کد خبر : 4092
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ رييس مجلس: آمريكا و برخي كشورهاي منطقه مسئول كشته شدن زائران ايراني در سوريه هستند

ایسنا/ رييس مجلس: آمريكا و برخي كشورهاي منطقه مسئول كشته شدن زائران ايراني در سوريه هستند

رييس مجلس شوراي اسلامي، رژيم آمريكا و برخي كشورهاي منطقه را مسئول كشته شدن زائران ايراني در سوريه دانست و گفت كه آنها به موقع جواب خود را دريافت خواهند كرد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در نطق پيش از دستور جلسه علني صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس، با اشاره به رفتار اميرمومنان علي (ع) با دشمنان خود، گفت: اين رفتار را با رفتار سياست‌بازان معاويه‌ صفت دنياي امروز مقايسه كنيد كه براي قدرت، جنگ‌افروزي مي‌كنند، صدها هزار نفر را در عراق، افغانستان و فلسطين و امروز در سوريه مي‌كشند تا پرستيژ قدرت جهاني خود را حفظ كنند.

 

 

وي با ابراز تاسف از برخي قدرت‌هاي منطقه افزود: برخي از اين دولت‌ها به نام اسلام، آدم‌كشي به راه انداخته‌اند و حتي با زائرين ايراني در سوريه هم با خشونت برخورد كرده‌اند، اين جنايت‌ها چيزي نيست كه ملت ايران از آن صرف‌نظر كند.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي ضمن تبريك روز خبرنگار به اصحاب رسانه‌هاي گروهي و خصوصا خبرنگاران مجلس، گفت: لازم است از مساعي خبرنگاران در ايجاد ارتباط اطلاعاتي بين مردم و نهادهاي كشور سپاسگزاري كنم و به روح شهداي بزرگوار خبرنگار درود مي‌فرستيم.

 

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود در نطق پيش از دستور جلسه علني صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس، به فرا رسيدن شب‌هاي قدر اشاره كرد و افزود:‌ در اين شب ملائكه و روح نازل مي‌شوند، ظاهرا مراد از قدر، تقدير و اندازه‌گيري است يعني شب قدر، شب اندازه‌گيري است و خداي تعال در چنين شب‌هايي حوادث يك سال آينده را تقدير مي‌كند؛ زندگي، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و چيزهاي ديگري از اين قبيل را مقدر مي‌سازد.

 

 

 

وي با اشاره به رواياتي در خصوص شب‌هاي قدر گفت: رواياتي داريم مبني بر اينكه شب قدر از هزار ماه جهاد بهتر است و فرشتگان در شب قدر فرود مي‌آيند و در زمين پخش مي‌شوند و در مجالس مومنين گذشته بر آنان سلام مي‌كنند و براي دعاهاي آنان آمين مي‌گويند تا سپيده دم طلوع كند. از امام صادق (ع) نيز نقل است كه فرمود تقدير در شب نوزدهم، ابرام در شب بيست و يكم و امضا در شب بيست و سوم انجام مي‌گيرد.

 

 

 

لاريجاني با اشاره به روايتي از امام باقر (ع) نيز تصريح كرد: از ايشان در باب معناي شب قدركه بهتر از هزار ماه است سوال شد، ايشان فرمودند عمل صالح از نماز، زكات و انواع خيرات، در اين شب بهتر است از همين اعمال در هزار ماهي كه در آن شب قدر نباشد و اگر خداي تعال جزاي اعمال خير مومنين را مضاعف نمي‌كرد، مومنين به جايي نمي‌رسيدند.

 

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: روايت است كه در اين شب دعاي كسي رد نمي‌شود، مگر دعاي عاق والدين، قطع كننده رحم و كسي كه شراب بنوشد و كسي كه دشمني مومني در دلش باشد. خدوند تبارك و تعالي را به مقام ولي خود، امام بر حق امير المومنين علي (ع) قسم مي‌دهيم كه در اين ايام‌الله سعادت دارين را براي مومنين و ملت عزيز تقدير نمايد.

 

 

 

وي با اشاره به بركات شب‌هاي قدر خاطر نشان كرد: در بركات اين شب همين بس كه حضرت موسي (ع) به خداوند عرض كرد نزديك‌ شدن به تو را خواهانم. خداوند فرمود نزديكي من از آن كسي است كه شب قدر بيدار باشد، عرض كرد رحمت تو را خواهانم، فرمود رحمت من از آن كسي است كه شب قدر به فقرا رحم كند، عرض كرد جواز عبور از صراط را خواهانم، فرمود از آن كسي است كه در شب قدر صدقه بدهد. اينها نمونه‌هايي از رحمت الهي است كه در اين شب به سوي مومنين گسيل مي‌شود.

 

 

 

لاريجاني با اشاره به مناسبت نوزدهم رمضان شب ضربت خوردن امير المومنين علي (ع) گفت: امام (ع) كلامي دارد كه مفتاح مكتب علوي است، ابن‌ملجم از سخت‌ترين دشمنان علي بود و علي (ع) خود مي‌دانست كه اين مرد فرد خطرناكي است. ديگران گاهي مي‌گفتند كه او آدم خطرناكي است كلكش را بكن، امام علي (ع) مي‌فرمود قصاص قبل از جنايت بكنم؟ اگر او قاتل من است، من قاتل خودم را نمي‌توانم بكشم. فرمود من مي‌خواهم او زنده بماند و سعادت او را دوست مي‌دارم. او مي‌خواهد مرا بكشد، من به او محبت و علاقه دارم، اما او با من دشمن است.

 

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نحوه رفتار امام علي (ع) با دشمنان خود يادآور شد: اين جوانمردي و محبت نسبت به آدميان پايه‌ي حكومت علوي است كه حتي با دشمن خويش بنا را بر حقيقت، راستي و دوستي مي‌گذارد يا هدايت يابند. چنين مرامي باعث شد كه دوستان علي (ع) احساس كنند با همه‌ي حقيقت مواجه‌اند. جاذبه شخصيت فوق‌العاده او، همبستگي ايماني در پيروان را به اوج برادري و مودت رساند.

 

 

 

وي در ادامه به حكايتي اشاره كرد و گفت: مردي از دوستان اميرالمومنين با فضيلت با ايمان، متاسفانه دچار لغزشي شد كه بايد حد بر او جاري مي‌شد، اميرمومنان پنجه راستش را بريد آن را به دست چپ گرفت، قطرات خون مي‌چكيد و مي‌رفت، ابن‌الكرا خارجي آشوبگر خواست از اين جريان به نفع حزب خود و عليه علي (ع) استفاده كند با قيافه‌اي ترحم‌آميز جلو رفت و گفت دستش را چه كسي بريد، گفت پنجه‌ام را سيد جانشين پيامبران، پيشواي سفيدرويان قيامت، ذي‌الحق‌ترين مردم نسبت به مومنان، علي‌ابن ابيطالب امام هدايت، پيشتاز بهشت‌هاي نعمت، مبارز شجاعان، انتقا‌م‌گيرندگان از جهالت‌پيشگان، بخشنده زكات، رهبر راه رشد و كمال، گوينده گفتار راستين و صواب، شجاع مكي و بزرگوار باوفا. ابن‌الكراء گفت واي بر تو دستت را مي‌برد و اين‌چنين ثنايش مي‌گويي، گفت چرا ثنايش نگويم و حال اينكه دوستي‌اش با گوشت و خونم در آميخته است. به خدا سوگند كه نبريد دستم را جز به حقي كه خداوند قرار داده است.

 

 

 

لاريجاني به نمونه ديگري از عشق به علي (ع) اشاره و تصريح كرد: اين محبت مكتب علوي است كه چنين پيرواني را تربيت مي‌كند كه در تاريخ نمونه‌اي يكتاست و نظير آن را در هيچ مكتبي نمي‌توان يافت. نمونه ديگر اين عشق علوي را در قرون بعد نيز شاهد هستيم يعني شعله‌هاي تعلق‌خاطر به امام علي (ع) مربوط به زمان حيات او نبود، 200 سال بعد از شهادت ايشان در دوران خلافت متوكل عباسي براي تعليم فرزندانش يكي از علما و بزرگان ادب عرب ابن سكيت را مامور كرد، او در تعليم فرزندان متوكل توفيق يافت. از او پرسيد اين دو فرزند من پيش تو محبوب‌ترند يا حسن و حسين فرزندان علي؟ ابن سكيت از اين جمله برآشفت و خونش به جوش آمد و گفت به خدا قسم قنبر غلام علي (ع) به مراتب از اين دو و از پدرانشان نزد من محبوب‌ترند. متوكل في‌المجلس دستور داد زبان او را از پشت گردنش درآورند.

 

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: كاروان مريدان علي (ع)‌در طول تاريخ اينگونه زيستند كه پيامبر (ص) فرمود علي و شيعته هم الفائزون. استاد شهيد مطهري در كتاب انسان كامل مي‌گويند شگفت‌انگيزترين روز و دوره زندگي علي (ع) در حدود 45 ساعت است.

 

 

 

لاريجاني با اشاره به دوره‌هاي مختلف زندگي امام اول شيعيان افزود: علي (ع) چند دوره زندگي دارد؛ دوره اول از تولد تا بعثت پيامبر (ص)، دوره دوم از بعثت تا هجرت و از هجرت تا وفات پيامبر (ص) دوره سوم زندگي امام علي (ع) است كه شكل و رنگ ديگري دارد. از وفات پيامبر (ص) تا خلافت خودش، آن 25 سال دوره چهارم زندگي علي (ع) است. دوره خلافت چهار سال و نيمه‌اش دوره ديگري از زندگي اوست. علي (ع) يك دوره ديگري هم دارد كه اين دوره زندگي او كمتر از دو شبانه‌روز است و از شگفت‌انگيزترين دوره‌هاي زندگي است يعني فاصله ضربت خوردن تا وفات.

 

 

 

رييس قوه مقننه با بيان اينكه انسان كامل بودن علي در فاصله ضربت خوردن با وفات ايشان و در لحظاتي كه مواجه با مرگ شده، ظاهر مي‌شود، گفت: اولين عكس‌العمل علي (ع) در مواجهه با مرگ چه بود؟ ضربت كه به فرق مباركش وارد شد دو جمله از او شنيده شد؛ يكي اينكه اين مرد را بگيريد و ديگري فزت و رب‌الكعبه. قسم به خداي كعبه كه رستگار شدم.

 

 

 

وي با اشاره به لحظات پس از ضربت خوردن حضرت علي (ع) افزود:‌ايشان را آوردند و در بستر خواباندند، طبيبي تحصيل‌كرده جندي‌شاپور بود و در كوفه مي‌زيست. با وسايل آن زمان كشف كرد كه زهر وارد خون حضرت شده است. عرض كرد يا اميرالمومنين اگر وصيتي داريد بفرماييد، شگفتي‌هاي علي (ع) و معجزه‌هاي انساني او در اينجا ظهور مي‌كند. امام در اثر نفوذ زهر گاه بيهوش مي‌شد و گاه به هوش مي‌آمد و در آن حال وصايايي را به اطرافيان كردند.

 

 

 

لاريجاني در ادامه وصاياي امير المومنين علي (ع) در زمان پس از ضربت خوردن ايشان را مورد اشاره قرار داد و گفت: يكي از وصاياي ايشان اين است كه مي‌گويند با اسيرتان مدارا كنيد، نكند وقتي كه من از دنيا رفتم بين مردم بيفتيد و بگوييد امير المومنين شهيد شد، فلان كس محرك بود، فلان كس دخالت داشت و اين و آن را متهم كنيد. نمي‌خواهم دنبال اين حرف‌ها برويد، قاتل من يك نفر است، فرزندم حسن بعد از من اختيار اين فرد با توست، مي‌خواهي او را آزاد كني، آزاد كن و اگر مي‌خواهي قصاص كن، توجه داشته باش كه او به پدر تو فقط يك ضربه زده است. به او يك ضربه بزن، اگر كشته شد، شد و اگر كشته نشد، نشد.

 

 

 

وي مدارا با اسير را از ديگر ويژگي‌هاي امام علي (ع) عنوان و خاطر نشان كرد: او سراغ اسيرش را مي‌گيرد و مي‌پرسد آيا به اسيرتان غذا و آب داده‌ايد و به او رسيدگي كرده‌ايد. كاسه‌اي شير براي مولا مي‌آورند مقداري مي‌نوشد و مي‌گويد باقي را به اين مرد بدهيد تا بنوشد و گرسنه نماند، رفتارش با دشمن اينگونه بود.

 

 

 

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی