کد خبر : 4157
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ لاریجانی: معاونت نظارت مجلس سئوالات از دولت و استیضاح ها را ساماندهی کند

مهر/ لاریجانی: معاونت نظارت مجلس سئوالات از دولت و استیضاح ها را ساماندهی کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه معاونان جدید قوانین، نظارت و اجرایی مجلس شورای اسلامی بر لزوم ساماندهی سئوالات از دولت و استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها در معاونت نظارت مجلس تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه امیدوار رضایی به عنوان معاونت جدید قوانین و حسین مظفر به عنوان معاونت جدید نظارت مجلس و ابقای افراشته معاونت اجرایی مجلس شورای گفت: در تغییر عبارتی که در آیین نامه مجلس هشتم به وجود آمد، ‌معاونت قوانین و نظارت شکل گرفت زیرا ساختار قوانین مجلس نیاز به متولیانی برای سازمان دادن داشت.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: معاونت قوانین موظف به تدوین قوانین و پشتوانه کارشناسی طرح‌های مجلس است، البته ماموریت مهم این معاونت تنقیح قوانین است.

لاریجانی درخصوص وظایف معاونت نظارت نیز گفت: نمایندگان مجلس بر دستگاه‌های مختلف ناظر هستند که باید گزارشات‌شان ثبت شود. علاوه بر این ساز و کارهای مختلفی در مجلس مثل سوال و استیضاح برای نظارت نمایندگان وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجلس هشتم نواب رئیس یعنی آقایان ابوترابی و باهنر این دو معاونت را راه انداختند و جناب ابوترابی مسیر را برای تنقیح قوانین مشخص کرد. این کار شروع شده و از زحمات آقای ابوترابی در این زمینه تشکر می‌کنم.

وی همچنین از تلاش‌های باهنر در معاونت نظارت نیز سپاسگزاری کرد و گفت: در این دوره با نواب رئیس گفتگویی داشتیم که این گونه ماموریت‌‌ها تقسیم بندی شود و از نیروهای دیگری برای این دو معاونت استفاده شود چون نواب رئیس به اندازه رئیس کار دارند و افراد دیگری باید این مسئولیت‌های مهم را در مجلس بر عهده گیرند.

لاریجانی تصریح کرد: از آقای رضایی به صورت تمام وقت برای معاونت قوانین بهره مند خواهیم شد. ایشان در هیات رئیسه فرد دقیقی بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوابق حسین مظفر در وزارت آموزش و پرورش و مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایشان هم علیرغم اینکه نماینده هستند تضمین دادند که اکثر وقتشان را صرف معاونت نظارت کنند.

وی با تشکر از کارمندان بخش نظارت و قوانین مجلس گفت: معاونت قوانین باید به مساله تنقیح قوانین توجه کنند، ما از 100سال قانونگذاری برخوردار هستیم که شاید برخی قوانین ناسخ و منسوخ هم باشند که باید اصلاح شوند.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی طرح ها و لوایح از دولت و مجلس به صحن ارایه می‌شوند که از نظر نگارش حقوقی ضعف دارند و معاونت قوانین باید تیمی را مهیا کند که این موارد را بررسی کند تا کار کمیسیون‌ها از بلوغ خوبی برخوردار شود.

وی در خصوص وظایف معاونت نظارت نیز گفت: ‌معاونت نظارت باید بحث نظارت در مجلس را به نحوی ساماندهی کند که سوالات در صحن در آن حدی که نیاز است انجام شود. در مورد استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌ها هم همین طور است.

لاریجانی در پایان در خصوص معاونت اجرایی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به آنچه تلاش چشمگیر افراشته در مدیریت اجرایی مجلس خواند، گفت: به دلیل این تلاش‌ها از ایشان خواهش کردیم در این دوره هم با ما همکاری کنند تا نمایندگان در محیطی آرام کار کنند و خدمات لازم به نمایندگان و کارمندان ارایه شود.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی