کد خبر : 4023
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاريجاني در نشست خبري با بان‌كي‌مون: اجازه ندهيد كشورهاي زورگو در منطقه جنجال‌آفريني كنند

ایسنا/ لاريجاني در نشست خبري با بان‌كي‌مون: اجازه ندهيد كشورهاي زورگو در منطقه جنجال‌آفريني كنند

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد به اينكه ايران همواره از حاكم شدن دموكراسي در منطقه حمايت كرده است، گفت: در سوريه برخي كشورهاي بزرگ و منطقه مجال ايجاد دموكراسي را نمي‌دهند كه اين يك اشتباه است.

 

 

 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در نشست خبري با بان‌كي‌مون، بعد از ديدار و گفت‌وگو حدود 30 دقيقه با او، گفت: اميدواريم آقاي بان‌كي‌مون در اين زمينه حضور فعال‌تري داشته باشند و اجازه ندهند كه كشورهاي زورگو در منطقه آشوب و جنجال‌آفريني ايجاد كنند.

 

 

وي گفت: در اين ديدار در مورد مسائل مهم منطقه صحبت شد چون مسائل حساسي در منطقه وجود دارد كه رويكرد ايران در مورد آنها ايجاد صلح و آسايش در منطقه است.

 

 

 

لاريجاني افزود: ما با كشورهاي همسايه در منطقه روابط خوبي داريم و حتي اگر اختلافي در مواردي وجود دارد اين موضوع هيچ ربطي به مشاجرات ندارد و هر كسي نظرات خود را دارد و ما در كنار تمامي اين موارد، كمك‌كننده به ايجاد صلح در منطقه هستيم.

 

 

 

رييس قوه مقننه خاطرنشان كرد:‌ در اين بين متاسفانه برخي كشورهاي بزرگ دائما در منطقه ماجراجويانه عمل مي‌كنند و نوعي به‌هم‌ريختگي در منطقه ايجاد مي‌كنند و اين همان وضعيتي است كه ما در سوريه مي‌بينيم.

 

 

 

وي با بيان اينكه قرائن خود را از ماجراهاي سوريه با بان‌كي‌مون مطرح كرده است، گفت: ايران هميشه از پروسه‌ي دموكراسي در منطقه حمايت مي‌كند كه نمونه آن را در مصر و ليبي همه ديدند. البته در سوريه برخي از كشورهاي بزرگ و منطقه‌اي مجال ايجاد دموكراسي عميق‌تر را نمي‌دهند كه اين يك اشتباه است.

 

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تحولات بحرين گفت: مطالبه مردم بحرين، داشتن حق راي در اين كشور است كه اين جزء اصول كار دموكراتيك مي‌باشد، اميدواريم كه آقاي دبيركل در اين زمينه‌ها حضور فعال‌تر داشته باشند و نگذارند كشورهاي زورگو در منطقه آشوب و جنجال‌آفريني كنند.

 

 

 

لاريجاني ابراز اميدواري كرد كه سفر بان‌كي‌مون به ايران سفر خوبي براي اجلاس نم باشد و همچنين دريافت بهتري از شرايط ايران داشته باشند.

 

 

 

وي ادامه داد: آقاي بان‌كي‌مون براي حضور در كنفرانس غيرمتعهدها به ايران آمدند و براي حضور در پارلمان ابراز علاقه كردند تا مذاكراتي با ايشان داشته باشيم كه قسمتي از اين مذاكرات انجام شد و قسمتي از آن نيز بعد از صرف ناهار انجام خواهد شد.

 

 

 

لاريجاني با ابراز خشنودي از حضور بان‌كي‌مون در ايران گفت: البته قبل از اين نيز آقاي بان‌كي‌مون سفري به ايران داشتند اما سفر كنوني ايشان در مسند دبيركل سازمان ملل يعني مسندي براي ايجاد صلح در جهان است.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان از حضور بان‌كي‌مون در مجلس تشكر و قدرداني كرد.

 

 

 

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی