کد خبر : 4094
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جمع اهالی رسانه:

رسانه‌ها از مسائل اصلی غافل نشوند /کار تخریبی در مورد نهاد پارلمان امری خطرناک است

رسانه‌ها از مسائل اصلی غافل نشوند /کار تخریبی در مورد نهاد پارلمان امری خطرناک است

رئیس مجلس در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که با حضور اهالی رسانه  در سالن مشروطه مجلس برگزارشد گفت:‌ تاریخ کشور نشان می‌دهد هرگاه پارلمانی قوی در کشور وجود داشته، کشور از استقلال بهره برده است.
 
کار تخریبی در مورد نهاد پارلمان امری خطرناک است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ پارلمان ایران در دوره‌های گذشته از قبل از مشروطه تا کنون تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرده است. زمانی در همین پارلمان نمایندگان جلوی دولت‌ها و استعمار خارجی ایستاده و پناهگاه ملت و زمانی دیگر بله قربان‌گو شده بودند. این تاریخ به خوبی نشان می‌دهد تنها جایی که حقوق مردم را می‌تواند صیانت کند، پارلمان است؛ از این رو مجلس باید از وزانت،‌ احترام و اقتدار برخوردار باشد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ قطعا پارلمان همچون نهادهای دیگر دارای اشتباهاتی است اما نباید آن را تحقیر کرد. اتفاق مهم زمانی می‌افتد که دولتمردان چنین رویکردی را اتخاذ کنند و این موضوع نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه پارلمان جایی است که از حقوق مردم حمایت می‌کند؛ از این رو دستگاه‌ها نباید احساس کنند مجلس باعث تنگی کار آنها می‌شود تاکید کرد:‌ ایراد نقد به کار همه قوا مفید است قطعا کار پارلمان دارای نقص است و نقدی که در جای خود درست مطرح شود باعث پویایی پارلمان می‌‌شود؛ البته در این راه باید به این نکته توجه کرد که اصولا کار تخریبی در مورد نهاد پارلمان امری خطرناک است.
 
رسانه‌ها از مسائل اصلی غافل نشوند
وی با بیان اینکه از بیرون از کشور تلاش می‌کنند مشکلات درونی بخصوص اقتصادی را برای ما به وجود بیاورند؛ لذا یک نوع اولویت‌بندی برای کشور نیاز است گفت:‌ در چنین شرایطی نهادهای اصلی و مسوولان کشور در کنار رسانه‌ها باید به طور دقیق با رصد مسائل اقتصادی کشور و ارزیابی آنها راه‌های درست را ارائه دهند؛ بخصوص اینکه مقام معظم رهبری بر تمرکز بر رونق بخش تولید داخلی تاکید کرده‌اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی  ادامه داد:‌ در شرایط فعلی به هم‌داستانی بین همه مسوولان و رسانه‌ها نیاز است و در این راه رسانه‌ها می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند.
وی  با بیان اینکه در کشور اختلاف نظرها و مسائل مختلفی مطرح می‌شود اما باید با اولویت‌بندی به خاطر خیلی از مسائل اصلی، از مسائل فرعی چشم‌پوشی کرد تاکید کرد: در این راه رسانه‌ها نباید مسائل فرعی را در نظر بگیرند و از مسائل اصلی غافل شوند.
به گزارش خانه ملت، دکتر لاریجانی تصریح کرد:‌ در حال حاضر شرایط منطقه و بین‌الملل به گونه‌ای شده است که نوعی همگرایی برای فشار به ملت ایران به وجود آمده که نقطه کانونی آن مسائل اقتصادی است، لذا علاوه بر تمهید زمینه‌های سیاسی لازم، برای ایجاد هم‌افزایی در اراده‌ها برای بهبود شرایط، باید تدبیر درست در امور اقتصادی توسط قوای مختلف اتخاذ شود که در این بین نقش رسانه‌ها بسیار مهم و اثرگذار است.
 
 
اهالی رسانه نظرات خود را درباره طرح جامع رسانه ها به مجلس ارائه دهند
وی با تاکید بر اینکه کار رسانه‌ها، کاری سهل و ممتنع است به خصوص در کشور ما که با شیرینی و مشکلات مواجه می‌‌شود گفت: باید کار رسانه‌ را محترم و عظیم دانست، چرا که بخشی از هدایت و آگاهی مردم از طریق رسانه‌ها انجام می‌شود.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه مجلس نهم تدوین قانون جامع رسانه‌ها را در دستور کار قرار داده است، خطاب به نماینده رسانه‌ها گفت: از شما تقاضا دارم به این امر مهم پرداخته و نظرات‌تان را به مجلس ارائه دهید. اکنون این طرح در کمیسیون فرهنگی در قالب نظام جامع رسانه در حال بررسی است تا علاوه بر در نظر گرفتن حقوق رسانه‌ها آزادی فکر و اندیشه آنها را نیز در نظر گیرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ مجلس به دنبال آن است که با تصویب قانون جامع رسانه‌ها از کار رسانه‌ها حمایت کرده و نظم منطقی در این رابطه به وجود آورد.
وی ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی مجلس پیش‌نویسی در مورد قانون رادیو و تلویزیون مطرح است تا مشکلات آنها نیز رفع شود، از این رو ضروری است که خبرنگاران مربوطه نظرات خود را به مجلس ارائه دهند.
 
اطلاع‌رسانی درخصوص قوانین مصوب مجلس مطلوب نیست

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ما مردم اطلاع کافی از حقوق‌شان ندارند که بسیاری از پرونده‌های موجود در دادگاه‌ها نیز به دلیل وقوف نداشتن افراد به حقوق‌شان است تصریح کرد: بعد از تصویب قانونی در مجلس، دلایل و جزییات آن قانون باید به اطلاع مردم برسد. اینکه در رادیو و تلویزیون کوتاه از این مصوبات نام برده می‌شود برای آشنایی افراد به حقوقشان کفایت نمی‌کند. از این رو از رسانه‌های مکتوب و رادیو تلویزیون انتظار می‌رود که با خبرگی خود دلایل و فواید قوانین مصوب مجلس را به اطلاع مردم برسانند چراکه مطمئنا بازتاب این کار برای مجلس نیز مفید خواهد بود.
وی با بیان اینکه ‌در حال حاضر اطلاع‌رسانی درخصوص قوانین مصوب مجلس مطلوب نبوده است و چرخه اطلاعاتی از دستگاه تقنینی به مردم به خوبی انجام نمی‌شود ادامخ داد: شاید به دلیل آنکه پارلمان از لحاظ سیاسی جایی پرتنش است، خبرنگاران ترجیح می‌دهند که ابعاد سیاسی موضوعات را پیگیری کنند، چراکه غالبا در کشور ما موضوعات سیاسی مختلف در ابعاد خارجی و داخلی بسیار اتفاق می‌افتد و در پارلمان نیز نمایندگان با سلایق مختلف در این رابطه اظهارنظر می‌کنند. این خود دلیلی است که خبرنگاران ترجیح می‌دهند که این موضوعات را کشف کنند.
 
رسانه‌ها باید با داشتن آراستگی معنوی تلاش کنند تا دچار خطا نشوند
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت:‌  وظیفه مهم‌تر اطلاع‌رسانی حقوق و قوانین مصوب مجلس به مردم بر دوش رسانه‌ها نهاده شده که کمتر به آن توجه می‌شود. انتظار پارلمان آن است که رسانه‌ها به این امر توجه بیشتری داشته باشند.
دکتر لاریجانی ادامه داد:‌ نباید کار رسانه‌ها را دست کم گرفت و در همین راستا حتی اگر رسانه‌ای برای اهدافش در جایی که لازم است، تلاش می‌کند، امری ستودنی به شمار می‌آید.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر هدایت مردم را از امور مربوط به پیامبران بدانیم، امروز پیام‌رسانی کار رسانه‌ها است. لذا رسانه‌ها باید با داشتن آراستگی معنوی تلاش کنند تا دچار خطا نشوند افزود:‌ رسانه‌ها به دلیل حساسیت کاری‌شان به هدایت و نظارت مستمر نیاز دارند چرا که کار رسانه‌ها از جنس کارهایی است که به دلیل آنکه زود محصول کارشان به نتیجه می‌رسد، شیرینی مضاعف دارد.
 

واردات بی رویه قدرت مانور اقتصاد را گرفته است
دکترعلی لاریجانی در حاشیه مراسم افطار با اصحاب رسانه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مراسم امروز برای پاسداشت خدمات اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: جا دارد که در آستانه روز خبرنگار از تلاش های تمامی رسانه‌های کشور چه الکترونیک و چه مکتوب و صدا و سیما تشکر کنیم چرا که رکن مهمی در اداره بهتر کشور هستند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: رسانه‌ها می‌توانند بدون ایجاد وفاق فکری در میان آحاد ملت به دنبال توسعه  باشند و این مهم بر دوش اصحاب رسانه و خبرنگاران است.
وی ادامه داد: مخصوصا در شرایط حساسی که امروز وجود دارد یک رویکرد درونی به مسائل اقتصادی باید داشته باشیم و تمهید مقدماتی بشود که مردم در عرصه اقتصادی فعال‌تر حضور پیدا کنند.
لاریجانی تصریح کرد: در واقع این جلسه برای احترام به خدمات عزیزان فعال در رسانه برگزار شد و از نرم افزاری هم که فراهم شده بود، رونمایی شد.
وی با بیان اینکه این نرم افزار رونمایی شده مجموعه نشریاتی که از دوره قاجار تا زمان انقلاب اسلامی در کشور چاپ شده‌اند و در کتابخانه وجود داشتند را به صورت الکترونیک گرد هم آورده‌اند، گفت: این نرم افزار امکان جستجو دارد و این ظرفیت خیلی خوبی برای کسانی که در زمینه های تاریخی، اجتماعی و تحولات فرهنگی در کشور را در طول یک قرن اخیر دنبال می کنند فراهم کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که برخی از اشکالاتی که در کار رسانه وجود دارد و خبرنگاران  و اصحاب رسانه در زمینه کاری خود توقع بر طرف شدن آن را دارند، از فعالیت آن ها صیانت شود.
وی ادامه داد: قانونی که در کمیسیون فرهنگی مجلس به عنوان قانون جامع رسانه‌ها مطرح است به طور دقیق تدوین شده و وزارت ارشاد و تمام کسانی که در امور رسانه‌ای فعالیت دارند باید کمک کنند تا این طرح پخته شود.
لاریجانی در پاسخ به سئوالی درباره فشار غربی‌‎ها و لزوم پیاده شدن اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: تبیین این بحث نیاز به زمان طولانی دارد ولی چند نکته مهم وجود دارد که باید اولاً رقابت در عرصه اقتصاد جاری و کار بر دوش مردم باشد و با شکسته شدن انحصارات، زمینه برای حضور مردم درعرصه‌های مختلف فراهم شود.
وی نگاه درونی به اقتصاد را نکته دیگر مورد اهمیت در بحث اقتصاد مقاومتی خواند و تبدیل ظرفیت‌های به‌القوه به ظرفیت‌های به‌الفعل را ضروری دانست.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بانک ها باید زمینه حضور جوانان در حوزه‌های اقتصادی و تولیدی فراهم کنند و کمتر به واردات تکیه داشته باشند. باید قبول کرد که واردات در این سال‌ها قدرت مانور کارهای اقتصادی را گرفته و آن را کند کرده است از این رو نیاز به رویکرد اقتصاد درونی نیاز است./

 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی