کد خبر : 4101
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني: مويه‌هاي ديكتاتورهاي بي‌آبروي منطقه، كمدي سياسي غرب شده است

ایسنا/ لاريجاني: مويه‌هاي ديكتاتورهاي بي‌آبروي منطقه، كمدي سياسي غرب شده است

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تحولات اخير در منطقه به ويژه كشور سوريه اظهار داشت: اين اقدام‌ها در سوريه نشان مي‌دهد كه مويه‌هاي برخي ديكتاتورهاي بي‌آبرو در منطقه به كمدي سياسي غرب بدل شده است.

 

 

به گزارش خبرنگار پارلماني ايسنا،علي لاريجاني امروز در نطق خود در صحن علني مجلس با اشاره به تحولات اخير منطقه و استعفاي كوفي عنان گفت: در اين راستا سفرها و تماس‌هاي مقامات آمريكايي با برخي از سياست‌مداران در منطقه و حمايت نظامي و تسليحاتي براي بر هم زدن اوضاع سوريه حكايت از نقشه جديد شروران بين‌المللي مي‌كند.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: واقعا مجوز اين چند كشور براي دخالت در سوريه چيست؟ حداقل پايبند به همان شوراي امنيت نيم بند خود باشيد وقتي شوراي امنيت هنوز مصوبه‌اي ندارد دخالت شما در سوريه چيزي جز شرارت بين‌المللي نيست.

 

 

وي خاطرنشان كرد: چند دهه پيش امريكا در همين زمان درهيروشيما با چنين شرارتي جان صدها هزار نفر را گرفت. امروز هم به نوع ديگري همان رفتار ماجراجويانه را دنبال مي‌كند اما بايد دانست كه شرايط فرق مي‌كند.

 

 

لاريجاني افزود: تصور اين بود كه مسوولان آمريكايي از مختصر عقلي بهره‌مندند كه از نتايج رفتار شرورانه در عراق و افغانستان و لبنان پند گرفته باشند اما ظاهرا اصرار دارند با هزينه زياد براي خود و ديگران دركي پيدا كنند.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: اين آتشي كه در شام بر مي‌افروزيد صهيونيست‌هاي هراسان را با خود مي‌بلعد گرچه در اين چند روز صهيونيست‌ها حرف‌هاي گنده‌تر از دهانشان درباره حزب‌الله و ايران زده‌‌اند اما ترس صهيونيست‌ها از لابه‌لاي اين كلفت‌گويي‌ها قابل درك است.

 

 

وي ادامه داد: وقتي غرب نظامات حقوق بين‌المللي را رعايت نمي‌كند چرا ديگران رعايت كنند لذا طبيعي است شعله‌هاي اين آشفتگي براي صهيونيست‌ها نگران كننده باشد در اين ميان مويه‌هاي برخي ديكتاتورهاي بي‌آبرو در منطقه براي دموكراسي در سوريه به كمدي سياسي غرب بدل شده است.

 

 

لاريجاني ابراز اميدواري كرد كه به زودي حقوق حقه مردم منطقه از چنگال اين ديكتاتورهاي بدخيم وابسته به آمريكا گرفته شود و مردم‌سالاري براي آنها محقق گردد. آن گاه اين ديكتاتورهاي وابسته تراژدي زندگي خود را رويت مي‌نمايند.

 

 

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در ادامه ضمن تبريك ميلاد با سعادت امام حسن مجتبي(ع) گفت: پيامبر (ص) فرمود اگر عقل در مردي مجسم مي‌شد همانا حسن بود، اين گفته پيامبر و ابراز علاقه شديد به وي و بيان اين معنا كه شاهدان اين ابراز علاقه را به غايبين برسانند و عباراتي از اين نوع كه من او را دوست مي‌دارم و نيز كسي كه او را دوست بدارد دوست مي‌دارم و يا دشمن كسي هستم كه با او و حسين(ع) دشمني كند، نشانگر شرايط سخت و پيچيده‌اي است كه در پيش‌رو امام حسن(ع) بود.

 

 

وي تصريح كرد: پيامبر با تاييدات مكرر خود اراده فرمود تا مسلمانان دچار اشتباه نشوند، دامنه جعلياتي كه بني‌اميه پيرامون شخصيت امام حسن(ع) مطرح كرد‌ه‌اند بي‌سابقه است و در واقعه ترور شخصيت فكري امام حسن(ع) قبل از ترور فيزيكي او انجام گرفت. از سوي ديگر تاييدات پيامبر منزلتي براي امام حسن(ع) ايجاد كرد كه نقش او را در برانگيختن مردم كوفه و در جريان شورش ناكثين به امام حسن(ع) به حمايت از امام علي(ع) به خوبي مي‌توان دريافت.

 

 

لاريجاني افزود: امام حسن در جنگ جمل همراه عمار و ياسر و ابن‌عباس به فرمان پدر براي بسيج مردم كوفه عازم آن شهر شد در اين جنگ امام حسن در ميمنه سپاه بود. در جنگ صفين امام حسن فرماندهي قلب لشكر را برعهده داشت.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: آن تاييدات رسول‌الله و اينگونه حضور در صحنه‌هاي جهاد باعث مقبوليت چشم‌گير امام حسن (ع) شد، مقبوليت امام حسن (ع) چنان بود كه پس از شهادت حضرت علي (ع) تنها نامزدي بود كه بين مردم مقبوليت بيشتري داشت و بعد از بيعت مخالفتي جدي در شهرهايي چون مكه و مدينه صورت نگرفت. اما شرايط با دسايس معاويه و دنيا طلبي عده‌اي تغيير كرد.

 

 

وي تصريح كرد: مخصوصا چندگانگي مردم عراق اوضاع را تغيير داد. يك عده از پيروان امام حسن (ع) آن حضرت را جانشين اميرمومنان (ع) مي‌دانستند، دسته‌ي دوم خوارج و متعصبين و متحجريني كه مساله‌ي اصلي آنها جنگ با معاويه به هر نحو ممكن بود و كاري با مسائل امت اسلامي و تدابير ولي نداشتند. دسته سوم عده‌اي فتنه‌گر غنيمت طلب كه سياست را براي امرار معاش و كسب قدرت پيشه كرده بودند. دسته‌ي چهارم مردمي اهل عصبيت و فرمانبردار روساي قبايل و دسته‌ي پنجم گروهي بي بنيه و مردد كه با وزن بادهاي سياسي، مرام و مسلك خويش مي فروختند به طوريكه معاويه فرمانده سپاه امام حسن (ع) عبيدالله ابن عباس را در ازاي يك ميليون درهم خريد.

 

 

لاريجاني ادامه داد:‌ اين شرايط صلح تلخي را بر امام حسن (ع) تحميل نمود، امام حسن (ع) در فلسفه‌ي اين تسليم فرمود: "اگر صلح نكرده بودم اثري از پيروان اهل بيت (ع) بر روي زمين باقي نمي‌ماند." و بدين ترتيب حكمت صلح خود را حكمت كارهاي خضر در همسفري با موسي معرفي نمود. گرچه واكنش‌ها به اين صلح زياد بود اما كلام پيامبر (ص) كه فرمود: حسن(ع) و حسين(ع) هر دو امامند چه قيام كنند و چه قعود، اقدام امام حسن را حاوي راز و رمزي فهم نمودند كه در ظرف زمان مناسب آن بايد كشف گردد.

 

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه اظهار داشت:‌ در طول تاريخ اسلام در حوادث مهم پرده‌هايي از اين سخن امام حسن (ع) گشوده شد كه فرمود: صلح من با معاويه نظير صلح حديبيه است و تاثيرات مثبت آن را در چنين جايگاهي مقايسه نمود. شايد رونق شكل‌گيري مكتب امام باقر (ع) و امام صادق (ع) از ثمرات آن يعني آرامش سياسي جهت زمينه سازي فرهنگي قيامهاي بعدي بود.

 

 

لاريجاني با اشاره به صدور فرمان مشروطيت در 14 مرداد 1285 هجري شمسي، گفت: نمونه‌اي از آن در عصر اخير نقش علماي دين در تشكيل عدالتخانه و الزام شاه قاجار به صدور فرمان مشروطيت در چنين روزي بود.

 

 

وي تصريح كرد: رابطه علماي دين با حكومت قاجار همواره بين دو قطب رويارويي و همكاري قرار داشت. گاهي همانند جنگ هاي ايران و روس آنان را واجب‌الاطاعه مي‌دانستند و گاهي نيز همانند قضاياي قرارداد رويتر و تالبوت كه منجر به جنبش تنباكو شد مقابل دستگاه قاجار مي‌ايستادند. اين موافقت و مخالفت دائر مدار وظيفه‌ي حفظ كيان اسلام و مصالح امت اسلامي قرار داشت.

 

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي ياد آور شد: در آستانه‌ي مشروطيت، علما هجوم همه جانبه استعمار خارجي و استبداد داخلي و اتخاذ روشهاي غيراسلامي را مشاهده نمودند مخصوصا بعد از اقدام موسيو نوز و ماجراي بانك استقراض روس و قيام مردم بلاد مختلف، مردم فارس عليه شعاع السلطنه، مردم خراسان عليه آصف‌الدوله، مردم اصفهان عليه ظل‌السلطان، و در كرمان به دليل چوب خوردن حاج محمدرضا مجتهدي كرماني و نظاير آن باعث شد علما و تعداد زيادي از مردم، تهران را ترك كنند و در حرم حضرت عبدالعظيم بست نشستند كه مهاجرت صغري نام‌گرفت.

 

 

وي ياد آور شد: علما مطالبات خود را مرقوم نمودند. عزل موسيونوز، عزل حاكم تهران كه علاء الدوله بود، تاسيس عدالت‌خانه و اجراي شريعت اسلام، اين مطالبات ماهيت نهضت را نشان مي‌دهد كه ضد استعماري و ضد استبدادي و اجراي شريعت اسلامي بود.

 

 

لاريجاني خاطر نشان كرد:‌ بنابراين مظفرالدين شاه ناگزير پذيرفت وبه عين‌الدوله صدراعظم اين گونه نوشت كه البته مقاصد آقايان را اجرا داريد و آن ها را فردا به شهر بياوريد و ترتيب تاسيس عدالتخانه‌ي دولتي براي اجراي احكام شرع و آسايش رعيت از هر مقصود مهمي واجب‌تر است و اين را به صراحه مقرر مي‌فرماييم براي اجراي اين نيت مقدس قانون معدلت اسلامي را كه عبارت از تقنين حدود و اجراي احكام شريعت مطهره است، بايد در تمام ممالك ايران عاجلا داير شود.

 

 

وي با بيان اين كه در اين صورت علما به تهران بازگشتند اما كار انجام نشد، گفت: آيت‌الله سيد محمد طباطبايي در نامه‌اي به عين‌الدوله نوشت كو آن همه راز و عهد و پيمان، همه‌ي خواسته‌ها را به طفره گذرانيديد. بلكه صريحا مي‌گوييد اين كار نخواهد شد و تاسيس مجلس منافي سلطنت است. نمي‌دانيد سلطنت صحيح بي‌زوال با بودن مجلس است. بي‌مجلس سلطنت بي‌معنا و در معرض زوال است.

 

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگر از سخنانش افزود: علماي تهران،‌ آيت‌الله بهبهاني، طباطبايي و نوري مجبور شدند به قم بروند كه مهاجرت كبري نام گرفت. در همين فاصله كه پايتخت خالي از علماي بزرگ بود عده‌اي از رجال سياسي و منورالفكر‌ها فرصت ابراز وجود يافتند. آنها در سفارت انگليس بست نشستند علما به قم رفتند و اينها به سفارت انگليس. در آن تحصن مشيرالدوله اعلام مي‌كند خواسته‌ي ما مجلس عدالتي است و در واقع واژه‌ي عدالت‌خانه را به مجلس عدالتي تغيير مي‌دهند و سفير انگليس مي‌گويد اين واژه مفهوم قانوني ندارد.

 

 

لاريجاني تصريح كرد:‌ مقصود مردم از مجلس معدلتي اجراي احكام اسلامي است كه به القاي سفير انگليس و پاره‌اي از روشنفكران به مشروطيت بدل مي‌گردد. البته اين كشمكش ادامه يافت. به طوري كه در فرمان مظفر‌الدين شاه اسم مجلس شوراي اسلامي قيد شده بود كه همين جريان منورالفكري آن را قبول نكرد و به مجلس ملي تبديل شد كه كار به مذهب نداشته باشد.

 

 

وي خاطر نشان كرد:‌ علي اي حال حركت علماي بزرگ تهران و نجف منشاء اصلي فرمان مشروطيت شد كه مظفر‌الدين شاه مجبور به انشاي آن شد و پايه‌ي اصلي نظام پارلماني در ايران در مهاجرت صغري و كبري علماي دين بود كه حركتي عظيم در تاريخ ملت ايران و تحولات منطقه بود.

 

 

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی