کد خبر : 4098
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحد مرکزی خبر/ لاريجاني: پايه نظام پارلماني در ايران ، حرکت علما بوده است

واحد مرکزی خبر/ لاريجاني: پايه نظام پارلماني در ايران ، حرکت علما بوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پایه اصلی نظام پارلمانی در ایران ، حرکت علمای دین بوده است.
علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با تبریک سالروز ولادت با سعادت سرور جوانان اهل بهشت امام حسن مجتبی(ع) به احادیثی در باب ابراز علاقه پیامبر(ص) به آن حضرت اشاره کرد و افزود: این روایات نشانه شرایط سخت و پیچیده ای است که پیش روی امام حسن(ع) بود و پیامبر(ص) با تاییدات مکرر خود اراده کرد تا مسلمانان دچار اشتباه نشوند.
وی گفت: دامنه جعلیاتی که بنی امیه درباره شخصیت امام حسن(ع) مطرح کردند بی سابقه است و در واقع ترور شخصیت فکری امام حسن(ع) قبل از ترور فیزیکی آن حضرت صورت گرفت .
لاریجانی افزود: از طرف دیگر تاییدات پیامبر(ص) منزلتی برای امام حسن(ع) ایجاد کرد که نقش آن حضرت را در بر انگیختن مردم کوفه به حمایت از امام علی(ع) در شورش ناکثین می توان به خوبی دریافت.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مقبولیت امام حسن(ع) چنان بود که بعد از شهادت امام علی(ع) تنها نامزدی بود که نزد مردم مقبولیت بیشتری داشت و بعد از بیعت مخالفت جدی در شهرهایی چون مکه و مدینه صورت نگرفت.
لاریجانی اضافه کرد: اما شرایط با دسایس معاویه و دنیا طلبی عده ای تغییر کرد و صلح تلخی را بر امام حسن(ع) تحمیل کرد که حضرتش در فلسفه این تصمیم فرمود quotation mark اگر صلح نکرده بودم اثری از پیروان اهل بیت بر روی زمین باقی نمی ماند.
لاریجانی گفت: شاید رونق فکر امامیه و شکل گیری مکتب امام باقر و امام صادق علیهماالسلام از ثمره های آن یعنی آرامش سیاسی برای زمینه سازی فرهنگی قیام های بعدی بود .
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش با اشاره به سالروز صدور فرمان مشروطیت و نقش علمای دینی در این باره گفت: رابطه علمای دین با حکومت قاجار همواره میان دو قطب رویارویی وهمکاری قرار داشت گاهی همانند دوره جنگ های ایران و روس آنان را واجب الاطاعه می دانستند و گاهی نیز همانند قضایای قرارداد رویتر و تالبوت که منجر به جنبش تنباکو شد مقابل دستگاه قاجار می ایستادند ؛ این موافقت و مخالفت دائرمدار وظیفه حفظ کیان اسلام و مصالح امت اسلامی قرار داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آستانه مشروطیت ،علما هجوم همه جانبه استعمار خارجی و استبداد داخلی و اتخاذ روش های غیر اسلامی را مشاهده کردند و سرانجام همراه با تعداد زیادی از مردم؛ تهران را ترک کردند و در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) بست نشستند که این مهاجرت صغری نام گرفت.
وی ادامه داد: علما مطالبات خود را شامل عزل علاءالدوله حاکم تهران ، تاسیس عدالتخانه و اجرای شریعت اسلام مرقوم کردند که این مطالبات ماهیت اسلامی ، ضد استعماری و ضد استبدای نهضت را نشان می دهد و مظفر الدین شاه ناگزیر شد و پذیرفت.
لاریجانی گفت: علما به تهران بازگشتند اما کاری نشد و آیات عظام بهبهانی ، طباطبایی و نوری مجبور شدند به قم بروند که این نیز مهاجرت کبری نام گرفت .
وی افزود: در همین فاصله که پایتخت خالی از علمای بزرگ بود عده رجل سیاسی و منورالفکر فرصت ابراز وجود یافتند .
وی ادامه داد: علما به قم رفتند و اینها در سفارت انگلیس بست نشستند و در آن تحصن مشیرالدوله اعلام کرد خواسته ما مجلس عدالتی است و در واقع واژه عدالت خانه را به مجلس عدالتی تغییر داد و سفیر انگلیس گفت این واژه مفهوم قانونی ندارد و حکومت مشروطه را به جای مجلس عدالت مطرح کرد .
لاریجانی تصریح کرد: مقصود مردم اجرای احکام اسلام بود که به القای سفیر انگلیس و پاره ای روشنفکران به مشروطیت بدل شد البته این کشمکش ادامه یافت به طوری که در فرمان مظفرالدین شاه اسم مجلس شورای اسلامی قید شده بود اما همین جریان منورالفکری آن را قبول نکرد و به مجلس ملی تبدیل شد .
وی گفت : با این حال ، حرکت علمای بزرگ تهران و نجف منشاء اصلی فرمان مشروطیت شد و مظفرالدین شاه را به انشای آن مجبور کرد .
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پایه اصلی نظام پارلمانی در ایران ، حرکت علمای دین در مهاجرت صغری و مهاجرت کبری بود که حرکتی عظیم در تاریخ ملت ایران و تحولات منطقه محسوب می شود.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی