کد خبر : 4047
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی از مناطق زلزله دیده شمال غرب کشور بازدید کرد

مایحتاج ضروری مردم سریع‌تر تأمین شود/لازم باشد،متمم بودجه راتصویب می‌کنیم

مایحتاج ضروری مردم سریع‌تر تأمین شود/لازم باشد،متمم بودجه راتصویب می‌کنیم

دکترعلی لاریجانی که روز سه‌‎شنبه (۲۴ مردادماه) به منظور بازدید از مناطق زلزله زده وارد فرودگاه تبریز شدپس از استقبال استاندار و مدیران استان‌ آذربایجان شرقی بازدیدش را از مناطق زلزله‌زده آغاز کرد.
در این سفر دوتن از اعضای هیئت رئیسه علیرضا منادی سفیدان ، محمدحسین فرهنگی و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس رضا رحمانی نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر رئیس مجلس را همراهی می‌کنند. همچنین نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و مهناز بهمنی نماینده مردم سراب نیز در این سفر حضور دارند.
این درحالی است که آخرین گزارش‌ها از روستاهای آسیب دیده نیز حاکی از آن است که ساختمان‌های قدیمی روستاهای این شهرستان فرو ریخته است و بیشترین زلزله در ورزقان آذربایجان‌شرقی ۶.۲ و کمترین آن ۳.۷ ریشتر گزارش شده است.

دکتر لاریجانی از روستای جیغه شهرستان هریس بازدید کرد
رئیس مجلس شورای اسلامی، از روستای جیغه از توابع شهرستان هریس بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات زلزله‌زدگان قرار گرفت. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به آذربایجان شرقی، علی لاریجانی و هیاتی از نمایندگان در جریان سفر یک روزه خود برای بازدید از مناطق زلزله‌زده به همراه استاندار آذربایجان شرقی از روستای جیغه از توابع شهرستان هریس بازدید کردند.
رئیس قوه مقننه با حضور در میان مردم ضمن بازدید از نحوه امداد رسانی به زلزله‌زدگان، مردم این روستا مشکلات و کمبودهای خود را با دکتر لاریجانی مطرح کردند.

مایحتاج ضروری زلزله‌زدگان هرچه سریع‌تر تأمین شود
دکتر علی لاریجانی در ادامه سفر خود به استان آذربایجان‌شرقی و مناطق زلزله‌زده در جمع مردم روستای ولیلو از توابع شهرستان هریس ضمن اظهار تاسف و عرض تسلیت به مناسبت حادثه روی داده، گفت: لازم بود که چنین سفری را انجام می‌دادیم و خدمت مردم زیان‌دیده تسلیت عرض می‌کردیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم دولت و هم مجلس برای برطرف کردن مشکلات مردم در تلاش هستند، افزود: تلاش همه این است که مشکل مردم حل شود و هم سازمان هلال‌احمر، وزارت کشور و کمیسیون‌های مرتبط مجلس در تلاش هستند تا با حضور در منطقه مشکلات را حل کنند.
وی ادامه داد: برای اسکان فوری مردم نیاز به چادر و آذوقه احساس می‌شود، همچنین نیاز به سرویس بهداشتی از ضروریات فعلی مردم است.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه وسایل مورد نیاز مردم در حال تامین شدن است، تصریح کرد: پس از تامین مایحتاج اولیه مردم، دولت باید به هر نحوی به فکر بازسازی مناطق آسیب‌دیده باشد که منازل ساخته شده با زلزله تخریب نشوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی کمک‌های مردمی را در چنین شرایطی ضروری خواند و گفت: سرمایه‌گذاری دولت در مناطق زلزله‌زده باید یکی از دستور کارهای اولویت‌دار در قوه مجریه باشد.
وی حضور مسئولان بهداشتی در منطقه را یکی دیگر از ضروریات فعلی برشمرد و افزود: هر چند این حادثه، حادثه سختی بود، ولی باید به کمک مردم و دولت روستاهای آسیب‌دیده را مجدد ساخت.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه کمک‌های لازم تاکنون صورت گرفته است، تاکید کرد: چنانچه نیاز بیشتری به کمک‌های اولیه باشد، مجلس در صحنه حاضر است.
رئیس نهاد قانونگذاری در حال حاضر در مناطق زلزله‌زده شهرستان ورزقان حضور دارد و عصر امروز در جلسه استانداری آذربایجان‌شرقی حضور خواهد یافت و مشکلات زلزله‌زدگان را بررسی خواهد کرد.

بنیاد مسکن آمادگی بازسازی هرچه سریع‌تر روستاهای زلزله‌زده را دارد
دکتر علی لاریجانی پس از بازدید از مناطق زلزله زده شمال غرب کشور در جمع خبرنگاران، گفت: پیش از حضور من اعضای کمیسیون عمران به آذربایجان شرقی آمدند و درباره نحوه کمک رسانی، توزیع امکانات و بازسازی مناطق زلزله زده تقسیم کار کردند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: جدای از تلفات جانی و مصدمان حادثه، خسارات مالی وارده به آسیب دیدگان زلزله زیاد است و تعدادی از روستاها تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند.
وی افزود: اسکان اضطراری، توزیع چادر انجام شده ولی نواقصی وجود دارد که باید هر چه سریع تر جبران شوند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس تصریح کرد: تدارک سرویس های بهداشتی و حمام های صحرایی باید هرچه سریع تر انجام و نظارت بهداشتی در مناطق زلزله زده اعمال شود.
وی ادامه داد: گام بعدی اسکان موقت زلزله زدگان است و امیدواریم تا قبل از زمستان و فرا رسیدن فصل سرما این کار انجام شده و مردم مشکلی نداشته باشند.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس یادآور شد: در زمان حاضر مجلس همراه دولت نحوه عرضه خدمات عمرانی و بازسازی مناطق آسیب دیده را بررسی می کند، در هر صورت باید به طوری کار انجام شود که مردم مشکلی نداشته باشند.
وی با یادآوری کمک ایران به کشورهای زلزله زده در گذشته، افزود: از کمک سایر کشورها به مناطق زلزله زده ایران استقبال می شود و این کار در حال انجام است و کمک های ارسالی سریعاً از فرودگاه ترخیص و تحویل آسیب دیدگان می شود.
لاریجانی بسیج و کمک مردمی را مهم خواند و تأکید کرد: خوشبختانه انجمن های خیریه و مردمی فعال هستند و کمک هایی خوبی را به آسیب دیدگان از زلزله عرضه می کنند که این از وجدان های بیدار جامعه حکایت می کند.
وی افزود: با مسئولان بنیاد مسکن صحبت شد آنها آمادگی دارند تا هر چه سریع تر کار بازسازی روستاهای زلزله زده را آغاز کنند، دولت و مجلس نیز باید دست در دست هم مناطق آسیب دیده را آباد کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی پس از صحبت با خبرنگاران در جلسه ای با مسئولان ستاد بحران استانداری آذربایجان شرقی شرکت کرد.

زلزله آذربایجان مسئله ملی/لازم باشد،متمم بودجه راتصویب می‌کنیم
دکتر علی لاریجانی در جلسه ستاد مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی ،گفت: شرایط تاثربرانگیزی را شاهد بودم. زلزله اخیر واقعه تلخ و دردناکی بود و از وقتی که خبر وقوع آن منتشر شد، حزنی بر همه حاکم شد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: از لحاظ اول وقوع زمین‌لرزه از طریق نمایندگان استان پیگیر مسئله بودم و در جلسه روز گذشته مجلس نیز مسئولان دولتی حضور داشتند و گزارش‌ها حاکی از پیشرفت امور در شرایط اولیه بود، اما متاسفانه هنوز مردم مشکلاتی دارند که باید هر چه سریع‌تر رفع شود.
وی ادامه داد: کمیسیون عمران مجلس مسئول است تا نحوه اسکان هر چه سریع‌تر زلزله‌زدگان و بازسازی مناطق آسیب‌دیده را بررسی کند.
عضو فراکسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم یادآور شد: یکی از مشکلات مردم کمبود چادر است که باید در کنار سایر نیازهای آنها تامین شود.
وی ادامه داد: نباید مردمی که صدمه دیده‌اند به خاطر چادر نگرانی و اضطراب داشته باشند، باید به ضایعات بهداشتی در اسرع وقت رسیدگی شود.
دکتر لاریجانی ادامه داد: در زمان حاضر احتیاج به پزشکانی است که به زلزله‌زدگان سر بزنند و به مسائل درمانی و عاطفی آنها کمک‌رسانی کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خوشبختانه استان آذربایجان‌شرقی ظرفیت پزشکی خوبی دارد و می‌تواند از سایر استان‌ها نیز کمک بگیرد.
وی افزود: یکی از مواردی که مردم زلزله زده همواره بر آن تأکید داشتند این بود که توان پرداخت اقساط وام های قرض الحسنه ساخت منازل را ندارند که باید در این مورد تدبیری شود تا گزارش های مردم رفع  شود.
وی ادامه داد: دغدغه‌ای که مستمراً از بازدیدها از طرف پیر و جوان گفته می‌شد این است که نگران اسکان خود در یکی دو ماه آینده هستند و با توجه به آغاز فصل سرما و زمستان باید هر چه سریع‌تر نگرانی آنها رفع شود.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تاکید کرد: موضوعی که از سوی روستاییان زلزله‌زده مطرح می‌شود این است که مصالح ساختمانی به آنها واگذار شود تا خودشان با استفاه از نیروهای مردمی عملیات نوسازی را انجام دهند که به نظر می‌رسد در افزایش سرعت ساخت‌وساز هم تاثیرگذار است.
این نماینده مجلس نهم افزود: باید جانمایی‌های جدیدی برای روستاهای تخریب شده انجام و با الگوی مناسبی ساخت و ساز آنها آغاز شود.
دکتر لاریجانی تاکید کرد: زلزله‌زدگان تألمات روحی زیادی دارند و نباید فشار روحی دیگری به آنها وارد کرد بلکه باید همه امکانات برای رفاه آنها فراهم شود.
وی ادامه داد: برداشت بنده از بازدیدها این است که مردم مضطرب هستند که باید از مسئولان چاره‌ای برای رفع اضطراب آنها شود.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنیاد مسکن معتقد است که ظرف دو ماه می‌تواند خانه‌های تخریب‌شده را به جای خوبی برساند که امیدواریم این پیش‌بینی بنیاد واقع‌بینانه باشد. رادیو و تلویزیون از دیشب اخبار و اطلاعات زلزله را خوب پوشش داد و رئیس سازمان صداوسیما هم دستور داده که پوشش خبری لازم در این‌باره انجام شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسئله زلزله آذربایجان مسئله ملی است و مردم باید احساس همگرایی کنند، ضمن آنکه مجلس آماده است تا اگر نیاز به متمم بودجه برای پیمودن مسیر بازسازی مناطق زلزله‌زده بود، این اقدام را تسهیل کند.
دکتر علی لاریجانی پس از بازدید از شهرستان‌های زلزله‌زده اهر، هریس، ورزقان و روستاهای جیغه، ولی‌لو، میرزاعلی و دامن‌آباد، تبریز را به مقصد تهران ترک کرد.
 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی