کد خبر : 4048
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

آزادگان، نمادی ازاستقامت اسلامی را در زمان اسارت نشان دادند

آزادگان، نمادی ازاستقامت اسلامی را در زمان اسارت نشان دادند

رئیس مجلس شورای اسلامی درنطق پیش از دستور باتاکید بر رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی،به سالرزو ورود آزادگان به کشور اشاره کرد وگفت: آزادگان، چهره استقامت اسلامی رزمندگان را در دوران اسارت در درون حاکمیت سفاک صدام نشان دادند. متن کامل نطق پیش از دستور رئیس مجلس به شرح ذیل است:


بسم الله الرحمن الرحيم


روز گذشته به نيابت از نمايندگان محترم، توفيق يافتم در معيت برخي از همكاران از مناطق زلزله‌زده در آذربايجان شرقي بازديد و هموطنان عزيز اين مناطق را بررسي نمايم.
تلاشهاي اوليه براي نجات مصدومين و اسكان اضطراري توسط مردم عزيز ستاد بحران و هلال‌احمر و دستگاههاي مختلف، نسبتاً بخوبي انجام گرفته و نقايص كمي مشاهده مي‌شد نظير كمبود چادر در برخي مناطق با امكانات سرويس بهداشتي و حمام كه هلال‌احمر و مسئولين منطقه پيگير حل آنها شدند مسئله مهمتر روشن كردن وضع مردم منطقه از نظر اسكان با توجه به فصل سرماست كه دغدغه مهم است و با توجه به نزديكي سرما در آن مناطق بايد ساماندهي مسكن روستائيان با تقسيم كار مناسب صورت پذيرد. در ستاد بحران منطقه هم در اين زمينه‌ها بحث شد دولت محترم تدابيري در اين زمينه داشته است اميد داريم سريعتر گزارش كميسيون عمران تهيه گردد و بر اساس آن پيگيريهاي لازم انجام شود. لازم است كميسيون بهداشت نظارت نمايد كه وزارت بهداشت، خدمات بهداشتي مستمري را به مناطق زلزله‌زده ارائه كند.
در سال 1369، در چنين ايامي آزادگان سرافراز، پس از مجاهدتي چشمگير به وطن خويش بازگشتند، بي شك مبارزات اين عزيزان، پس از مجاهدت در صحنه دفاع مقدس، با راهبري آزاده بلند مقدار مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمين ابوترابي در اردوگاههاي غيرانساني صدام، چهره استقامت اسلامي رزمندگان را در درون سيستم حاكميت سفاك صدام، با عزتمندي بي‌نظير نشان داد. به همت بلند آن عزيزان تعظيم مي‌كنيم و آروزي سعادت براي آنان داريم.
همچنين در آستانه روز جهاني قدس قرار داريم. اين ابتكار هوشمندانه، يادگار امام قدس‌سره است كه در سال 58 در پيامي اعلام نمودند:
«جميع مسلمانان جهان را دعوت مي‌كنيم آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ايام قدر است و مي‌تواند تعيين كننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد به عنوان روز قدس انتخاب و طي مراسمي همبستگي بين‌المللي مسلمانان را در حمايت از حقوق قانوني مردم مسلمان اعلام نمايند.»
و در 25 مرداد همان سال، امام در سخناني فرمودند:
«روز قدس، روز اسلام است. روزي است كه اسلام را بايد احياء كرد ... روز قدس، روزي است كه بايد به همه ابر قدرت‌ها هشدار بدهيم كه اسلام ديگر تحت سيطره شما به واسطه عمال خبيث شما واقع نخواهد شد.»
اين تداعي حق‌طلبانه، گرچه در بدو امر، بخاطر دست نشاندگاني بي‌مقدار بر كشورهاي اسلامي سلطه داشتند، بخوبي شنيده نشد، اما امروز، جايگاه خود را يافته و شاهد تحقق آرمانهاي آن پير فرزانه مسلمانان هستيم و بعد از بيداري اسلامي در منطقه، ملت‌هاي مسلمان به وظيفه خود آگاه شده و تحولات چشمگيري را رقم زده و مي‌زنند.
از سال 1879 ميلادي و كنگره بال به رياست تئودور هرتزل، سومين صهيونيسم سياسي مدرن كه ايجاد كشوري يهودي را دنبال مي‌كرد و انگلستان سرزمين‌هائي نظير آرژانتين، قبرس، صحراي‌سينا، اوگاندا را براي اين امر پيشنهاد نمود و سرانجام سازمان جهاني صهيونيسم در سال 1905، فلسطين را براي همين امري برگزيد.
نطفه يك غده سرطاني در خاورميانه شكل يافت و در سال 1948 با بيانيه رسمي موجوديت دولت اسرائيل اعلام گرديد. هرتزل مرزهاي دولت يهود را از نيل تا فرات در نظر گرفته بود، اما در طرح كميته انگليسي  و كتاب سفيد مك‌دونالد وزير سسفرات انگليس در سال 1939 و نهايتاً در قطعنامه شماره 181
سازمان ملل، اين نيت يليد مخفي نگه داشته مي شد. اما نحوه برخورد صهيونيستي حتي با قطعانه سازمان ملل و تقسيم مناطق بر نحوي بود كه به هيچ وجه نه تنها قصد اجراي مصوبه سازمان ملل را نداشت بلكه به دنبال گسترش سرزمين هاي تحت سلطه و پيگير هدف نيل تا قرات بود
از سال 1948 تا 1967 طرحهاي سازش متعددي ارائه شد حدود 8 طرح كه عمدتاً توسط مقامات كشورهاي غربي و يك طرح توسط بورقيبه رئيس جمهور تونس در 1965 ارائه گرديد و غالباً باتعييرات مختصري در اراضي، عمل به تحكيم اسرائيل مي پرداخت.
در جنگ 1967 صهيونيستها عملا توانستند با شكست ارتش سه كشور عربي، بقيه خاك فلسطين، كرانه باختري، نوار عزه را نيز به اشتغال خود درآوردند، صحراي سينا وجولان سوريه را نيز اشتغال كنند. جنگ 67 در واقع يك فاجعه دردناك بود كه دولتهاي عربي، عملاً اميد خود را براي آزادي سرزمين فلسطين از دست دادند از اين تاريخ به بعد خط سازش با طرحهاي متعدد ديگر پيگيري شد. طرح آلون وزير خارجه دقت اسرائيل، قطعانه شماره 242 شوراي امنيت كه عملاً بنياد تمامي طرحهاي سازش و صلح شد و حتي در آن عقب نشيني نيروهاي اسرائيل از مناطق اشغالي سال 67 ذكر شد. طرح را جرز وزير خارجه دقت امريكا طرح كشور عربي در 1972 مبتني بر تشكيل كشوري تلفيقي از فلسطين مبني بر كرانه باختري و اردن قطعنامه شماره 338 شوراي امنيت مبتني بر پايان بخشيدن به جنگ و اجراي قطعنامه اي گذشته بود تا توافق نامه كسب و پويه ميان رژيم صهيونيستي و ديدار انوراسادات از فلسطين اشغالي و بعد طرح خالدالحسن از اعضاي كميته مركزي فلسطين فتح و طرح دلگان در سال 1982 كه پس از حمله وحشيانه اسرائيل به لبنان ارائه شد طرح صلح عربي فاس در 1982 كه پس از حمله وحشيانه اسرائيل به لبنان ارائه شد طرح صلح عربي فاس در 1982 كه فلذا آنرا مطرح كرد طرح صلح بر ژنف در سال 1982 و طرح كنند رالي اردن – فلسطين در 1984 و طرح صلح فلسطين در نوابر 1988 كه توسط سازمان آزاد ؟؟؟فلسطين ارائه شد با اين ديد كه خود را طرف اصلي روند سازش جابزند و طرح شامير در 1989 كه اسحاق شايد مطرح كرد و طرح صلح مادر پدر 1991 كه توسط جرج بوش پس از جنگ صلح فارس و اخراج عراق از كويت مطرح شد و توافق نامه قاهره در 1994 و توافق نامه اسلو در 1995 و توافقنامه الخليل در 1997 توافقنامه دي ريور در سال 1998 و توافقنامه شرم الشيخ در 1999 و ادامه مذاكرات سازش در كمپ ديويد در سال 2000 و طرح صلح كلينتون  در دسامبر 2000 و طرح امير عبدالله كه در كنفرانس مارس 2000 اتحاديه عرب ارائه شد چنانچه در مفاد اين طرحها دقت شود همگي بر اين گمان استوار است كه جهان عرب به اين نتيجه رسيده است كه اين ناتاني تا ابد دامنگيرش خواهد بود و بدليل منافع حكومتي خود با تغييرات جرئي عملا نشست اسرائل را مهر تائيد مي زدند اين يك استراتژي بو كه عملا جريان غرب به رهبري امريكا و شرق به رهبر شوروي سابق و كشورهاي غربي همگي در آن مشاركت داشتند.
و بعد از اينچنين اصلاح تلاش هاي بين المللي و منطقه اي چون اساسش بر استقرار اسرائيل و از طرفي پذيرش ناتواني كشورهاي اسلامي در مصاف با اسرائيل و از طرفي پذيرش ناتواني كشورهاي اسلامي در مصاف با اسرائيل بوده عملاً هيچ دستاوردي براي ملت مظلوم فلسطين نداشت و بدتر از همه سازمان آزاديخواه فلسطين كه خود را جريان مبارزه فلسطيني معرفي كرده بود بدليل ناباوري در توانمندي خود، آنهم به سازش كشيده شد به ضربه ديگري بر پيكر مبارزه فلسطيني دارد كرد.
استراتژي ديگر، پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با ابتكار امام شكل گرفت و روز قدس، نماد اين راهبرد بود. امام با تيزهوشي و توجه به مبان اصيل اسلامي ريشه شكل را هدف گيري نمود و آن دو چيز بود.
1-    تقويت اين باور كه قدرت اسلام و مسلمانان آنقدر ظرفيت دارد كه اگر همگرا شود اين غده سرطاني را براحتي از بين خواهد برد. فرمودند اگر مسلمانان هر كدام سطلي آب در دست گيرند، اسرائيل را غرق خواهند نمود. او بود كه روحيه خود باوري را در مسلمانان زنده نمود و جهاد اسلامي را مبناي اين حركت معرفي كرد.
2-    راهبرد اصلي مقاومت اسلامي بايد قطع غده سرطاني اسرائيل باشد نه چانه زني در متراژ سرزمين! اين همان نكته اي بود كه رهبر معظم انقلاب در كنفرانس فلسطين سال 90 برآن تاكيد نمودند و فرمودند: «مبناي هر طرح عملياتي بايد همه‌ي فلسطيني براي همه مردم فلسطين» باشد و فلسطين «از شهر تا بحر» است.
حال نتيجه اين استراتژي را با استراتژي سازش تعالمه كنيد هر چقدر طرحهاي سازش رنگارنگ بود اما بدون استثنا هيچ خاصيتي براي احقاق حقوق فلسطينان نداشت اما در ارهبرد انقلاب اسلامي مجاهداتي تربيت يافتند كه اولين ضربه را در سال 2000 بر پيكر رژيم مغرور صهيونيستي در لبنان زدند و اين رژيم مجبور شد با خفت جنوب لبنان را رها كند و عقب نشيني نمايد.
ضرب بعدي در سال 2006 در جنگ 33 روزه بود كه رژيم صهيونيستي با توافق راهبردي با امريكا قصد داشت ذلت خود را به سيطره مجدد بر خاورميانه بدل نمايد كه با شكست فضاحت باز استثناء مواجه شد. اين شكست همينه رژيم صهيونيستي را در هم كوبيد.
شكست بعدي در سال 2008 در جنگ 22 روزه غزه و مقاومت حماس نصيب رژيم صهيونيستي شد، اين شكست هاي پي در پي آنگونه بود كه رئيس جمهور امريكا مجبور شد اعلام كند امنيت اسرائيل خط قرمز آنهاست همين جمله نشانگر عجز اسرائيل از تامين امنيت خو است كه امريكا را مجبور به خط و نشان كشيدن كرده است.
نتيجه بعدي اين راهبرد، در حركت عظيم بيداري اسلامي هويدا گرديد كه رژيم صهيونيستي در چمبره انزواي سياسي قرار گرفته است و اگر امروز، اين رژيم، هر از چند گاهي، رجزي مي خواند، از فرط ناعلاجي و ضعف است نه قدرت! اينك نتيجه اين دو راهبرد را مسلمانان درك كرده اند و فرصت براي امريكا و اسرائيل تنگ شده است و انشاء الله حركت مسلمانان به هدف نهايي و حذف غده سرطاني اسرائيل مي انجامد.
نكته ديگري كه نظير داستان غم انگيز فلسطين و تحميل رژيم صهيونيستي، نقطه سياه در كارنامه آمريكا و انگليس محسوب مي شود، كودتاي 28 مرداد است. گرچه امريكا چند دهه خيانت كودتا عليه دولت ملي مصدق را نفي مي نمود اما در دهه اخير البرايت وزير خارجه امريكا صراحتاً به خاطر كودتاي 28 مرداد عذرخواهي نمود كه نشان داد امريكا يك رژيم ؟؟؟ در صحنه بين المللي است و چون قدرت نظامي دارد آن را مبناي مشروعيت شرارت خود مي داند.
البته كودتاي 28 مرداد 1332، معلول طراحي امريكا و انگليس و ناشي گريهاي داخلي و صيانت برخي گروه ها، بود كه عملاً حكومت استبدادي وابسته پهلوي صفير را اختنتاق وحشتناك باعث گرديد.
اولاً: بعد از ملي شدن صنعت نفت و خارج شدن سلطه انگليس بر نفت ايران امريكا اراده جدي نمود تا جايگزين انگليس شود و نبض نفتي منطقه را در دست گيرد و ملي شدن صنعت نفت را مانع جدي در اين راه مي ديد لذا لازم مي ديد كل سيستم حكومتي ايران يعني دولت مصدق و مجلس ملي را تغيير دهد تا راه براي سلطه نفتي امريكا باز شود.
ثانياً: حزب توده با كمال وقاحت، به دليل علاقه شوروي به نفت شمال، با ملي شدن صنعت نفت مخالفت مي كرد و عملاً به اختلافات داخلي دامن مي زد ثالثاً بي توجهي مصدق به وحدت دروني مخصوصاً وحدت صفوف روحانيون و مليون عامل ديگر اين ماجرا بود. مصدق اصرار داشت كه لايحه اختيارات دولت براي قانونگذاري، تمديد شود وعملاً حسن قانونگذاري از مجلس سلب گردد.
مخالفين مثل آيت ا... كاشاني و برخي مليون، به قدرت مجلس و حكومت مشروطه دلبسته بودند و تصور مي كردند، مصدق مي خواهد با تمديد اختيارات، مجلس را به آلت معطله اي تبديل كند و با لايحه امنيت اجتماعي، مخالفان خود را مرعوب و سركوب نمايد مصدق پس از 30 تير، تمام اختيارات قانوني مجلس را براي تمام امور كشور، اعم از تثبيت مشروطه مي دانست. نكته جالب اينجاست كه خود مصدق در اخذ اختيارات با دولت هاي قبلي براي اصلاح دادگستري و گمرك كشور مخالفت داشت و آن را نه قانون و نه مصلحت كشور مي دانست.
رابعاً: اشتباه استراتژيك ديگر مصدق كه مستعاقب اختلاف و در اخذ اختيارات مجلس رخ داد، موضوع رفراندوم براي انحلال مجلس بود. بعد از رفراندوم، مصدق مجلس را
منحل نمود. در نبود مجلس، شاه به سپهبد زاهدي، حكم نخست وزير داد و مصدق را عزل نمود و خود به رامسر رفت و بعد از لو رفتن كودتاي شاه و دستگيري نصيري، شاه به عراق و از آنجا به غرب گريخت و در اين فاصله زاهدي با كمك برخي فرماندهان نظامي و دلارهاي ارسالي روزولت، كودتاي آمريكايي را سامان داد. دكتر صديقي وزير كشور مصدق به او گفت به چند دليل نبايد مجلس را منحل كنيد.
1-    اين مجلس است كه خود شما در دولت خود، انتخابت آنرا برگزار كرديد و گفتيد 80 درصد نمايندگان منتخب واقعي مردم هستند و اين مجلس تمام لوايح و نظرات شما را تاكنون تصويب كرده و شما نبايد .. آنرا منحل كنيد.
2-    پس از رفراندم و انحلال مجلس، شاه شما را با فرمان خود عزل مي كند جواب مصدق اين بود شاه جرات اين كار را ندارد!
ديگر م/ كه مدتها همراه مصدق بودند نظير دكتر سنجابي، خليل ملكي و ديگران نيز با طرح رفراندم و انحلال مجلس، مخالف بودند ولي روحيه يك دندگي مصدق و اعتماد زياد به برخي اطرافيان مثل سرتيب دفتري كه نسبتي با مصدق داشت و رئيس شهرباني شد و نقش موثري در كودتا داشت مانع پذيرش نصايح آنها مي شد.
در واقع استعمار آمريكا به قصد سلطه دراز مدت بر منطقه نيازمند سرنگوني دولت ملي و مجلس ملي در ايران بود، با بهره جستن از اينگونه اختلافات داخلي و درو شدن مردم از صحنه، كودتاي آمريكايي را با هزينه كم محقق نمودند و استبداد را حاكم كه /
اينها گوشه هايي از دلايلي است كه چرا در گفتمان امام قدس سره، آمريكا شيطان بزرگ ناميده شد و چرا مجلس در راس امور معرفي گرديد و چرا در قانون اساسي جمهوري اسلامي، چنان اهميتي براي مجلس قائل شد كه هيچ مقامي حق انحلال مجلس شوراي اسلامي را ندارد. كه از تحليل تاريخ گذشته ايران مي توان بدان دست يافت و بادي انقلابيون امروز، دريافت دقيقي از اين مهم داشته باشند.
                                                                                                                            والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته
 

کلید واژه :

دکتر لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی