقه می‌توانند با هم گفت‌وگو کنند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با اشاره به اتفاقات خان‌طومان، افزود: اخبار دقیق دراین‌باره وجود ندارد. تروریستها از فرصت آتش‌بس استفاده کردند و با پشتیبانی برخی کشورها آن اتفاقات را رقم زدند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر "پیغامی برای شما مبنی بر گفت‌وگو برای ایجاد اشتراک فرستاده شده؟"، گفت: برای تصمیم‌گیری یک سازوکار عمومی وجود دارد و افراد ممکن است به‌صورت مکتوب چیزی به من نگفته باشند و پیام رسمی داده نشود. ما در 9 دوره پارلمان از این مسائل نداشتیم و فقط این بار قضیه به بیرون کشیده شده است. من راجع به این موضوع اصلاً صحبت نکردم و به سازوکار منطقی و قانونی مجلس اعتقاد دارم.

* داستان‌سرایی درباره ریاست مجلس زیاد است

لاریجانی در پاسخ به این مطلب "شنیده شده  در جلسه اخیر حزب اعتدال و توسعه، شما و آقای عارف بر سر بقیه کرسی‌ها تعامل و توافق داشته‌اید"، بیان کرد: داستان‌سرایی بسیار صورت می‌گیرد و من نمی‌خواهم جلوی این داستان‌سرایی را بگیرم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی