کد خبر : 4024
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد:

اجازه ندهيد كشورهاي زورگو در منطقه جنجال‌آفريني كنند

اجازه ندهيد كشورهاي زورگو در منطقه جنجال‌آفريني كنند

دبيركل سازمان ملل متحد:ايران درحل چالش‌هاي بين‌‌المللي مي‌تواند نقشي جدي و مفيد داشته باشد

دکترعلي لاريجاني پس از گفت وگو با دبیرکل سازمان ملل متحد به همراه وی  درجمع خبرنگاران حاضر شد و با تاكيد به اينكه ايران همواره از حاكم شدن دموكراسي در منطقه حمايت كرده است، گفت: در سوريه برخي كشورهاي بزرگ و منطقه مجال ايجاد دموكراسي را نمي‌دهند كه اين يك اشتباه وی افزود: اميدواريم آقاي بان‌كي‌مون در اين زمينه حضور فعال‌تري داشته باشند و اجازه ندهند كه كشورهاي زورگو در منطقه آشوب و جنجال‌آفريني ايجاد كنند.
وي گفت: در اين ديدار در مورد مسائل مهم منطقه صحبت شد چون مسائل حساسي در منطقه وجود دارد كه رويكرد ايران در مورد آنها ايجاد صلح و آسايش در منطقه است.
دکترلاريجاني افزود: ما با كشورهاي همسايه در منطقه روابط خوبي داريم و حتي اگر اختلافي در مواردي وجود دارد اين موضوع هيچ ربطي به مشاجرات ندارد و هر كسي نظرات خود را دارد و ما در كنار تمامي اين موارد، كمك‌كننده به ايجاد صلح در منطقه هستيم.
رييس قوه مقننه خاطرنشان كرد:‌ در اين بين متاسفانه برخي كشورهاي بزرگ دائما در منطقه ماجراجويانه عمل مي‌كنند و نوعي به‌هم‌ريختگي در منطقه ايجاد مي‌كنند و اين همان وضعيتي است كه ما در سوريه مي‌بينيم.
وي با بيان اينكه قرائن خود را از ماجراهاي سوريه با بان‌كي‌مون مطرح كرده است، گفت: ايران هميشه از پروسه‌ي دموكراسي در منطقه حمايت مي‌كند كه نمونه آن را در مصر و ليبي همه ديدند. البته در سوريه برخي از كشورهاي بزرگ و منطقه‌اي مجال ايجاد دموكراسي عميق‌تر را نمي‌دهند كه اين يك اشتباه است.
رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تحولات بحرين گفت: مطالبه مردم بحرين، داشتن حق راي در اين كشور است كه اين جزء اصول كار دموكراتيك مي‌باشد، اميدواريم كه آقاي دبيركل در اين زمينه‌ها حضور فعال‌تر داشته باشند و نگذارند كشورهاي زورگو در منطقه آشوب و جنجال‌آفريني كنند.
دکترلاريجاني ابراز اميدواري كرد كه سفر بان‌كي‌مون به ايران سفر خوبي براي اجلاس نم باشد و همچنين دريافت بهتري از شرايط ايران داشته باشند.
وي ادامه داد: آقاي بان‌كي‌مون براي حضور در كنفرانس غيرمتعهدها به ايران آمدند و براي حضور در پارلمان ابراز علاقه كردند تا مذاكراتي با ايشان داشته باشيم كه قسمتي از اين مذاكرات انجام شد و قسمتي از آن نيز بعد از صرف ناهار انجام خواهد شد.
دکترلاريجاني با ابراز خشنودي از حضور بان‌كي‌مون در ايران گفت: البته قبل از اين نيز آقاي بان‌كي‌مون سفري به ايران داشتند اما سفر كنوني ايشان در مسند دبيركل سازمان ملل يعني مسندي براي ايجاد صلح در جهان است.
رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان از حضور بان‌كي‌مون در مجلس تشكر و قدرداني كرد.

 

ايران در حل چالش‌هاي بين‌‌المللي مي‌تواند نقشي جدي و مفيد داشته باشد
دبيركل سازمان ملل نیز  اظهار كرد: در ايران حضور پيدا كردم تا در مورد مسائل مختلفي با مقامات ايراني صحبت كنم و به آنها بگويم كه ايران مي‌تواند نقش مهمي را در حل و فصل بحران سوريه به صورت مسالمت‌آميز ايفا كند.
دبيركل سازمان ملل افزود: مردم سوريه رنج زيادي را در طول اين مدت متحمل شده‌اند، به طوري كه در 18 ماهه گذشته حدود 20 هزار نفر در كشور سوريه جان خود را از دست داده‌اند و به دنبال مطالبات خود هستند. ايران مي‌تواند نقش مهمي را در حل بحران سوريه ايفا كند.
وي همچنين خاطر نشان كرد: در ديدار با آقاي علي لاريجاني در مورد مسائل مختلفي همچون وضعيت حقوق بشر در ايران و نگراني‌هايي كه ما در اين زمينه داريم صحبت كردم و صحبت‌هاي خود را بعد از ناهار ادامه خواهيم داد.
ايران دستاوردهاي بزرگي براي بشريت داشته است/ ايران مي‌تواند در حل چالش‌هاي بين‌‌المللي نقش داشته باشد
 دبيركل سازمان ملل در ادامه با قدرداني از لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي به دليل ميزباني‌اش از او و هيات همراهش گفت: بسيار خوشحالم كه برنامه خود را با بازديد از مجلس جمهوري اسلامي ايران شروع كردم.
بان‌كي‌مون ادامه داد: بنده اولين بار است كه به عنوان دبيركل سازمان ملل به ايران آمدم اما اين بدان معنا نيست كه من قبلا در ايران حضور پيدا نكردم؛ بنده از سال 1974 به عنوان يك ديپلمات كره‌اي به ايران آمدم و بعد از آن نيز اين موضوع به دفعات متعدد تكرار شد و خاطرات بسيار خوبي نيز دارم.
وي اضافه كرد: تمام دنيا بايد از ايران به دليل تمدن و فرهنگ بسيار قوي‌اش متشكر باشند، چون ايرانيان دستاوردهاي بزرگي را براي كل بشريت در طول تاريخ رقم زده است؛ بنده به همين دليل براي مردم ايران احترام زيادي مي‌گذارم و براي آنها ارزش زيادي قائل هستم.
دبيركل سازمان ملل با اشاره به رياست ايران در جنبش غيرمتعهدها، گفت: اكنون كه ايران رياست جنبش عدم تعهد را بر عهده گرفته، مي‌دانم كه اين كشور و مردم‌شان مي‌توانند بيش از پيش در جامعه جهاني نقش ايفا كنند و همكاري بيشتري با سازمان ملل داشته باشند براي اينكه به حل چالش‌هاي جامعه بين‌المللي و همچنين منطقه خاورميانه كمك كنند.
بان‌كي‌مون خاطرنشان كرد: ايران مي‌تواند نقش بسيار مفيد و جدي را در حل چالش‌هاي بين‌المللي و منطقه ايفا كند.
وي همچنين گفت كه صحبت‌هاي خوبي با لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي داشته‌ام و اميدوارم بتواند اين صحبت‌ها در تحولات منطقه كمك‌‌كننده باشد.
دبيركل سازمان ملل با بيان اينكه در مورد سوريه با لاريجاني صحبت كرده است،‌گفت: از حمايت‌هاي ايران از جريان‌هاي دموكراسي‌خواهانه در منطقه تشكر مي‌كنم و همين‌طور از كمك‌هايي كه براي ميزباني از پناهندگان افغاني كرده‌اند قدرداني دارم.
بان‌كي‌مون تاكيد كرد كه اعتقاد ما بر اين است كه ايران مي‌تواند در ايجاد صلح و ثبات در افغانستان، عراق، يمن و بحرين نقش ايفا كند.
وي در پايان مجددا از لاريجاني تشكر كرد.

 

 

 

 

کلید واژه :

دکترلاريجاني

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی